Giriş
DH ile Giriş
Üye değil misiniz? Yeni Hesap Oluştur Sosyal Ağ ile Bağlan
Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
Header'ı Tuttur
Header'da Teknoloji Gündemi
Anasayfa
Döşeme Stili Ana Akış
Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
İçerikleri Yeni Sekmede Aç
Detay Sayfaları
Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
Tema Seçenekleri
Gece Modu (Koyu Tema)

Kerem Ardıçlı

Yazar
1
ÜYELİK ZAMANI
12 yıl önce (14 Haziran 2006)

TOPLULUK ADI VE SON AKTİVİTE
ardicli2000 4 saat önce

GİRİLEN İÇERİKLER
128 HABER 7 GALERİ

YORUM SAYISI VE DAĞILIMI
1.073 ANASAYFA 5.761 FORUM

FAVORİ KATEGORİSİ
Diğer Bilim ve Teknoloji

Eklediği İçerikler

Popüler İçerikler

Hareket Dökümü

Bunama hastalığına çığır açan tedavi
Kerem Ardıçlı 4 dakika önce
Yaşlanan her insanın korkulu rüyası haline gelen bunama, Alzheimer gibi hastalıkları fareler üzerinde iyileştiren ultrason tedavisi 2019’un sonlarında insanlar üzerinde denenecek.
8
Steteskoplar mikrop kaynıyor
Kerem Ardıçlı 2 gün önce
Tıp görevlileri tarafından kullanılan cihazlar arasında belki de en bilineni ve en çok maruz kalınanı steteskoplardır. Bu cihazlar üzerinde yapılan bir araştırma önemli sonuçları açığa çıkardı.
2,8b 6
Bluetooth ile kontrol edilen yutulabilir kapsül
Kerem Ardıçlı 3 gün önce
Midede uzun süre kalabilen ve sürekli ilaç salınımı yapan yeni buluşları son günlerde sıkça duyuyoruz. Bilim adamları bunu bir adım ileriye taşıyarak BT ile haberleşen kapsül geliştirdiler.
3,9b 2
Üşüdüğünüzde sizi ısıtan elbise yaması geliştirildi
Kerem Ardıçlı 3 gün önce
Evde üşüdüğünüzde kombiyi ya da sobayı açmak yerine, üzerinize giydiğiniz elbisenin sizi ısıtmasını ister miydiniz? Rutgers Üniversitesi’nden bilim adamlarının bu yönde bir çözümü var.
7,2b 4
Aston Martin Valkyrie: 11,100 rpm, 1,000 hp, 740 Nm
Kerem Ardıçlı 4 gün önce
Geçtiğimiz yıl pistlerde henüz prototip aşamasındayken boy gösteren ve büyük beğeni kazanan Aston Martin’in yeni aracı Valkyrie’nin güç ünitesi hakkında detaylar şekilleniyor.
8,4b 26
Çocuklarda dikkat eğitimi öğrenme ve zekayı geliştiriyor
Kerem Ardıçlı 5 gün önce
İspanya’da gerçekleştirilen bir araştırmada, çocuklarda dikkat eğitiminin zeka ve öğrenme kabiliyetlerini arttırdığını ortaya koyuyor. Eğitimcinin desteği eğitimin faydasını büyük ölçüde arttırıyor.
2,7b 5
Lav ile suyun buluştuğu an
Kerem Ardıçlı 1 hafta önce
Yanardağ patlamalarında çevredeki insanların büyük korkusu olan ve kimi zaman suda bile ilerleyen lavları incelemek isteyen bilim adamları laboratuvar ortamında lav oluşturdu.
11,4b 5
Yüksek sıcaklıkta çalışabilen elektronik devreler geliyor
Kerem Ardıçlı 1 hafta önce
Isındıklarında performans kaybeden ve belli bir sıcaklığın üzerinde çalışmayan elektronik bileşenler teknolojinin önündeki en büyük engellerden biri. Bilim adamları buna bir çare geliştirdiler.
6,4b 9
Karanlık madde araştırma deneyleri Güney Kore’de devam ediyor
Kerem Ardıçlı 1 hafta önce
Evrenimizin en büyük bilinmezlerinden biri olan karanlık madde hakkında çok sayıda iddia ortaya atılmış durumda. Bu iddiaları araştırmak üzere Güney Kore’de başlatılan deneyler devam ediyor.
4,9b 4
Doğal yağlar antibiyotik gibi davranıyor
Kerem Ardıçlı 1 hafta önce
Alternatif tıp tedavilerinin önemli bir parçası olan doğal yağların gerçekten işe yarayıp yaramadığını araştıran bilim adamları, inatçı Lyme hastalığı üzerinde çalışmalar gerçekleştirdi.
5,5b 5
Uykusuzluk sinirli olmamıza neden oluyor
Kerem Ardıçlı 2 hafta önce
Gece uykusunu tam almayan kişilerin daha saldırgan ve sinirli olduğu dikkatimizi çekmiştir. Yapılan bir çalışma ilk kez uykusuzluğun insanların sinirli olmasına neden olduğunu ortaya koydu.
2,1b 8
Örümcek ipinin çelikten sağlam olmasının nedeni araştırıldı
Kerem Ardıçlı 3 hafta önce
Elimize her yapıştığında kurtulmakta zorluk çektiğimiz, çok sayıda testler neticesince çelikten daha güçlü olduğu ortaya konan örümcek ipinin sağlamlığının altında yatan sebep araştırıldı.
24,7b 43
Dokuların iyileşmesine yardımcı hidrojel geliştirildi
Kerem Ardıçlı 3 hafta önce
Yapısı itibariyle %90 oranında suyu emebilen ve çeşitli kullanım alanı sunan hidrojel üzerinde çalışmalar yürüten bilim adamları insan dokusuna bağlanıp iyileştiren çeşidini geliştirdiler.
2,4b 8
LG'den yeni akıllı hoparlör
Kerem Ardıçlı 3 hafta önce
Evlerde kullanılmak üzere tasarlanan ‘Google Asistan’la destekli akıllı hoparlör çözümleri her geçen gün artıyor. Google ve Panasonic’in ardından LG yeni akıllı hoparlörünü tanıttı.
2,6b 1
Yapay omurga diski geliştirildi
Kerem Ardıçlı 3 hafta önce
Herkesin muzdarip olduğu baş-boyun ya da sırt ağrılarına sebep olan aşınmış ya da zedelenmiş omurga disklerinin yerine geçecek, organ mühendisliğiyle üretilmiş yapay disk geliştirildi.
5,1b 9
Altın oda sıcaklığında eritildi
Kerem Ardıçlı 3 hafta önce
Bilim adamları, normal şartlar altında 1,064°C’de eriyen altını elektrik alan sayesinde oda sıcaklığında eritmeyi başardılar. Buluş, yeni teknolojik gelişmelerin kapısını aralayabilir.
6,5b 12
Dünyanın ilk tam vücut taraması yapabilen medikal cihazı tanıtıldı: EXPLORER
Kerem Ardıçlı 4 hafta önce
Bilim dünyasındaki gelişmeler dur durak bilmiyor. Yeni gelişme tıbbi görüntüleme cihazlarında alanında karşımızda. Tam vücut taramasını bir kerede yapabilen cihaz tanıtıldı.
6,5b 27
Pixel 3’te şimdi de kamera sorunu baş gösterdi
Kerem Ardıçlı 4 hafta önce
Google’ın son amiral Android telefonları Pixel 3 ve Pixel 3 XL serisi hatalarla anılmaya devam ediyor. Bu kez de Pixel 3 kullanıcıları kamera konusunda sıkıntı yaşıyorlar.
2,9b 10
Windows 10 Ekim güncellemesinde bir ciddi hata daha: Microsoft ve Apple çözüm için çalışıyor
Kerem Ardıçlı 1 ay önce
Microsoft’un Ekim ayında yayınladığı, daha sonra geri çektiği ve yeniden yayınladığı Windows 10 güncellemesinin kaderi hatalardan geçilmiyor. Bu kez de iCloud senkronizasyonunda sorunlar yaşanıyor.
9b 14
Güneşle çalışan insansız otonom hava aracı: Odysseus
Kerem Ardıçlı 1 ay önce
Aurora Flight Sciences tarafından geliştirilen ve tamamen güneş enerjisiyle çalışacak insansız hava aracının 2019 yılı bahar aylarında atmosfere yerleşmesi bekleniyor.
2,3b 3
Petrol fiyatları 2020’li yıllarda zirve yapabilir
Kerem Ardıçlı 1 ay önce
Artan nüfus, internete bağlı eşyaların sayısındaki artış, bitcoin madenciliği ve elektrikli araçlar nedeniyle ortaya çıkacak enerji talebi, petrol fiyatlarına 2020’li yıllarda zirve yaptırabilir.
2,7b 17
Dünyanın plastikten yapılma ilk aerojeli geliştirildi
Kerem Ardıçlı 1 ay önce
Singapur Ulusal Üniversitesi’nden bilim adamları, en yaygın geri dönüşümsüz atık olarak çevreye saçılan plastikten çok geniş bir kullanım alanı olan aerojel geliştirmeyi başardılar.
4b 15
Bilim kurgu filmlerindeki çekim ışını gerçek oldu
Kerem Ardıçlı 1 ay önce
Adelaide Üniversitesi araştırmacıları yaptıkları çalışmalar neticesinde bilim kurgu filmlerindeki nesneleri uzay gemisine çeken ışın gücünü gerçeğe dönüştürdüler.
8,7b 16
Beyin yiyen amipler gümüş nano parçacıklarıyla öldürüldü
Kerem Ardıçlı 1 ay önce
İnsan beynine yerleşerek dokuları yiyen ve öldürülmesi zor olduğundan çoğu zaman hastanın ölümüne neden olan amiplere karşı gümüş nano parçacıklarından yararlanılan yeni bir yöntem geliştirildi.
11,7b 8
Western Digital’den 15 TB kapasiteli hard disk
Kerem Ardıçlı 1 ay önce
Depolama sektöründe yıllara imzasını atan Western Digital, rekorlarına bir yenisini daha ekledi. 15 TB kapasiteli 3,5” boyutlarındaki disk bulut sistemleri ve veri merkezlerinin kullanımına sunuldu.
3b 6
Dünyanın en küçük optik jiroskobu geliştirildi
Kerem Ardıçlı 1 ay önce
Mobil cihazların ve hareketli araçların 3 boyutlu uzayda konumlarını belirlemelerinde kullanılan jiroskop rekor seviyede küçültülerek pirinç tanesi boyutunda üretildi.
5,7b 17
Fransa yeni uçak gemisi için çalışmalara başladı
Kerem Ardıçlı 1 ay önce
Fransız Deniz Kuvvetleri, 2030’lu yılların sonu itibariyle, donanmanın amiral gemisi konumundaki Charles de Gaulle nükleer uçak gemisini emekliye ayırmayı planlıyor. Yeni gemi için çalışmalara başland
8,7b 5
Yeni insan hücresi yapısı keşfedildi
Kerem Ardıçlı 1 ay önce
Karolinska Enstitüsü araştırmacıları tarafından insan hücresinde yer alan yeni bir protein yapısı keşfedildi. Yapının bugüne kadar gözden kaçması bilim adamları arasında şaşkınlığa neden oldu.
4,1b 2
MIT'den hücre boyutunda robot üretimi
Kerem Ardıçlı 1 ay önce
MIT’deki bilim adamları tarafından geliştirilen yeni bir teknik sayesinde hücre boyutunda robotlar üretmek mümkün hale geliyor. Robotlar uzun süre enerji gerektirmeksizin veri saklayabiliyor.
3,7b 9
Tarihin bilinen en eski yekpare gemi enkazı Karadeniz'de bulundu
Kerem Ardıçlı 1 ay önce
Karadeniz’in derinliklerinde antik Yunanlılara ait olduğu düşünülen gemi enkazı bulundu. Araştırmacılar geminin, bilinen en eski ve parçalara ayrılmamış gemi enkazı olduğunu belirtiyor.
6b 10
Dünyanın çekirdeğinin katı olduğu doğrulandı
Kerem Ardıçlı 1 ay önce
Avusturalya Ulusal Üniversitesi’nden bilim adamları, Dünya’daki sismik ölçüm merkezlerinden aldıkları verileri inceleyerek Dünya’nın merkezinin katı olduğunu doğruladılar.
16,5b 23
Yeni doğal uçuş formu keşfedildi
Kerem Ardıçlı 2 ay önce
Hepimizin küçükken üfleyerek, tohumlarının süzülerek etrafta uçuşunu seyrettiğimiz hindiba bitkisini inceleyen bilim adamları, yeni bir doğal uçuş formu keşfettiler.
14,6b 17
Uzaydan lazer ile haberleşme mümkün hale geliyor
Kerem Ardıçlı 2 ay önce
Radyo dalgaları yerine kullanılmak istenen lazerle haberleşmenin önündeki en büyük engel olan bulutlara çare bulundu. Yeni teknoloji 2025 yılında global olarak kullanılmaya başlanabilir.
8,9b 24
Instagram fotoğraf yarışmasının kazananı belli oldu
Kerem Ardıçlı 2 ay önce
Bu yıl ilk kez düzenlenen Photobox Instagram Fotoğraf Yarışmasına dünyanın dört bir yanından 180.000 kareyle fotoğraf severler büyük ilgi gösterdi. Yarışmanın kazananları belli oldu.
21,8b 10
Pentagon virüs yayabilen böcek ordusu kurmak istiyor
Kerem Ardıçlı 2 ay önce
ABD gıda güvenliğini sağlamayı hedeflediği projesiyle Pentagon, böcekler aracılığıyla tarlalara virüsler yaymayı planlıyor. Bilim adamları projenin biyolojik silaha dönüşeceğinden endişeli.
5,8b 13
İki yeni atom altı parçacık tespit edildi
Kerem Ardıçlı 2 ay önce
Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda yapılan bir deneyde iki yeni atom altı parçacık tespit edildi. Deney ayrıca başka yeni bir atom altı parçacığına dair ipuçları veriyor.
9,4b 20
Lockheed Martin insan taşıyabilen ve tekrar kullanılabilir Ay’a gidecek uzay aracı prototipini tanıttı
Kerem Ardıçlı 2 ay önce
Lockheed Martin, NASA’nın derin uzay çalışmalarının önemli bir ayağı olacağını iddia ettiği, ilk olarak Ay görevleri yapması planlanan yeniden kullanılabilir ve insan taşıyabilen uzay aracını tanıttı.
4,7b 24
Nintendo'dan akıllı telefonlar için oynanabilir gameboy kılıfı
Kerem Ardıçlı 2 ay önce
Otuzlu yaşlardaki neslin gençliğini kasıp kavuran Nintendo Gameboy, oynanabilir haliyle akıllı telefon kılıfı olarak satışa sunulabilir. Nintendo kılıf için ABD'de başvuruda bulundu.
3,6b 7
Facebook iOS için de lite versiyon üzerinde çalışmalar yürütüyor
Kerem Ardıçlı 2 ay önce
Facebook’un, düşük donanımlara sahip Android telefon sahipleri için kullanıma sunduğu Facebook Lite uygulamasının iOS versiyonu için çalışmalar yaptığı öne sürüldü.
705
Az içicilik de ölüm riskini ciddi oranda arttırıyor
Kerem Ardıçlı 2 ay önce
ABD’de 400 binden fazla kişi üzerinde yapılan bir çalışma, az içiciliğin de her yaş grubunda ölüm riskini ciddi oranda arttırdığını ortaya koyuyor. Sağlıklı olmak için içmek gerçekçi değil.
3,7b 12
Alternatif Görünümler Geri Bildirim