Giriş
DH ile Giriş
Üye değil misiniz? Yeni Hesap Oluştur Sosyal Ağ ile Bağlan
Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu

  Apple'ın kullanıcıları "takip" edip etmediğini ortaya çıkaracak ilk "gizlilik ihlali" davası açıldı

  9 yıl
  4,2b
  1
  21
  iPhone
  Haber Editörü

  Geçtiğimiz günlerde güvenlik araştırmacıları; Alasdair Allan ve Pete Warden'ın yaptıkları çalışmalar neticesinde, Apple'ın iOS 4 ile birlikte kullanıcıların hareketlerini izleyebildiğinin ortaya çıkmasının ardından sular durulmuyor. Amerikalı senatör Al Franken'in Steve Jobs'a gönderdiği mektupta, konunun aydınlatılması yönündeki isteğinin ardından farklı bir boyut kazanan olayda bugün önemli gelişmeler yaşandı.

  Haberimizin detaylarına girmeden önce, kısaca yaşananları hatırlayalım. Allan ve Warden'in açıklamalarına göre iPhone, 3G uyumlu iPad'ler kullanıcıların konumlarını consolidated.db isimli bir dosyaya, kullanıcıdan habersiz olarak, kaydediyor. Kaydedilen konumlar, koordinat koordinat olarak kaydedilmiyor olsa da yeterince detaylı bir şekilde dosyaya işleniyor. Kullanıcının konumunun baz istasyonlarının nirengi yani üçgenlemesi ile tespit ediliyor olmasının muhtemel olduğunu belirten güvenlik analistleri, konumların kayıt zamanlarının ise frekanslardaki değişimlerl bağlantılı olarak değiştiğini ifade etmişti.

  Allan ve Warden, konum bilgilerinin operatörler tarafından hali hazırda kaydedildiğini ancak bu kayıtlara ancak mahkeme kararı ile ulaşılabildiğinin altını çizmiş; iOS'in içersinde böyle bir kaydın olmasının hemen bir zarar vermeyeceğini ancak bu bilgilerin sistemde neden kaydedildiğinin ve Apple'ın bu verileri kullanıp kullanmadığının ortaya çıkması gerektiğini belirtmişlerdi.

  İkilinin bu açıklamalarını takiben, Amerikalı senatör, Al Franken Steve Jobs'a gönderdiği mektupta aralarında aşağıdaki soruların da bulunduğu 9 soruyu yöneltmişti;

  • Apple bu verileri neden topluyor ve derliyor ? Apple, iOS 4 ile niçin konum bilgilerini kaydetmeyi seçti ?
  • Apple, benzer verileri dizüstü bilgisayarları aracılığıyla da topluyor ve derliyor mu ?
  • Kullanıcının konumu hangi yöntemle tespit ediliyor ?
  • Kullanıcının konumu hangi aralıklarla kaydediliyor ?
  • Bu veriler neden şifreli değil ?

  Paskalya öncesi yaşanan bu gelişmelerin ardından, geride bıraktığımız gün içersinde konuyla ilgili iki önemli gelişme yaşandı. Her ne kadar Apple cephesinden resmi bir açıklama gelmese de Steve Jobs, bir kullanıcıdan gelen elektronik postaya verdiği (her zamanki gibi) kısa cevapta, kendilerinin kullanıcıları takip ettikleri yönündeki iddiayı reddetti;

  S: Steve,

  iPhone'umda bulunan pasif konum kaydetme araçlarının bulunma sebebini açıklar mısın ? Konum bilgilerimin sürekli kaydedildiğini bilmek oldukça sinir bozucu. Telefonumu Droid ile değiştirmeden önce belki konuya ışık tutabilirsin. Onlar (Droid'ler) beni takip etmiyorlar.

  C: Evet, onlar takip ediyor; biz, kimseyi takip etmiyoruz. Ortalıkta dolaşan iddia asılsız.

  Steve Jobs, kimseyi takip etmediklerini söylese de ortada bir gerçek var ki o da iOS, kullanıcının isteği dışında konum bilgilerini kaydediyor. The Wall Street Journal'ın fabrika ayarlarına döndürerek sıfırlardıkları iPhone ile yaptıkları denemede "konum servislerinin" kapalı olmasına rağmen; cihazın konum bilgilerini kaydetmeye devam etmesi, konum bilgilerinin baz istasyonları üzerinden belirlendiğini ortaya koyuyor.

  Görünen dağın uzağı olmaz misali, olayın ortaya çıkmasıyla birlikte Apple'ın gizlilik ihlaliyle ilgili davalara maruz kalacağı belliydi ki konuyla ilgili ilk davanın açıldığı da geride bıraktığımız gün itibariyle ortaya çıktı. Bloomberg'in haberine göre Florida'dan bir iPhone kullanıcısı olan Vikram Ajjampur ve New York'dan iPad kullanıcısı olan William Devito tarafından Apple'a iPhone ve iPad kullanıcılarının konumlarını gizlice kaydedip depoladığı için gizlilik ihlali ve bilişim suçu iddiasıyla Tampa, Florida'da dava açıldı. Muhtemelen bu ilk dava, son dava olmayacak ve önümüzdeki günlerde de Apple'a kullanıcılar tarafından benzer davalar açılacaktır. Bizlerde bu davaların sonuçlarını, diğer bir deyişle Apple'ın kullanıcıları takip edip etmediği ya da iOS'in konum bilgilerini kullanıcı isteği dışında niçin kaydettiği gibi soruların cevaplarını sizlere aktarmaya devam edeceğiz.  Yorum Yaz
  lovegod 9 yıl
  konumlamayı red edin sizi takip etmesin siz açıyorsunuz farkından olmadan
  VagueMan 9 yıl


  lovegod  konumlamayı red edin sizi takip etmesin siz açıyorsunuz farkından olmadan  +1
  Batuist 9 yıl
  spekülasyona bak yaa.. film gibi.. adamlar hertürlü reklam yapıyor.. bu konuda oldukça fazla komplo teorisi üretilebilir.. mesela böyle bir uygulamaya cia ile girmesi yada zorlaması gibi.. doldur içini doldurabildiğin kadar. birde devlet sırrı ise nedeni hayatta çıkmaz ortaya..
  HackAv 9 yıl
  Apple neden bunu yaptı ki bunun içinde bi işler dönüyor neyse yakında kokusu çıkmadan olayı kaparlar kesin devletin parmağı vardır diye düşünüyorum...
  Xagdas 9 yıl
  Batuist  spekülasyona bak yaa.. film gibi.. adamlar hertürlü reklam yapıyor.. bu konuda oldukça fazla komplo teorisi üretilebilir.. mesela böyle bir uygulamaya cia ile girmesi yada zorlaması gibi.. doldur içini doldurabildiğin kadar. birde devlet sırrı ise nedeni hayatta çıkmaz ortaya..

  O da var tabii... DÜŞÜNSENE, KADDAFİ İPHONE4 KULLANIYOMUŞ OLSUN MESELA?! AMERİKA ELİYLE KOYMUŞ GİBİ BULABİLİYO OLUR TEKNİK OLARAK. HİÇ ARAMAZ. AYNI ŞEY DİĞER LİDERLERE DE OLABİLİR. AMANIN, TÜM LİDERLER SYMBIAN'A GERİ DÖNSÜN HEMEN.
  Mr. Jingles 9 yıl
  Apple'ın bunları izinsiz ve kullanıcının haberi olmadan alması kabul edilemez. Anlaşılan Apple'ın da Google'dan aşağı kalır tarafı yokmuş. Mahremiyete saygı kalmadı artık. Google izinli olarak alıyor da kim önem veriyor sanki buna? Aman alsın bana ne diyor kullanıcı. Ben o insanlar kadar geniş biri değilim. Hergün birileri tarafından izlenmek ve ne yaptığımın bilinmesi beni fazlasıyla rahatsız eder. Birgün o bilgiler başınızı ağrıtabilir.

  Insanların 7 temel hakkı vardır. Bu haklardan biri de "Özel hayata saygı ve onun gizliliği" ilkesidir. Bunlar açıkça özel hayatın gizliliğini ihlal ediyorlar. Apple ve Google bu politikalarından vazgeçmeliler. Ben sırf bu yüzden bu firmaların cihazlarını almam.

  Sadece daha hızlı, daha kolay ve daha görsel diye bu cihazları almaya değer mi? Mahremiyetten daha mı kıymetli acaba bu cihazlar?
  tunca615 9 yıl
  Applein bu konuda cok basi agriyacak bence.agrisinda zaten.bundan sonra bu tur gizli kayitlama islerininde bu kadar kolay yapilmasini engeller bence.bizde dava acabiliyormuyuz.belki bi kac bin tl tazminat aliriz:)
  DH Misafiri 9 yıl
  Telefonun fiyatına bak ya. Ben de bir macintosh kullanıcısıyım ama bir telefon için bu kadar para verilmez diye düşünüyorum. Sanki iyi bir PC satın alıyorsun. Peeh. Bu arada davaları da destekliyorum. Aynı zamanda RESLER'lerle de aynı fikirleri paylaşıyorum. Telekom özelleştirildikten sonra, satın alırken verdikleri parayı bir an önce çıkarma niyetlerinden olsa gerek ki halkı resmen soyuyor ve meclisi geçtim, devlet te buna müsade ediyor. Satarken anlaşmamı yaptılar ne? İnsan sormadan edemiyor...
  CARNIVALE 9 yıl
  Google Microsoft , Apple ve bunun gibi bir çok firma kişisel bilgileri kaydediyor ve bunları saklıyor. Sırf bu yüzden yıllarca açık kaynak yazılımcılığı savunan ve bunun için direnen insanlar var. Adamlar cep telefonu dahi kullanmıyor. Kişisel mahrumiyetin 0'lara indiği bir devirde yaşıyoruz. Güvenlik kameraları, cep telefonları, bilgisayarlar bunların hepsi kişisel bilgi güvenliğini ihlal eden araçlar.
  gerbay 9 yıl
  Arkadaşlar o dosya sqlite ( sqlite.org/... ) veritabanı dosyası.. SQL ile sorgulanabilir.

  zaten sqlite.org/... linkine de bakarsanız;

  "Apple uses SQLite for many functions within Mac OS X, including Apple Mail, Safari, and in Aperture. Apple uses SQLite in the iPhone and in the iPod touch and in iTunes software. "

  Yani o dosyayı ya da apple ın başka benzer dosyalarını siz de sorgulayabilirsiniz.. Tabi dosyalara ulaşabilmek kaydı ile..
  hada 9 yıl
  davaları destekliyorum
  resler 9 yıl
  Farklı bir noktadan yaklaşacağım olaya. Senatör çıkıp doğrudan firmaya siz orada ne işler çeviriyorsunuz diye sormuş. Peki bizim meclis üyeleri neredeler. TTnet internet müşterilerinden müşterinin satın almadığı bir hizmeti kafasına göre satıp faturalandırıyor. Bununla ilgili bir çıkış yapan meclis üyesi var mı?
  Xagdas 9 yıl
  resler  Farklı bir noktadan yaklaşacağım olaya. Senatör çıkıp doğrudan firmaya siz orada ne işler çeviriyorsunuz diye sormuş. Peki bizim meclis üyeleri neredeler. TTnet internet müşterilerinden müşterinin satın almadığı bir hizmeti kafasına göre satıp faturalandırıyor. Bununla ilgili bir çıkış yapan meclis üyesi var mı?  Sen neyden bahsediyosun iyi niyetli arkadaşım... Bizim meclistekilere her halt bedava ki... Miisss bi hayatları var, vernel'lenmiş gibi!
  windwalker 9 yıl
  kullanıcı gps i her zaman açık tutmaz. Pil ömrünü ciddi şekilde kısaltıyor. Sadece ihtiyacı oldugu zaman açıyor.Misal Ben. Adamlarda bunu bildikleri için telefonu telefon yapan baz istasyonlarının konumundan yer belirleme yöntemini seçmiş.
  Xagdas 9 yıl
  KOMPLO TEORİSİ =

  Çok uzak değl, "minority report" diyorum sadece.  Mesela atıyorum = Herkeste takip edilen cep telefonu var.

  Adamlar izliyorlar. Bağdat Caddesi Suadiye LED ekranı civarında 25-35 yaş arası bayan sayoso %54, (diğer kategoriler 4-5-12-25) hemen bir EL KREMİ REKLAMI çaat diye LED ekranda oynamaya başlıyo!  ...gibi gibi! Çok mu zor !? ASLA... Cep telefonunu kimin aldığı belli (kısmen, kredi kartından... Satın alırken anket zorunlu olursa kısmen değil komple de bilinebilir).  Bence Apple bunun peşinde. Dünyaya referans satacak!
  alito 9 yıl
  google'ın androidinde de benzer bir servis var ama kullanıcıdan izin alarak konum bilgisi alıyor. apple'ın yaptığı resmen gizlilik ihlali.
  fuckulteli 9 yıl


  alito  google'ın androidinde de benzer bir servis var ama kullanıcıdan izin alarak konum bilgisi alıyor. apple'ın yaptığı resmen gizlilik ihlali.  Acaba bu izin istemeler göstermelik olabilir mi? Siz telefonunuzu navigasyon olarak kullanıyorsunuz, sürekli nerelere gidip geldiğiniz veya bazı özel mekanlara ne kadar yakın olduğunuz izleniyor olabilir mi? Belki Apple'nın ve Google'ın şuan için bu bilgilere ihtiyacı yok ama gerektiğinde kullanabileceği bilgilere sahip olma isteğindedir.. Yani zamanı gelince kullanabilceği bir takip sistemi olabilir, çok mu şüpheciyim diyorum ama zor değil gibime geliyor.. Gizli gizli nerede olduğumuz takip ediliyor olabilirler..  İnternet bağlantısı olmadan gps (uydu) üzerinden konum bilgisini kullanıcı farketmeden alıyor olabilirler (mi acaba, bana mümkün geliyor) Gps'i bulunan araçlar çalındığında takibe alabiliyorlar uydudan takip edebiliyorlar falan, ya da şirket araçlarını.. Aynı şey telefonların içinde var.
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  B I U " İçerik Göm DH Video Twitter YouTube Instagram Vine Künye BSC Oyun IMDb - url img @
  Nasıl eklemek istersiniz?
  Tüm güncellemelerden eposta yoluyla haberdar olun.
  ŞU ANDA GÖRÜNTÜLEYEN
  1 Misafir

  İLGİ DÜZEYİ
  4178 TIK

  HABERİN ETİKETLERİ
  iPhone, takip ve
  2 etiket daha iPad ios
  Sorgu:
  Alternatif Görünümler Geri Bildirim