Anlık Bildirim

Yapay zeka Corti kalp krizini telefon görüşmesinden tespit ediyor

Danimarka'da acil servis ekiplerine yardımcı olan Corti isimli yapay zeka, acil servise gelen aramalarda hastaların kalp krizi geçirip geçirmediğini tespit edebiliyor.
Yapay zeka teknolojisi denildiğinde akla ilk gelen uygulama alanları otomotiv ve robot teknolojisi olsa da sağlık sektöründe de başarılı yapay zeka uygulamalarına şahit oluyoruz. Sağlık sektöründe daha çok hastalıkları erken dönemlerde tespit edebilen yapay zekalar kullanılsa da Danimarka, acil servis ekiplerine yardımcı olan Corti isimli yapay zekayla bı teknolojinin farklı alanlarda da kullanılabileceğini gösteriyor.

Kalp krizini tespit ediyor

Ülkenin başkenti Kopenhag'da görev yapan acil servis ekiplerinin kullandığı Corti, acil servise gelen aramalar esnasında karşı tarafın verdiği yanıtları ve  karşı tarafın nefes alışveriş hızını analiz ederek kişinin kalp krizi geçirip geçirmediğini tespit etmeye çalışıyor. Bu esnada acil servisi arayan kişinin adresinin ve diğer gerekli bilgilerin alınması için de görevlileri uyaran Corti'nin kalp krizlerini yüzde 95 oranında doğru tahmin ettiği belirtiliyor. 


Sahip olduğu makine öğrenme algoritması ile her görüşmede kendisini biraz daha geliştiren Corti, kendisiyle aynı ismi taşıyan Hollandalı bir şirket tarafından geliştirilmiş. Şirket, Corti'yi Dabimarka'da başarılı bir şekilde test ettikten sonra Corti'yi ABD'ye taşıyarak 911'e gelen aramalarda rol almasını hedefliyor. Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim