Anlık Bildirim

Çin artık dünyanın en büyük akıllı telefon ve tablet pazarı konumunda

Oy Ver
Çin artık dünyanın en büyük akıllı telefon ve tablet pazarı konumunda

1.3 milyara yaklaşan nüfusuyla teknoloji devlerinin iştahını kabartan bir potansiyele sahip olan Çin, akıllı telefon satışları bakımından ABD ile kıyasıya bir mücadele içerisindeydi.

Flurry tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre Çin aktif iOS ve Android cihazları bakımından ABD'yi açık ara geride bırakmış durumda. Genelde Çin ve ABD bir milyon fark ile birbirinin önüne geçmekteydi. Ocak ayında yapılan son analizde Çin 222 milyon, ABD ise 221 milyon aktif iOS ve Android cihazına sahipti. 

Ancak Şubat ayındaki rakamlara göre Çin 246 milyon aktif iOS ve Android cihazına sahipken, ABD 230 milyon cihaz sayısında kaldı. Çin ABD'ye ilk kez bu kadar büyük fark atmış oldu. İhracat oranları açısından da Çin, ABD'yi geçerek dünyanın bir numaralı ihracatçısı ilan edilmişti.

Bu rakamlarda şüphesiz kendi markası ile ucuz cihaz üretimi yapan Çinli firmaların büyük katkısı var. Bu yıl whitebox adı verilen markasız ve ucuz Android tabletlerin 100 milyon adet satış yapması öngörülüyor ve bunun büyük kısmı Çin'de olacak.

Apple başta olmak üzere teknoloji devlerinin Çin'e yatırım yapmasının en büyük nedeni de bu tablolarla ortaya konmuş oluyor. Akıllı telefon pazarında Çin ve ABD hakimiyetinden sonra üçüncü büyük ülke konumunda İngiltere bulunuyor. Şubat ayı itibariyle İngiltere'de bulunan aktif Android ve iOS cihaz sayısı 43 milyon. 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim