Anlık Bildirim
Oy Ver

Akıllı telefonların günlük hayatta gittikçe daha fazla yer edinmesiyle sağlık alanında kullanımları üzerine projeler de geliştirilmeye başlandı. Bunun son örneği de oldukça pratik ve masrafsız bir teşhis yöntemi olması beklenen uygulama oldu.
Washington Üniversitesi araştırmacılarının geliştirdiği uygulama sadece bir akıllı telefon kullanarak beyin hasarlarının teşhisini mümkün kılıyor. Akıllı cihazınızın flash ışığını ve kamera sensörünü kullanarak pupilla refleksini ölçen uygulama daha sonra bunu derin öğrenme araçları kullanılarak eğitilen nöral ağdaki verilerle kıyaslayarak bir teşhis koyabiliyor. Üstelik ölçümlerin doğruluk oranı da oldukça kabul edilebilir düzeyde.
Şu an için çeşitli ışık faktörlerinden olumsuz etkilenmemesi için özel bir aksesuar ile kullanılan ve çok ciddi boyutlarda oluşan travmaları saptayabilen uygulama, uzmanların planına göre ileride herhangi bir yardımcı araç olmaksızın daha hafif seyreden sarsıntılarda da kullanılabilecek.
Beyin sarsıntıları akıllı telefonla teşhis edilebilecek
 

Yılda 3.8 milyon beyin sarsıntısı gerçekleşiyor

Bir sağlık organizasyonu olan CDC’nin verilerine ABD'de göre yılda yaklaşık 3.8 milyon beyin sarsıntısı vakası gerçekleşiyor fakat bunların yalnızca yarısı gerekli sağlık kuruluşlarına müraacat ediyor. Burada sağlık kurumlarında gerekli tedavi altına alınmayan hastaların uzun vadede beyinde çeşitli yaralanmaların görülme riski %600 artarken, kalıcı bilişsel bozuklukların ortaya çıkma ihtimali ise %15 oranında sıklaşıyor.

Öte yandan her ne kadar büyük futbol takımlarının kendilerine özgü sağlık çalışanları olsa da küçük çaptaki amatör spor klüplerinde ve okul çağındaki turnuvalarda bu tür imkanlar oldukça kısıtlı olabiliyor. Araştırmacıların belirttiğine göre bu tür maddi imkanların kısıtlılığı kaynaklı durumlarda da yeni uygulama hem masrafsız hem de uygulaması oldukça kolay bir çözüm olması sebebiyle bir çok genç sporcunun hayatını kurtarabilir. Son olarak uygulamanın gerçek hayatta kullanıma ne zaman geçeceğine dair bir bilgi paylaşılmamış.
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim