Anlık Bildirim

Airbus hem bomba hem de viral hastalıkları koklayacak “elektronik burun” geliştiriyor

Airbus ve Silikon Vadisi merkezli girişim Koniku Inc., havalimanı ve uçaklarda kullanılabilecek bir elektronik burun geliştiriyor. Söz konusu cihaz, bomba ve virüsleri tespit etme potansiyeline sahip.
Oy Ver

Airbus hem bomba hem de viral hastalıkları koklayacak “elektronik burun” geliştiriyor Tam Boyutta Gör

Avrupalı havacılık devi Airbus, Silikon Vadisi merkezli Koniku Inc. adlı girişimle geliştirdiği bir cihazı yakında piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Denizanası görünümlü cihaz, içindeki canlı hücrelerden yapılmış sensörlerle bombalarda kullanılan kimyasalları tespit edebiliyor. Airbus, aynı cihazın ileride KOVİD-19 gibi hastalıklara neden olan virüsleri de “koklayarak” tespit edebileceğine inanıyor.

Havalimanı, uçaklar ve ihtiyaç olan diğer yerlerde kullanılabilecek cihaz istenilen yüzeye yapıştırılarak kullanılıyor. Söz konusu teknoloji hakkında Financial Times'a açıklamalarda bulunan Koniku Inc.’in sahibi Oshiorenoya Agabi’ye göre cihaz havayı koklayarak içinde neler olduğu size raporluyor. Agabi, cihazı geliştirirken Hek (İnsan embriyonik böbrek 293 hücreleri) hücreleri ya da astrositler (beyin hücreleri) kullandıklarını ve genetik mühendislik yoluyla bunlara koku alma reseptörleri eklediklerini belirtmiş.

Airbus hem bomba hem de viral hastalıkları koklayacak “elektronik burun” geliştiriyor Tam Boyutta Gör

Airbus’ın rekor zarar açıkladığı ve sektörün kurtulması için yolcuların güveninin tekrar kazanılması gerektiğinin belirtildiği bir dönemde gündeme gelen teknoloji, yetkililere göre isteneni verebilirse yolcuları tekrar uçmaya ikna edebilme potansiyeli taşıyor.

Havacılık endüstrisi için hayati önem taşıyan “koku tespiti” hali hazırda çoğunlukla eğitimli köpekler tarafından yapılıyor. Ancak havalimanı gibi yerlerde her daim özel köpekler bulundurmak da ne yazık ki mümkün değil.

Airbus hem bomba hem de viral hastalıkları koklayacak “elektronik burun” geliştiriyor Tam Boyutta Gör

Henüz prototip aşamasında olan cihaz için ise denemelere bu yıl içinde başlanacak. Bunun için seçilen havalimanlarındaki görüntüleme bölmelerine yerleştirilecek cihazların ardından yılsonunda ise gerçek dünya testlerine başlanacak.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim