Giriş
DH ile Giriş
Üye değil misiniz? Yeni Hesap Oluştur Sosyal Ağ ile Bağlan
Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
Header'ı Tuttur
Header'da Teknoloji Gündemi
Anasayfa
Döşeme Stili Ana Akış
Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
İçerikleri Yeni Sekmede Aç
Detay Sayfaları
Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
Renk Seçenekleri
Gece Modu (Koyu Tema)
Sadece Videolar için Gece Modu

Kerem Ardıçlı

Yazar
ÜYELİK ZAMANI
12 yıl (14 Haziran 2006)

TOPLULUK ADI VE SON AKTİVİTE
ardicli2000 2 ay

GİRİLEN İÇERİKLER
152 HABER 8 GALERİ

YORUM SAYISI VE DAĞILIMI
1.148 ANASAYFA 5.928 FORUM

FAVORİ KATEGORİSİ
Diğer Bilim ve Teknoloji

Eklediği İçerikler

Popüler İçerikler

Hareket Dökümü

Çırçır balığı aynada kendini tanıdı
İnsanlar için basit gibi görünen ancak hayvanlar için oldukça zor bir beceri olan farkındalığa, bir çeşit balık türünün sahip olduğu keşfedildi. Balıklar sandığımızdan akıllı olabilir.
4,6b 9
Chrome’dan klavye multimedya tuşlarına destek
En çok tercih edilen internet tarayıcısı Google Chrome’dan bir ilk daha bizleri bekliyor. Önümüzdeki ay yayınlanacak güncellemeyle tarayıcı klavye multimedya tuşlarını destekleyecek.
4,7b 9
Samsung gelirlerinde düşüş yaşıyor
Samsung’un 2018 son çeyrek gelirlerinde düşüş yaşandı. Yüzde 10’u aşan düşüşlerde en önemli etken olarak azalan telefon satışlarıyla NAND ve DRAM taleplerindeki düşüş gösterildi.
1,9b 7
İsrailli bilim insanları kansere çare bulduklarını düşünüyor
İsrailli bir grup bilim insanı, geliştirdikleri yeni bir tedavi yöntemiyle bir yıl içerisinde kansere çare bulduklarını tüm dünyaya açıklamaya hazırlandıklarını belirtiyorlar.
7,7b 53
Vücut ısısının yükselmesi bağışık sistemini destekliyor
Ateş hastalığın habercisidir. Aynı zamanda vücudumuzun savaştığını da gösterir. Bilim adamları yaptıkları yeni bir çalışmayla, yükselen vücut ısısının bazı akyuvarları harekete geçirdiğini gösteriyor.
5,7b 19
Samsung S10 modellerinin arka yüzü detaylandı! 4 arka kamera A9'a has oluyor
Sürpriz bir kararla tanıtım tarihi öne alınarak Dünya Mobil Kongresinden önce tanıtılacak olan Samsung S10'un arka tasarımları da sızdırıldı. 4 kamera hiçbir modelde yer almıyor.
5,3b 20
Sea of Thieves disk alanı azalıyor
Her geçen gün popülerliği artan “Sea of Thieves” oyunu geliştirici stüdyosu Rare tarafından yapılan açıklamada, dağıtılacak güncellemeyle oyun boyutunun azalacağı duyuruldu.
3,9b 9
Doktor randevusuna gitmeyenlerin ölüm riski sekiz kata kadar artıyor
İskoçyalı bilim adamlarının yaptığı ve türünün en büyüğü olması özelliği taşıyan çalışmaya göre, doktor randevusuna gitmeyen hastaların ölüm riski sekiz kata kadar artıyor.
2,7b 4
SpaceX'te büyük işten çıkarma
Geliştirdiği yeniden kullanılabilir roket, açıkladığı Mars’a insan taşıma görevleriyle uzay teknolojilerinde çığır açan ve odak noktası haline gelen SpaceX bu kez de işten çıkarmayla gündemde.
5,1b 10
Dronestagram fotoğraf yarışması kazananları açıklandı
Kurulduğu 2013 yılından bu güne hava fotoğrafçılığının merkezi haline gelen Dronestagram tarafından her yıl düzenlenen fotoğraf yarışmasının kazananları 2018 yılı için açıklandı.
5,6b 1
Diyabet hastaları için yeni mikro iğneli bant
Diyabet hastalarının sürekli şeker seviyelerini ölçmeleri ve gerektiğinde kendilerine insülin enjekte etmeleri acı veren bir süreç oluyor. Bilim adamlarının bu soruna bir çözümü var.
3,7b 2
500 milyona yakın Marriott müşterisinin bilgileri çalındı
Dünya otel zinciri devi Marriott'un sistemlerine sızan korsanlar, müşterilere ait çok sayıda bilgiyi ele geçirdi. Bunların arasında şifresiz pasaport bilgileri de yer alıyor.
6,6b 4
Evrenimizle ilgili yeni model karanlık enerjiyi açıklayabilir
Evrenimiz hakkında ortaya atılan birçok teori belli başlı soruları cevaplamakta aciz kaldı. Uppsala Üniversitesi’nden bilim adamları yeni bir modelle bu sorulara cevap bulmaya çalışıyorlar.
6,1b 14
Popüler Android uygulamaları Facebook’a izinsiz veri gönderiyor
Privacy International tarafından yapılan bir çalışmayla, popüler Android uygulamalarının, kullanıcıların onayı sorulmaksızın Facebook’a veri gönderdiği ortaya kondu.
3,3b 6
Hubble'ın “annesi” hayata gözlerini yumdu
Uzun yıllar boyunca çektiği fotoğraflarla evreni anlamamızda bilim adamlarının en büyük yardımcılarından olan Hubble Teleskobunun “annesi” olarak kabul edilen Nancy Grace Roman vefat etti.
4,4b 12
Genetiği değiştirilmiş bebeklerin doktoru ev hapsinde
Geçtiğimiz ay yapılan bir duyuruyla dünyada ilk kez genetiği değiştirilmiş bebeklerin Çin’de dünyaya geldiği bildirilmiş. Gelişmeden sorumlu Doktor He’nin ev hapsinde olduğu iddia ediliyor.
6,5b 11
Sikorsky ve Boeing'den hız rekoru kıracak sıra dışı helikopter: SB>1 Defiant
Sikorsky ve Boeing, üzerinde uzun zamandır çalıştığı, yüksek hızlı, dikey kalkış yapabilen, yüksek manevra kabiliyetine sahip SB>1 Defiant helikopterin ilk görüntülerini yayınladı.
9,5b 12
Derinin neden yaşlandığı keşfedildi
Yıllar geçtikçe her organımız gibi derimiz de zamana karşı alan yarışta yenik düşer ve yaşlanır. Deriyi inceleyen bilim adamları yaşlanma mekanizmasını ortaya koymayı başardılar.
9,5b 5
Plastikler, yapıştırıcı madde olmaksızın diğer yüzeylere tutturuldu
Hafiflik, dayanıklılık ve sağlamlıkları nedeniyle gündelik hayatın ve üretim süreçlerinin vazgeçilmezlerinden olan polimerli plastiklerin diğer yüzeylere doğal yollarla yapışması sağlandı.
4,9b 2
Tesla hızlı şarj kapsamı Avrupa'nın %100'üne yayılıyor
Elon Musk, Tesla siparişi veren İrlandalı bir müşterinin twitter üzerinden dile getirdiği şikayetine verdiği yanıtta, önümüzdeki yıl Tesla hızlı şarj istasyonlarının Avrupa’nın tamamına yayılacağını b
6,4b 15
Abur cubur yemekten kendinizi alamıyor musunuz? Uykunuza dikkat edin
Bilim adamları yaptıkları araştırmalar neticesinde uykusuzluk çeken kişilerin abur cubur yemeye daha yatkın olduklarını, üstelik abur cubura harcadıkları paranın da arttığını tespit etmişler.
9,9b 9
Ses dalgalarıyla havada duran nesneler
Daha önceleri ses dalgalarıyla bir cismi havada tutmayı başaran bilim adamları ilk kez birden çok cismi yalnızca ses dalgaları yardımıyla havada tutmayı başarabildiler.
9,2b 4
Geri dönüştürülebilir pipet
Her gün milyonlarca insanın bir kere kullandığı ve daha sonra çöpe atılan plastik pipetlerin doğamıza ne denli büyük zararları dokunduğu herkesin malumudur. Buna yeni bir çözüm geliştirildi.
4,5b 3
Akciğerden esinlenerek geliştirilen zar, hidrojen üretiminde verimi arttırdı
Geleceğin yakıtlarından biri olarak söz edilen ve yakıldığında sadece su açığa çıkarmasıyla büyük çevre dostu olan hidrojenin üretimi için bilim adamları akciğerden esinlendi.
7,2b 5
Bunama hastalığına çığır açan tedavi
Yaşlanan her insanın korkulu rüyası haline gelen bunama, Alzheimer gibi hastalıkları fareler üzerinde iyileştiren ultrason tedavisi 2019’un sonlarında insanlar üzerinde denenecek.
8,5b 4
Steteskoplar mikrop kaynıyor
Tıp görevlileri tarafından kullanılan cihazlar arasında belki de en bilineni ve en çok maruz kalınanı steteskoplardır. Bu cihazlar üzerinde yapılan bir araştırma önemli sonuçları açığa çıkardı.
5,8b 6
Bluetooth ile kontrol edilen yutulabilir kapsül
Midede uzun süre kalabilen ve sürekli ilaç salınımı yapan yeni buluşları son günlerde sıkça duyuyoruz. Bilim adamları bunu bir adım ileriye taşıyarak BT ile haberleşen kapsül geliştirdiler.
6,6b 2
Üşüdüğünüzde sizi ısıtan elbise yaması geliştirildi
Evde üşüdüğünüzde kombiyi ya da sobayı açmak yerine, üzerinize giydiğiniz elbisenin sizi ısıtmasını ister miydiniz? Rutgers Üniversitesi’nden bilim adamlarının bu yönde bir çözümü var.
10,1b 4
Aston Martin Valkyrie: 11,100 rpm, 1,000 hp, 740 Nm
Geçtiğimiz yıl pistlerde henüz prototip aşamasındayken boy gösteren ve büyük beğeni kazanan Aston Martin’in yeni aracı Valkyrie’nin güç ünitesi hakkında detaylar şekilleniyor.
12,5b 26
Çocuklarda dikkat eğitimi öğrenme ve zekayı geliştiriyor
İspanya’da gerçekleştirilen bir araştırmada, çocuklarda dikkat eğitiminin zeka ve öğrenme kabiliyetlerini arttırdığını ortaya koyuyor. Eğitimcinin desteği eğitimin faydasını büyük ölçüde arttırıyor.
5,4b 5
Lav ile suyun buluştuğu an
Yanardağ patlamalarında çevredeki insanların büyük korkusu olan ve kimi zaman suda bile ilerleyen lavları incelemek isteyen bilim adamları laboratuvar ortamında lav oluşturdu.
14,8b 5
Yüksek sıcaklıkta çalışabilen elektronik devreler geliyor
Isındıklarında performans kaybeden ve belli bir sıcaklığın üzerinde çalışmayan elektronik bileşenler teknolojinin önündeki en büyük engellerden biri. Bilim adamları buna bir çare geliştirdiler.
8,8b 11
Karanlık madde araştırma deneyleri Güney Kore’de devam ediyor
Evrenimizin en büyük bilinmezlerinden biri olan karanlık madde hakkında çok sayıda iddia ortaya atılmış durumda. Bu iddiaları araştırmak üzere Güney Kore’de başlatılan deneyler devam ediyor.
7,5b 4
Doğal yağlar antibiyotik gibi davranıyor
Alternatif tıp tedavilerinin önemli bir parçası olan doğal yağların gerçekten işe yarayıp yaramadığını araştıran bilim adamları, inatçı Lyme hastalığı üzerinde çalışmalar gerçekleştirdi.
7,7b 5
Uykusuzluk sinirli olmamıza neden oluyor
Gece uykusunu tam almayan kişilerin daha saldırgan ve sinirli olduğu dikkatimizi çekmiştir. Yapılan bir çalışma ilk kez uykusuzluğun insanların sinirli olmasına neden olduğunu ortaya koydu.
4,7b 8
Örümcek ipinin çelikten sağlam olmasının nedeni araştırıldı
Elimize her yapıştığında kurtulmakta zorluk çektiğimiz, çok sayıda testler neticesince çelikten daha güçlü olduğu ortaya konan örümcek ipinin sağlamlığının altında yatan sebep araştırıldı.
27b 43
Dokuların iyileşmesine yardımcı hidrojel geliştirildi
Yapısı itibariyle %90 oranında suyu emebilen ve çeşitli kullanım alanı sunan hidrojel üzerinde çalışmalar yürüten bilim adamları insan dokusuna bağlanıp iyileştiren çeşidini geliştirdiler.
4,4b 7
LG'den yeni akıllı hoparlör
Evlerde kullanılmak üzere tasarlanan ‘Google Asistan’la destekli akıllı hoparlör çözümleri her geçen gün artıyor. Google ve Panasonic’in ardından LG yeni akıllı hoparlörünü tanıttı.
7,5b 1
Yapay omurga diski geliştirildi
Herkesin muzdarip olduğu baş-boyun ya da sırt ağrılarına sebep olan aşınmış ya da zedelenmiş omurga disklerinin yerine geçecek, organ mühendisliğiyle üretilmiş yapay disk geliştirildi.
7,9b 9
Altın oda sıcaklığında eritildi
Bilim adamları, normal şartlar altında 1,064°C’de eriyen altını elektrik alan sayesinde oda sıcaklığında eritmeyi başardılar. Buluş, yeni teknolojik gelişmelerin kapısını aralayabilir.
8,9b 12
Alternatif Görünümler Geri Bildirim