Anlık Bildirim

Robotlara dokunma hissi veren elektronik eldiven geliştirildi

Stanford Üniversitesi'ndeki araştırmacılar robotlarda kullanılacak elektronik bir eldiven geliştirdiler. Bu eldiven sayesinde robotlar dokunma hissine sahip olabiliyorlar.
ABD'de bilim alanında önemli araştırmalar yapan Stanford Üniversitesi mühendisleri, robotik ellere çeşitli el becerileri ve dokunma hissi kazandıran elektronik bir eldiven geliştirdiklerini açıkladılar.

Sensörler yardımıyla çalışıyor

Science Robotics dergisinde 21 Kasım'da yayınlanan bir makalede kimya mühendisi Zhenan Bao ve ekibi, sensörlerin robotik bir elin hassas bir meyveye temas etmesine ve ezilmeden bir pinpon topunu tutmasına izin verecek kadar iyi çalıştığını gösterdi. Zhenan Bao konuyla ilgili olarak: "Bu teknoloji, bir gün robotlara insan cildinde bulunan algılama yeteneklerini verme yolunda ilerliyor." ifadelerini kullandı.
Bao, eldivenin parmak uçlarındaki sensörlerin, aynı zamanda el becerisi elde etmek için gerekli olan gücü, baskı yoğunluğunu ve yönünü eşzamanlı olarak ölçtüğünü söyledi. Elektronik eldivendeki sensörlerin daha iyi olabilmesi için çalışmaların yürütüldüğünü belirten yetkililer, bu teknoloji istenilen noktaya ulaştığında, bu eldiveni giyen robotun bir yumurtayı kırmadan ve kaymadan elinde tutabilecek beceriye sahip olabileceklerini belirtiyorlar.
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim