Anlık Bildirim

Kalp ritim bozukluğu akıllı telefon ile tespit edilebilir

En sık gözlenen kalp ritim bozukluğu olan ve inmeye neden olabilen atriyal fibrilasyon artık herhangi bir ekipmana ihtiyaç duymadan sadece akıllı telefonlarla tespit edilebilir.
En sık görülen kalp ritim bozukluğu olan atriyal fibrilasyon; inme, kan pıhtılaşması veya kalp yetersizliğine yol açabiliyor. Ciddi sağlık sorunlara sebebiyet vermeden önce tespiti oldukça önemli olan bu rahatsızlığı, günümüzde elektrokardiyografi kullanmadan tespit etmek oldukça zor. Finlandiya'daki Turku Üniversitesi'nden araştırmacılar ise atriyal fibrilasyonu tespit etmek için oldukça basit ve ulaşılabilir bir yöntem geliştirdi. Ekibin sunduğu çözüm ile sadece akıllı telefonları kullanarak atriyal fibrilasyon tanısı koymak mümkün.


Mobil uygulama ile tespit edilebilir 

Turku Üniversitesi ve Turku Üniversitesi Hastanesi aslında 2011 yılında ortak bir çalışma programı başlatmış ve küçük ivmeölçerler ile göğüslerdeki mikromovasyonlardan atriyal fibrilasyonun güvenilir bir şekilde tespit edilip edilemeyeceğini araştırmaya başlamıştı. Zaman içinde akıllı telefonların gösterdiği gelişim ve yaygınlık ekibi, akıllı telefonlardaki ivmeölçerleri kullanmaya yönlendirdi. Yedi yıllık araştırmanın sonunda ise akıllı telefonlardaki ivmeölçerleri kullanarak, hastanın kalp hizasına yerleştirildiğinde atriyal fibrilasyon olup olmadığını analiz edebilen mobil uygulama geliştirildi.


Daha sonra geliştirilen uygulamayı test etmek isteyen araştırmacılar, yarısı atriyal fibrilasyon rahatsızlığına sahip toplam 300 katılımcı üzerinde uygulamayı test etti. Test sonuçlarına göre uygulama yüzde 96 gibi oldukça başarılı bir doğruluk payıyla hastalarda atriyal fibrilasyon olup olmadığını tespit edebildi.


Basit ve ulaşılabilir 

Akıllı telefonların çoğunda ivmeölçer olduğunu ve günümüzde neredeyse herkesin bir akıllı telefona sahip olduğunu vurgulayan ekip uygulamanın özellikle inme vakalarının azalmasında önemli rol oynayacağını düşünüyor. Araştırmacılara göre uygulama ile herkes atriyal fibrilasyona sahip olup olmadığını görebilir ve bu rahatsızlığa sahip olması halinde herhangi bir gecikme olmadan doktoruna başvurarak tıbbi destek alabilir. Böylece ekonomik tasarruf modeli de uygulamada kendisini gösteriyor.


Ekip şimdi uygulamayı ticari olarak kullanıma sunması için Turku Üniversitesi'ndeki araştırmacıların kurduğu Precordior şirketi ile temas halinde. Şirket uygulama için gerekli hazırlıkları tamamlayıp mümkün olan en kısa süre içinde hem Play Store hem de App Store'da uygulamayı sunmaya hazırlanıyor. 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim