Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu

  evrim

  Etiket
  SON GÜNCELLEME
  2 AY

  GİRİLEN İÇERİKLER
  10 HABER 3 GALERİ

  ORTALAMA İÇERİK YOĞUNLUĞU
  YILDA 10 İÇERİK
  Damsel balıklarının karidesleri evcilleştirdiği tespit edildi
  Avustralyalı araştırmacılar ilk defa bir hayvanın başka bir hayvanı evcilleştirdiğine dair araştırmalarda bulundu. Yapılan çalışmalarda Damsel balıklarının karideslerden faydalandığı tespit edildi.
  1,7b 6
  Araştırmalar balıkların yüzgeçlerinin brankial kemerlerden evrimleştiğini destekliyor
  1800’lü yılların başında Alman anatomist Karl Gegenbaur, balıklarda bulunan yüzgeçlerin solungaç kemerlerinden evrimleştiğini ileri sürdü. Bilim insanının teorisi yapılan araştırmalarla desteklendi.
  1,9b 28
  İnsangiller ailesine ait 2 milyon yıllık kafatası keşfedildi
  Yakın akrabalarımızdan birinin fosili daha bulundu. Güney Afrika'da keşfedilen kafatası, Paranthropus robustus türünden bir insansıya ait.
  3,2b 54
  Pterozor takımına ait yeni tür keşfedildi
  Pterozor veya teruzor adı verilen ve dinozorların kuzeni olan canlılar büyük bir uçak boyutundan küçük bir serçe boyutuna kadar oldukça geniş bir skalada bulunuyor.
  4,7b 9
  99 milyon yıllık fosil karıncaların evrimine ışık tutabilir
  Günümüzde nesli tükenmiş olan ve ilk olarak 100 yıl önce fosillerine rastlanan cehennem karıncalarının, günümüz karıncalarıdan neden çok daha farklı organizmalar olduğu ise gizemini koruyor.
  2,6b 13
  Dinozorlarların ortak akrabası Kongonaphon fosilleri incelendi
  Vücut yüzeyleri küçülen canlıların yüzey alanı arttığı için bu durumun canlının hızlı soğumasına neden olduğu, iklim şartlarına uygun olarak canlıların evrimleşerek tüylere sahip olduğu düşünülüyor.
  2b 3
  Araştırmalara göre ter ve koltuk altı kokusu insanlık tarihinden çok daha eski
  Çalışmalar S. hominis’in insanlık tarihinden önce var olduğunu gösteriyor. Bu durum primat atalarımızın benzer kokulara sahip olabileceği, kokuların iletişimde rol alabileceği düşüncesini doğruyor.
  2,4b 16
  Canlılığın ilk basamağına ait olduğu düşünülen veziküller üretildi
  Yaşamın başlangıcına ait şartları laboratuvar ortamında meydana getiren araştırma ekibi hücre membranına benzeyen vezikül yapıları üzerinde çalıştı ve 2 hafta içerisinde 1.500 adet vezikül üretti.
  2,5b 26
  Kanadalı sanatçı tardigradlar hakkında yayın yaptı
  Su ayıları olarak adlandırılan tardigradlar Dünya'nın en küçük hayvanı olma özelliği taşıyor. Kanadalı sanatçı Julie Laurin korona günlerinde tardigradlar hakkında canlı yayın yaptı.
  2,1b 2
  100 milyon yıllık "kuşumsu dinozor" kafası, kehribar içinde korunmuş hâlde bulundu
  Bugüne kadar bulunabilmiş en küçük dinozorlardan biriyle tanışın! Kehribar taşında korunan buluntu, günümüz kuşlarının da atasal kökeninde yer alıyor. Detaylar haberimizde.
  4,9b 25
  Yeni koronavirüsün aile ağacındaki yeri deşifre edilerek yayılım haritası oluşturuldu
  Mertcan Erice 1 yıl
  100'ün üzerinde yeni tip koronavirüsün genetik yapısını çalışan araştırmacılar, virüsün evrim ağacındaki yerini çözümleyerek bir yayılım haritası oluşturdular.
  3b 3
  Örneklerle canlılarda evrimin izini sürmek: Morfoloji, genetik ve ortak ata ilişkisi
  Mertcan Erice 1 yıl
  Bu derleme yazısında, evrimin hem bedenlerdeki hem de genlerdeki bazı izlerine ve bunların ortak kökenle olan ilgisine değineceğiz. Ayrıca birçok canlı hakkında ilginç bilgiler de bulacaksınız.
  5b 77
  Coronavirüslerin rezarvuarı yılanlar olabilir
  SARS ve MERS virüslerinin yarasa kaynaklı olduğu, evrim geçirdikten sonra diğer hayvanlar arasında yayıldığı ve nihai olarak insanları da enfekte etme yetisi kazandığı düşünülüyor.
  4,9b 17
  Omurgalıların evriminde önemli bir nokta: Sudan karaya çıkış
  Mertcan Erice 2 yıl
  Bu yazıda, tarih sahnesinde bilinen ilk omurgalı hayvanlara ve bazılarının neden, nasıl karaya çıktıklarına değineceğiz. Bunu yaparken elbette bilimsel verilerden faydalanacağız.
  10,1b 145
  İnsanlığın evrimini süpernovalar başlatmış olabilir
  Araştırmalara göre süpernovalardan yayılan radyasyon, atmosferi iyonlaştırdı ve bu sayede iki ayaklı primatlar evrimsel süreçte gelişti. Yeni araştırma ise henüz tam olarak kanıtlanmadı.
  6b 44
  Evrim geçiren bakteriler sebebiyle yeni antibiyotikler geliştiriliyor
  Caltech kurumunda araştırma yapan bilim insanları antibiyotik halkaları üretebilmek için enzimlerden yararlandılar. Araştırma ekibi ürettikleri enzimlerin umut vadettiğini söyledi.
  6,8b 28
  Darwin'den 1000 yıl önce evrim benzeri ilk söylemler Iraklı bir bilim insanından gelmiş
  Gökhan G. 2 yıl
  İngiliz doğa bilimci Charles Darwin evrim fikrinin babası olarak biliniyor. Ancak Darwin'den çok uzun zaman önce yaşamış Müslüman bir filozof olan El Cahiz'in de bu konuda fikirleri olmuş.
  7,5b 37
  İnsanın evrim yolculuğu-2: Neydik, ne olduk?
  Mertcan Erice 2 yıl
  İkinci yazımızda insanlık tarihini temel düzeyde konu ediyoruz: Alet yapmaya başlayan Habilisler, ateşle pişirmeyi keşfedenler, kaslı ve iri beyinli Neandertaller, "Hobbit"ler ve dahası...
  7,7b 169
  İnsanın evrim yolculuğu-1: İnsanlardan önce ne vardı?
  Mertcan Erice 2 yıl
  Bu yazıda insan olmanın ne anlama geldiğini ve insanlığın geçmişini temel hatlarıyla ele alacağız. Ayrıca insan türlerini işleyeceğimiz bir devam yazısı da olacak.
  12,3b 356
  Kuş yumurtalarının renkli olmasının nedeni: dinozorlar!
  Mertcan Erice 2 yıl
  Kuş yumurtalarının neden renk değişimine uğradığı pek bilinen bir konu değildi ve rastgele değiştiği düşünülüyordu. Ancak yeni yapılan bir çalışma, cevabın dinozorlarda gizli olduğunu ortaya çıkardı.
  6,5b 9
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim