Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu
  Anlık Bildirim

  Omurgalıların evriminde önemli bir nokta: Sudan karaya çıkış

  Bu yazıda, tarih sahnesinde bilinen ilk omurgalı hayvanlara ve bazılarının neden, nasıl karaya çıktıklarına değineceğiz. Bunu yaparken elbette bilimsel verilerden faydalanacağız.
  2 yıl (Son Güncelleme: 2 yıl)
  9,8b
  1
  145
  Diğer Bilim ve Teknoloji
  Abone ol
  Yazar
  42  İlkokul günlerinden hatırlamamız kuvvetle muhtemel. Öğretmenimiz bize omurgalı hayvanları sorduğunda, “balıklar, amfibiler, sürüngenler, kuşlar, memeliler” diye hep bir ağızdan bağırırdık. Peki özellikleri neydi bu canlıların? Niçin bazıları suda, bazıları karada, bazıları ise her ikisindeydi? Ayrımını yaptığımız bu grupların ortak geçmişleri neydi? Gelin bu sorulara hep birlikte cevap arayalım ve bilgilerimizi gözden geçirelim. 

  Vücutlarında kıkırdak veya kemikten oluşmuş bir omurga yapısı bulunduran ve bu yapının içinde sinir ağları olan canlı gruplarını omurgalılar olarak adlandırıyoruz. Birazdan canlıların yaşam aralıklarının verildiği bazı zaman dilimlerine değineceğiz. Bu dilimler, günümüze kadar bulunabilmiş olan kalıntıların tarihlendirilmesiyle oluşturuluyor. Omurgalı hayvanların en eski denizel ataları, Kambriyen adındaki dönemin başlarında (yaklaşık 520 milyon yıl önce), kendilerini gösteriyorlar. Bu canlılarda (Myllokunmingia gibi) var olan kıkırdaklı yapı, korunmalarına yardımcı oluyor ve giderek çeşitlenmeye başlıyorlar. Öncül atalarını bir kenara bırakırsak, temelde beş omurgalı grubu bulunuyor. Bunlardan ilki olan balıklar, Ordovisyen olarak adlandırılan yaklaşık 490 milyon yıl önce başlayan bir dönemde tarih sahnesine çıkıyor. Balıkların evrim sürecindeki yolculuğu, çenesiz balıklarla başlıyor. Taşemenler ve Myxiniler, çenesiz balıkların yaşayan tek akrabaları. 

  Çeneli balıklar ise bir sonraki dönem olan Silüryen’de görülüyorlar. Çeneleri, solungaç destekleyici yapılardan evrimleşiyor ve bu olay, av-avcı ilişkisinin omurgalı evrimindeki etkisine hız kazandırıyor. Bu aşamadan sonra evrim, gelişmiş sinir ağı ve duyu organları lehine hız kazanıyor. Çeneli balıkların o dönemdeki hakimleri zırhlı balıklar sınıfı. Bu sınıftaki canlıların nesli günümüzde tamamen tükenmiş durumda. Çeneli balıkların evrimi, kıkırdaklı ve kemikli balıkların evrimi ile bir sonraki dönemde hızlanıyor: Devoniyen. Bu döneme aynı zamanda Balıklar Çağı demekteyiz. Günümüzden yaklaşık 419 milyon yıl önce başlayan Devoniyen'de, bugünkü balıkların atalarına rastlıyoruz. Kıkırdaklı balıklar dikey iskelet, kuyruk, ön solungaçlar gibi pek çok özelliğe sahipler; fakat bu balıklarda olmayan operkulum denen yapı (balıklarda yüz desteği sağlayan kemiksi yapı bütünü) evrimsel süreçte daha baskın bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Operkulum, kemikli balıklarda bulunuyor. Günümüzde yaşayan kıkırdaklı balıklar ise köpek balıkları, vatozlar ve sıçan balıklarıdır. İlkel kemikli, tuzlu ve tatlı su balıkları da yine Devoniyen’in başlarında ortaya çıkmıştı. 

   
  Bir Devoniyen dönem tasviri. Görsel: Masato Hattori

  Kemikli balıkların bir kısmı yüzmede kolaylık sağlayan ve yüzgeç hareketini gerçekleştiren ışınsal yüzgeçlere sahipler. Bir kısmının ise ön solungaçları Devoniyen döneminde iç yapı birimlerine evrilmişti. Bu birimlere ön ayak takımları diyebiliriz. Bu grup balıklar, lop (et) yüzgeçli balıklar olarak adlandırılıyor; günümüzün akciğerli balıkları ve sölekant takımındakiler, bu grubun yaşayan akrabaları. Bu balıkların ön ayak takımları haricinde, bir de ilkel akciğerleri olması, onları farklı kılan özelliklerden. Lop yüzgeçli balıklardan (nesli tükenen) Ripidistiyaların arka yüzgeçleri de iç yapı birimlerine evrilerek arka ayak takımlarını oluşturmuştur. Ripidistiyaların arka ayak takımları, tıpkı ön ayak takımları gibi etli bir yapıda evrimleşiyor ve birçok kemik yapısı bulunduruyor. Bu canlıların kafatasları iki oynar loptan oluşmuştur ve kemikli alt çene yapıları vardır. Hem yüzgeçe hem de akciğere sahipler. Akciğerlerin oluşması karaya geçiş için büyük önem taşıyor ve oksijenin dağıtımı açısından dolaşım sisteminin oluşması da bununla birlikte hız kazanıyor. Burada bahsettiğimiz Ripidistiyalar, lop yüzgeçli balıklar sınıfında bulunmalarıyla beraber, aynı zamanda balıklardan amfibilere bir geçiş formu niteliğindeler.

  İlginizi Çekebilir Avatar 100 milyon yıllık "kuşumsu dinozor" kafası, kehribar içinde korunmuş hâlde bulundu

  Amfibiler, yani çift yaşamlılar, ikinci omurgalı grubumuz. Ancak karayı istila eden ilk omurgalılar onlar. Yine de su hayatından tamamen kopabilmiş değiller. Amfibilerin derileri, balıklara kıyasla daha kuru ve yaşam döngülerinde tamamen suya bağımlı oldukları evreler var. Zaten hem su hem kara yaşamlarının varlığı, onları Türkçede çift yaşamlılar olarak kullanmamızın nedeni. İlk amfibiler olarak kabul edilen İhtiyostegalar, Geç Devoniyen olarak adlandırılan dönemde, günümüzden yaklaşık 360 milyon yıl öncesinde yaşıyorlar. İhtiyostegalar; yüzgeç kuyruğu bulundurmaları, kafatası yapıları, dikey iskelete sahip olmaları, diş yapısı ve dağılımlarıyla Ripidistiyalar ile benzerlik gösteriyorlar. Gelişmiş dört uzva sahip olmaları, geniş, güçlü göğüs ve leğen eklem destekleri bulundurmaları ise bu grubu Ripidistiyalardan farklı kılıyor. İhtiyostegaların yani ilkel amfibilerin evrimi ile bugün gezegenimizin karasal yaşamının büyük kısmını oluşturan, dört uzuvlu omurgalıların evrimi başlamış oluyor. Suda nefes alma ve yer tespitine olanak sağlayan vücut yapısından, karada rahatça dolaşan hayvan vücut yapısına bu geçiş, tarih sayfasındaki öncül evrimsel değişimlerden biri kabul ediliyor. Yaklaşık 60 milyon yıllık Devoniyen periyodu, bu değişimi anlamak açısından önemli. Kayıtlara geçen çok sayıda fosil, sudan karaya çıkışı tüm çıplaklığıyla ortaya koyuyor. Paleontolog Neil Shubin’in keşfettiği Tiktaalik bunlardan sadece biri.

  Görsel: Wikipedia'dan alınarak Türkçeleştirilmiştir 

  Bilim insanlarının, sudan karaya geçişte büyük rol oynayan ön ve arka ayak takımlarının, yani ilkel uzuvların evriminin nasıl gerçekleştiğine dair farklı hipotezleri bulunmakta (su kaynaklarının kıtlığı, gelgit bölgesinde bulunma, nemli ve ağaçlık alanlarda bulunma vb.). O dönemde karada omurgasız hayvanların yaşaması, besin kaynaklarının bolluğu, tehlike ve rekabetin suya oranla düşük olması; omurgalı canlıların karaya adaptasyonu açısından önem taşımıştı. Devoniyen dönemdeki ilk amfibilerin yavruları, günümüz amfibi yavrularına benzer şekilde küçük. En eski amfibiler, sadece güneş ışınları varlığında karaya çıkıyordu. Karada avlanma ve dolaşma davranışı göstermiyordu. İhtiyostega gibi çok kemikli ayak takımı yapısından, daha gelişmiş beş haneli ayak yapısına ve daha karasal formdaki amfibilere doğru evrim ise bu dönemden sonra da devam ediyor (Yazıda bahsedilen balıklar ve amfibiler, bazen “alt omurgalılar” olarak da söylenilen anamniyot omurgalılardan. Bu iki grup yumurtalarını, döllenmesi için suya bırakıyor; bu özellikleri ile "yüksek omurgalılar" denilen diğer üç gruptan ayrılıyorlar).

  Mini sözlük 

  Östenopteron: Ripidistiyalar sınıfından balık-amfibi arası bir canlı.
  Akantostega: sekiz parmaklı, ilkel dört ayaklı bir cins.
  Panderiçtis: Çamurlu sığ sulara adapte, lop yüzgeçli balıklar.
  Tiktaalik: Bilim dünyasında oldukça ses getiren, fishapod (balık ayak) lakaplı fosil.

  Önerilen okumalar

  - The Incredible Unlikeliness of Being: Evolution and the Making of Us - Alice Roberts (Heron Books, 2014)
  - İçimizdeki Balık - Neil Shubin (NTV Yayınları, 2010)
     Yorum Yaz Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  Daha Fazla Video
  donanimhabercom Instagram

  Boeing 747 üzerinden roket fırlatıldı

  En Beğenilen Yorumlar Tümünü Genişlet Yorum Yaz
  deepd3 (İlker Temel) 2 yıl ( Mesaj Silindi ) en beğenilen DH Misafiri
  deve sidiği varken değil mi...
  Antikaruh (Gökhan ) 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  DH de gördüğüm en kapsamlı, yazımı ile, sunumu ile içeriği en doyurucu girdilerden bir tanesi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim ... Bravo.
  C cerberus001 (emin akca) 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Bu arada konuyu anlamayıp atıp tutacak kişiler varsa bahsedilen 490 milyon yılı bir aklında düşünsün. eski mısırın 3500 yıl önce en eski toplumlarında15-20 bin yıl önceye dayandığını düşünsün :) evrim(adaptasyon- gelişim) vardır ve hep olacaktır.
  Bu arada konuyu anlamayıp atıp tutacak kişiler varsa bahsedilen 490 milyon yılı bir aklında düşünsün. eski mısırın 3500 yıl önce en eski toplumlarında15-20 bin...
  Devamını Gör
  Yorumlar (60) Yorum Yaz Forumda Gör
  9
  G Guest-E41A5AE05 1 yıl ( Mesaj Silindi )
  yıl olmuş 2019, hala bedevi dini tartışılıyor. arkadaşlar sizce de yetmedi mi artık ?
  A alektemoveit (Ertan Kayacı) 1 yıl ( Mesaj Silindi )
  Evrim i ve Evrim teorisini bu kadar büyütmeyin. Değişim yoktur demek güneş yoktur demekle aynı. İnsanlarla maymunların ortak atasını bulmaya çalışıyorlar halen bilimin bir gereği olarak. Evrim teorisi materyalizm ile beraber bilim adı altında ateizm diye dayatılmaktadır biyolojinin konusu olmasına rağmen. Ayrıca teoriye ilk canlılık nasıl oluştu diye sorduğumuzda bunun Evrim’in konusu olmadığını abiyogenez diye başka bir yere atar. Hatta canlılığı cansızdırlar farklı görmez sonuçta hepsi atomlardan oluşuyor.Orada çok farklı deneyler vardır. En son 70 yıl önce falan yapılmış deneyler. Miller deneyi gibi. Elementler şimşekler falan aminoasit bulmuş tüpte falan sonra bu deney geçerliliğini yitirmiş uygun koşullar sağlanamadı diye. Kısa tutuyorum. Bugün halen 60-70 yıl önceki deneyleri abiyogenez diye kaktırıyorlar. Madem bu kadar eminsin yap yeni deneyler de görelim nasıl canlı meydana getiriliyor. Son yıllarda alkalin bacalara takıldılar. Okyanusun 10-11 bin metre altındaki sıcak soğuk su bacalarında oluşmuş olabilirmiş canlılık. Yalnız bunu anlatırken görmüş gibi yazarlar. Hani şimşekler yıldırımlar falan vardı ilk canlılığın oluşmasında. Alkali bacalara medyatik insanları indirip örnek falan alıp 2 tür bakteri bulmuşlar. Aslında bilim adamları işlerine bakıyorda bizim boş insanlarda bunları ideolojisine göre yorumluyor. Bu işten para kazanıyorlar bağış, adsesnse falan. İdeolojiler gelip geçicidir, insanın birazda aklını kullanması lazım.
  R136a1 (Boşver İsmimi) 1 yıl ( Mesaj Silindi )
  Bu bilinen bir şey zaten. Dünyada omurgalı yaşamın önce su ardından çift yaşam ardından karasal olarak devam ettiği.  Fakat örneğin 30 metrelik dev balinaların dahi geçmişte karasal canlılardan evrimleştiğini biliyoruz. Bir döngü mevcut evrimde.
  detanaoq (Heraktus forgionus) 1 yıl ( Mesaj Silindi )
  evrim teoriside her teori gibi hatasız değil... insanların atasını doğru tespit edememişler ne olmuş...
  Fuat.Kamis (Fuat Kamış) 1 yıl ( Mesaj Silindi )
  Yazmayayım diyorum ama dayanamıyorum. Cahillik almış başını gitmiş. Sadece evrim teorisine saldır bari bre cahil. Adam en az 30 senedir okullarda okutulan ve kabul görülen şeyleri bile hiçe sayıyor. Biyoloji biliminde kabul gören 5 alem vardır şu an canlı sınıflandırmasında. Bakteri ve Arke grubu, Protistalar, Mantarlar, Bitkiler ve Hayvanlar. Şimdi soruyorum insanlar hayvanlar aleminde değil ise nerede? Ya bu kadar cahil olmayın, bilmemek değil öğrenmemek ayıp. Sizin yaptığınız "AYIP". Bitki misiniz? Mantar mısınız? Yoksa tek hücreli Bakteri ve Arke misiniz? O da değilse tek ve çok hücreli olup genelde mikroskobik canlılardan oluşan Protista mısınız? Nesiniz arkadaşım siz? Hayvanlar aleminde omurgalı bir memeli sınıfındaki canlısınız. Bu kadar saçmalamayın yeter ya.

  Güneşin varlığını yok sayar gibi adamlar bilime hakaret ediyor resmen. Sonra vay efendim biz niye gelişemiyoruz biz neden kendi yerli helikopterimizi yapamıyoruz. Yapamayız tabi. Üretemiyoruz ki. Üretebilecek zekaları da böyle sizin gibiler yüzünden sindiriyoruz, bezdiriyoruz, yok ediyoruz. Sonra onlar ya beyin göçüyle ülke dışına çıkıyor ya da kirli oyunlarla yok ediliyor. Bir ülkeyi kurtarmış, kurtuluşuna büyük yardımcı olmuş büyük lider Atatürk bile diyor ki ileride benim sözlerim bilim ile ters düşerse bilimi tercih edin. Daha ne diyeyim ben size?

  Bilimsel konuşun diyoruz biri çıkmış diyor ki özenti bunlar bilim bilim bir şey bildikleri yok. Başak tanesini bilir misiniz? İçi dolu olan ağırlığından dolayı eğik durur ama boş olan dimdik! Siz her şeyi bilir her şeye karşı duran yani dimdik duranlarsınız. Çünkü bir şey bildiğinizi sanıp etrafınızı da kirletiyorsunuz. Bu ülkenin gelişmesi için bilime, eğitime, teknolojiye, değişime ihtiyaç var. O çok kötülediğiniz elin Amerikalısı, İngilizi, Fransızı, Almanı neleri başardı. Ne ile? Bilim ile. Bizim ahlakımız, geleneğimiz, töremiz kalsın bunlar değişmesin güzel olan şeyler devam etsin lafım yok. Ama gelişmek için okumalı, eğitim görmeli ve değişmeliyiz. Uyum sağlamalıyız günün teknolojilerine. Yoksa hep satın alırız, muhtaç oluruz.

  Ancak buradaki güruha benzer bir çok insan var şu ülkede. Çocuğuna okulu, eğitimi günah gören. Kitap okuma, bilimle uğraşma sapıklık diyen. Yapmayın etmeyin. İyi insan olun önce gerisi gelir.
  A alektemoveit (Ertan Kayacı) 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  İnsanlarda yetenek ve hafıza neden aktarılmıyor acaba. Annesi ve ya babası resime yetenekli fakat çocukta yok. Ya da Ali matematik profesörü ama çocuğa geçmiyor bu kafa ve ya matematik bilgisi . Bunlarla ilgili yazı okuyan var mı ben bulamadım.
  fuwafuwaboy (8bitmove ) 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Evrim teorisi Avrupadan önce müslüman bilim adamları tarafından ortaya atılmıştır. Okuma,yazma,araştırma alışkanlığı olmayan insanın Evrim’i ilk darwin ortaya attı diye düşünür ama darwinden önce başkası buldu bunu darwin ise kitaplara aktardı resmî olarak. Darwine karşı olan tonla din adamları vardı Avrupa’da müslümanların %60 ı bu teoriye inanırken Avrupa’da bu oran yerlerdeydi. Şuan ki müslümanların karşıt olması tamamen Batı’dan gelen bir şeydir. Yer yüzünde milyonlarca nesli tükenmiş canlıların fosilleri bulunmuştur. İnsanlar ve diğer canlılar evrimleşmeye devam etmekte. Bundan 300 yıl önce ortalama yaşam süresi 50-60 olan insanlar şuan 100 yaşına kadar yaşayabiliyor. Ve insanlar eskiye göre daha uzun boylu. Yaşam standartlarının iyileşmesi ve insanların buna göre yaşaması bile doğal seçilimin ta kendisidir.
  X kare 2 yıl ( Mesaj Silindi ) fuwafuwaboy
  Batiyla alakasi yok,kuranda evrimle ilgili en ufak birsey bulamazsin,islama göre dunyanin yasi 7 bin yil civari,adem camurdan yaratildi,camurlar bir anda kemiğe donustu,sinirler ve etler vucudunu kapladi,burnundan ruh girdi ve ve ayaga kalkip elhamdüllilah dedi.bu ayette yaziyor.
  C CXath1 (Fatih DURMUŞ) 2 yıl (düzenlendi) ( Mesaj Silindi )
  Yani şimdi insanlık nereden gelmiş oluyor.

  Balıktan mı, yosundan mı? Nedir tam olarak.
  onur89tr (onur ) 2 yıl (düzenlendi) ( Mesaj Silindi )
  Ya ülkemizdeki omurgasızlara ne diyelim? Karaya çıkmışlar ama bir türlü omurga sahibi olamamışlar...
  berk768 2 yıl ( Mesaj Silindi ) onur89tr
  Aynen azınlık olan kesim hemen kendini belli ediyor.
  D DH Misafiri 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Evrim teorisi 1800 lü yılların ortalarında Darwin tarafından ortaya kondu...o zamanda da insanlar “efendim bu çok yavaş bir süreç” dediler...10 yıl geçti...20...50...100...şu anda neredeyse 170 yıl oldu..Darwin öldü bunu iddia edenlerin ilkleri de öldü...sonra yenileri geldi ...iddia aynı...ama maymun hala aynı maymun ...bi o değişmedi...hiç insanlaşamadı...en azından Darwin in hatrı için bi “baba” dese...yok ama ...
  EngiN1905 (Engin Adalı) 2 yıl ( Mesaj Silindi ) DH Misafiri
  Güzel teoriymiş kardeşim

  Maymundan geliyormuz emin değilim ama maymuna gittiğimiz kesin
  alicho 2 yıl ( Mesaj Silindi ) DH Misafiri
  Ya bunu ne olur ciddi yazmadım de

  Sana şoke edici bir gerçek. İnandığın o kitap senin gibi başka insanları kandırmak için yazıldı
  onur89tr (onur ) 2 yıl ( Mesaj Silindi ) DH Misafiri
  Köpek ırkının son 100 senede melezleme ile nasıl evrimleştiğini bir araştır istersen. 100 sene önceki Pitbull ile şimdikini kıyasla. İşte insan ırkının da tarihten önce, şu an olmayan 7 farklı ırkı daha vardı. Tabii sen ne anlarsın evrimden, kanal sahibinin "bu halkın a**** koyacağız" diyenlerin kanalını izle dur. Tabi sen bunu da anlamadın da, zaten sana değil, anlayanlar için yazıyorum.
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz?
  ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
  1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

  GENEL İSTATİSTİKLER
  9826 kez okundu.
  48 kişi, toplam 60 yorum yazdı.

  HABERİN ETİKETLERİ
  evrim, biyoloji ve
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 2 yıl Amiral gemisi Nubia Z20'nin yeni görüntüsü ortaya çıktı 2 yıl AMD’nin 4. Nesil Ryzen Threadripper işlemcilerinin kod adı ortaya çıktı 2 yıl Google Gallery Go uygulaması duyuruldu 2 yıl Geri dönüşümlü elektronik aletlerden üretilen Tokyo 2020 Olimpiyat madalyaları tanıtıldı 2 yıl Hydrogen One başarısız oldu, Hydrogen Two yolda 2 yıl Samsung tasarım sorunlarını düzeltti: Galaxy Fold, Eylül ayında geliyor 2 yıl Apple'ın 16 inç MacBook Pro modeli, 3 bin dolar fiyat etiketiyle gelecek 2 yıl Bethesda oyunlarına Steam'de büyük indirimler 2 yıl Kanada, 'uzaydan internet' projesine 85 milyon dolar yatırım yaptı 2 yıl Microsoft, Başlat menüsünde değişikliğe gidiyor olabilir 2 yıl Wolfenstein: Youngblood'ın PC sürümü, planlanan tarihten bir gün önce piyasada 2 yıl Facebook Messenger Lite, Play Store'da 500 milyon indirme sayısını geçti 2 yıl PlayStation Store'da büyük 'Yaz İndirimleri' başladı 2 yıl EA Access resmen PS4'e geldi: İşte fiyatı 2 yıl Corsair kılıçları çekti! "Corsair MP600 NVMe SSD incelemesi" 2 yıl Samsung Galaxy Watch Active 2'nin detayları netleşiyor 2 yıl Vejetaryen, vegan diyet ile tip 2 diyabet ilişkisi 2 yıl PUBG Mobile güncellemesi ile pek çok yenilik geldi 2 yıl 3. nesil Ryzen Threadripper işlemcisi açığa çıktı 2 yıl Bulgaristan’ın elindeki Bitcoin varlığı altın rezervlerinden fazla 2 yıl GÖRÜNTÜLENEN Omurgalıların evriminde önemli bir nokta: Sudan karaya çıkış Sonraki TSMC, 3nm EUV çalışmalarını başarılı bir şekilde sürdürüyor 2 yıl Türk Telekom'un limitsiz sabit internet paketleri yenilendi: İşte yeni fiyatlar 2 yıl Huawei Mate 30 Pro canlı olarak görüntülendi 2 yıl Doğada çözünebilir parçalardan üretilen LEGO Treehouse 2 yıl Galaxy Note 10 detaylanıyor 2 yıl Sevilen Sıra Tabanlı JRPG Langrisser Mobile Türkçe Olarak Türkiye'de 2 yıl LG'nin 2019 model akıllı TV'lerine HomeKit ve AirPlay 2 desteği geliyor 2 yıl Lockheed Martin: "2020'den itibaren Türkiye'de F-35 parçası üretilmeyecek" 2 yıl 2019 Audi Q3 Sportback tanıtıldı: İşte özellikleri ve fiyatı 2 yıl Chrome'un iOS versiyonuna kredi kartı tarama özelliği geliyor 2 yıl Apple, App Store aramalarında kendi uygulamalarını üst sıraya çıkarmakla suçlanıyor 2 yıl Tencent, retro oyun akışı hizmeti Antstream'e yatırım yaptı 2 yıl Apple yeni bir güncelleme ile eski iOS cihazlardaki GPS sorununu düzeltti 2 yıl Facebook'un kripto parası Libra henüz piyasaya çıkmadan, dolandırıcılığı başladı 2 yıl Yeni konsollara güç verecek AMD Flute yongası sızdı 2 yıl Gençlik Bakanlığı'ndan 25 bin TL ödüllü Genç Hackathon yarışması 2 yıl RTX 2080 Super raflardaki yerini aldı 2 yıl Eşsiz bir deneyim | LG C8 OLED TV inceleme 2 yıl Avrupa Komisyonu’ndan Qualcomm’a 242 milyon Avro ceza 2 yıl Apple otomobil projesi için eski Tesla mühendisini bünyesine kattı Daha Eskiler
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim