Giriş
DH ile Giriş
Üye değil misiniz? Yeni Hesap Oluştur Sosyal Ağ ile Bağlan
Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
Header'ı Tuttur
Header'da Teknoloji Gündemi
Anasayfa
Döşeme Stili Ana Akış
Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
İçerikleri Yeni Sekmede Aç
Detay Sayfaları
Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
Renk Seçenekleri
Gece Modu (Koyu Tema)
Sadece Videolar için Gece Modu

İstanbul içme suyunun tükenmesi riskiyle karşı karşıya olan 11 şehirden biri

Dünyayı büyük bir su kıtlığı tehlikesi bekliyor. Cape Town şehri, içme suyu tükenen ilk kent oldu. Birleşmiş Milletler'in raporuna göre İstanbul, su kıtlığı riskiyle karşı karşıya.
1 yıl
4,3b
1
35
Diğer Bilim ve Teknoloji
Yazar

İstanbul içme suyunun tükenmesi riskiyle karşı karşıya olan 11 şehirden biri
Tam Boyutta Gör

Son dönemde Dünya’da etkisini gösteren iklim değişikliği ve artan su talebi sonucu içme suyunun tükenmesi riskiyle karşı karşıyayız. Güney Afrika’nın Cape Town şehri, modern çağda içme suyu tükenen ilk büyük kent oldu. Araştırmalara göre İstanbul, yakın zamanda su kıtlığı yaşayacak 11 şehirden biri olarak gösteriliyor.

Bir milyarı aşkın kişi temiz içme suyuna ulaşamıyor ve 2.7 milyar kişi yılın minimum bir ayında su sıkıntısı çekiyor. Dünya yüzeyinin yüzde 70’i suyla kaplı olsa da su rezervinin sadece yüzde 3’ü tatlı sudan oluşuyor.

Birleşmiş Milletler’in onayladığı uzman araştırmalarına göre iklim değişimi, insanların faaliyetleri ve nüfus artışının bir sonucu olarak 2030 itibariyle arzın yüzde 40’ının üzerine çıkacak. Araştırmaya göre aralarında İstanbul’un bulunduğu 11 kent, Cape Town’ın kaderini paylaşmaya aday. 2030 yılında içme suyunun tükenmesi riskiyle karşı karşıya olan 11 metropol şehir:

İstanbul

Birleşmiş Milletler, yıllık içme suyunun kişi başına 1700 metreküpün altına düştüğü durumu “su stresi” olarak tanımlıyor. Resmi verilere göre Türkiye’de 2016’dan beri su stresi yaşanıyor.

Türk uzmanlara göre İstanbul’un su kıtlığı sorunu 2030 itibarıyla ciddi bir seviyeye gelecek. Şehrin su rezervleri doluluk oranı, 2014'ün başlarında yüzde 30'un altına düştü. Geçtiğimiz yıllarda yoğun nüfuslu kentler yaz aylarında su sıkıntısı yaşamaya başladı.

Sao Paulo

Dünyanın en fazla nüfusa sahip 10 kentinden biri olan Sao Paulo, kritik sürece girmiş durumda. 21 milyonu aşkın nüfuslu kentin su rezervi doluluk oranı yüzde 4’ün altına düştü. Bugün su kıtlığı çeken Cape Town’ın 2015’te yaşadığına benzer bir durumla karşı karşıya kaldı.

Tokyo

30 milyondan fazla kişinin yaşadığı Tokyo’da yüzey sularına yüzde 70 oranında bağımlı bir su sistemi var. Tokyo’nun aldığı yıllık yağış miktarı yeterli ancak yağmur 12 ayın sadece 4 ayında yağıyor. Bu durumda olası bir yağmur kuraklığında tüm yılı etkileyen bir kuraklık yaşanıyor. Tokyo’da yağan yağmurun depolanması için binalara yağmur suyu toplama sistemi kuruluyor.

Miami

Miami, ABD’nin en çok yağmur alan beş eyaletinden biri olan Florida eyaletinde bulunuyor. Fakat bataklıkları kurutma projesi yüzünden Atlantik Okyanusu’nun suyu, kentin başlıca içme suyu kaynağı olan Biscayne yeraltı suyunu kirletti. Sorunun 1930'larda tespit edilmesine karşın, deniz suyu hala yeraltı suyuna karışıyor.

Moskova

Geniş yüzölçümüne sahip Rusya, dünyanın temiz su kaynaklarının dörtte birine sahip. Fakat tesisatın çok eski olmasından dolayı içme suyu kirliliği söz konusu.

Londra

Londra, tükettiği suyun yüzde 80’ini nehirlerden karşılıyor. Son dönemdeki yıllık yağış miktarı ise bir hayli düşüşte. Londra, yıllık 600 mm yağış alıyor. Bu rakam Paris ve New York’a yağan yağışın yarısından daha az.
 

Bangalore

Son yıllarda teknoloji merkezine dönüşen şirkette yapılaşma bir hayli arttı. Şehrin su ve atık su sistemleri kentteki büyüme ile başa çıkmakta zorlandı. Su tesisatının eski olması nedeniyle kentin içme suyunun yarıdan fazlası boşa gidiyor.

Bangalore şehrinin büyük bir su kirliliği sorunu bulunuyor. Göllerdeki suyun yüzde 85’i kirli olduğu için sadece tarımsal sulama ve endüstriyle soğutmada kullanılıyor.

Pekin

Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 20'sine ev sahipliği yapan Çin, temiz su kaynaklarının sadece yüzde 7'sine sahip. 20 milyon nüfuslu Pekin kentinde kişi başına düşen su miktarı da bir hayli düşük. Böyle giderse Pekin'de ciddi sorunlar baş gösterecek.

İstanbul içme suyunun tükenmesi riskiyle karşı karşıya olan 11 şehirden biri

Kahire

Nil nehri, Mısır’ın su kaynağının yüzde 97’sini oluşturuyor ancak aynı zamanda arıtılmamış evsel ve tarımsal atık da Nil nehrine boşaltılıyor. Hal böyle olunca su kirliliği giderek artıyor. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre Mısır alt orta gelir ülkeleri arasında su kirliliğinden çok sayıda ölümün görüldüğü yerlerden. BM de ülkede 2025 itibariyle kritik su kıtlıkları yaşanacağını tahmin ediyor.

Cakarta

Endonezya’nın başkenti yükselen deniz seviyesi tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Dünya Bankası’nın tahminlerine göre şehrin yüzde 40’ı deniz seviyesinin altında kaldı. Kentteki 10 milyon kişinin yarısı su şebekesine bağlıyken diğer yarısı kaçak su kuyusu kazıyor. Bu nedenle yer altındaki sular çekiliyor ve taban çökmesi yaşanıyor.

Mexico City

Meksika’nın başkentinde su kıtlığı sorununa karşı nüfusun yüzde 25’inin evindeki musluklardan günde sadece birkaç saat su akıyor. Yüzde 20’sinde de günün belirli kısımlarında su alınabiliyor.

Şehir, suyunun yüzde 40'ını uzak kaynaklardan karşılıyor, ancak suyun geri dönüşümü adına hiç büyük bir operasyon yok. Su dağıtım şebekesindeki sorunlar nedeniyle kaybın yüzde 40'ı bulduğu tahmin ediliyor.http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-42979828 Yorum Yaz
En Beğenilen Yorumlar Yorum Yaz
Fakirdepocu 1 yıl Civitas Terrana
Civitas Terrana
Dünya nüfus artışı kesinlikle yavaşlatılmalı, sonra da düşüşe geçirilmeli. Küresel nüfusu 7,6 milyarda 3-4 milyara kadar indirmeliyiz.
Hatta bu doğrultuda tüm dünyanın LGBT evliliklerine onay vermesi akıllıca bir çözüm olur.

