Giriş
DH ile Giriş
Üye değil misiniz? Yeni Hesap Oluştur Sosyal Ağ ile Bağlan
Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
Header'ı Tuttur
Header'da Teknoloji Gündemi
Anasayfa
Büyük Slayt ve Popüler Haberler
Döşeme Stili Ana Akış
Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
İçerikleri Yeni Sekmede Aç
Detay Sayfaları
Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
Renk Seçenekleri
Gece Modu (Koyu Tema)
Sadece Videolar için Gece Modu

Samsung'un Tizen işletim sisteminde 27.000 hata bulundu

Araştırmacı Andrey Karpov, Samsung'un Tizen işletim sisteminde 27.000 hata bulduğunu söylüyor. Güney Koreli şirket ise Tizen'in kodlarını sürekli olarak taradığını ve bunun mümkün olmadığını belirtti.
2 yıl (Son Güncelleme: 2 yıl)
3,2b
1
31
Cep İşletim Sistemleri
Haber Editörü
Bir güvenlik araştırmacısı, Samsung'un Tizen işletim sisteminde yaklaşık 27.000 hata bulduğunu iddia ederek, Güney Koreli firmaya bu konu hakkında bilgi verilmesine rağmen bulguları reddettiğini ve dahili bir bug arama programının zaten aktif olduğunu söylendiğini belirtiyor.
 
Program Verification Systems CTO'su Andrey Karpov, PVS-Studio ile Tizen'de hata araması yaparak kodun yalnızca yüzde 3.3'ünü kontrol ederek en az 900'den fazla sorun tespit edmiş durumda. Araştırmacı Tizen'in kodunda 27.000 hata olduğunu tahmin ettiğini söyledi. Karpov'un konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle:
 
"Toplamda, 2.400.000 satırlık kodu analiz ederek (yorumlar hariç) 900 hata tespit ettim. Üçüncü parti kütüphaneleriyle birlikte tüm Tizen projesinin 72.500.000 satırlık C, C++ kodu var. Bu da kodun yalnızca %3.3'ünü kontrol ettiğim anlamına geliyor. Tahmin: 72.500.000 x 900 / 2.400.000 = 27.187. PVS-Studio'yu kullanarak bu 27.000 hatayı tespit edebilir ve düzeltebiliriz."
 

Samsung araştırmayı kabul etmiyor

Karpov, bulguları bildirmek için bu yılın başlarında Samsung ile temasa geçtiğini ancak şirketteki mühendislik ekibinin araştırmayı reddettiğini söylüyor. Bir şirket yetkilisi kendisine "Şu anda kendi statik analiz aracımız var ve bunu Tizen için düzenli olarak çalıştırıyoruz. Her ne olursa olsun Tizen'in düzeltmesi gereken 27.000 kusurunun bulunduğuna katılmıyoruz" cevabını vermiş.
 
Ayrıca Bkz. "Galaxy Note 8'in ilk resmi görseli ortaya çıktı"
Samsung, henüz Tizen'de çok fazla hata bulunma ihtimaline ilişkin resmi bir açıklama sunmadı ancak kısa süre sonra bazı bilgiler vermesi bekleniyor. Çünkü özellikle son bulgular, işletim sisteminin gerçekte ne denli güvenilir olduğu konusunda bazı soruları da beraberinde getirmiş durumda.
 
Samsung, Tizen'i yaygın olarak kabul edilen bir işletim sistemi haline getirmek için çok zorlandı ve şirket bu nedenle akıllı telefonları için Android işletim sistemine odaklanmayı sürdürüyor. Ancak Samsung'un öncelikle giyilebilir ürünlerini güçlendiren Tizen'e yatırım yapmaya devam etmesi de gelecek planları adına son derece önemli.


https://www.viva64.com/en/b/0519/#ID0E4CAC Yorum Yaz
En Beğenilen Yorumlar Yorum Yaz
Guest-BF8E9B238 2 yıl en beğenilen
Herif aptalın tekiymiş sakın inanmayın. Pvs-studio nedir diye baktım, static code analyzer çıktı. Bu araçlar koddaki "olası" hataları tahmin etmeye çalışır sadece. Dil standartından milim sapma saparsanız bunu hata olarak algılar. 100 satırlık bir kodda bile 10 tane hata bulabilir ama bunlar hata değildir.
Yazılımdaki hatalar sadece yazılım çalışırken bulunabilir. Bu salağın yaptığı gibi kodları otomatik araçlarla tarayarak bulunamaz.
Herif aptalın tekiymiş sakın inanmayın. Pvs-studio nedir diye baktım, static code analyzer çıktı. Bu araçlar koddaki "olası" hataları tahmin etmeye çalışır sad...
Devamını Gör
erdem552 2 yıl
Microsoft gibi yazılım devi beceremedi bi cep telefonu sistemi yapmayı. Samsunga neden bu kadar gülündü anlamadım. Adamlar sonuçta akıllı telefon sektöründe (Dolaylı olarakta yazılım sektöründe) en fazla 10 senedir varlar...
Bi yerden başladılar ve umarım gelişir.
Microsoft gibi yazılım devi beceremedi bi cep telefonu sistemi yapmayı. Samsunga neden bu kadar gülündü anlamadım. Adamlar sonuçta akıllı telefon sektöründe (Do...
Devamını Gör
darkdiva 2 yıl
Samsung'a vurayım derken Apple'ı öne çıkaran arkadaşlar, Apple evet yazılım konusunda iyi bir firmadır ama Apple cihazları da kullanıyoruz, görüyoruz hataları. iOS10'daki sürüyle sorun bir yığın yeni sürüme rağmen giderilemedi. Şimdi de Eylül'de iOS 11'i çıkarıp yeni sorunlara yelken açacağız. Aylarca da onların giderilmesini bekleyeceğiz. Dünya üzerinde hiçbir insan hatasız olmadığı gibi hiçbir firma da hatasız ürün yapmaz. Bu kadar pohpohlamaya gerek yok.
Samsung'a vurayım derken Apple'ı öne çıkaran arkadaşlar, Apple evet yazılım konusunda iyi bir firmadır ama Apple cihazları da kullanıyoruz, görüyoruz hataları. ...
Devamını Gör
Guest-71A6AE17A 1 yıl
Samsung sayesinde adını duyurmak isteyen biri daha. Ortaya gerçek dışı bir rakam atılmış ama amaç farklı. Donanım haber editörleri keşke iyi bir araştırma yapıp işin gerçekliğini öğrendikten sonra haber yapsaydı.
@w@terfly@ 1 yıl
Samsung yıllar önce bada os diye bir işletim sistemi çıkarmıştı wave telefonlarda kullandığı. Hiç bir yazılım desteği yapmadı. Cihazlar çöp oldu gitti.
DH Misafiri 1 yıl
gidin adam akıllı nexus falan googlenin kendi saf androidlerinnden alın bu ZAMZUNG!!
yazılımda berbat touch wiz denen arayuz yok kekstra ekstra çöp sistem modifikasyonları
am
yanı samsung donanım yapar anca kodlarken arkadaşın dedigi gibi sarhoşken kodluyor bunlar heralde zamzung s9 modeline yazılımı berbat ya dolduruyor gereksiz donanımı
yok 6 gb ram falan saf android 9.0 2-3 gb ram orta sınıf bir cihazda rahat rahat
açılır adamlar her ne hikmetse yazılım eksikliğini donanımla kapatmaya uğraşıyor
asabi 1 yıl DH Misafiri
Zamanında s3 gibi eski modeller kullanıp samsung kasıyor yaa diye laf atmayın android 7.0 nougat sonrası experience arayüzü ile çıgır atlattılar o eski hantal touchwizden eser kalmadı tamam mı adınıda arayüzünüde yenilediler touchwiz yok artık experience var bunu aklınıza kazıyın. Ayrıca saf android dünün aynısı arayüzde ilerleme yok içi bomboş.
JoeyBane 2 yıl
Sanırım 27.000 Türkçe karakter kullandılar
High Sierra 2 yıl
Yazılımın irdelenmesi donanım kadar kolay değildir ama 27.000 hata da pek gerçekçi gelmiyor bana.
Sonuçta bu işletim sistemi Bada gibi değil. Zaten Bada Linux'un aslını yaşatamamıştı kapalı kaynak olmasıyla da. Ama Samsung Linux oyununda yabancı bir üye değil. Gerek Limo OS gerek Bada gerek Android gerekse de şimdiki Tizen.
Ama Tizen'e bakacak olursak. Tizen zaten Intel'in Moblin'den (yeni Meego) sonra kendine bir partner araması (o da Samsung) sonucu ortaya çıkmıştı. Tabi sonra Samsung kuruluşta daha etkin bir üye olmaya başlaması ile işin rengi değişmişti. Yani Tizen zaten sil baştan bir işletim sistemi değil hataları kesinlikle vardır, en basit örnek Google hala günbegün android hatalarını çözmekle uğraşıyor yeni özellikler getireceğine.
Bir Sailfish olma umudu taşımadı zaten Tüzen. Taşımaz da. Sailfish Meego'dan ilham alıp sil baştan ilerleyen bir işletim sistemi. Tizen ise olan mirası kapıp üzerine bir şeyler koymaya çalışan bir işletim sistemi. Evet akla ilk olarak akrabası Android'i sonra da muazzamlığı ile akıllarda yer edinmiş Symbian'ı getiriyor.
Samsung'u günahım kadar sevmem, telefonlarına hala uyuz oluyorum, ama gidip bu konuda Apple'ı getirmek saçma olmuş.
Ona bakarsanız Limo & Tizen & Sailfish & Meego ile Android; Android ve iOS 'den daha uzak akrabalar. Çünkü Linux çekirdeğinden oluşturulmuş işletim sistemi ve dağıtımları Unix Like sistemler. iOS ve Tartışmamız gereken burada Apple'ın ne kadar stabil bir işletim sistemi yaptığından ziyade Samsung'un işi ne kadar büyüttüğü ve günümüze gelene kadar ne kadar yol kat ettiği olmalıydı.
Ayrıca Tizen UI televizyonda hala kepenkleri indirmiş Firefox OS'un gerisinde aynı şekilde mobilde bile geride UI olarak.
Firefox OS çok tutmadı belki ama UI olarak hâlâ kök söktürüyor diğerlerine bu konuda. Panasonic Firefox OS TV ler bunun en ama en güzel örneği bence.
Keşke az Sailfish'e baksalar arayüz olarak. Anladık televizyonda başına buyruk ilerlediler ama mobilde bu bir yere kadar gider. Şimdiden Hintli arkadaşlarımız söylenmeye başladı o fiyata YU ve Micromax'ın android cihazları var neden senin o pis Tizen telefonunu alayım diye. Sıkıntılı yani. Mesela amiral gemilerinde ve diğer android cihazlarında çoğu kişi kabul etmese bile buram buram Symbian Belle kokuyor.
Eski Nokia ölmüş olsa da ruhu hala çoğu cihazda ilk günkü gibi yaşıyor burası da kesin.
xpow3r 2 yıl
72.500.000 x 900 / 2.400.000 = 27.187 böyle varsayım mı olur ? ne kadar saçma, hataların bi tanımını yapsın önce. Atıyorum kodu okuması kolay olsun diye 2 satır yazması gerekirken tek satır yazarsa programcı, bunuda mı hata olarak sayıyor.
drjacob 2 yıl
27.000 nedir ya :)
Murat.92 2 yıl
;
kadirirdem 2 yıl
WP ve Tizen'den bu saatten sonra yol olmaz ,rakip hiç olmaz.Android ve İOS işi iyice ilerlettiler.
*GameOver* 2 yıl
Tek tek saydınız mı ? Saymadıysanız bunları sayabilen program otomatik onarımda yapabilir
Yorum Yaz Forumda Yanıtla
B I U " İçerik Göm DH Video Twitter YouTube Instagram Vine Künye BSC Oyun IMDb - url img @
Nasıl eklemek istersiniz?
Haftanın Beğenilen Yorumcuları
Tüm güncellemelerden eposta yoluyla haberdar olun.
ŞU ANDA GÖRÜNTÜLEYEN
1 Misafir

İLGİ DÜZEYİ
3212 TIK

HABERİN ETİKETLERİ
samsung, mobil ve
Sorgu:
Önceki ve Sonraki İçerikler
Daha Yeniler 2 yıl Hyundai'nin yeni i30 Fastback modeli ortaya çıktı 2 yıl HDD fiyatlarındaki düşüş sona erebilir 2 yıl Bilgisayar pazarında HP yeniden lider 2 yıl Bitcoin’den sonra Ethereum’dan da beklenti büyük 2 yıl Hyperloop gerçek ölçekli ilk testi başarıyla tamamladı 2 yıl Jaguar, yeni SUV modelini Guinness Rekorlar Kitabı'na girerek tanıttı (VİDEO) 2 yıl Hava savunma füze sistemi için İtalyan-Fransız ortaklığıyla anlaşıldı 2 yıl NASA'dan itiraf:"Mars'a gidecek paramız yok" 2 yıl Yenilenen Galaxy Note 7'lerin sadece pili değişmiş 2 yıl Ethereum madenciliği Almanya'yı da vurdu 2 yıl İklim değişikliği hava yolculuklarını zora sokacak 2 yıl 2si1 "16 Çekirdek 32 izlek" Teknoloji ve Oyun Programı 2 yıl Kişinin enerjisinden tasarruf sağlayan merdiven 2 yıl Google'dan profesyonel fotoğrafçılara taş çıkaran yapay zeka 2 yıl Mobil oyun gelirleri PC ve konsolu geçti 2 yıl Emisyon hilesi yaptığı iddia edilen Mercedes'te herhangi bir hile bulunmadı 2 yıl Silahlı ANKA ilk operasyonunu gerçekleştirdi 2 yıl İstanbul'un 4 katı büyüklüğünde buzdağı koptu: Deniz seviyesi yükselebilir 2 yıl Operatörlerden 15 Temmuz'da ücretsiz hizmet yarışı 2 yıl War for the Planet of the Apes bugün gösterime giriyor 2 yıl GÖRÜNTÜLENEN Samsung'un Tizen işletim sisteminde 27.000 hata bulundu Sonraki Xiaomi Mi 6'nın parlak beyaz modeli bugün satışa sunuldu 2 yıl Huawei yapay zeka yongaları geliştiriyor 2 yıl Valerian filminden önce oyununu oynayın 2 yıl Galaxy Note 8'in ilk resmi görseli ortaya çıktı 2 yıl Sıra onda: Google Earth'e hikaye özelliği geliyor 2 yıl Yeni nesil Audi A1 böyle görünecek 2 yıl iPhone 8 için 3 boyutlu lazer sensör iddiası 2 yıl Turkcell T80 kutu açılışı ve ön inceleme videosu 2 yıl Gündem | VR Kaskların geleceği ve son durum 2 yıl Linux Vakfı, Kubernetes için ücretsiz eğitim sunuyor 2 yıl PSA Grubu, Opel anlaşmasını eylüle kadar tamamlayacak 2 yıl Akıllı TV satın alma rehberi: 2500TL altına en başarılı modeller 2 yıl Audi'den otonom sürüş için yapay zeka: Audi AI 2 yıl 2017 Emmy Ödülleri için adaylar açıklandı 2 yıl AMD bombayı patlattı: 16 çekirdekli Ryzen işlemci 999$'a geliyor 2 yıl Gündem | HTC U11 kamera testi ve Playstation 5 söylentileri hakkında 2 yıl Tesla’dan ikinci nesil Roadster’a özel teşvik 2 yıl Yapay zeka sahte Obama videosu oluşturdu 2 yıl Huawei Honor 9, milyonluk satış barajını geçti 2 yıl Artık WhatsApp'ta her türden dosya gönderilebiliyor Daha Eskiler
Alternatif Görünümler Geri Bildirim