Anlık Bildirim

Google artık uçuş gecikmelerini tahmin edecek

Google'ın uçuş arama ve rezervasyon uygulaması Flights güncellendi. Flights, makine öğrenme modeli ile artık hangi uçuşun ertelenip ertelenmeyeceğini tahmin edebilecek.
1

Google artık uçuş gecikmelerini tahmin edecek Tam Boyutta Gör
 

Google'ın yolculara uçuş arama, rezervasyon yapma ve uçuşu takip etme gibi imkanlar sunduğu yolculuk uygulaması Flights, yolcuların uçuş konusunda daha kesin kararlar vermesini sağlayacak bir dizi yeni özellik ile güncellendi. Güncellemede dikkat çeken yeni özelliklerden ilki ile Flights, hava yolu şirketlerinin ''ekonomik'', ''standart ekonomik'' veya ''süper ekonomik'' gibi ifadelerle ne anlatmak istediğini; bu ifadelerin bagaj sınırlaması ve ücretlendirme kapsamında neleri karşıladığını açıkça belirtecek. Daha ilginç ve dikkat çeken ikinci özellik ise Flights'ın yeni makine öğrenme modeli ile ilgili.


Geçmiş verilerden faydalanacak 

Güncellemeyle birlikte makine öğrenme teknolojisinden faydalanan Flight artık yolculara hangi uçuşun rötar yapacağını önceden bildirecek. Google'ın blog yazısında yaptığı açıklamaya göre Flights uygulaması platformda yer alan uçuşların ertelenip ertelenmeyeceğini tahmin etmek için geçmiş verilerden ve o günkü diğer etkenlerden faydalanacak. Uygulama hava koşulları, lokasyon, uçağın havalimanına varış saati gibi verileri geçmiş dönemlerdeki benzer durumlarla kıyaslayacak ve geçmişte bu gibi durumlarda uçuşun ertelenip ertelenmediğini inceleyecek.


Bu incelemenin sonunda Flights, mevcut uçuşun erteleneceğinden yüzde 80 oranında emin olursa arama sonuçlarına uçuşun ertelenebileceğini de uyarı olarak ekleyecek. Ayrıca yolcular uçuş numaralarına, rotalarına veya hava yolu şirketine baktıklarında da uyarıyı görebilecek. Google Flights'ın rötar tahmini konusunda ne kadar başarılı olacağı bilinmiyor ancak sunacağı yeni imkanın özellikle en kısa sürede uçuşunu gerçekleştirmek isteyen aceleci yolcuların işine yarayacağı düşünülüyor. 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:
Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim