Giriş
DH ile Giriş
Üye değil misiniz? Yeni Hesap Oluştur Sosyal Ağ ile Bağlan
Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
Header'ı Tuttur
Header'da Teknoloji Gündemi
Anasayfa
Döşeme Stili Ana Akış
Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
İçerikleri Yeni Sekmede Aç
Detay Sayfaları
Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
Renk Seçenekleri
Gece Modu (Koyu Tema)

Mertcan Erice

Yazar
1
ÜYELİK ZAMANI
8 yıl (19 Eylül 2010)

TOPLULUK ADI VE SON AKTİVİTE
Mert_06 8 saat

GİRİLEN İÇERİKLER
122 HABER 1 GALERİ

YORUM SAYISI VE DAĞILIMI
167 ANASAYFA 270 FORUM

FAVORİ KATEGORİSİ
Diğer Bilim ve Teknoloji

Eklediği İçerikler

Popüler İçerikler

Hareket Dökümü

Kanserin evrim süreci nasıl gerçekleşiyor?
Mertcan Erice 8 saat
Kanser tümöründeki hücreler de doğadaki canlılar gibi evrim geçiriyor. Kanserdeki evrimin nasıl işlediğini çözmek, bu hastalığı daha başında yenmemizi sağlayabilir.
1,7b 20
Ebola'nın tüm formlarına karşı koruyan tek dozluk aşı geliştirildi
Mertcan Erice 1 hafta
Ebolanın tüm çeşitlerine karşı koruma sağlayan tek dozluk aşı, Texas Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki bilim insanlarının elinden çıktı. Çalışmanın detayları haberimizde.
1,9b 3
Redmi Note 7 aslında sugeçirmez (biraz)
Mertcan Erice 1 hafta
Redmi Note 7'nin pek çok noktası, su geçirmemesi için contalarla korunmuş. Cihaz, IP sertifikasına sahip olmasa da günlük hayatta su ve toza karşı dayanıklı olmak üzere tasarlanmış.
7,4b 16
Yapay zeka, rahim ağzı kanseri teşhisinde doktorlardan daha başarılı oldu
Mertcan Erice 1 hafta
Araştırmacıların geliştirdiği algoritma, standart rahim ağzı kanseri teşhis yöntemlerinden 1.3 kat daha iyi sonuç verdi. Yapay zekanın gücünü ortaya koyan çalışmanın detayları haberimizde.
2,8b 9
Zenfone 5Z için Android 9 Pie güncellemesi, bazı bölgelerde kullanıma sunuldu
Mertcan Erice 3 hafta
İlk olarak Tayvan'daki kullanıcılara sunulan Android 9 Pie güncellemesinin, Ocak 2019'da tüm cihaz sahiplerine ulaştırılması planlanıyor. Detaylar için haberimize buyurun...
5,3b
2011'de Iphone 4 için böbreğini satan Çinli, diyalize girmeye başladı
Mertcan Erice 3 hafta
17 yaşındaki genç, okulunda da bir statü göstergesi olan Iphone'u almak için can atıyordu. Bunun için böbreğini satmaya karar verdi. Ancak ameliyat sırasında kalan böbreği de enfeksiyon kaptı...
12b 42
Beyindeki bir protein, kaygı bozukluğu tedavisinde kilit rol oynayabilir
Mertcan Erice 3 hafta
Araştırmacılar, anksiyete (kaygı) bozukluğunun tedavisinde kullanılabilecek yeni bir yöntem keşfetti. Beyindeki bir proteini etkisizleştirmek, tedavinin daha "hedefe yönelik" olmasını sağlıyor.
4,8b 11
90 yaş üstü Amerikalılar üzerinde yapılan araştırmanın ilginç sonuçları
Mertcan Erice 3 hafta
Doksanlı yaşlara erişen 1600 kişi üzerinde yapılan araştırma, kahve ve alkollü içki tüketimi ve fazla kilolarla ilgili sonuçlar da ortaya koydu. Detaylar haberimizde.
4b 2
İnsanın evrim yolculuğu-2: Neydik, ne olduk?
Mertcan Erice 3 hafta
İkinci yazımızda insanlık tarihini temel düzeyde konu ediyoruz: Alet yapmaya başlayan Habilisler, ateşle pişirmeyi keşfedenler, kaslı ve iri beyinli Neandertaller, "Hobbit"ler ve dahası...
4,4b 167
Microsoft Surface Studio 2'nin kısa bir incelemesi
Mertcan Erice 4 hafta
Microsoft, serinin ilk ürününe kıyasla daha vaatkar bir sistemle karşımızda. Ürün, hızlı SSD'si ve menteşeli şık ekranıyla dikkat çekiyor. Fakat özellikle de fiyat konusunda daha iyi olabilirdi.
6,2b 9
Okşamak, bebekler üzerinde ağrı kesici etki sağlıyor
Mertcan Erice 4 hafta
Okşamak, yetişkinleri de bebekleri de olumlu etkiliyor. Öyle ki doğal bir ağrı kesici gibi görünüyor. Üstelik herhangi bir yan etkisi de yok. Çalışmanın detaylarını haberimizde bulabilirsiniz.
4,6b 6
Rögar kapakları, 5G kapsama alanını genişletmek için kullanılabilir
Mertcan Erice 4 hafta
İngiltere'de halihazırda 4G kapsama alanını genişletmek için rögar kapakları kullanılıyor. Vodafone'a göre, aynı yöntem 5G için de etkili olacak. Üstelik bu sayede baz istasyonu sayıları da azalacak.
7,6b 9
Dijital müze fikri, herkesin milyonlarca fosile ulaşmasını sağlayabilir
Fosiller, müzelerin karanlıkta kalmış çekmecelerinden çıkıp ekranlarınıza gelebilir. Değerli örnekleri incelemeye olanak tanıyan bu teklif, özellikle de bilim insanlarını memnun etti.
3,4b 3
Türkiye, 1954'te veremle nasıl mücadele etmişti?
BBC'nin 1954'te yayınladığı ve ilk kez internet ortamında Türkçe altyazılı olarak sunduğu haber, verem hastalığıyla ilgili. Haber içeriğini ve videoyu haberimizde bulabilirsiniz.
6,8b 21
Yaban arısı zehrinden geliştirilen antibiyotik umut verici
MIT'li bilim insanları, bir tür yaban arısı üzerinde çalıştı. Ekip arı zehri içindeki bir maddenin, insanlar için zehirli olmayan ancak bakterileri öldüren varyantlarını üretmeyi başardı.
5,4b
Amazon'un deposunda "ayı kovucu sprey" kazası: 24 işçi hastaneye kaldırıldı
Amazon'un bir deposundaki raftan düşen "ayı kovucu sprey" çok sayıda çalışanı etkiledi. Delinen kutudan yayılan gazın etkisiyle hastaneye kaldırılan işçilerden birinin durumu ciddi.
6,9b 7
İnsanın evrim yolculuğu-1: İnsanlardan önce ne vardı?
Bu yazıda insan olmanın ne anlama geldiğini ve insanlığın geçmişini temel hatlarıyla ele alacağız. Ayrıca insan türlerini işleyeceğimiz bir devam yazısı da olacak.
9b 350
Alkoller, mikropları nasıl öldürüyor?
Bu yazıda, alkolün hangi mikroorganizmalara nasıl etki ettiğini, antiseptik ve dezenfektan kavramları arasındaki farkı, alkol oranının hangi düzeyde olması gerektiği gibi bilgileri edineceğiz.
14,5b 19
Cebe sığabilen kamp sobasıyla tanışın
Tasarımcılar, dumanı az bir "alev girdabını" cep boyutundaki bir ürünle vaat ediyorlar. Ember adlı kamp sobası, gaz yerine, biyo-yakıtlarla (dal parçaları gibi) çalışıyor.
21,9b 12
İtalya'da ihtiyarlık 75 yaşından sonra başlıyor
Roma'da düzenlenen bir kongrede yapılan açıklamaya göre, İtalya'da ortalama ömür ve ileri yaşlarda da sağlıklı kalma oranları artmış durumda. Detaylar haberimizde.
5,2b 10
Güvenlik güçlerine zırhlı takviyesi: Kirpi 2
Güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen projeler kapsamında, BMC üretimi Kirpi 2 araçlarının ilk teslimatı yapıldı.
8,6b 9
Facebook: "Soros da dahil bizi eleştirenlerle mücadele için şirket tuttuk"
Facebook'un anlaştığı şirket, hem sosyal medya devinin rakipleri hem de George Soros gibi Facebook aleyhinde konuşanlar hakkında çalışmalar yürütmüş. Detaylar haberimizde..
4,7b 7
Güve virüsleri, manyetik parçacıklar ve gen düzenleme, tedavide nasıl etkili olur?
Çeşitli virüsler, manyetik nanoparçacıklar ve gen düzenleme işlemleri bir hastalığın tedavisinde nasıl kullanılabilir? Rice Üniversitesi araştırmacıları, bu soruya odaklandı...
2,3b 3
Hem güneş enerjisini depolayan hem de binaları havalandıran çatı sistemi
Geliştirilen sistem, binaların çatılarına konuşlandırılıyor. Sistem, güneş enerjisini depolarken aynı zamanda da binaları serinletebiliyor. Detayları haberimizde bulabilirsiniz.
12,9b 7
Biyobenzetim yöntemiyle ilk yerli kanser ilacı üretildi
Halihazırda var olan bir ilacı baz alarak ona benzeyen ilaçların yapılması, özellikle de ekonomik yönden önem teşkil ediyor. Bu sayede milyon dolarlık ilaçlara ödenen maliyet düşüyor.
5,6b 6
Devil May Cry'ın animasyon dizisi geliyor
Netflix'teki Castlevania animasyonunun yapımcısı Adi Shankar ve ekibi, yeni bir proje üzerinde çalışmaya başladı. Devil May Cry'ı animasyon dizisi olarak uyarlamak istiyorlar..
4b 3
LTEli Surface Go tabletler 20 Kasım'da satışa sunulacak
Microsoft, daha önce WiFi modelini piyasaya sunduğu Surface Go'nun LTE'li versiyonunu da duyurdu. Cihazın fiyatı 679 dolardan başlıyor ve ön sipariş verilebiliyor.
4,6b
Doğum kanalının şekli ve evrim
Kadınlardaki doğum kanalının şekli ve boyutu, sadece büyük beyinli bebeklerin geçmesi için uyum sağlamamış. Aynı zamanda iklim ve atasal köken gibi faktörlerden de etkilenmiş...
12b 179
Bursa'da bulunan lahit mezarın içinden Romalı iki general çıktı
Bursa'nın İznik ilçesindeki arkeolojik kazılar esnasında bulunan lahdin devasa kapağı, bir vinç yardımıyla açıldı. Lahitte askeri kıyafetli iki Roma generalinin bulunduğu bildirildi.
7,6b 29
Cep telefonları, çok özel şartlar altında kansere sebep olabilir
Cep telefonları ve kanser arasındaki potansiyel ilişkiyi araştıran en büyük ve pahalı çalışmalardan biri sonuçlandı. Sonuç: evet ilişki var! Ancak bazı koşullar altında.
8b 14
Kuş yumurtalarının renkli olmasının nedeni: dinozorlar!
Kuş yumurtalarının neden renk değişimine uğradığı pek bilinen bir konu değildi ve rastgele değiştiği düşünülüyordu. Ancak yeni yapılan bir çalışma, cevabın dinozorlarda gizli olduğunu ortaya çıkardı.
4,8b 9
Apple, fabrikalardaki liseli işçi iddialarını araştırıyor
İnsan hakları topluluğu Sacom, Apple'ın tedarikçilerinden birinin yasa dışı olarak çocuk işçiliğini kullandığını düşünüyor. Üstelik mesai saatleri de oldukça yüksek.
5,6b 10
İnsan idrarından tuğla üretildi
Kullanılan teknik, insan idrarını tuğla yapımında kullanmaya olanak tanıyor. Böylece ortaya çevre dostu tuğlalar çıkıyor. İşin diğer güzel tarafı başka tuğlalar gibi fırınlanmaya ihtiyaç duymaması.
3,9b 22
İzinsiz reklam mesajlarına 1 milyon liraya kadar ceza yolda
Kişisel Verileri Koruma Kurulu'nun aldığı ilke kararı kapsamında, izinsiz olarak gönderilen reklam içerikli e-posta, sms veya aramalara 15 bin liradan 1 milyon liraya kadar para cezası verilecek.
5,7b 30
Türkiye, otomotivde Avrupa'nın en yerli pazarlarından biri
Kendi markamız olmasa da üretimi Türkiye'de yapılan araçlar artış gösterdi. Böylece Türkiye, satışlarda yerli payının en yüksek olduğu ülkelerden biri oldu. Detaylar haberimizde...
3,9b 24
Küresel ısınmanın etkileri her alanda kendini gösteriyor: Arpa üretimi düşecek
Küresel ısınmaya bağlı olarak gelişen kuraklık, arpa hasadını da vurdu. Bu da dünyada en çok tüketilen içecek olan bira üretimini olumsuz etkileyecek. Detaylar haberimizde...
15,1b 29
Çocuk bakımına daha fazla zaman ayıran erkeklerin üreme başarısı artıyor
Nature'da yayınlanan araştırmanın baş kahramanı dağ gorilleri olsa da bazı çıkarımlar insanlar için de geçerli. Çocuk bakımı, üreme başarısı ve hormonların çalışıldığı araştırma haberimizde.
2,3b 8
Köpeklerin ve insanların geçmişine bir bakış
Asya ve Avrupa'daki çeşitli arkeolojik buluntu alanlarından ele geçen köpek kalıntıları incelendi. Elde edilen DNA örneklerine göre, insanların köpekleri, göç ettiklere yerlere götürdüğü anlaşıldı.
2,6b 11
150 milyon yıllık, bilinen en eski pirana benzeri balık fosili keşfedildi
Araştırmacılar, dinozorlar devri olarak da bilinen Jura Devri'ne tarihlenen ve etle beslenen kemikli bir balık fosili keşfetti. Fosil, günümüzdeki piranalara oldukça benziyor.
3,8b 31
Yılın vahşi yaşam fotoğrafçılığı yarışmasının en gözde fotoğrafları
2018 Vahşi Yaşam Fotoğrafçılığı yarışması sonuçlandı. Londra Doğa Tarihi Müzesi'nde düzenlenen yemekte farklı kategorilerdeki birinciler ilan edildi. Etkileyici çalışmaları haberimizde bulabilirsiniz.
5b 7
Alternatif Görünümler Geri Bildirim