Neyseki bugun de dunyayi kurtardik.
Civitas TerranaDünya nüfus artışı kesinlikle yavaşlatılmalı, sonra da düşüşe geçirilmeli. Küresel nüfusu 7,6 milyarda 3-4 milyara kadar indir...
Devamını Gör
Civitas Terrana 1 yıl
Dünya nüfus artışı kesinlikle yavaşlatılmalı, sonra da düşüşe geçirilmeli. Küresel nüfusu 7,6 milyarda 3-4 milyara kadar indirmeliyiz.
Hatta bu doğrultuda tüm dünyanın LGBT evliliklerine onay vermesi akıllıca bir çözüm olur.
Dünya nüfus artışı kesinlikle yavaşlatılmalı, sonra da düşüşe geçirilmeli. Küresel nüfusu 7,6 milyarda 3-4 milyara kadar indirmeliyiz.Hatta bu doğrultuda ...
Devamını Gör
silver0021 1 yıl
1 çocuktan fazla çocuk sahibi olmanın tüm dünya çapında yasaklanması gerekiyor. 2. çocuğu zengin fakir ayırt etmeksizin hemde.
1 Avatar
Monkey. D. Luffy 1 yıl
Sanayileşme yavaşlar ise büyük bir olumlu etkisi olur.
DH Misafiri 1 yıl
İskinin verilerine göre barajlarımız şuan %75 dolulukta gözüküyor.
DH Misafiri 1 yıl
imamhatipler dua edip yağmur yağdırsınlar. o kadar açtılar, bir işe yarasınlar :)
DH Misafiri 1 yıl
bence dünyanın çöl olan ama yerleşim yeri olmayan yerlerine okyanus ya da denizlerden kesintisiz su pompalanmalı. oluşacak buharlaşma ile bulut miktarı yükseltilip dünya genelinde yoğun yağmur oluşması sağlanmalı. arıtma derdi yok. tertemiz su dünya yüzeyine iner. mükemmel bir döngü.
DH Misafiri 1 yıl
Uzun lafın kısası su kıtlığı yüzünden 3. Dünya Savaşı çıkacak. ilk yok olan şehir istanbul olur stratejik konumu yüzünden....
DH Misafiri 1 yıl
Dünya'nın sonu Venüs, Mars, Uranus gibi olacak. Bu gezegenlerin süs olsun diye koyulmadığı belli. Eskiden bu gezegenlerde Uzaylılar yaşıyordu gezegenlerinin yok olucağını anlayınca diğer Galaksilere gittiler. Tek kurtuluş Uzay yolculuğu
bldoy 1 yıl
Rahat olun gençler dünyayı yöneten Yüce üst akıl öyle bir durumda acımadan Dünya Savaşı'nı çıkartır Dünya nüfusu 1 milyara çekilir Her zaman öyle oldu
fuujitsu 1 yıl
Ne kadar salak yorumlar var ya
Logic_Man 1 yıl
Kimse israftan bahsetmemiş. Heryerde israf çok fazla. Çeşmeden akan suyun nasıl geldiğini ve hala akmaya devam edebildiğinin bilincine herkesin varması gerek. Bu konuda kamu duyuruları ve eğitim faaliyetleri artırılmalı. Cep telefonuna güvenli internet sms'i göndermekten dahamı önemsiz bu konu. Periyodik olarak herkese sms gönderilebilir mesela israf edilmemesi için.
ratch 1 yıl Logic_Man
Logic_Man
Kimse israftan bahsetmemiş. Heryerde israf çok fazla. Çeşmeden akan suyun nasıl geldiğini ve hala akmaya devam edebildiğinin bilincine herkesin varması gerek. Bu konuda kamu duyuruları ve eğitim faaliyetleri artırılmalı. Cep telefonuna güvenli internet sms'i göndermekten dahamı önemsiz bu konu. Periyodik olarak herkese sms gönderilebilir mesela israf edilmemesi için.

Aynen. Sigara konusunda iyi kampanya yapıldı kamu spotlarıyla. Su israfı için de yapılsa iyi olur.
TELESCOPE 1 yıl
insanın ayak bastığı yeri korumamasının, ileri düşünce kıtlığının getirilerini sıkıntı olarak yaşamaktayız ne yazıkki.
Yorum Yaz Forumda Yanıtla
B I U " İçerik Göm DH Video Twitter YouTube Instagram Vine Künye BSC Oyun IMDb - url img @
Nasıl eklemek istersiniz?
Haftanın Beğenilen Yorumcuları
Tüm güncellemelerden eposta yoluyla haberdar olun.
ŞU ANDA GÖRÜNTÜLEYEN
1 Misafir

İLGİ DÜZEYİ
4310 TIK

HABERİN ETİKETLERİ
Türkiye Gündemi, istanbul ve
Sorgu:
Önceki ve Sonraki İçerikler
Daha Yeniler 1 yıl Japonya kripto para yatırımcılarından yüzde 55'e varan oranlarda vergi alacak 1 yıl 2018 Skoda Fabia'nın ilk resmi görüntüleri ve detayları ortaya çıktı 1 yıl Venom filminin ilk fragmanı yayınlandı 1 yıl Rus mühendisler nükleer tesiste Bitcoin madenciliği yapmaya kalkıştı 1 yıl Nvidia: Rakibimizden 10 kat daha büyüğüz 1 yıl Çin'de satılan bu elektrikli araç yalnızca $5,600 1 yıl Kuaför salonunda patlayan iPhone büyük panik yarattı 1 yıl Microsoft, Windows 10'un yeni sürümünde parolaları ortadan kaldırıyor 1 yıl Microsoft, 2018 Build Geliştirici Konferansı'nın tarihini duyurdu 1 yıl Qualcomm: LG, Sony ve daha fazla şirketin 5G cihazlarına güç vereceğiz 1 yıl ASELSAN'dan tanklara çelik kalkan: PULAT 1 yıl Tayvan, IOTA iş birliği ile dijital kimlik geliştirecek 1 yıl DH ölücülerine fısıldayan adam "Tahsin Hasoğlu" | Mesut Çevik ile Canlı 1 yıl Biyomühendislik meraklıları YTÜ'de buluşuyor 1 yıl Samsung'un yeni DeX Pad aksesuarına ait görüntüler sızdırıldı 1 yıl Kripto para birimlerinde yeni dolandırıcılık yöntemi devasa miktarlar çalıyor 1 yıl Apple, sızdırılan iBoot kaynak kodlarının orjinalliğini doğruladı 1 yıl Boğaziçi TechSummit’18, 23 Şubat'ta başlıyor 1 yıl Sosyal dev Facebook downvote butonunu test ediyor 1 yıl Yerli otomobilin üretileceği ilk şehir belli oldu 1 yıl GÖRÜNTÜLENEN İstanbul içme suyunun tükenmesi riskiyle karşı karşıya olan 11 şehirden biri Sonraki Nest ekibi Google’ın donanım geliştirme bölümüne katıldı 1 yıl Google, Temmuz ayında tüm HTTP web sayfalarını "güvenli değil" olarak işaretleyecek 1 yıl Apple'ın kablosuz kulaklığı AirPods spor salonunda patladı 1 yıl General Mobile GM 8 özellikleri ve fiyatı 1 yıl E-devlet alt - üst soy sorgulama hizmeti durduruldu 1 yıl Huawei’nin yüz tanıma sisteminin ismi belli oldu 1 yıl Popüler Bitcoin borsası BTC Türk el değiştirdi 1 yıl iPhone kaynak kodları internete sızdırıldı (Güncelleme) 1 yıl Qualcomm yeni satın alma teklifini de reddetti 1 yıl Samsung’tan araç bilgi sistemleri için 25GB gömülü UFS bellek 1 yıl Kripto para sahiplerinin yüzde 20'si yatırım yapmak için borca girdi 1 yıl 2019 Toyota TRD Pro off-road üçlüsü Chicago'da tanıtıldı 1 yıl Google’ın ilk nesil Pixel telefonları mikrofon hatasını bilmesine rağmen sattığı iddia ediliyor 1 yıl Yeni nesil 2020 Mercedes-Benz S Serisi ilk kez görüntülendi 1 yıl AirPower ve AirPods kablosuz şarj kutusu Mart ayında gelebilir 1 yıl 500 milyon kullanıcısı olan Hotspot Shield VPN'de inanılmaz açık 1 yıl Galaxy S9'un Geekbench skoru ortaya çıktı 1 yıl Audi SQ8, heybetli egzoz çıkışlarıyla kamuflajlı olarak görüntülendi 1 yıl Samsung kamera pazarına bomba gibi dönüyor 1 yıl 2019 Ford Transit Connect 7 kişilik versiyonuyla tanıtıldı Daha Eskiler
Alternatif Görünümler Geri Bildirim