Anlık Bildirim

Günümüzde sadece bilgisayar ya da bu iş için özel olarak geliştirilmiş cihazlarla kripto para madenciliği yapıp gelir elde etmek oldukça popüler. Tabi uzaktan göründüğü kadar kolay olmayan bu gelir kapısında da ciddi bir rekabet ve karmaşa ortamı hakim ancak yine de dünyanın dört bir yanından yeni madenciler ekosisteme katılarak kripto para üretmeye başlıyor. Elite Fixtures'ın yaptığı araştırma ise dünyanın pek çok ülkesinde Bitcoin maliyetinin halen Bitcoin'in değerinin altında olduğunu gösteriyor.


Ucuz kaynağa yani ucuz elektriğe ulaşıldığında Bitcoin üretim maliyetinin oldukça düşük olduğunu gösteren rapor; hükümetlerin ve yerel elektrik dağıtım şirketlerinin paylaştığı elektrik fiyatları ile Uluslararası Enerji Ajansı, IBTimes raporları ile elde edilen verilerin analiz edilmesi ile oluşturulmuş. Elite Fixtures, raporu oluştururken 1 Bitcoin'in ortalama üretim maliyetini belirlemek adına kripto para madenciliği için kullanılan AntMiner S7, AntMiner S9 ve Avalon 6 madencilik cihazlarının elektrik tüketimini ülkelerin elektrik tarifeleri ile incelediğini belirtiyor. Tabi raporda 1 Bitcoin'in üretilmesi için gereken elektriğin maliyetinin belirlendiğinin altını çizmek gerek. Yani söz konusu değerler madencilik cihazları için ödenen miktarları kapsamıyor.


En ucuz üretim Venezuela'da  

Rapora göre 1 Bitcoin üretimi için ödenen en düşük elektrik masrafı Venezuela'da. Venezuela'da Bitcoin madenciliği yapan kişiler ortalama 530$'lık elektrik maliyetiyle 1 Bitcoin üretebiliyor. Elektriğin oldukça ucuz olması sayesinde pek çok kişinin Bitcoin madenciliği yaptığı Venezuela'yı sırasıyla Trinidad ve Tobago(1.190$), Tayvan(1.190$), Özbekistan(1.788$) ve Ukrayna(1.852$) takip ediyor. Bitcoin madenciliği denildiğinde akla ilk gelen ülke olan Çin de ise 1 Bitcoin üretmek için ortalama 3.172$'lık elektrik faturasını gözden çıkarmak gerekiyor. Bu haliyle Çin her ne kadar en ucuz 5 ülke arasında yer almasa da ucuzluk anlamında listenin üst sıralarında yer alıyor.


Bitcoin üretiminin en pahalı olduğu ülke ise açık ara farkla Güney Kore. Ülkede 1 Bitcoin üretmek için 26.170$ 'lık elektrik harcaması yapmak gerekiyor. Güney Kore'yi ise sırasıyla Niue(17.566$), Bahreyn(16.773$), Solomon Adaları(16.209$) ve Cook Adaları(15.861$) takip ediyor. Elektriğin pahalı olduğu ada ülkeleri Bitcoin üretiminin pahalı olduğu ülkeler arasında yerlerini alırken Almanya, Danimarka ve Belçika gibi Avrupa ülkelerinde de 1 Bitcoin üretmenin maliyeti Bitcoin'in şu anki değeri olan 9.300$'ın üstünde. Ülkemizde ise 1 Bitcoin üretmek için 4.984$'lık elektrik maliyetini karşılamak gerektiğinde Türkiye'nin Bitcoin üretiminin ucuz olduğu ülkeler arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Elektriğin fiyatı kadar yasalar da önemli 

115 ülkeyi kapsayan çalışmaya göre listedeki 87 ülkede Bitcoin üretimi için harcanan elektriği maliyeti Bitcoin'in şu anki birim değerinin altında. Özellikle Bitcoin madenciliği için önemli bir merkez olan Çin'de madencilerin yaklaşık yüzde 70 karlılıkla çalışıyor olması madenciliğin her geçen gün zorlaşmasına rağmen halen önemli bir gelir kapısı olduğunu gösteriyor. Tabi Çin hükümetinin madencilik için harcanan yüksek enerji miktarını hedef aldığı biliniyor. Bu nedenle madencilik şirketleri elektrik maliyetinin düşük olduğu başka ülkelerde madencilik faaliyetlerine devam etmek adına çalışmalara başlamış durumda.


Öte yandan madencileri cezbeden tek unsur elektrik maliyeti değil. Çin örneğinde olduğu gibi ucuz elektriğe karşılık giderek artan hükümet baskısı madencileri zor durumda bırakabiliyor. Madenciler ayrıca Japonya gibi madencilik ve kripto para birimlerine yönelik daha esnek düzenlemelerin bulunduğu ülkeleri de tercih edebiliyor. Geçtiğimiz haftalarda Rusya'da hazırlanan madencilik taslağı bu açıdan büyük önem taşıyor. Madencilere özel fiyat tarifesi ve vergi indirimlerinin uygulanması gibi önemli avantajlar içeren taslağın meclisten geçmesi halinde şu anda 1 Bitcoin üretimi için 4.675$'lık elektrik tüketiminin gerektiği Rusya, Bitcoin madenciliğinin yeni merkezi olabilir.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
14252 kez okundu.
12 kişi, toplam 12 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
Bitcoin (BTC), kripto para madenciliği ve
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim