Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu

  kanser

  Etiket
  SON GÜNCELLEME
  3 HF.

  GİRİLEN İÇERİKLER
  26 HABER 2 GALERİ

  ORTALAMA İÇERİK YOĞUNLUĞU
  AYDA 1 İÇERİK
  Kanser tedavisinde kullanılabilecek altın nano parçacıklar geliştirildi
  Japan’s University of Hokkaido kurumu araştırmacıları kanserli dokuların öldürülmesinde kullanılmak üzere ışığı emebilen özelliğe sahip altın parçacıkları üzerine yoğunlaştı.
  1,5b 3
  UV ışınların deri hücrelerindeki genomik etkileri incelendi
  Deri hücrelerimizde bulunan DNA'lar hem internal hem de eksternal kaynaklar sebebiyle çeşitli genomik etkilere maruz kalabiliyor ve bu durum sonucunda kanser patogenezi gelişebiliyor.
  982 1
  Araştırmalara göre kahve tüketimi prostat kanseri riskini azaltabilir
  Kahve tüketiminin prostat kanseri üzerindeki etkileri incelendi. Yapılan çalışmalar sonucunda artmış kahve tüketiminin düşük risk prostat kanseriyle ilişkili olduğu tespit edildi.
  1,7b 7
  T hücre immünoterapisi üzerinde çalışmalar yapıldı
  Potansiyel kanser tedavilerinin en umut vadeden yöntemlerinden birisini CAR T hücre immünoterapisi olarak adlandırılan yöntem oluşturuyor. Bahsi geçen yöntem üzerinde çalışmalarda bulunuldu.
  1,1b 2
  Kanser hücrelerinin kemoterapinin etkilerinden kaçış mekanizması incelendi
  Journal Cell dergisinde yayımlanan yeni araştırmaya göre bazı kanser hücreleri kemoterapinin dekstrüktif etkisinden korunmak için uyku haline benzer savunma mekanizması durumuna geçebiliyor.
  1,7b 3
  Kemoterapinin etkinliğini %34 oranında artıran deneysel tedavi yöntemi geliştirildi
  Bilim insanları manyetik hipertermi olarak adlandırılan manyetik parçacıkların tümör dokusunun bulunduğu bölgede ısınarak tümör dokusunun hasarlanmasını sağlayan yöntemden yararlandı.
  1,5b 12
  Kanser hücrelerine spesifik ilaç taşıyan nano parçacıklar geliştirildi
  Geliştirilen partiküllerin tümör hücrelerine selektif hareket göstermesi için amorf yapıda özellik gösteren partiküllerin dışı porlara sahip lipid tabakası ile kaplandı. Böylece selektivite sağlandı.
  1,3b 2
  Mitokondrial DNA transkripsiyonunu hedef alan deneysel kanser ilacı geliştirildi
  Araştırmacılar mitokondrial DNA regülasyonunda görev alan protein dizisini hedef aldı. Yeni ilaç yapılan fare deneylerinde olumlu sonuçlar vermekle birlikte sonuçlar Nature dergisinde yayımlandı.
  1,9b 2
  Yağdan zengin diyet kanser riskini artırabilir
  Yağdan zengin diyetin genel alamda kanser riskini artırdığı ve tedavinin prognozunu kötü yönde etkileyip sağ kalım oranlarını azalttığını biliniyor. Yağdan zengin diyetin etkileri incelendi.
  1,6b 18
  İmmünoterapi uygulamalarında T hücrelerine destek olabilecek antineoplastik ilaç mekanizması geliştirildi
  T hücrelerinin kanserli hücreleri hem kimyasal hem de mekanik olarak öldürdüğünü belirten araştırma ekibi gözenekler içeren silika mikro partiküllerinden yararlandı.
  882 1
  Egzersiz sırasında salınan metabolitlerin immün sistem üzerindeki etkisi incelendi
  İncelemeler sonucunda laktatın T hücre aktivitesini artırdığı tespit edilmekle birlikte sodyum laktat uygulanan farelerin T hücre aktivitesinin arttığı, tümör gelişimininin yavaşladığı tespit edildi.
  2b 6
  Nano boyuttaki altın parçacıkları mezotelyoma tedavisinde kullanılabilir
  Geliştirilen nano boyuttaki altın parçacıkları laboratuvar ortamında kültüre edilmiş mezotelyama hücreleri ile muamele edildi. Işın uygulanan örneklerdeki kanser hücrelerinin öldüğü saptandı.
  3,9b 1
  Parkinson hastalığının tanısında kullanılabilecek deri testi geliştirildi
  Parkinson hastalığı olarak adlandırılan ve prevalansı %1 civarında olan hastalığın tanısı için hastalığa ait çeşitli semptomların uzman klinisyenler tarafından değerlendirilmesi gerekiyor.
  3,7b 1
  Deri kanseri tedavisinde kullanılabilicek bandaj geliştirildi
  Araştırmada ‘’electrospinning’’ adı verilen yöntemle nanopartiküller oluşturuldu ve oluşturulan nanopartiküller elektromanyetik alanla muamele edilerek mikroskopik lif organizasyonu meydana getirildi.
  4,3b
  Glioblastoma multiformenin metastaz yolağını aydınlatabilecek cihaz geliştirildi
  Glioblastoma multiforme adı verilen beyin tümörleri bütün beyin tümörleri içerisinde en sık rastalanan birincil malign tümör olmakla birlikte oldukça düşük sağkalım oranına sahip olma özelliğinde.
  4,2b 1
  FEN 1 gen inhibisyonu kanser tedavilerinde kullanılabilir
  Araştırmacılar kadınlarda meme ve over kanseri patogenezinde, erkeklerde ise yine meme ve prostat kanseri patogenezinde etkili olan BRCA1 ve BRCA2 genleri üzerine yoğunlaştı.
  1,1b 1
  Yeni tanı testi ile kanserler erken evrede tespit edilebilir
  Testin mide, özefagus, kolorektal, akciğer ve karaciğer kanserlerini tespit edebildiği belirtilmekle birlikte yeni test bahsi geçen kanser türlerini %91 başarı oranıyla tespit edebiliyor.
  1,7b 2
  Oruç ve düşük kalorili diyet kemoterapinin etkilerini iyileştirebilir
  DİRECT olarak adlandırılan deneyin ilk temeli 2014 yılında atıldı. Bilim insanları araştırmaya kemoterapi alan 131 non-metastatik meme kanserine sahip denek kabul etti.
  2,5b 23
  BTK inhibitörleri anaflaksiyi önlemek için kullanılabilir
  BTK inhibitörlerinin potansiyel olarak alerjik reaksiyonların tedavisinde kullanılabileceği ve ilaçların akut alerjik yanıtları, alerjik reaksiyonları ve anaflaksiyi önleyebildiği tespit edildi.
  1,5b
  Meme kanseri tedavisinde potansiyel hedef olarak kullanılabilecek 2 farklı gen keşfedildi
  Tulane University araştırmacıları meme kanseri üzerinde yaptıkları çalışmalar neticesinde metastaz oluşumuna sebep olan bir çift gen keşfetti. İlgili genler TRAF3IP2 ve Rab27a olarak adlandırılıyor.
  1,2b
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim