Anlık Bildirim

Windows 11, dinamik ekran yenileme hızına sahip olacak

Windows 11'de kullanacağı açıklanan değişken ekran yenileme hızının, Apple tabletlerde kullanılan Pro Motion teknolojisine rakip olarak , Surface tabletlerde kullanılması bekleniyor.

Microsoft, Windows 11'de dizüstü bilgisayarın pil ömründen tasarruf etmek ve ihtiyaç duyulduğunda yenileme hızlarını artırmak için tasarlanmış yeni bir Dinamik Yenileme Hızı (DRR) özelliği sunuyor.

Windows 11, dinamik ekran yenileme hızına sahip olacak Tam Boyutta Gör


Dinamik yenileme hızı, bugün Windows 10'da sahip olduğumuz mevcut değişken yenileme hızından biraz farklı. Dinamik yenileme hızı ile amaç, masaüstünde e-postalar, web tarayıcıları ve bunun gibi 2 boyutlu uygulamaları kullanırken güç tüketimini iyileştirmektir. Örnek verecek olursak, forumda yorum yazarken ekran yenileme hızının 120 Hz olması gerekmez. Windows 11, daha yüksek yenileme hızı gerektiren hiçbir şey yapmadığınızı gördüğünde, güç tasarrufu yapmak adına monitörünüzün yenileme hızını otomatik olarak 60 Hz'ye düşürür. Lakin sayfalar arasında geçiş yaparken ya da bir video izlerken tekrar 120 Hz yenileme hızına yükseltir.

Masaüstü sistemlere gelip gelmeyeceği daha belli olmasa da Dinamik yenileme hızından faydalanabilmek için kullanıcıların, WDDM 3.0 sürümünü destekleyen ekran kartı sürücüsü ve en az 120 Hz yenileme hızına sahip monitörü olmak zorunda fakat bu desteği sağlayan herhangi bir sürücü henüz yok. Microsoft, Windows 11 önizlemesini çalıştıran çeşitli cihazlarda DRR'yi etkinleştirmek için grafik görüntüleme ortaklarıyla birlikte çalıştıklarını söylediğinin altını çizmekte fayda var.

Kaynakça https://www.tomshardware.com/news/windows-11-dynamic-refresh-rate https://www.windowscentral.com/dynamic-refresh-rate-windows-11-surface-hardware Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim