Anlık Bildirim

Google Fransa'da yapay zeka ekibi kuruyor

Yapay zeka çalışmalarını genişleten Google yapay zeka araştırmaları için Fransa'da bir ekip kurduğunu duyurdu. Ekip geliştirdiği ürünleri açık kaynak koduyla kullanıma sunacak.

Google Fransa'da yapay zeka ekibi kuruyor
 

Son dönemde yapay zeka çalışmalarına hız kazandıran Google, Avrupa'da yeni bir araştırma ekibi oluşturacağını duyurdu. Google CEO'su Sundar Pichai ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasında gerçekleşen görüşmenin ardından yapılan açıklamaya göre Fransa'da görev alacak ve sağlıktan, çevre uygulamalarına kadar çeşitli konularda araştırmalar yapacak ve yapay zeka uygulamaları geliştirecek. Ülkedeki yapay zeka toplulukları ile iş birliği yapacak olan ekip ayrıca geliştirdikleri ürünleri açık kaynak koduyla diğer geliştiricilerin de faydalanması için kullanıma sunacak.


Çalışan sayısını da artıracak 

Yeni yapay zeka ekibini yanı sıra şirket, Fransa'daki iş gücünü yüzde 50 oranında artıracak ve ülke çapında dijital okuma yazma eğitimi için 4 adet merkez açacak. Google'ın yeni yatırımlarla birlikte ülkedeki toplam çalışan sayısının 1000'i aşacağını da ekleyen Pichai, ülkedeki yeni programlar ile Fransa'nın, akademik ve işletmeler bazında dijital dünyanın şampiyonu haline geleceğini ifade etti.


Yapay zeka yarışında rakiplerinin gerisine düşmek istemeyen Facebook da Google ile aynı gün içinde Fransa'ya yönelik benzer bir yatırım programı açıkladı. Halihazırda Fransa'da yapay zeka araştırmaları için bir merkezi bulunan sosyal medya devi bu merkez üzerinden ülkedeki yapay zeka çalışmaları için 10 milyon euroluk yatırım yapacak. Şirketin açıklamasına göre 10 milyon euroluk yatırım ile Facebook'un yapay zeka araştırma ekibinde görev yapan kişilerin sayısı 60'a ulaşacak. Söz konusu miktar ayrıca kamu bursları ve finansman sağlama hizmetleri için de kullanılacak


Tabi iki şirketin de aynı gün içinde Fransa'ya yönelik yatırım programı açıklaması aslında sürpriz değil. Yapay zeka araştırmaları ile yakından ilgilenen Emmanuel Macron'un yapay zeka konusundaki çalışmalara kapsayacak ulusal bir strateji oluşturması bekleniyor. Böylece ülkenin yapay zeka araştırmaları için önemli bir merkez haline gelmesi hedefleniyor. 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim