Anlık Bildirim

Duvarın arkasındaki hareketleri tahmin eden yapay zeka geliştirdi

MIT'deki araştırmacıların geliştirdiği RF-Pose isimli yapay zeka, insanların bir engelin arkasındaki hareketlerini tahmin edebiliyor. Sistem hastalıkların tedavi sürecinde kullanılabilir.
Oy Ver

Duvarın arkasındaki hareketleri tahmin eden yapay zeka geliştirdi Tam Boyutta Gör
 

X-ışını görüşüne sahip olarak nesnelerin veya duvarların arkasında olan biteni görmek daha çok bilim kurgu filmlerindeki ya da çizgi romanlardaki kahramanların sahip olabileceği cinsten bir yetenek. MIT(Massachusetts Teknoloji Enstitüsü)'deki araştırmacılar ise bu özel yeteneği günlük hayatın bir parçası haline dönüştürebilecek bir sistem geliştirdi. Üstelik MIT'nin geliştirdiği sistemde x-ışınının aksine insan sağlığını tehlikeye sokabilecek seviyelerde bir radyasyon uygulanması da söz konusu değil. Araştırmacıların geliştirdiği RF-Pose sistemi ile radyo frekansı gönderebilen bütün cihazlar yapay zeka desteği ile bir takip aracına dönüşebilir.


Vücudun haritasını çıkarıyor 

Sistemin çalışma şekli aslında uçakları takip eden radar sistemlerine oldukça benziyor. Radar sistemlerinde gökyüzüne gönderilen elektromanyetik sinyaller uçağı ulaştıktan sonra uçağın gövdesinden sekerek tekrar yeryüzüne döner. RF-Pose sisteminde ise Wi-Fi frekanslarındaki kablosuz sinyaller insan vücuduna değdikten sonra duvara sonra tekrar insan vücuduna gidiyor. Yani sinyaller bir hat boyunca insan vücudu ile duvar arasında mekik dokuyarak vücudun hareketini gösteren bir sinyal haritası oluşturuyor. 


Oluşturulan bu sinyal haritası daha sonra yapay zekanın elinden geçiriyor. İnsanları, diğer canlıları ve nesneleri tanımlamak için eğitilen yapay zeka, insanların hareketlerini iki boyutlu çubuk figürlerle anlık olarak görselleştiriyor. Böylece bir insan duvarın arkasında hareket ediyor olsa bile o kişinin sinyal haritasını kullanarak hareketlerini görmek mümkün. 


Araştırmacılar sistemin temel olarak sağlık hizmetlerinde kullanılabileceğini düşünüyor. Sistemin kullanılmasıyla birlikte multipl skleroz(MS) ve parkinson gibi hastalıkların tedavi sürecinde kişilerin hareketleri detaylı olarak incelenebilir veya yaşlı insanların evde yaşadıkları problemler(düşme gibi) uzaktan takip edilebilir. Sistem insanların konumu çakıştığında bazen iki kişiyi tespit etmekte zorlansa da araştırmacılar 100 kişilik bir grupta sistem ile 83 insanın kolayca tespit edilebildiğini belirtiyor. Böylece sistemin arama kurtarma çalışmalarında kullanılması da mümkün görünüyor. 


Gizlilik sorunu çözülebilir 

RF-Pose sisteminin potansiyel kullanım alanları oldukça faydalı görünse de duvarın arkasında olanı biteni görme imkanı sunan bir sistem tabii güvenlik ve gizlilik endişelerini de beraberinde getiriyor. Teorik olarak radyo dalgaları gönderebilen herhangi bir cihazı RF-Pose sistemi ile casusluk aletine dönüştürmek ve cihazın yakınlarındaki hareketleri gözlemlemek mümkün ancak araştırmacılar sistemin kötüye kullanılamaması için bir onay mekanizması geliştirmeyi planlıyor. Böylece sistem gerçek dünya uygulamalarında kullanılmadan önce sistemin casusluk için kullanılmayacağı onay mekanizması ile kesin olarak saptanacak ve ancak bu adım aşılırsa sistem kullanılabilecek. 

 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim