Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu

  kanser

  Etiket
  SON GÜNCELLEME
  2 HF.

  GİRİLEN İÇERİKLER
  87 HABER

  ORTALAMA İÇERİK YOĞUNLUĞU
  AYDA 1 İÇERİK
  Oruç ve düşük kalorili diyet kemoterapinin etkilerini iyileştirebilir
  DİRECT olarak adlandırılan deneyin ilk temeli 2014 yılında atıldı. Bilim insanları araştırmaya kemoterapi alan 131 non-metastatik meme kanserine sahip denek kabul etti.
  2,1b 23
  BTK inhibitörleri anaflaksiyi önlemek için kullanılabilir
  BTK inhibitörlerinin potansiyel olarak alerjik reaksiyonların tedavisinde kullanılabileceği ve ilaçların akut alerjik yanıtları, alerjik reaksiyonları ve anaflaksiyi önleyebildiği tespit edildi.
  1,1b
  Meme kanseri tedavisinde potansiyel hedef olarak kullanılabilecek 2 farklı gen keşfedildi
  Tulane University araştırmacıları meme kanseri üzerinde yaptıkları çalışmalar neticesinde metastaz oluşumuna sebep olan bir çift gen keşfetti. İlgili genler TRAF3IP2 ve Rab27a olarak adlandırılıyor.
  951
  Kanser patogenezinde yer alan 2 protein keşfedildi
  Bilim insanları kanser oluşumunu engelleyen ve potansiyel olarak tedavilerde kullanılabilecek PP2A adlı protein keşfetti. PP2A adlı proteinin fosfat gruplarını kopartmakla görevli olduğu belirtiliyor.
  919
  Kanser tedavisinde rol oynayabilecek potansiyel hedef protein keşfedildi
  Araştırmacılar MİDAS aşamasını araştırmak amacıyla kemik, servikal, kolon kanserleri hücrelerini içeren deney modellerinde çalışma yaptı ve hangi proteinlerin MİDAS aşamasında rol aldığını belirledi.
  1,4b 1
  İnflamasyonu baskılayan kanser ilacı keşfedildi
  elektif BD2 reseptör blokerleri fareler üzerinde test edildi ve farelerde psöriasis, karaciğer hastalıkları gibi otoimmün hastalıkların kuvvetli bir şekilde baskılandığı gözlendi.
  1,8b 4
  Bilim insanları Non-Hodgkin lenfoma için potansiyel hedef keşfetti
  Araştırma ekibi NHL hastalarında katepsin S adlı proteinin mutasyona uğradığını ve yine aynı hastalarda katepsin S miktarının anormal derecede arttığını keşfetti.
  1,4b 6
  Yaygın kullanılan üriner sistem ilacı pankreas kanserinde olumlu sonuç verdi
  Araştırma ekibi pankreas kanserine ait tümör hücrelerini içeren doku kültürlerine sisteinaz ilave etti. Sonuçlar incelendiğinde doku kültürlerindeki tümör hücrelerinin öldüğü gözlendi.
  1,3b 1
  Ferroptosis basamaklarında görev alan 2 yeni molekül keşfedildi
  Araştırmacılar yaptıkları çalışma sonucunda JKE-1674 molekül formunun yani orta basamaktaki molekülün kanser tedavileri için umut vadedici olduğunu keşfetti.
  1,3b
  Mesane kanserini 10 yıl önceden tespit edebilen test geliştirildi
  Kohort araştırması sonucunda 38 katılımcıda mesane kanseri geliştiği ve mesane kanseri gelişen katılımcıların %46.7’sinde TERT mutasyonları tespit edildiği gözlendi.
  1,8b
  Bakır tabanlı nano malzeme ile kanserli hücreler yok edildi
  Gökhan G. 6 ay
  Bakır tabanlı nano parçacıkların kullanıldığı bir yöntemde, belli bir genin mutasyonu sonucu ortaya çıkan kanser türlerinin çoğu hayvanlarda yapılan testler sırasında tedavi edildi.
  2,1b 6
  Kanser tedavisinde elektronlar yerine protonlar kullanılabilir
  Gökhan G. 6 ay
  Haftalar bazen ise ayar süren klasik radyoterapi tedavisine alternatif olabilecek bir yöntem geliştirildi. FLASH adı verilen yöntemde, elektron parçacıkları yerine protonlar kullanılıyor.
  2,2b 4
  Kansere neden olan DNA hasarının hızla tespit edilmesini sağlayan yeni bir test yöntemi geliştirildi
  MIT kimyagerleri tarafından geliştirilen; özel karaciğer hücreleri kullanarak yapılan yeni bir test, kansere neden olabilecek DNA hasarını hızlı bir şekilde tespit edebilir.
  4,5b 7
  Romanya’da bir kanser hastası, ameliyat masasında “alev alıp” yaşamını yitirdi
  Gökhan G. 6 ay
  Romanya'daki bir hastanede inanılması güç bir olay yaşandı. Ameliyat esnasında alev alan bir hasta, vücudunda oluşan yanıklar yüzünden olaydan bir hafta sonra hayatını kaybetti.
  11b 12
  Düşük miktardaki alkol tüketimi kanser riskini artırıyor
  Bütün kanser türleri riskinin; hiç alkol almayan bireylerde en az olduğu bununla birlikte alkol tüketimi ile kanser riski arasında neredeyse lineer bir ilişkinin olduğu tespit edildi.
  10b 103
  Lösemi ve lenfoma için yeni ilaç geliştirildi
  Yeni nesil ilaç PROTACs olarak adlandırılmakla birlikte yeni ilacın; kanserli hücreler bulunan ve kanserli hücrelerin hayatta kalması için gerekli olan BCL-XL adlı proteine saldırdığı belirtiliyor.
  2,4b 4
  Yeni idrar testi ile prostat kanseri erken teşhis edilebilecek
  İngiltere'deki East Anglia University kurumu tarafından geliştirilen bir idrar testi, prostat kanserini erken teşhis ederek, tedavi için zaman kazandırabilecek. Yeni test ev kullanım kitine uyarlandı.
  4,3b 17
  Toshiba tek bir damla kandan 13 kanser türünü doğru teşhis edebilen bir cihaz geliştirdi
  Onur Seven 7 ay
  Japon teknoloji devi Toshiba, tek bir kan damlasını analiz ederek 13 farklı kanser türünü yüzde 99 doğruluk oranıyla teşhis edebilen bir teknoloji geliştirdiğini duyurdu.
  3b 8
  Kanser hastaları için ''İlaç Değerlendirme'' programı başlatıldı
  Araştırmacılar; ''İlaç Değerlendirme'' protokolü adı verdikleri yeni bir klinik girişimde bulundu. Yeni programın kanser tedavisine yanıtsız hastalar için yeni tedavi yolları sağlayacağı düşünülüyor.
  2b 6
  Kandaki antibiyotik seviyesini ölçen yama geliştirildi
  Londra'da bulunan Britain's Imperial College kurumu tarafından geliştirilen prototip cihaz, üzerinde enzim içeren küçük iğneler ile kaplı olarak geliştirildi.
  1,5b
  Alternatif Görünümler Geri Bildirim
  Yeni Haber
  şimdi