Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu
  Anlık Bildirim

  Bilgisayar dünyasında neler oluyor; Samsung, Avrupa pazarına veda ediyor

  24 Eylül 2014, 12:31 (7 yıl)
  6,5b
  1
  53
  Çevre Birimleri
  İnceleme, Test ve Analiz Editörü
  Oy Ver
  Bilgisayar dünyasında neler oluyor ? Tuhaf bir soru gibi gelebilir ancak, dünya devi üreticiler arka arkaya radikal kararlar alarak bazı şeylerin yolunda gitmediğinin sinyallerini veriyorlar. Bundan birkaç yıl öncesine kadar tartışığımız konu başlığı; dizüstü bilgisayarlar ile birlikte masaüstü bilgisayar satışlarının zayıflamaya başlamasıydı. Bugün ise bambaşka şeylerden söz ediyoruz; mobil cihazların yükselişi ile birlikte geleneksel bilgisayarlara olan talebin düşmesi.
  Bilgisayar pazarının mevcut resmine baktığımızda, Çinli üretici olan Lenovo'nun hakimiyetini görüyoruz. 2000'lerin ortasına kadar kendi anavatanı dışında pek tanınmayan bu üretici, IBM'in PC üretim işini satın alarak sükse yapmış ve yerel bir isim olmasının katkısıyla Çin'deki ucuz işçilikten sonuna kadar istifade ederek uluslararası arenada (maliyet avantajıyla) hızlı bir yükselişi girmişti. Tabi ki, ThinkPad markasının kurumsal alandaki başarısını geliştirmeleri de Lenovo'nun bugün küresel ölçekte bir numaralı PC üreticisi olmasına ciddi katkı yapmıştı. Ancak burada sorulması gereken bir soru var; Lenovo satışlarının ne kadar Çin, ne kadarı ise diğer bögeler.
  Bu soruya özellikle dikkat çekmek istedim çünkü gelişmiş ve gelişmekte olan ülke pazarlarında, yeni nesil mobil cihazların çok hızlı popülerleşmesi ve insanların sanal ortama bağlayan pek çok servisin bu ufak cihazlar üzerinden kolayca yönetilebilmesi, PC satışlarını olumsuz etkiledi. Kötü gidişin sinyallerini son dönemde özellikle Japon üreticilerde sıkça görür olduk. PC  pazarındaki en yaratıcı ürünlerin önemli bir kısmına imzasını atan Sony, bilgisayar pazarından çekilerek Vaio markasını bir Japon girişim ortaklığına devrederken, pazarın bir başka dinamosu olan Toshiba da PC operasyonunu yeniden yapılandırarak 900 kişiyi işten çıkartacağını duyurmuştu.
  Gelişmeler sadece bunlar ile sınırlı değil. Az önce bahsettiğimiz Lenovo, son birkaç çeyrekte bilgisayardan daha fazla mobil cihaz satarken, pazarın diğer bir güçlü oyuncusu olan Acer da son dönemdeki gayretlerinin önemli bir kısmını telefon ve tabletlere kaydırmış durumda. Lenovo'dan sonra pazarın ikinci önemli oyuncusu olan HP ise alternatif ekosistemler üzerine farklı çalışmalar yaparken, eskisi kadar güçlü bir bağlılık göstermiyor. Kimse karamsar bir resim çizmek istemiyor ancak Samsung'dan gelen yeni haber de pek güzel sinyaller vermiyor. Güney Koreli üretici tarafından bizzat doğrulanan gelişmeye göre, Samsung markasını taşıyan bilgisayarları artık Avrupa pazarında göremeyeceğiz. ATIV markasını taşıyan bilgisayarların tamamına ek olarak Chromebook'lar da Avrupa pazarında bundan böyle olmayacak.
  Samsung'un geleneksel bilgisayar pazarından çekilip sadece spesifik bölgeler için Chromebook satışına devam edeceği bir süredir dedikodu seviyesinde konuşulmaktaydı. Bu haber, işte bu dedikodunun resmi anlamdaki başlangıcı olabilir. Her ne kadar Samsung, bunun Avrupa bölgesine has bir karar olduğu ve diğer coğrafyalardaki durumu yansıtmadığını ifade etse de, ufak bir analiz, bize belli başlı fikirker verebilir. Şöyle ki;  Samsung'un ürün gamındaki bilgisayarların ortalama satış fiyatının, pazar ASP'sinin üzerinde olması ve Chromebook'ların, aynı bir dönemin netbook'larda istenenden ziyade gerçekleşen tablo gibi ekonomik zayıflıktan ziyade satın alma gücü yüksek bölgelerde yan veya destekleyici ya da eğitim odaklı kullanılmasından ötürü, Avrupa pazarında umduğunu bulamayan Samsung'un, Amerika'ya hariç tutmakla birlikte diğer pazarlarda üstün varlık göstermesi de pek kolay değil açıkçası.
  İlginizi Çekebilir Avatar Samsung Galaxy Note bitiyor mu ? | Nihayet sessizlik bozuldu
  Samsung'un Chromebook tarafındaki arzusu ise kolay kolay bitmeyebilir. Birkaç ay önce Chromebook 2 modelini anons eden firma, Google'dan aldığı bedelsiz Chrome OS işletim sistemini, kendi geliştirdiği Exynos işlemcisiyle harmanladığından maliyeti istediği oranda ayarlayabilme şansına sahip. Üstelik Chromebook'ların Amerika pazarındaki popülaritesi ve Amazon'daki "best seller" yani en çok satan ürünler arasında olması, özellikle Kuzey Amerika pazarı için Samsung'un çalışmalarına güç katıyor diyebilir. Klavyesi olan bir akıllı mobil cihaz mantalitesinin olduğu bu konsept, PC pazarındaki diğer bazı üreticileri de cezbediyor. Peki diğer mobil üreticiler neler yapıyor derseniz, hızlıca onlara da bir göz atalım isterseniz.
  Apple'ın durumu ortada zaten. MacBook Air ile "ultrabook" konseptini herkesten önce hayata geçiren firma, kendi ekosistemi çerçevesinde sadık bir kullanıcı kesimine sahip. Kaldı ki iPhone ve iPad'den memnuniyet duyup bir sonraki bilgisayar tercihini, "küçüğünü iyi yaptıysa, büyüğünü de iyi yapmıştır" yaklaşımı ile Apple ürünlerinden yana kullanmak isteyen bir kesimin varlığı da ortada. Mac Pro gibi yenilikçi tasarımlar ile profesyonel kesimi de cezbeden firma, Mac OS ve IOS işletim sistemlerini de her yeni sürümde daha fazla yakınlaştırarak farklı bir strateji izliyor. Tabi ki burada donanım ve yazılımın aynı kaynaktan çıkıyor olması da ciddi avantaj sağlıyor.
  Asus'a baktığımızda, şu anda hem mobil hem de pc pazarında kademeli olarak gelişim gösteren nadir firmalardan diyebiliriz. Ortaya koyduğu yenilikçi ultrabook'lar, farklı all-in-one çözümler ve bugün günümüzde oyuncu odaklı nadir masaüstü bilgisayar üreticilerinden olması da firmayı farklı kılıyor. Farklı, çünkü tüm bunlara ek olarak Asus, tablet ve telefon işinde de sağlam adımlar ile ilerlemesini sürdürüyor. Android tablet ekosistemindeki başarılı ürünlerin bir kısmına sahip olan firma, PadFone, FonePad vb. ürün seçenekleriyle de dikkat çekiyor. En yeni ürün gamı olan Zenfone ailesinin de fiyat/performans/özellik dengesiyle sükse yarattığı bir gerçek.
  Burada belki parantez açılması gereken farklı bir durum, Dell için söz konusu olabilir. PC pazarının gelecek yıllar için güçlü sinyaller vermediği bir ortamda, şirketin kurucusu olan Micheal Dell, 25 milyar dolarlı kbir yatırım ile şirketin hisselerini satın alarak halka açık bir devi, özel bir firma haline getirdi tekrardan. Dell'e göre, özel bir yönetim altına giren şirket bundan sonra daha radika hamleler yapacak bilecek daha hızlı davranabilecek. Radikal kısmı önemli çünkü, pazarın mevcut durumu, yenilikçi yaklaşımları adeta zorunlu kılar hale getirmiş durumda. Phablet kategorisini Samsung'dan bile önce deneyen, güzel telefonlar yapan ancak sonrasında bu işi devam ettiremeyen Dell, öyle görünüyor ki mobil pazara da geri dönecek. 
  PC pazarındaki sıkıntılı kanallardan biri de Microsoft. Windows işletim sisteminin son sürümü malesef bekleneni veremedi. PC ve mobil arasındaki entegrasyonu, sadece yeni modern arayüzün iki tarafta da çalışmasından ibaret kaldı üstelik Microsoft'un ARM'a yakınlaşması da bekleneni veremedi. Endüstri içerisinde zaman zaman söylenen bir söz vardır; bir şirket çok büyür ve zaman içerisinde bu büyüme planlı kontrol edilemezse, sonrasında o büyük kullanıcı kitlesi, o şirketin yeniliklerine engel olabilir. Microsoft için de belki benzer şeylerden söz edebiliriz, dünya genelindeki milyarlarca kullanıcı, özel şirket ve kamu kuruluşlarının beklentileri de, şirketin radikal yenilikler yapmasının önünde engel teşkil ediyor gibi. Tabi ki bu tek başına Microsoft'un bahanesi olamaz ancak durum analizinde hiç bir detayın atlanmamsı gerekir.
  Geleneksel bilgisayar pazarının platform tedarikçilerine baktığımız zaman ise, en büyük eforu Intel'in sergilediğini görmekteyiz. Ultrabook ve all-in-one konseptlerine ciddi yatırımlar yapan firma, bir yandan mobilde varlık göstermenin, diğer yandan da 14nm Broadwell jenerasyonun ilk temsilcisi olan Core M ailesi gibi ürünler ile fansız, az enerji tüketen ve watt başına performansta üstün performans verebilecek çözümler ile, hem üretici iş ortaklarını hem de tüketicileri Wintel ya da Win + x86 ekosistemine bağlı tutacak gelişmelerin peşinde. Tabi bir ilginç detay da, Intel'in son birkaç yılda daha önce hiç olmadığı kadar çok bir şekilde, sahip olduğu mimariyi Android + Chrome + MacOS ve bazı diğer alternatif platform ile dile getiriyor olması.  
  AMD tarafına baktığımızda, onlar da değişimin farkında. Son dönemde ARM ekosistemine yakınlaşmaları, firma yetkilileri tarafından daha çok kurumsal pazar, güvenlik ve farklı stratejilere yönelik adımlar gibi değerlendirilse de şirketin, tüketici elektroniği ürünleri için aynı Apple'ın Swift ya da Qualcomm'un Krait veya Nvidia'nın Denver tasarımlarında olduğu gibi ARMv8 ISA uyumluluğu olan ancak her detayı özelleştirilmiş bir çekirdek tasarımı hazırladığı biliniyor. Nvidia tarafında da durum açık ve net. Bir dönem x86 işlemci sevdasına kapılmışlardı ancak bugün ARM açılımından memnun gibi görünüyorlar. Telefon girişimleri pek tutmadı ancak yeni Tegra K1 ile birlikte tabletlerden oyun konsollarına, otomobilllerden giriş seviyesi çeşitli dizüstü bilgisayar (netbook, ya da Chromebook artık nasıl telaffuz ederseniz) tasarımları üzerinde çalışıyorlar.
  Endüstri içerisinde kimi kaynaklar, PC pazarının önümüzdeki birkaç yıl içerisinde çok ciddi gerileme yaşayacağını öngörmüyor. Intel'in finansal sonuçları da bunu destekliyor gibi. Ancak unutulmaması gereken bir nokta var, üreticiler diğer taraftan da yüksek karlılık üzerine yoğunlaşmış durumdalar. Ayrıca cihazların yenilenme hızı da üreticiler bir başka yatırım noktası. Bir dizüstü bilgisayarın yenilenme hızı bir cep telefonun yenilenme hızı farklı, çünkü kişiye daha fazla dokunan ürün olarak telefonlar günümüzde bireysel statü sembolü ya da amiyane tabirle hava atma aracı olarak ta görülmekte, özellikle gelişmekte olan ya da az gelişmiş coğrafyalarda. Aslına bakılırsa bu analiz çok daha uzun olabilir, farklı istatistikler ve araştırmalar ile geliştirilebilir. Benim buradaki çıkış noktam, Samsung cephesinden gelen üzücü haber oldu. Kuşkusuz giden üreticilerin yerini başka üreticiler dolduracaktır çünkü her değişim yepyeni fırsatları da beraberinde getirir ki, biz de bunların yakın takipçisi olacağız. 


  Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  Yorumlar (37) Yorum Yaz Forumda Gör
  1
  alicaptain (Ali Kara) 6 yıl ( Mesaj Silindi )
  Samsung'un bilgisayar berbat hem tasarım hemde kalite yoksunu isabet olmuş avrupa pazarından çekilmesi.
  Volkanbaba 7 yıl ( Mesaj Silindi )
  Sektor bitti. 4yildir Samsung laptop kullaniyorum suan dogru durust calismasada bir yil daha goturecek seviyede. 1500 litaya almistim dort sene once. Adamlar 3-4 senede bir 1500 lira kazanmaktansa her yil 2000 lira kazanmayi seciyorlar. Uzuluyorum notebook piyasasinin bitmesine ama bitiyor.
  AÇILIN-BEN-MÜHENDİSİM 7 yıl ( Mesaj Silindi )
  Lenovo varken ...
  D DH Misafiri 7 yıl ( Mesaj Silindi )
  Her ne kadar pratik kullanışlı taşınabilir olursa olsun akıllı telfon yada tabletler pc nin yerini alamaz hatta laptoplar yeni özellikleriyle masaüstü ise süper parçalarla server gibi kullanılmaya devam edecektir çünkü profesyonel iş yapıyorsanız yada bu işte merklıysanız tablet mablet sizi götürmez anca ayak işlerinizi hallederrsiniz masaüstü bile belirli işler için kullanılmaya devam edilecektr ve en azından belli bir kesim vazgeçemeyecektir piyasadan çekilen firmalar çoluk çocuk değil kesinlikle bir B planlarının olduğu kanısındayım zaten uçuk fiyatlara düşük özellikli pc satıyorlardı doğal olarak insanlar eskisi kadar keriz değil almıyordu yeni ürünlerle geri dönüş yapabilirler sonuçta hiçbir firma en uyduruk bile olsa hiç pazarı kaybetmek istemez diyelimki temelli el ayak çektiler farklı firmaların yeni ürünlerle yerlerini doldurmaları açıkçası pek uzun süreceğini sanmıyorum ...
  AhmtMlh (Ahmet Melih ÇELİK) 7 yıl ( Mesaj Silindi )
  Gunluk kullanim icin pc kullabimi gercekten azaldi. Pc lerin etkin oldugu tek nokta grafik konusu. Hem oyun hem tasarim. Oyun olarak rakip olan konsollar var evet ancak bazi oyun tiplerinde ( ornegin fps ve tps. Veya mmo gibi ) pc hala onde tutuluyor gameplay acisindan. Hikaye bazli oyunlar ise konsollarda yok satiyor. Ekran kartlari guclu olan modeller satis yapiyor artik veya adam gibi f/p urunu olanlar. Ben kendim pc kullanicisiyim pc de oyun oynar ve islerimi pc de gorurum ama gelecegi gorebilmek icin su durumdan sonra alim olmaya gerek yok. Pc piyasasi dusecektir ancak pc ye olan ihtiyac artacaktir. Oyun konusunda konsolla hallettin diyelim ancak hala web siteleri bilgisayar dilleri esas alinarak hazirlaniyor ise hatta bazilari HTML5 ile microsoftun dillerini kullaniyor ise mobil piyasa bir adim one gecmeli artik. Sadece islemci gucunu ve ram miktarini artirmakla veya ekran cozunurlugunu artirmakla olacak is degil. Yazilimsal olarak bir sonraki seviyeye gecmeleri lazim olacak 4-5 sene icinde.  Pc lerin kaderine gelince bundan sonra cok asiri bir dusus yasanmayacaktir pc piyasasinda zaten bu saatten sonra pc alanlar zaten pcye ihtiyaçları olduklari icin alacaklar bunun bilincinde olduklari icin alacaklar. Ancak foyatlar konusuna gelince ulkemiz icin bilemem ama yeni cikan notebooklar artik daha dusuk fiyattan satilacaklardir bence. Nedeni ise dusuk satislar. Tamam Samdung cekildi ama samsungun elini atmadigi sadece bir iki sektor var teknoloji dunyasinda. Toshiba ise kurumsal olarak kullaniliyor. Normal notebook almak isteyen ya Asus ya Lenovo aliyor. Bunlara ek olarak MSI ile birlikte zaten oyun notebooklari piyasisina hakimler. Mac desen zaten Windowsa oranla cok daha stabil ve guvenilir idletim sistemi ve bunun yaninda tuy kadar kasalari ile hala satiyor ve satmaya devam edecek. Zaten sahsen ben Macbook Air tercih ederim Windows kurulu bir Ultrabook almak yerine.
  Lightr 7 yıl ( Mesaj Silindi )
  Beter ol zamzung
  Mr xXx (mert kıran) 7 yıl ( Mesaj Silindi )
  Bilgisayar devri bitti artık
  kule_genclik ( uğur) 7 yıl ( Mesaj Silindi )
  Baslik ilgimi cekti

  Bilgisayar dunyasinda neler oluyor; samsung .... basin oynuyor.
  darkaura 7 yıl ( Mesaj Silindi )
  sonuc itibariyle pc satislari dusuyor. sozkonusu olan anolojide terimin ifade ettigi sekilde soyut bir benzetmedir. kullanim tercihlerinin yasam sekliyle iliskini anlatir. herseyi birbir almaniza gerek yoktur cunku yapilan edebi sanat. illa ayni analojiden benzetme yapacaksak sizin bahsettiginiz seyler, ucan arabalara tekabul ediyor. yakin gelecekde teknik imkanlar gelistikce tabiyki farkli kullanim sekilleri gelisecektir ama onumuzdeki 10 yilin tabletin ustunlugu ile gececegini tahmin etmek zor degil.
  uçan tekme (ender songülen) 7 yıl ( Mesaj Silindi ) darkaura
  tabletlerin sonu netbook lara benzeyecek bence.tabletin yaptığı herşeyi fhablet ler yapıyor.  notebookların devri hiçbir zaman bitmeyecek.  5.5 -5.7-6.0 '' olan telefonlar tablet piyasasını bitireceklar.
  muticoo (m d) 7 yıl ( Mesaj Silindi )
  yazı son derece güzel olmuş ellerinize sağlık..

  herkesin de söylediği gibi tablet piyasasının bu denli düşük olmasına rağmen yüksek ve fahiş fiyatlarla satılan dizüstü bilgisayarlar bu sıkıntının ana gerekçesidir.

  dizüstü bilgisayarların fiyatını düşürün herkes alsın... adam ona vereceği parayı büyük ekranlı telefona veriyor ve böylece bütün ihtiyaçlarını karşılamış oluyor. ne yapsın dizüstünü?
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz?
  ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
  1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

  GENEL İSTATİSTİKLER
  6527 kez okundu.
  36 kişi, toplam 37 yorum yazdı.

  HABERİN ETİKETLERİ
  samsung, analiz ve
  3 etiket daha pc pazar erdi özüağ
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 7 yıl Angry Birds Transformers kısıtlı olarak iOS için indirmeye sunuldu 7 yıl LG G Pro 3 firmanın kendi işlemcisi ile gelebilir 7 yıl Microsoft'dan dizüstü ve akıllı cihazlar için kablosuz görüntü aktarma aygıtı 7 yıl TouchPal klavye uygulaması iOS 8 için yerini aldı 7 yıl Anomaly Defenders oyunu Android için yayımlandı 7 yıl iOS 8 ile Tam Uyumlu 10 Uygulama 7 yıl SwiftKey neden iOS 8'de tam erişim istediğini açıkladı 7 yıl Google Play Gazetelik uygulaması iOS için indirmeye sunuldu 7 yıl Motorola Shamu yada diğer adıyla Nexus 6'ya ait yeni detaylar gün yüzüne çıktı 7 yıl Nvidia, VESA'nın Adaptive Sync teknolojisine destek vermeyeceğini açıkladı 7 yıl Apple ve HP gibi firmaların Çinli tedarikçilerinde öğrenci işçi skandalı 7 yıl İşte HTC'nin yeni aksiyon kamerası 7 yıl Casper VIA V5 video inceleme 7 yıl BlackBerry Passport resmiyet kazandı 7 yıl Analiz : İlk Snapdragon 810 yongaseti taşıyan akıllı telefonlar Çinlilerden geliyor 7 yıl Samsung cihazlar arası enerji aktarımı sağlayan kablosunu duyurdu 7 yıl Sürücüsüz araba projesinin lideri, Google'dan ayrıldı 7 yıl iPhone 6 ve 6 Plus cihazlarında bükülme sorunları ortaya çıkmaya başladı 7 yıl Samsung Galaxy Note 4'ün piyasaya çıkış tarihi netleşmeye başladı 7 yıl DH Özel Röportaj: Vodafone Dijital Mağaza Konseptine Geçiyor 7 yıl GÖRÜNTÜLENEN Bilgisayar dünyasında neler oluyor; Samsung, Avrupa pazarına veda ediyor Sonraki Retina ekranlı MacBook Air fansız ve çok ince olabilir 7 yıl Nokia Lumia 730 ve Lumia 830'u kullandık 7 yıl FIFA 15 Ultimate Team, mobil oyuncuların beğenisine sunuldu 7 yıl Hangisi bizi daha iyi anlıyor? "iOS mu Android mi?" video inceleme 7 yıl TP-LINK yeni nesil WiFi destekli Archer C5 router modelini duyurdu 7 yıl Apple ilk haftasonu 10 milyon iPhone 6 satışı yaptı 7 yıl DH+ IFA 2014 özel sayısı yayınlandı 7 yıl Samsung Gear S akıllı saati kullandık: "Bilekte 2-inç kavisli ekran" 7 yıl Unmechanical, Google Play'deki yerini aldı 7 yıl Hellraid: The Escape, önümüzdeki ay Android için yayımlanacak 7 yıl Minecraft – Pocket Edition, Windows Phone için de geliyor 7 yıl LG'nin yeni monitörlerini denedik: 144Hz oyun, 4K dijital sinema ve 21:9 ultra geniş kavisli monitörler 7 yıl ZTE'nin Türkiye planları: Nubia serisi gelecek mi, yerli üretim konusu ve dahası... 7 yıl iPhone 6 için saatlerce sırada bekleyen bu Çinlilerin sırrı ne? 7 yıl ''Pazar Gününüz Şenlensin'' Beklenen Kulaklık ATH-CKR7 Karşınızda 7 yıl Philips'in yeni Dj setlerini kullandık: Partilerin yıldızı olabilirsiniz! 7 yıl Galaxy Mega 2 Tayland'da resmiyet kazandı 7 yıl Instapaper Android tarafında da ücretsiz yapıldı 7 yıl Sonsuz koşu türündeki Galaxy Dash evrensel içerik olarak indirmeye sunuldu Daha Eskiler
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim