Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu
  Anlık Bildirim

  Kara delik oluşumunda gama ışınları zamanı tersine mi çeviriyor?

  Bilim insanları kara delik oluşumunda gama ışını patlamalarıyla ortaya çıkan sinyaller hakkında çok özel bir şey gözlemlediler: Zaman tersine dönmüş gibi görünüyor
  24 Ağustos 2018, 14:00 (3 yıl)
  5,4b
  1
  17
  Uzay
  Yazar
  1
  Yıldızlar iç dengelerini kütle çekimi ile nükleer reaksiyonların oluşturduğu kuvvetler arasındaki zıtlaşma sayesinde korurlar. Oldukça büyük bir yıldızın yakıtı bittiğinde ise nükleer reaksiyonlar azalır ve bitme noktasına gelir. Bu noktada kütle çekimi baskın bir hale gelir ve yıldız anlık bir patlama gerçekleştirerek büyük bir hızla içine çökmeye başlar. Eğer yıldız yeterince büyük bir kütleye sahipse güçlü kütçe çekimi yüzünden yıldızın çökmesi durdurulamaz ve kara delik oluşur. Bu süreç içerisinde yıldız, evrene gama-ışını patlamalarıyla ultra parlak diyebileceğimiz sinyaller gönderir. Bilim insanları bu gizemli sinyaller hakkında çok özel bir şey buldular: Zamanı tersine döndürmüş gibi görünüyorlar
  The Astrophysical Journal’da yayınlanan yeni bir çalışma kara delik formasyonunda ortaya çıkan gama-ışını patlamalarının zaman olarak tersine aktığını gösteriyor. Bilim insanlarının bu ters zamanlı sinyallerin nasıl olduğuna dair hiçbir fikirleri yok ve buna ek olarak kara deliklerin belirli kurallar ile açıklanamayacak kadar garip olduklarını dile getiriyorlar.

  Ölmekte olan yıldızın son nefesi 

  Gama ışını patlamaları evrendeki en güçlü enerji patlamaları olarak biliniyor. Bu patlamalar esnasında Güneş’in yaydığı enerjinin trilyonlarca katından çok çok daha fazla enerji ortaya çıkıyor. Araştırmanın yürütücüsü olan Charleston Üniversitesi’nden Jon Hakkila gama-ışını patlamalarını evrendeki en parlak şeyler olarak belirtiyor. İki nötron yıldızı çarpıştığında bir kara delik oluşturuyorlar ve bu esnada kısa zamanlı gama-ışını patlamaları gerçekleşiyor. Süpernovalar ve yıldız patlamaları ise uzun zamanlı gama-ışını patlamaları üretiyorlar. Hakkila, bu iki tür gama-ışını patlamasını da “pulse” denilen çarpma veya atışların ürettiğini söylüyor.
  Hakkila bu atışların en güçlülerinden birini ayrıntılı olarak gözlemlediğinde aslında içerisinde birkaç tane daha ufak atış barındırdığını fark etmiş. Araştırma grubu her atışta, ışık yoğunluğunun artıp azaldığı 3 tane pik noktası keşfetmişler. Haberimize konu olan makalenin can alıcı noktası burada başlıyor. Araştırmacılar verilere baktıklarında bu pik noktalarının aynadaki bir yansıma gibi olduğunu fark ettiler. Önceki küçük atışlarda ilk ortaya çıkan pik noktaları sonraki atışlarda en son ortaya çıkmaya başladı.
  İlginizi Çekebilir Avatar Evrenin bilinen en büyük patlaması keşfedildi "Uzay-zamanı parçaladı"

  Patlayan yıldızın kalıntıları

  Araştırma ekibi 1990 yılında Compton Gama-Işını Gözlemevi’nden elde edilen en büyük 6 gama-ışını patlamasını analiz etmiş ve ışık sinyallerinin yukarıda bahsettiğimiz ayna görüntüyü verdiğini fark etmiş. Ürettiği karakteristik pik noktaları bir zaman sonra tersine akıyormuş gibi görünüyor. Hakkila bunun hem iki tür gama-ışını patlaması (kısa süreli – uzun süreli) için de geçerli olduğunu söylüyor ve bu garip fenomeni daha anlaşılır bir biçimde, A, B ve C isminde 3 lambanın A-B-C sırasıyla açılıp C-B-A sırasıyla kapatılması olarak açıklıyor. Araştırmacılar bununla da yetinmeyip, sinyal verisini bir kâğıt üzerinde genişleterek ikiye katlamışlar. Sonuç olarak sinyallerin tam olarak üst üste bindiği ortaya çıkmış.
  Gözlemlenen fenomene dair bazı açıklamalar mevcut. İlk açıklama bir patlamada oluşan dalganın madde ile nasıl etkileştiğinden geliyor. Hakkila patlamada yayılan dalganın madde ile etkileşiminde güçsüzleştiğini, öncelikle A’nın, sonrasında B’nin ve C’nin hafiflediğini bu yüzden tersine zamanlı bir sinyal elde edildiğini söylüyor.
  “Zamanı tersine çevirmiş bir sinyali elde etmek için sinyali terine çevirecek bir mekanizmaya ihtiyacınız olmalı. Bunu ancak iki şekilde düşünebilirim. Ayna işlevi gören yansıtıcı bir yüzey sinyali zamansal olarak ters bir sinyale çevirebilir veya sinyal yığını sıradan fizik kurallarında hiçbir anlam ifade etmeyen garip bir şekilde dağıtılmalıdır” diyor Hakkila ve ekliyor “Bu fenomenin açıklanması yıldızların nasıl öldüğü konusuna ışık tutabilir”
  Bununla birlikte ters zamanlı sinyal yaklaşımının gama ışını patlamaları için ideal açıklama olmadığına kanaat getiren bilim insanları da var. Nevada Üniversitesi’nden astrofizik profesörü Bing Zhang “Yazarların büyük çabalarını takdir ediyorum ancak, araştırmanın yapı iskelesi kusurlu olabilir.” diyerek araştırmanın yönteminden dolayı kusurlu olabileceğini belirtiyor.
  Zhang Live Science’a verdiği demeçte şöyle bir açıklamada bulundu: “Zamansal olarak ters sinyaller matematiksel denklemler tarafından tarif edilen iyi tanımlanmış bir dizi ufak atışların varlığı varsayımına dayanıyor. Fakat bu 3 pikli atımların şekli ve doğası basit matematiksel formdan daha karmaşık olabilir. Böylece 3 pikli atışlar fiziksel olarak gerçek olmayabilir. Ayna teorisi belki geçerli olabilir fakat hipoteze ancak dolaylı yoldan destekleyici veriler var.”
   


  https://www.livescience.com/63415-time-reversed-structures-gamma-ray-bursts.html
  Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  En Beğenilen Yorumlar Yorum Yaz
  erhan850 3 yıl ( Mesaj Silindi ) en beğenilen
  böyle bilimsel haberlerin bu sitede artışını görmek beni çok mutlu ediyor. lütfen çoğalarak devam etsin.
  Tommy Shelby 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  Çok bilgilendirici bir haber, teşekkürler
  Yorumlar (11) Yorum Yaz Forumda Gör
  F Faıthful (Oğuzhan ) 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  Teşekkürler
  MDV 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  scene yeni favori editorum oldu. tesekkurler kendisine
  M mcbro134 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  Giyilebilir teknoloji hakkında bilgi almak istiyorsan;  --> http://karabilgi.blogspot.com/2018/08/giyilebilir-teknoloji-urunleri-nelerdir.html  üstteki link e giderek bakabilirsin.
  BCRTVKCS (Kamil Cihan Sipahi) 3 yıl (düzenlendi) ( Mesaj Silindi )
  Bi' ileri bi' geri gidiyim de kendime geliyim.
  OverClocK1ng (Tuluğ ) 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  Merak ettiğim, yıldızın enerjisi bitince neden patlama olduğu.
  Bir de patlama kuvvetliyse kara delik oluşuyor. Peki kara delikde deliğin iç yüzeyi ayna gibiyse ondan dolayı zamansal olarak ters sinyaller öyle görünüyor olamaz mı?
  Yani kara deliğin ayna gibi görüntüsü sadece görüntüyü değil de zamanı da ters gösteriyor olamaz mı?
  Scene (Murat Ulaş) 3 yıl ( Mesaj Silindi ) OverClocK1ng
  Merhaba  Ben sorularınıza cevap vermeye çalışayım.  Yıldızın enerjisi bitmesinden kasıt aslında hidrojen ve helyum yakıtının bitmesidir. Yıldızlar 2 kuvvet arasında denge halindedirler. Bu kuvvetler kütle çekimi ile füzyon sonucu açığa çıkan kuvvetler birbirlerini dengelerler. Yıldızın yakıtı bittiğinde yani hidrojen bittiğinde kütle çekimi galip gelir ve yıldız içe doğru çökmeye başlar. Ne zamanki tüm helyumları birleştirecek bir füzyon reaksiyonu gerçekleşene kadar. Yani aslında yıldız patlaması içe doğru bir patlamadır. Bu içe doğru patlama esnasında helyumlar demir gibi oksijen gibi karbon gibi yeni elementleri anlık olarak oluşturur ve kütlesinin bir bölümünü dışarıya büyük kısmını içeriye fırlatır.  Gama ışınları kara deliğin içerisinden gelmiyor. Kara deliğin nispeten dış yüzeyinde veya çok çok kaba bir tabirle atmosferinde gerçekleşiyor. Hawking ışıması kara deliğin dışı ile ilgilidir.
  R redoracle (yıldırım coolboy) 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  Bu alanda en yetkili kişi Bruce Banner'dır,o da onaylarsa inanırım  Bu arada gamma ışınlarının Güneş’in yaydığı enerjinin trilyonlarca katından çok çok daha fazla enerji çıkarmasına bakılırsa da Hulk hakketen çoğu süper kahramandan güçlü bu durumda
  D DH Misafiri 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  Bu makaleleri çevirip buraya koyanın zihni bizim milletimizin resmen ötesinde helal olsun. Bunu görmek beni aşırı mutlu ediyor. Günde en az 10sefer bu siteye ve foruma girip çıkıyorum. Sırf bunları görebilmek için sağolun.
  L lord-06- (can caner) 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  Unutmayın ki Yoktan var edilemez hiçbir şey zamanı tersine çevirmekmiş vs. Mantıklı şeylerle gelin lütfen. Tabikide bilim hipotezler üzerine gelişiyor Allah yaratmış demekle gelişmiyor ama mantıklı olması önemli.
  Irishman (Boşver Adımı) 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  Bir dahaki yazınızın LQG hakkında olması dileğiyle

  Size PM'den yazdığım Higgs Alanı/Bozonu Baloncuğu Kuramı hakkında da bekliyorum .
  Scene (Murat Ulaş) 3 yıl ( Mesaj Silindi ) Irishman
  Değerli Dostum

  LQG eylül ayına gelir. Şu an kuantum bilgisayarlar yazı dizisine odaklandım tamamen

  Baloncuk Kuramı ile ilgili ise hiç bir fikrim yok. Onun için az biraz okuma gerçekleştirmeliyim önce.
  Tommy Shelby 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  Çok bilgilendirici bir haber, teşekkürler
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz?
  ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
  1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

  GENEL İSTATİSTİKLER
  5408 kez okundu.
  11 kişi, toplam 11 yorum yazdı.

  HABERİN ETİKETLERİ
  kara delik, zamanda yolculuk ve
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 3 yıl Brezilya'daki yerli kabile ilk kez görüntülendi 3 yıl Microsoft Macaristan’a rüşvet soruşturması 3 yıl ABD'nin önde gelen operatörü T-Mobile hacklendi 3 yıl Bang & Olufsen'den üst seviye akıllı hoparlör 3 yıl Rus silah üreticisi Kalashnikov'dan Tesla'ya rakip elektrikli otomobil 3 yıl Huobi ülkemiz için araştırma sürecine girdi 3 yıl İlk nesil Threadripper işlemcilerde büyük indirim 3 yıl Windows 95'in masaüstü uygulaması ile nostalji yaşayın 3 yıl Resmi WinZip uygulaması Microsoft Store'a geldi 3 yıl Akıllı bileklik Fitbit Charge 3 satışa sunuldu 3 yıl 15.6 inçlik Xiaomi Mi Notebook duyuruldu 3 yıl Snapdragon 855 üretimi Ekim ayında başlayacak 3 yıl Lityum-iyon pillerin yanma sorununa çözüm bulundu 3 yıl HTC U12 Life'ın ne zaman tanıtılacağı belli oldu 3 yıl Twitter, iOS 9 ve önceki sürümler için desteğini sonlandırdı 3 yıl Android Go işletim sistemli ilk Samsung akıllı telefon duyuruldu 3 yıl Xiaomi Redmi S2 incelemesi "Aradığımız ilaç mı?" 3 yıl Huawei ve ZTE, Avustralya'ya 5G tedarik etmekten men edildi 3 yıl Reigns: Game of Thrones iOS ve Android kullanıcıları ile buluşuyor 3 yıl Üç kameralı Oppo R17 Pro resmi: İki hücreli pil, ekrandan parmak izi okuma ve Snapdragon 710 3 yıl GÖRÜNTÜLENEN Kara delik oluşumunda gama ışınları zamanı tersine mi çeviriyor? Sonraki 150 yıllık ışık-madde gizemi çözüldü 3 yıl Apple, bilim-kurgu dizisi Vakıf'a ilk sezon onayını verdi 3 yıl NSA verilerini sızdıran çalışana rekor hapis cezası 3 yıl Japonya kripto para sektörünü büyütmek istiyor 3 yıl Bu da şeriate uygun kripto para borsası 3 yıl İşte Lenovo'nun yeni uygun fiyatlı, aile odaklı tabletleri 3 yıl LG ''giyilebilir robotunu'' tanıtmaya hazırlanıyor 3 yıl ARM mimarisi süper bilgisayarlara giriyor 3 yıl Rusya, Amerika'dan elektonik ürün ithalatını sonlandıracak 3 yıl Turkcell Superbox incelemesi "Evde 4.5G internet" 3 yıl Apple’ın 5G özellikli iPhone'ları çok daha pahalı olacak 3 yıl DJI Mavic 2 serisi duyuruldu 3 yıl Samsung Galaxy Note 9'un ön siparişleri Galaxy S9'u geçti 3 yıl Intel: Güvenlik yamalarımızın performansınızı düşürdüğünü yayınlamak yasak! 3 yıl Uber'in yeni finansal işler müdürü belli oldu 3 yıl Facebook'un dijital asistanı Aloha ortaya çıktı 3 yıl Yıldızlar galaksimizin yeniden doğuşunu hatırlıyor 3 yıl HP'nin kulak serinleten kulaklığı Ekim'de piyasaya sürülecek 3 yıl Daha sağlıklı bir kalp=daha sağlıklı bir beyin 3 yıl Xiaomi Redmi S2'i kullandık / kutu açma ilk izlenim Daha Eskiler
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim