Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu

  Apple ve HP gibi firmaların Çinli tedarikçilerinde öğrenci işçi skandalı

  6 yıl
  875
  1
  44
  Diğer Bilim ve Teknoloji
  İnceleme, Test ve Analiz Editörü
  Apple ve HP gibi teknoloji devlerinin Çin'deki tedarik zincirlerinde öğrenci işçi skandalı ortaya çıktı. Wall Street Journal'ın haberine göre, meslek lisesinde okuyan öğrenciler, staj için gittikleri üretim tesislerindeki zorlu koşullarda uzun saatler çalışmaya zorlanıyorlar. Gelen bilgilere göre öğrenciler, "mezun olamazsınız" tehdidi ile haftanın 6 günü, günde 12 saat boyunca aralıksız görev yapıyorlar. Bu durum Çin'deki çalışma kanunlarına aykırılık teşkil etse de, öğrencilerin yorgunluktan üretim hattında uyuya kaldığı rapor ediliyor.
  Çin Hükümeti, işçi açığını kapatabilmek adına mesleki eğitim alanı öğrencilerin çalışmasına belli koşullarda izin verirken, düzenli olarak ödeme alan kimi öğrencilerin eğitimlerine geçici olarak ara verdiği bildiriliyor. Yaşam koşullarının pek kolay olmadığı ülkede, genç yaşta maaş ile tanışan öğrencilerin çoğu, bunu bir fırsat olarak görüyor olabilirler. Bazı öğrencilerin, düzenli çalışan bir fabrika işçisi kadar maaş aldığı söylenirken, büyük çoğunluğun daha ufak bir aylık ödeme sonrasında okullarına geri döndüğü ifade ediliyor. 
  Açıkçsı bu ve buna benzer vak'alar Çin'de sık sık gündeme geliyor. Dünya kamuoyunun baskıları sonucunda, çalışma şartlarını iyileştirici çeşitli adımlar atılmış olmasa da hala istenen düzeye gelinmiş değil. Haberimize konu olan son olayın yaşanmış olması da bunun bir başka önemli göstergesi. Bu eleştriler sonrası Apple tepe yöneticisi Tim Cook, iş ortağı üreticilerin Çin'deki tesislerini gezerek adeta gözdağı verirken, Foxconn'da yaşanan intihar olayları, işçilere yapılan baskı ve zulüm, uzun süren dünya gündeminden düşmemişti.
  Çalışma şartlarının geçmişe göre kısmen iyileştiği Çin'de, buna bağlı olarak üretim maliyetleri de yükselmiş durumda. Hiç şüphesiz bu, kuruş hesabı yapan küresel oyuncular için keyifli bir haber değil. Hatta öyle ki, Çin'e alternatif üretim bölgeleri için araştırmalar sürüyor. Kimilerine göre Hindistan ve Vietnam, yeni üretim merkezi olmaya aday görünüyorlar.


  Yorum Yaz Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  Yorumlar (26) Yorum Yaz Forumda Gör
  Guest-EB772A469 5 yıl
  Çin tarihine bakınca Çinliler'in ve diğer uzak doğulu toplumların ne kadar gaddar olduğu anlaşılabilir. Gaddarlık, disiplin ve otoriterlik Çinliler'in genlerinde ve toplumsal yapısında var. Ortaçağ'a doğru Qin yöneticisi Shi Huang Di, diğer Çin krallıkları Qi, Chu, Wei, Yan, Han, Zhao'yı ele geçirerek bütün Çin'i birleştirmiştir. Demir yumruğu ile Çin'i o dönemin en zengin ve güçlü İmparatorluklarından birisine çeviren Shi Huang, otoritesini ve toplumun katı yapısını sonuna kadar kullanmıştır. Uzun yüzyıllar boyu Moğol istilası ve çeşitli hanedanlıklar gören Çin, Ming Hanedanlığı döneminde gücünün ve zenginliğinin doruğuna ulaşmış dönemin en gelişmiş devletlerinden birisiydi. Ming'den sonra Mançu Hanedanlığı döneminde coğrafi keşifler ve sanayi devrimi sonucu gelişen Avrupa'nın gerisinde kalan Çin, aynı Osmanlı'nın yaşadığı gibi hızla yarı sömürge haline gelmiş, işgale ve istilaya maruz kalmıştır. Büyük bir yerleşik kültür olan Çin uzun yıllar boyunca dış dünyaya kayıtsız kalmış, içine kapanmıştır. Japonya ve Çin'in karakteristik toplumsal egosu onlara sonradan pahalıya mal olsada aynı zamanda bu sayede kültürlerini koruyabilmişlerdir. Aynı Romalılar'ın yaptığı gibi Çinliler'de kendilerini üstün kültür olarak görmekteydi ve diğer ırklar onlar için barbardı. Avrupa fakirleşen Çin'i ezici üstünlüğü ile sömürmeye başlayınca Çinliler geri kaldıklarının farkına vardılar ve hızla Avrupa'dan gelen yenilikleri benimsemek zorunda kaldılar. 20.Yüzyıl'da dağılmış halde olan Çin, ÇKP lideri Mao Zedong önderliğinde -aynı antik çağlarda Qin lideri Shi Huang'ın yaptığı gibi- tekrar birleşmiştir. Çin, ÇKP yönetimi altında hızlı bir sosyalist-otoriter temelli sanayi reformuna girişti ve yüzyılın sonlarına doğru ÇKP'nin liberal ekonomik ataklarına bu sosyalist-sanayici devlet politikaları temel oluşturdu.  Her ne kadar tek partili demokrasi Çin'i yönetmekte yetersiz kalsa da ÇKP'nin dinamik yapısı ve yeniliğe açık olması -Çinli liderlerin hırsları, Çinliler'in agresif ve gaddar toplumsal ruhu- ile birleşince Çin Devleti hızla dünyanın en büyük gücüne doğru dönüşüm geçirmektedir ve tek partili sistem yıkılsa bile((ki yıkılması gayet olası çünkü ekonomik gelir-zenginlik dağılımın bu kadar bozuk olması komünist ünvanlı komünist rejimin en büyük sorunu ve ÇKP bu sorunu çözme konusunda teredütler içindedir.)) üstün akademik, teknolojik ve ekonomik ilerlemesi sayesinde Çin'in yaşadığı bu gelişim ivmesi kolay kolay durmayacaktır.  Bir insan olarak Çin'in köklü tarihi kökenlerinden gelen mutlak hedefler koyan gaddar vizyonunu tasvip etmesemde Çin'in azmi ve gelecek için uğraşma arzusu saygıyı haketmektedir. Çin'in bir geleceği var ama Türkiye'nin ve Ortadoğu ülkelerinin geleceği hakkında pek ümitli değilim.
  Asami Zdrenka (Deli Kanlı) 5 yıl
  Bir buçuk milyar vatandaşı olan bir ülkede nasıl işçi sıkıntısı olur? Sırf işçi maaşı ödememek için bahane bunlar.
  Çin'in nüfusu 2,5milyardan fazla 1,5milyar değil... + hakettiklerini yaşıyorlar Apple için kölelik yapanın fıtratında var bunlar...
  kuyu0kazici (kuyu 0 kazici) 5 yıl
  @muratai
  Burda suclu foxconn, Apple degil. Herifler isci bulamayinca stajyerlere yukleniyor baksaniza!

  atma be Apple her zaman Foxconn'u kontrol ediyor haberi olmaması diye bir şey soz konusu değil...
  kuyu0kazici (kuyu 0 kazici) 5 yıl
  Apple bu köle ticaretini geri getiren şirketlerden ilk NIKE başlattı... iSheepler bunuda inkar eder... ilk köleci Apple 2. değil derler... :)
  Gece772 6 yıl
  Yazık insanlara
  avcitalip (Talip Avcı) 6 yıl
  Aynı sorun Türkiye'de de mevcut Allah'tan 1ay sürüyor

  geçen yıl temmuz ayında okulun yaz stajı vardı,stajdaki iş yeri sahibi normalde 300 saat olan yani mantıken hesapladık 09:30 ile 17:00 arası çalıştırabiliyor böyle bir süresi var ama iş yeri sahibi saat sabah 08:00 akşam 20:00 çalıştırıyor çalışmazsan stajını yakmakla tehtid ediyor ki birkaç arkadaşımın stajını yaktılar.Okuldan MEB'e kadar şikayet etmediğimiz yer kalmadı ama icraat 0
  Nf 6 yıl
  hothardware.com/...

  bizim baştakiler görmesin haberi..
  Bilgisayar Bağımlısı 6 yıl Nf
  Bu kadar ileri seviyede olmasa bizde de mevcut böyle kölelik sistemi.Meslek liselerinde zorunlu staj var.Ne adam gibi çalışan muhammelesi görüyorsun ne de öğrenci muammelesi.  Torna,tesviye,makina gibi bölümlerde okuyan meslek liseler için durum çok daha zor.Gidip demircide,sanayide staj yapıyorlar.Usta ne derlerse yapıyorlar.Benim gibi web programcılığı bölümü falan yine bilgisayar başında oluyor.Gerçi alakasız yere gidersen amelelikte yapıyorsun bilgisayarcı olsan bile.Staja girdiğim yerde bana bilgisayar vermiyorlardı.Bende naylon yaptım
  Virtual Reality 6 yıl
  Hem üzücü hem sinir bozucu, Amerika da yaşayan gençlerin $5000 maaş alıp, ofis ortamında rahat rahat çalışıp tasarladıkları ürünleri, en rezil çalışma koşullarında, en rezil ücretlerle üreten, adeta Amerikalıların kölesi olmuş Çin toplumuna çok kızıyorum. ABD nin bu denli süper güç olması, birazda Çin insanının, Amerikaya kölelik yapmasından dolayı
  neommy 6 yıl Virtual Reality
  Ben hiç böyle düşünmüyorum.

  Çin ABD'lilere kölelik yapmıyor. Tüm dünyaya kölelik yapıyor, Çinde üretim yaptıran tonla Avrupa, Japon gelişmiş ülke firması var. Basit Türk firmaları bile Çin de üretim yaptırıyorlar, daha 2 gün önce aldığım basit TV askısınn kutusunun üzerinde bile üretim yeri PRC yazıyordu, ama Türk markasıydı.

  Çin elindeki olan tek şeyi pazarlıyor tüm dünyaya, taa Mao Tse Tung'un 1977'lerde ölümünden bu yana, yani 1.5 milyar işgücünü, ülkelerine yoğun yabancı yatırımıda var.

  Bunun yalnızca derli toplu bir Devlet, yasal garanti altına alınmış özel mülkiyetle başarılabileceğinize dikkatinizi çekeyim. Türkiye Cumhuriyeti Devleti en istekli olduğu zamanda bile böyle bir gelişmenin yasal alt yapısını yapamadı.

  Çok değil 30-35 yıl bu tempoda giderlerse dünyanın 1. sınıf ülkelerinden olacaklar. Rahmi Koç'un dediği gibi şimdilik Çin yalnızca öğreniyor ve çalışıyor. Ama 20-25 yıl sonra öğrenmiş, kendi fabrikasını, üretimini tasarımını yapıyor olacak.

  Üretime dönük çalışıyorlar, bilime ayırdıkları kaynaklar devasa. ABD'ye Üniversiteden sonra okumaya giden Çinli öğrencilerin sayısı devasa.

  Çinin bir geleceği var. Ama onun bunun parasıyla yaşamaya alışkın, üretmeyen, öğrenmeyen Türkiye gibi ülkelerin hiçbir gelecekleri yok!
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz? Üye Girişi Yaparak
  ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
  1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

  GENEL İSTATİSTİKLER
  875 kez okundu.
  25 kişi, toplam 26 yorum yazdı.

  HABERİN ETİKETLERİ
  Apple, haber ve
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 6 yıl Asphalt Overdrive, mobil oyuncuların beğenisine sunuldu 6 yıl Plantronics ''BACKBEAT FIT'' Ses Masamızda 6 yıl Bonsai Slice'ın Android sürümü de yayımlandı 6 yıl PC'de 4K Ryse: Son of Rome deneyimi! 6 yıl Yeni USB standartı USB Type-C DisplayPort desteği ile geliyor 6 yıl iPhone 6 serisi ile ilgili ilk izlenimler : En iyi LCD ekran, hızlı işlemci ve dayanıklılık 6 yıl Oppo N3 modeli lityum-alüminyum karışımı bir kasaya sahip olacak 6 yıl God of Blades'in iOS sürümü bir süreliğine ücretsiz 6 yıl Panasonic 360 derecelik 4K izleme yapabilen güvenlik kamerasını tanıttı 6 yıl Insterstellar mobil oyunu yayımlandı 6 yıl Angry Birds Transformers kısıtlı olarak iOS için indirmeye sunuldu 6 yıl LG G Pro 3 firmanın kendi işlemcisi ile gelebilir 6 yıl Microsoft'dan dizüstü ve akıllı cihazlar için kablosuz görüntü aktarma aygıtı 6 yıl TouchPal klavye uygulaması iOS 8 için yerini aldı 6 yıl Anomaly Defenders oyunu Android için yayımlandı 6 yıl iOS 8 ile Tam Uyumlu 10 Uygulama 6 yıl SwiftKey neden iOS 8'de tam erişim istediğini açıkladı 6 yıl Google Play Gazetelik uygulaması iOS için indirmeye sunuldu 6 yıl Motorola Shamu yada diğer adıyla Nexus 6'ya ait yeni detaylar gün yüzüne çıktı 6 yıl Nvidia, VESA'nın Adaptive Sync teknolojisine destek vermeyeceğini açıkladı 6 yıl GÖRÜNTÜLENEN Apple ve HP gibi firmaların Çinli tedarikçilerinde öğrenci işçi skandalı Sonraki İşte HTC'nin yeni aksiyon kamerası 6 yıl Casper VIA V5 video inceleme 6 yıl BlackBerry Passport resmiyet kazandı 6 yıl Analiz : İlk Snapdragon 810 yongaseti taşıyan akıllı telefonlar Çinlilerden geliyor 6 yıl Samsung cihazlar arası enerji aktarımı sağlayan kablosunu duyurdu 6 yıl Sürücüsüz araba projesinin lideri, Google'dan ayrıldı 6 yıl iPhone 6 ve 6 Plus cihazlarında bükülme sorunları ortaya çıkmaya başladı 6 yıl Samsung Galaxy Note 4'ün piyasaya çıkış tarihi netleşmeye başladı 6 yıl DH Özel Röportaj: Vodafone Dijital Mağaza Konseptine Geçiyor 6 yıl Bilgisayar dünyasında neler oluyor; Samsung, Avrupa pazarına veda ediyor 6 yıl Retina ekranlı MacBook Air fansız ve çok ince olabilir 6 yıl Nokia Lumia 730 ve Lumia 830'u kullandık 6 yıl FIFA 15 Ultimate Team, mobil oyuncuların beğenisine sunuldu 6 yıl Hangisi bizi daha iyi anlıyor? "iOS mu Android mi?" video inceleme 6 yıl TP-LINK yeni nesil WiFi destekli Archer C5 router modelini duyurdu 6 yıl Apple ilk haftasonu 10 milyon iPhone 6 satışı yaptı 6 yıl DH+ IFA 2014 özel sayısı yayınlandı 6 yıl Samsung Gear S akıllı saati kullandık: "Bilekte 2-inç kavisli ekran" 6 yıl Unmechanical, Google Play'deki yerini aldı Daha Eskiler
  Alternatif Görünümler Geri Bildirim
  Yeni Bir Haber Var
  şimdi