Anlık Bildirim

iPhone kodlarını bir stajyer sızdırmış

Yaklaşık 3 yıl önce Apple’da staj yapan bir kişinin iOS 9 kaynak kodlarını elde ederek jailbreak ekibi ile paylaştığı ve sonrasında iBoot kısmının GitHub üzerine düştüğü ifade ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde GitHub üzerinde iOS 9 temelli bazı kritik iPhone kaynak kodlarının paylaşıma açıldığı haberi gündeme bomba düşmüş, Apple da yaptığı açıklamayla gündemi yatıştırmaya çalışmıştı. Sızıntının arkasındaki hikâye çok farklı.

İlginç hikâye

İlk etapta iOS platformunun bir açık sebebiyle kırıldığı ve kaynak kodlarının elde edildiği sanılmıştı. Ne var ki sızıntıyı yapan bizzat Apple içerisinden birisi. Gelen bilgilere göre 2016 yılında şirkette staj yapan bir çalışan kodları elde etmiş.

Stajyerin aslında bu kodları jailbreak topluluğundan 5 kişilik bir arkadaş ekibiyle paylaştığı ve sadece bu ekip içerisinde kalması şartıyla inceleme yapmak amacını güttüğü belirtiliyor. Bununla birlikte zamanla işlerin amacından saptığı ve ekip üyelerinin kodları başka kişilerle de paylaştığı ifade ediliyor. En sonunda da kodlar GitHub üzerinde yayınlanmış.

Ekip üyelerinden birisi stajyerin pek çok önemli geliştirme aracını elde ettiğini ancak kendilerinin sadece kodların bir kısmını kopya olarak paylaştığını itiraf ediyor. Apple’ın da kaynak kodlarının çalınması konusunu daha önceden tespit ettiği ve soruşturma başlattığı gelen bilgiler arasında.

Apple bilindiği üzere gizliliğe çok önem veren bir firma. Genel merkeze giriş esnasında sanki Beyaz Saray’a girer gibi paranoyaya varan tedbirler uygulandığı sıkça dile getirilir. Hatta önceki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ziyareti esnasında heyete kısıtlamalar uygulandığı da hatırlanacaktır. Bu yaşanan son olay özellikle stajyerlik konusunda çok daha katı tedbirlere yol açabilir.

 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim