Anlık Bildirim

Yeni polimer yalıtım kaplama ısınmaları yüzde 97 oranında önlüyor

Columbia Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen mikro gözenekli yapıya sahip polimer kaplama, güneş ışınlarını yüzde 96, ısıyı yüzde 97 oranında yansıtıyor.
Sıcaklık değerlerinin yıl boyunca yüksek olduğu az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde ısınmaya karşı başvurulan öncelikli yöntemlerin başında çatıları beyaza boyamak gelir. Her ne kadar beyaz renk güneş ışınlarının birçoğunu yansıtsa da uzun dalga boyuna sahip ışınları iyi yansıtamaz ve ultraviyole ışınları emen pigmentler içerir.

Bun soruna çözüm arayan Columbia Üniversitesi araştırmacıları, geliştirdikleri yöntemle ışınların büyük kısmını yansıtan ve ısıyı büyük oranda üstünden atan polimer üretmeyi başarmışlar. Polimer, solvent ve su karışımı içeren karışım yüzeye uygulanıyor. Akabinde önce solvent buharlaşıyor ve yerini su dolduruyor. Daha sonra suyun yavaş yavaş buharlaşmasıyla yüzeyde, aşağıdaki fotoğraftaki gibi mikroskobik boşluklar oluşuyor. Ayrıca, geriye kalan polimer UV ışınlarını tutan pigmentler içermiyor.

Gözenekler farklı boyutları ve şekilleri sayesinde, polimer ise yapısı gereği çok geniş aralıkta ışınları yansıtabiliyor. Yapılan testlerde kaplamanın güneş ışınlarının yüzde 96’sından fazlasını yansıttığı görülmüş. Kaplamanın bir diğer özelliği ise yüksek ısı kovuculuğa sahip olması. Bu sayede kaplama dışarıdan daha soğuk durup, ısınmayı engellemesinin yanı sıra ortam ısısının düşmesine de yardımcı oluyor.

Yapılan saha testlerinde başarılı sonuçlar elde edilmiş. Kaplamanın Arizona çölünde 6°C, tropikal iklimde ise 3°C daha soğuk tuttuğu ölçülmüş.

Yalıtım malzemesinin önemli bir diğer özelliği ise istenilen renge boyanabilmesi. İlk başta beyaz olarak tasarlansa da farklı renklere boyanması halinde de kaplama ışınları yansıtma özelliğini önemli ölçüde koruyor. Bilim adamları kaplama için “vinylidene fluoride-co-hexafluoropropylene (P(VdF-HFP)HP)" adlı polimeri kullansa da kaplama için çok çeşitli polimer kullanılabiliyor. Bu da üreticilerin maliyetleri düşürmesi ve çevreci ürünleri tercih edebilmelerine imkan tanıyor.
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim