Giriş
DH ile Giriş
Üye değil misiniz? Yeni Hesap Oluştur Sosyal Ağ ile Bağlan
Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu

  evrim

  Kategori
  SON GÜNCELLEME
  2 AY

  GİRİLEN İÇERİKLER
  9 HABER

  Omurgalıların evriminde önemli bir nokta: Sudan karaya çıkış
  Bu yazıda, tarih sahnesinde bilinen ilk omurgalı hayvanlara ve bazılarının neden, nasıl karaya çıktıklarına değineceğiz. Bunu yaparken elbette bilimsel verilerden faydalanacağız.
  7b 145
  İnsanlığın evrimini süpernovalar başlatmış olabilir
  Araştırmalara göre süpernovalardan yayılan radyasyon, atmosferi iyonlaştırdı ve bu sayede iki ayaklı primatlar evrimsel süreçte gelişti. Yeni araştırma ise henüz tam olarak kanıtlanmadı.
  5,4b 44
  Evrim geçiren bakteriler sebebiyle yeni antibiyotikler geliştiriliyor
  Caltech kurumunda araştırma yapan bilim insanları antibiyotik halkaları üretebilmek için enzimlerden yararlandılar. Araştırma ekibi ürettikleri enzimlerin umut vadettiğini söyledi.
  6,3b 27
  Darwin'den 1000 yıl önce evrim benzeri ilk söylemler Iraklı bir bilim insanından gelmiş
  Gökhan G. 7 ay
  İngiliz doğa bilimci Charles Darwin evrim fikrinin babası olarak biliniyor. Ancak Darwin'den çok uzun zaman önce yaşamış Müslüman bir filozof olan El Cahiz'in de bu konuda fikirleri olmuş.
  6,6b 37
  İnsanın evrim yolculuğu-2: Neydik, ne olduk?
  İkinci yazımızda insanlık tarihini temel düzeyde konu ediyoruz: Alet yapmaya başlayan Habilisler, ateşle pişirmeyi keşfedenler, kaslı ve iri beyinli Neandertaller, "Hobbit"ler ve dahası...
  6,4b 169
  İnsanın evrim yolculuğu-1: İnsanlardan önce ne vardı?
  Bu yazıda insan olmanın ne anlama geldiğini ve insanlığın geçmişini temel hatlarıyla ele alacağız. Ayrıca insan türlerini işleyeceğimiz bir devam yazısı da olacak.
  11,1b 356
  Kuş yumurtalarının renkli olmasının nedeni: dinozorlar!
  Kuş yumurtalarının neden renk değişimine uğradığı pek bilinen bir konu değildi ve rastgele değiştiği düşünülüyordu. Ancak yeni yapılan bir çalışma, cevabın dinozorlarda gizli olduğunu ortaya çıkardı.
  6b 9
  Köpeklerin ve insanların geçmişine bir bakış
  Mertcan Erice 1 yıl
  Asya ve Avrupa'daki çeşitli arkeolojik buluntu alanlarından ele geçen köpek kalıntıları incelendi. Elde edilen DNA örneklerine göre, insanların köpekleri, göç ettiklere yerlere götürdüğü anlaşıldı.
  3,1b 11
  450 bin yıllık fosil dişler, Neandertal insanının evrimi hakkında ipuçları sunuyor
  Mertcan Erice 1 yıl
  Fosil dişler, daha önce Avrasya'da yaşamış insan türlerinin dişleriyle tam olarak aynı değil. Buna rağmen Neandertaller'inkine benziyor ve 450 bin yıl öncesine tarihleniyor.
  10,3b 274
  2018 Nobel Kimya Ödülü, "güdümlü evrim" çalışmaları yürüten üç bilim insanına verildi
  Mertcan Erice 1 yıl
  Proteinler üzerinde önemli çalışmaları olan bilim insanları ödüle layık görüldü: Caltech Üniversitesi'nden Frances Arnold ve George P. Smith ile Cambrigde Üniversitesi'nden Gregory Winter.
  4,4b 8
  Evrim bilginizi bu mini sınavla test edin!
  Mertcan Erice 1 yıl
  Hem evrim bilginizi ölçün hem de soruların cevaplarını okuyarak bilgi edinin. Üstelik Bath Üniversitesi'nin evrimle ilgili çalışmalarını ve fazlasını yazımızda bulabilirsiniz.
  8,1b 241
  Yaşamın başlangıcı için gereken moleküller, bir kuyruklu yıldızın derinliklerinden gelmiş olabilir
  Mertcan Erice 1 yıl
  Bilim insanları, Dünya'daki canlılığı başlatan yapı taşlarının nasıl bir araya geldiğini anlamak için yeni bir deney yaptı. Buna göre kuyruklu yıldızların ve fosfor elementinin rolü büyük olmalı.
  5b 107
  Arılar üzerinde yapılan araştırma, iş birliğinin evrimine ışık tutuyor
  Mertcan Erice 1 yıl
  Çam yaprak arısı adındaki tür, ormanlar için zararlı olsa da araştırmacılara iş birliğinin evrimini daha iyi anlamaları konusunda yardımcı oluyor. Detayları haberimizde bulabilirsiniz.
  1,7b 8
  Bilim, Darwin'in güve kuramını da doğruladı
  Mertcan Erice 1 yıl
  Ünlü bilim dergisi Nature'da yayınlanan araştırma, güvelerin tam da Darwin'in öngördüğü gibi evrimleştiğini gösterdi. Hava kirliliği, ağaçlardaki güvelerin evrimini nasıl etkiledi? Cevabı haberimizde.
  11,1b 133
  İnsan evriminin günümüzdeki etkileyici örneklerinden biri: Endonezya'daki Bajau halkı
  Mertcan Erice 1 yıl
  Endonezya'da yaşayan Bajaular, günlük hayatlarının önemli bir kısmını, bin yılı aşkın bir süredir sularda geçiriyor. Dolayısıyla bu insanlardaki evrimsel değişimler su hayatıyla ilgili!
  13,3b 41
  İskeletlerin kökeni hakkındaki 160 yıllık gizem çözüldü
  Mertcan Erice 1 yıl
  Şimdiye kadarki en eski kemik örnekleri, yaklaşık 400 milyon yıllık bir balık fosilinden geldi. Nature dergisinde yayınlanan çalışmanın sonuçları, iskeletin evrimi hakkında önemli bilgiler sunuyor.
  2,3b 8
  Örnekler üzerinden kent hayatında evrimin izini sürmek
  Mertcan Erice 1 yıl
  Araştırmacılar evrimi daha fazla şehirde incelemek istiyor! Ak üçgül bitkisi örneği ve evrimin işlemesini sağlayan mekanizmalar, haberimizin temelini oluşturuyor.
  3,9b 29
  Canlılığın evrimini şekillendiren faktörler
  Mertcan Erice 1 yıl
  Canlıların evrimini anlamak için bazen onların geçmişini, hangi ortamlarda ne koşullarda yaşadıklarını modellemek gerekebilir. Science dergisinde yayınlanan çalışmanın detayları haberimizde.
  3,5b 13
  İnsanlığın Afrika'da pek çok atası vardı
  Mertcan Erice 1 yıl
  Günümüz insanının ataları Dünya'ya Afrika'dan yayılmıştır. Haberimiz, Afrika'daki birçok farklı popülasyondan köken aldığımızı ortaya koyan bir çalışmayı içeriyor.
  2,4b 6
  Yarım asırlık Porsche 911'in 70 saniyelik evrimi
  Onur Seven 4 yıl
  Alman otomobil devi Porsche tarafından üretilen ikonik Porsche 911 modelinin evrimi 70 saniyelik bir animasyona sığdırıldı. Video, yarım asırlık geçmişe sahip otomobilin gelişimini gösteriyor...
  5,1b 21
  Alternatif Görünümler Geri Bildirim