Anlık Bildirim
Oy Ver
 
Amerikan genomik test şirketi Color içinde bulunduğumuz Over Kanseri Farkındalık Ayı ve önümüzdeki Göğüs Kanseri Farkındalık Ayı dolayısıyla kadınlara yönelik olarak göğüs ve over kanseri riskinizi ölçebildiğiniz kitlerinde indirime gitti.


 
Gün geçtikçe sağlık imkanlarının gelişmesinin yanı sıra bu uygulamaların basit bir şekilde ev ortamında uygulanabilmesi de mümkün hale geliyor. Haberimize konu olan test de bunlardan birisi.
Color’un göğüs ve over kanserine yönelik DNA testi 99$’a indi
 
Color’un anlattıklarına göre testin yapılması için sadece size gönderilen tüpün içerisine salya örneğinizi bırakmanız yeterli oluyor daha sonrasında ise tükürük örneğinizdeki DNA’nızın ekstre edilip incelenmesiyle sonuç ortaya konuluyor. Tabi bu kiti yalnızca doktorunuz aracılığıyla sipariş edebiliyorsunuz zira sonuçların yorumlanması için bir uzman gerekli.

ABD'de 400,000'e varan vaka mevcut 

Burada testin odak noktasındaki genler ise BRCA1 ve ona bağlı bulunan BRCA2 genleri ki bu genler kalıtsal göğüs kanserlerinin %50’sinden sorumlu, toplamda ise oran %5-10’a düşüyor ancak bu rakam kesinlikle es geçilebilecek bir seviyede değil zira ABD’de 215,000-400,000 arasında kadın BRCA mutasyonuna sahip.
Üstelik bu hastalardan %90’ı vücudunda taşıdığı rahatsızlıktan habersiz dolayısıyla bu tür kolay uygulanabilir testlerin uygun fiyatlara inmesinin önemi çok büyük, zira bu sayede söz konusu iki kanser türü için ne kadar risk altında olduğunuzu öğrenerek buna göre gerekli önlemleri erkenden alarak daha kaliteli bir yaşam sürebilmeniz mümkün.

Son olarak DNA sekanslamanın maliyetinin son dönemde gittikçe düşmesiyle böyle bir fiyatın mümkün hale geldiği belirtilirken 99$’lık fiyat etiketi aktarılanlara göre 149$’lık fiyattan düşülerek elde edilmiş.  Tahminlere göre bu sayede daha çok kadının testi uygulaması bekleniyor. Ayrıca daha fazla geninin incelenmesini isteyenlere yönelik olarak over, meme, melanom ve pankreas kanserlerine yönelik risk ölçümünün yanı sıra 30 adet genin de incelendiği test ise 249$'dan alıcılarını beklemekte. Umarız bu testler ilerleyen günlerde ülkemizde de yaygınlaşır. Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim