Anlık Bildirim

Günümüz tabletlerin genel özelliklerine kısa bir bakış

3
Bundan bir kaç yıl önce tablet modellerinin piyasayı kasıp kavuracağı söylense muhtemelen hiç kimse inanmazdı. Çünkü o döneme kadar cılız bir kaç tablet girişiminden başka kayda değer bir hareket olmamıştı. Notebook ve netbook ise geleceğin en popüler modelleri olarak görülüyordu.
Ancak insanların eğilimleri çok çabuk değişti. Daha hafif ve daha küçük el cihazları tercih edilmeye başlandı. Apple, A4 kağıt boyutlarında internet ve TV izleme imkanı veren cihazını piyasaya sürdüğünde kitleleri peşinden sürüklemeyi başarmıştı. Uygulama mağazası ise işin tuzu biberi oldu. Müşteriler içerik denizinde özgürce gezerek istediklerini satın aldılar.

“En son teknoloji en pahalısıdır” kavramı bu dönemden sonra tarihe karıştı. İnternet sayfalarında rahatça gezmeye yetecek bir donanıma sahipseniz neden fazlasını isteyesiniz? Bu işlemleri 1GHz işlemcilerle yapabilen akıllı telefonları görünce tabletlerin neden bu kadar ilgi çektiğini tahmin etmek zor olmasa gerek.

Ancak tablet modelleri birbirine benzese de performans olarak denk değil. Popüler inanışın aksine aslında iPad de en iyisi değil. Piyasadaki modellerin %90’ının donanımının temelinde aynı mimari yatıyor. Tıpkı PC’lerin de aynı mimari üzerine inşa edilmesi gibi. Fakat yazılım ve fiziksel tasarım birbirinden çok farklı. Ayrıca tablete son şeklini veren anahtar özellikler de var. Şimdi tablet rekabetindeki etken unsurlara bir göz atalım:

ARM işlemcilerin tarihi oldukça eskidir. Acorn Computers adlı bir İngiliz şirketinin 1980 başlarında ürettiği 8 bitlik ev bilgisayarları oldukça başarılı olmuştu. BBC Micro adlı model için Acorn şirketi, Motorola 68000 ve Intel 80286 işlemcileri kullanıyordu. Ancak zamanla bu işlemcilerin uygun olmadığını farkeden Acorn kendi işlemcilerini üretmeye karar verdi.

1985 yılında Acorn 25,000 transistöre sahip RISC işlemcileri geliştirdi ve adını ARM v1 koydu. Bu işlemci, ilk kez firmanın Archimedes adlı bilgisayarlarında kullanıldı. İşte bu ARM işlemcinin gelişmiş hali iPad/iPhone/iPod dahil dünyadaki mobil cihazların neredeyse %90’ında kullanılıyor.  

ARM işlemcilerin başarısı aslında pazarlama taktiğinde gizli. Acorn şirketi ARM işlemcilerin tasarım haklarını lisansladı. Böylece gerekli bedeli ödeyen herkes kendi ARM tabanlı işlemcisini üretme imkanını elde etti. Apple A4, Samsung Exynos, NVIDIA Tegra gibi işlemciler böyle doğdu.

Orijinal ARM v1 işlemcisi önbellek, MMU (bellek yönetim birimi) ve işhatlarından (pipeline) tamamen yoksundu. Son v7 tasarımı ise Cortex-A bandını kullanıyor ve ilk çok çekirdek yetenekli işlemci. Bu tasarımın üç farklı varyantı var. Cortex-A8, 13 kademeli işhattı kullanan, 32KB L1 / 1MB L2 önbelleği, MMU, opsiyonel FPU (hassas işlem birimi) ve 1GHz maksimum hıza sahip tek çekirdekli varyantı. iPad ve HTC Desire’de bu varyant kullanılıyor.

Cortex-A9 ise 4 çekirdek kapasiteli, 13 kademeli işhattı, 64KB L1 / 8MB L2 önbellek, MMU, opsiyonel FPU ve 2GHz maksimum hıza sahip en iyi ve en son varyantı. iPad 2 ve Motorola Xoom modelleri de bu varyantı kullanıyor. Daha düşük modeller için kullanılan son varyant ise Cortex-A5. L2 önbelleği olmayan varyantta maksimum hız 600MHz-1GHz arasında değişiyor. 2012 yılında ARM, Cortex-A15 bandını üretime sokacak. Bu bant önceki işlemcilerden saat hızı olarak %40 daha fazla.  

Diğer Oyuncular

Tabi ki piyasada sadece ARM firması yok. Intel ve AMD firmaları da pazarda yer edinmeye çalışıyorlar. Acer Iconia W500 modelinde ilk kez AMD Fusion tabanlı C-50 işlemcisi kullanıldı. 1GHz hız, iki adet x86 çekirdek ve 512KB L2 önbellek ile 9W enerji tüketiyor. Windows için 4 saatlik kullanım süresi sunan bu işlemci 10 saatlik iPad ile boy ölçüşemiyor ancak zaten temel amacı Windows sistemleri çalıştırmak. Bu işlemcide DirectX 11 desteği bulunuyor.

Intel ise tabletleri ikiye ayırmış durumda : Sandy Bridge ve Atom işlemciler. 12.1 inçlik Asus Eee Slate EP121 modeli tam donanımlı bir Core i5 Windows tableti. 999£ fiyatı ve 2 saatlik çalışma süresi onu sadece iş dünyasına hitap eder duruma getiriyor. Diğer modellerle rekabet edebilmesi zor.
Atomik Olma

Intel için en büyük umut  Atom işlemciler. Intel, netbook pazarındaki hakimiyetinden cesaret alarak tablet pazarında da iddialı olmayı istiyor. Atom işlemciler, AMD Fusion ve Sandy Bridge’den farklı olarak daha az enerji tüketimine odaklanıyor. 512KB L2 ön bellek, tekli düzensiz bir işhattı, tek kanal bellek kontrolü özellikleri sunan Atom işlemcilerden N2x0 serisi sadece 2.5W enerji tüketiyor. Grafik için ek bir yongaseti gerektirdiği için bu değer 11.8W seviyelerine çıkıyor.  

Enerji tüketimi konusunda Pineview modelleri daha iyi. Tek çekirdekli Atom N450 ve çift çekirdekli N550 işlemciler, enerji tüketimini 5.5W ve 8.5W seviyesine çekiyor. Böylece kullanım süresi 8 saate çıkıyor. Ancak N550 kullanan Dell Inspiron Sparta modelinin kullanım süresi 4 saatle sınırlı.

Bununla birlikte Intel, ağırlığını 2011 sonunda hissettirecek. 32nm mimarisindeki Medfield varyantı ilk olarak akıllı telefonlarda görücüye çıkacak. Daha sonraki 32nm Atom işlemciler tabletlere gelecek ve 1080p HD video desteği sunacak.

NVIDIA’ya Giriş

Mobil işlemci alanındaki diğer iddialı isim NVIDIA. Ekran kartları ile tanıdığımız firma Tegra işlemcileriyle pek çok tablet ve akıllı telefon modelinde yerini aldı. ARM Cortex-A9 temeli üzerine inşa edilmiş olan bu çift çekirdekli 1GHz yonga üzeri sistem tek 1MB L2 önbellek, her çekirdek için 32KB yapım / 32KB veri önbelleğine sahip.

Tegra 2 platformunda ayrıca bir ARMv7 işlemci bulunuyor. Bu işlemci düşük güç gerektiren uygulamalarda Cortex-A9 çekirdeklerini kapatarak batarya süresinin uzamasına yardımcı oluyor.  

Tegra 2 full 1080p şifreleme ve çözme desteği sunuyor. 1080p video oynatırken 400mW değerinden daha az enerji tüketiyor. Şifreleme motoru kameradan 30fps hızında 1080p video işleyebiliyor. Her iki birim de HD video konferansına uygun. Videonun yanısıra ses işleyicisi MP3 oynatırken 30mW güç tüketiyor.
Bir imaj sinyal işlemcisi ise 30fps ve 12MP çözünürlüğe kadar kameralardan raw verileri alarak beyaz dengesi ve parazit azaltımı gibi gerçek zamanlı efektleri uygulayabiliyor. İşlenmiş veriyi imaj olarak kaydedebiliyor veya sıkıştırma yapabiliyor ve yayına hazır hale getirebiliyor.

Ayrıca NVIDIA’nın; güvenlik protokolleri, şifreleme, USB, HDMI, SPI dokunmatik kontrolü, bellek, NAND flash depolama, PCIe ve radyo arayüzü için I/O gereksinimleri de bulunuyor. Texas Instruments OMAP3xxx serisi, Qualcomm Snapdragon ve Samsung Hummingbird işlemcileri de hemen hemen aynı özellikleri sunuyor.

NVIDIA’da tek eksik grafik birimi. Mobil grafikler de aynı masaüstü grafikleri gibidir. 200W güç tüketen kart yerine yonga üzeri sistem içerisine entegre edilmiş bir çözüm gerekmektedir. Tegra 2 işlemcilerde ultra güç tüketen GeForce grafik birimi kullanılıyor. DirectX 9, 4 piksel shader ve 4 vertex shader çekirdeğine sahip birim, 5x CSAA ve 16x antisotropik filtreleme yeteneği sergiliyor. 300MHz hızında çalışan birim, her çekirdek için saat başına iki FLOP çalıştırıyor ve 4.8GFLOP ile üst sınıra çıkıyor. Bu shaderlar birleşik olmadığı için en iyi verimi dikkatli optimizasyonla elde edebilirsiniz.


Grafikler

Mobil platformlarda PowerVR birimleri bir dönem olmazsa olmazlar arasındaydı. Sınırlı enerji harcayan bu birimler döşenmiş işleme özelliği sayesinde alternatiflerinden daha iyiydi. Mevcut tüm yonga üzeri sistemlerde PowerVR SGX5xx serisi bulunuyor. 200MHz hızında çalışan sistem Evrensel Ölçülebilir Shader Motoru (USSE) kullanıyor. Geometri, piksel ve GP-GPU işlemlerini yapabilme kabiliyetine sahip. Her işhattı esnek ve saat başına iki FLOP çalıştırıyor. Son nesil ise USSE2 çekirdeğine sahip ve saat başına 4 FLOP çalıştırabiliyor.

PowerVR SGX535 modeli Apple A4 işlemcisinde bulunuyor. Intel Atom ise maksimum 1.6GFLOPS olarak 200MHz hızında iki FLOP çalıştıran bir çift USSE kullanıyor. Galaxy S modeli PowerVR SGX540 birimine sahip ve maksimum 3.2GFLOP’luk 4 USSE çekirdeği bulunduruyor. NVIDIA Tegra 2 ise çok çekirdekli PowerVR SGX54x birimine sahip. iPad 2 çift çekirdekli SGX543MP2 birimi kullanırken 8 USSE2 birimi toplamda 12.8GFLOP gibi etkileyici bir rakama sahip. PS Vita bunun 16 USSE birimine sahip 4 çekirdekli 543MHz hızında çalışan farklı bir varyantını içinde barındırıyor.

NVIDIA Tegra 2 işlemcisi Quake oyununu Galaxy S modelinden %97 daha hızlı çalıştırıyor ancak Galaxy S modelinde 1GHz tek çekirdekli ARM Cortex-A8 işlemcisi ve 3.2GFLOP’luk PowerVR SGX540 grafik birimi olduğunu unutmamak lazım. Tek çekirdekli bir Tegra 2, %67 daha yavaş ve 1/3 oranında daha az grafik hızına sahip oluyor. iPad 2 karşısında Tegra 2’li Motorola Xoom, 1/3 daha az performans sergiliyor. En iyi ihtimal ise 2/3 performans. Bu farkın sebebi çözünürlük ve işletim sistemi.

Ne Tür Oyunlar?

Spesifik 3D performansı henüz tabletlerin çözebildiği bir konu değil. Apple, iPad 2 lansmanında 9 kat daha fazla grafik performansından bahsetmişti ancak NVIDIA bunu daha gerçekçi hale getirmek için uğraşıyor. Angry Bird tarzı mobil oyun devrinin sonu yakında gelebilir. NVIDIA hayata geçirdiği Tegra Zone uygulaması ile Tegra için optimize edilmiş Somurai II: Vengeance THD, Dungeon Defenders ve Monster Madness gibi oyunların geliştirilmesine katkıda bulunuyor. Ancak bunun dışında mobil oyunlar halen emekleme döneminde.

Windows Phone 7 kuralı olduğu için SGX535 ve SGX545 gibi bazı PowerVR modelleri DirectX 9/DirectX 10 donanım desteği sunuyorlar. Ancak tüm mevcut mobil oyunlar Android ve Apple iOS uyumlu OpenGL ES 2.0 için geliştiriliyor.

Oyun üretimindeki kilit rol sağlam bir geliştirme kitinde yatıyor. İyi bir 3D oyun geliştirmek için geliştiricilerin en iyi araçları kullanması gerekir. Bu alanda hem ücretsiz hem de ücretli pek çok seçenek bulunuyor.

Popülaritesinden dolayı Apple iOS çok ilgi çekiyor. Android ise neredeyse Apple’ı yakalamak üzere. Her iki sistemi destekleyen kitler de revaçta. Cocos2D (www.cocos2d-iphone.org) pek çok oyun çıkaran ücretsiz bir 2D platformu. iTorque (www.garagegames.com) düşük ücretli 2D-3D kiti sunan ve iyi bilinen bir platform. Flash oyunlar için ise Unity (unity3d.com) yine ucuz 3D kitleri sunuyor.

Sahnenin büyük oyuncuları ise Apple iOS için Unreal Engine 3’ü yayınlayan Epic, RAGE geliştiricisi ve aynı zamanda iOS için id Tech 5 adlı motoru geliştiren id Software sayılabilir. id Tech 5 motoru Android için de yayınlanacak.

Dış Görünüş

Herşey tabletin donanımından ibaret değil. İnce kasalardan bahsetmek gerekirse piyasadaki tabletlerin hemen hemen tamamı ince bir kasaya sahip. Ancak iPad 2’deki mükemmel mühendislikten şüphe yok. iPad 2’ye en çok yaklaşan ise Asus Eee Pad Transformer modeli. İkisi arasındaki başka bir fark ise ekran çözünürlüğü. iPad 2 1200 x 768 çözünürlüğüne sahipken Galaxy Tab ve Asus Transformer 1200 x 800 çözünürlüğe sahip. Bu sayede daha keskin ve mükemmel HD içerik görüntülemek mümkün oluyor.

Tepki süresi de hayati bir faktör. Bir tablet mutlaka kapasitif ekrana sahip olmalı. Kapasitif ekranlar iletken bir maddeyle kaplıdır ve çoklu dokunmaya daha duyarlıdır. Rezistif ekranlar ise basınç algılaması ile çalıştıkları için daha geç tepki verirler.

Batarya teknolojileri de bir başka etken faktör. Li-Ion bataryalar kısmen pahalı ancak iPad ve Asus Transformer’da bulunan Li-Polymer alternatiflerinden de daha ucuz. Batarya kapasitesi genelde miliamper saat (mAh) olarak ölçülüyor. Ancak firmalar son dönemde "kapasite x işlem voltajını" belirten saatte harcanan watt miktarını (Wh) baz almaya başladı. iPad 25Wh, ASUS Transformer 24Wh ve Acer W500 de 36Wh bataryaya sahip. Bataryanın hacmine rağmen Acer W500 modelinin diğerlerinden yarı yarıya daha az dayandığını belirtelim.  

İşlem Zamanı

Piyasadaki çoğu tabletin donanımları aynı olsa da asıl fark işletim sisteminde ortaya çıkıyor. 2011 yılı başlarında piyasada sadece iOS, Android 2.x veya Windows 7 bulunuyordu. Bu rekabette iOS kolayca aradan sıyrılıyordu. Çünkü dokunmatik arayüze en uygun işletim sistemiydi. Android 2.x sürümleri küçük ekranlı cihazlarda isteneni verse de büyük ekranlı olanlarda uygulama mağazasını desteklemiyordu. Samsung ve Dell kendi arayüzleriye bu eksiği bir nebze de olsa giderdiler. Windows 7 ise çoklu dokunmatiği desteklemesine karşın temel giriş metodları için dizayn edilmedi ve tüm Win7 tabletler bir şekilde çabalamak zorunda kaldı. Windows 7’nin en önemli avantajı popüler Windows uygulamalarını çalıştırabiliyor olmasıydı.

Aynı yıl Android 3.0 Honeycomb versiyonu yayınlandı. Tamamen tabletlere yönelik hazırlanan Honeycomb iyi iş çıkardı. Özellik ve fonksiyonellik perspektifinden iOS’u yakaladı. Apple’ın kontrolcü doğasından ve iTunes bağımlılığından sıkılanlar için mükemmel bir alternatif oluşturuyor. Blackberry ve HP de piyasaya kendi işletim sistemlerini taşıyan tabletlerle girdi. Ancak uygulama eksikliği büyük bir dezavantaj sayılabilir. Bu açığı kısa zamanda kapatabilecek potansiyele de sahipler.

Tablet dünyası halen daha değişim sürecinin içerisinde ancak çok hızlı gelişiyor. 2012’de Windows 8 tabletlerin de katılmasıyla daha da renklenecek. 300$ seviyelerine inmeye başlayan fiyatlar da bu gelişmeye katkıda bulunuyor. 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim