Giriş
DH ile Giriş
Üye değil misiniz? Yeni Hesap Oluştur Sosyal Ağ ile Bağlan
Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
Header'ı Tuttur
Header'da Teknoloji Gündemi
Anasayfa
Döşeme Stili Ana Akış
Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
İçerikleri Yeni Sekmede Aç
Detay Sayfaları
Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
Renk Seçenekleri
Gece Modu (Koyu Tema)
Sadece Videolar için Gece Modu
Yazar
 
ABD merkezli depolama çözümleri üreticisi Seagate tanıttığı yeni iki teknolojisiyle depolama sektöründe SSD’lerle birlikte HDD’lere karşı azalan talebi yeniden arttırmayı hedefliyor. Yeni teknolojiler depolama kapasitesinin yanı sıra performans kanadında da geliştirmeleri beraberinde getiriyor.
Seagate HAMR ve Dual-Actuator MACH.2 teknolojilerini duyurdu: 48 TB’a varan kapasite yolda

Mevcut PMR tekniğinini yerini alacak HAMR (Heat Assisted Magnetic Recording) sayesinde bu yılın içinde bulunduğumuz yarısı içerisinde 16 TB’lık modeller görebileceğiz. İkinci yarıda ise kapasite 24 TB’a sıçrayacak ki bu çözümlerde 8 diskte 3’er TB veri depolanacak. 2024 yılına geldiğimizde ise kapasite 2 katına çıkacak ve 48 TB’lık HDD’ler duyurulacak.

HAMR'ın avantajları dezavantajları 

Kısaca HAMR'ın getireceklerine ve götüreceklerine de değindikten sonra MACH.2'ye geçelim. HAMR açılımından da anlaşılacağı üzere ısıtmalı bir sistem. Küçük bir lazerle ısıtılan disk yüzeyine zayıf mıknatısların da yapışmasını sağlayan ve bunu da oldukça ufak bir alanda gerçekleştiren tekniğin kapasite avantajı buradan geliyor. 
Isıtmayı duyunca çoğunuzun aklına geldiği üzere sıcaklık çoğu bilgisayar bileşenininde olduğu gibi HDD'lerin de düşmanı. Uzun vadede dayanıklılık açısından sorunlara yol açabilecek sistemin kurumsal pazarı hedef aldığı düşünüldüğünde teknik bir hayli riskli. Buna karşın Seagate çözümünden bir hayli emin görünüyor. Sonuçları bekleyip hep birlikte göreceğiz.

MACH.2: HDD'ler ikinci baharını yaşayabilir 

Tabi Seagate’in HDD kanadını canlandırabilmesi için kapasitenin yanı sıra performans cephesinde de yatırım yapması gerekiyor. Bunun içinde Dual-Actuator MACH.2’yi duyuran firma böylelikle 500 MB/s’ye ulaşan hızlara ve 160 IOPS değerine ulaşılacağını müjdeledi.
 
Seagate HAMR ve Dual-Actuator MACH.2 teknolojilerini duyurdu: 48 TB’a varan kapasite yolda
Özellikle de veri merkezlerini sevindirecek gelişme sayesinde HDD’lerin SSD’ler karşısındaki en büyük handikapında ufak da olsa bir gelişme katedilecek. Hatta çoklu aktüatör kullanımının önünü açan MACH.2 teknolojisi aktüatör sayısının 2’ye çıkmasına da müsaade ediyor. Dolayısıyla ileride ikiz aktüatörlü bir MACH.3 de görebiliriz.
Son olarak firmanın iki teknolojinin bir arada bulunduğu HDD’sini tanıtması 2020 yılını bulacak. Buna karşın son kullanıcı çözümlerinde bu gelişmeler kendine ne zaman yer edinir şu an için belirsiz zira her iki teknik de şirketin yol haritasına göre kurumsal segmente yönelik olarak geliştirilecek. Umarız firma SSD’lerin giderek düşen fiyat ve artan kapasite/performans trendini göz önünde bulundurarak bir strateji geliştirir.

https://www.overclock3d.net/news/storage/seagate_s_hamr_and_dual-actuator_mach_2_hdds_are_ready_for_prime_time/1 Yorum Yaz
En Beğenilen Yorumlar
tostumm 5 gün önce en beğenilen
Mevcut hard disk sürücülerinde bütün kafalar birbirine bağlı şekilde tek bir kolda hareket ederler, dolayısıyla üst üste 5-6 plakadan oluşan bir diskte bu plakaları okuyacak kafalar birlikte hareket etmek zorunda kalır, bu ciddi bir hantallık demek, örneğin 1. plakadaki okunması gereken sektördeki veri için bütün kafalar boş yere işi olmayan bir konuma gelir. Seagate burada kafaları iki gruba ayırıp bağımsızlaştırmış, bir nevi kendi içinde raid yapılmış iki disk gibi olmuş.
Mevcut hard disk sürücülerinde bütün kafalar birbirine bağlı şekilde tek bir kolda hareket ederler, dolayısıyla üst üste 5-6 plakadan oluşan bir diskte bu pla...
Devamını Gör
Sharparrow 5 gün önce
İşte özlenilen bir teknoloji haberi tıpkı eski DH gibi. Yalnız teknik detaylar biraz daha irdelenip detaylandırılabilirdi..
Yorumlar Forumda Gör
1 Avatar
showstopper41 3 gün önce
Mevcut HDDlerimizin önünde zaten kasa fanları bulunuyor. HDD sıcaklıkları 25-30C arası oluyor yani zaten serin çalışyorlar. Yeni türdeki HDD'ler kaç W çekiyor acaba? 50W yoktur bence. Extra soğutmaya ihtiyaç duyacaklarsa HDDler alüminyüm soğutucu yüzey ile birlikte gelebilirler diye tahmin ediyorum. 48TB olsun gerekirse 2 tane 3,5" HDD slotu kaplasın onu soğutmak sorun olmaz. Üstün teknolojili 250W çeken işlemciler, 375W çeken ekran kartları 1kg lık soğutucular ile kullanılıyor:)
Mete Can Karahasan 4 gün önce
HDD 160 IOPS ile 500GB/s vericekse, SSD 320,000 ile farklı bir hız vermiyor. SSD'de olay parçalı erişim. SSD ile seri yazmaya kalkarsanız süründürürsünüz. Ömrü boyunca hiç 'sıfır' ayarında olmayacak bir aygıta HDD gecikmesi yaşatırsınız. SSD, 1MB'tan aşağı yazamayan saçma sapan bir teknoloji. HDD öyle değil, teknolojik olarak bakarsak...
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
tostumm 4 gün önce Mete Can Karahasan
Hard diskler dağınık ve küçük dosyalarda resmen çuvallayıp disket dönemine götürüyor insanı, şu 4k, 8k dosyalar özellikle. Bu tür işlemlerde en son çıkan hard disklerde bile kilobayt düzeylerinde bir aktarım hızına indiğini şahit oldum, işte 100 iops dendiğinde kafa saniyede en fazla 100 farklı konuma gide biliyor bunu anlıyoruz, ancak bütün halde ve büyük dosyalarda gayet tatmin ediciler(sıralı yazma) çünkü bu dosyalar diskin genelde aynı halkasında yer alıyor(track) yani kafa arama yapmadan, hareket etmeden aktarım aynı düzlemdeyken çok hızlı şekilde sağlanıyor. Dediğim gibi oyun film vs yedeği için ssd alınmaz bunlar hali hazırda hard diskler tarafından sorunsuz okunuyorlar, küçük parçaları da rarlayıp(sıkıştırma yapmadan) bütün halde saklarsanız ssd'ye depolama için para dökmeye gerek yok.
DH Misafiri 4 gün önce
Veri saklamada en güvenilir yöntem; Harddisk ancak mükemmel değil ve koca sektör en güvenilir veri saklama yöntemi geliştirmeye çalışıyor, bunun için harddiskte geliştirilen bir sürü teknoloji var ve daha da geliştiriliyor, buna rağmen her harddisk haberinin altında olduğu gibi goygoycular yine toplanmış veri saklamada en güvensiz olan SSD`yi göklere çıkarırken, harddisk neden çıkarıyorsunuz yaa manasında yazıp durmuşlar.
havuz görmek istemeyen birinin havuza gidipte bağıra çağıra havuzdan nefret ettiğini duyurup havuz sakinlerini rahatsız etmesi nasıl bir hareketse burada harddiski linç etmeye çalışan elemanların hareketleri de aynı kafada bir davranış.
Ben harddisk teknolojisiyle ilgileniyorum, harddisk teknolojiyle ilgilenmek için sebeplerim var da harddiski yerden yere vurmak isteyen sen niye bu konuya girdin yazdın orası meçhul
harddisk 160 IOPS verebilen diskler ile 320.000 IOPS SSD`ye karşı dediğin SSD`nin kağıt üstünde değil gerçek performansı: youtube.com/...
Son olarak: harddisk teknolojisinde son yapılan buluşlarla zettabyte kapasiteli harddisklerin önü açıldı.
dreamblue35 4 gün önce
kusura bakmayın da bu haberleri görüyorum geçiyorum artık:
alım gücümüz olmadıkça bedavadan biraz pahalı bile olsa bu gelir ile teknolojiyi ancak izleriz
DH Misafiri 4 gün önce
Bıkmadınız şu yıllardır kağıt üstü verilerle goygoy yapmaktan:
youtube.com/...
60 IOPS verebilen diskler ile 320.000 IOPS verebilen SSD lere karşı ehe ehe diyorsun, senin bu yazdığını okuyanda sanacak ki; SSD 1000 misli fark sağlıyor.
Peki öyle mi alakası yok: 500.000 IOPS M.2 NVME bile 7200 harddiske 34 saniye avantaj sağlıyor.
Yakın zamanda bende SSD alacağım önemli verilerim için harddisk kullanmaya devam edeceğim.
Harddisk sizi rahatsız etmesinden bize ne? Bu bizi neden ilgilendirmek zorunda?
Zorundaki; her harddisk haberinin altında hep aynı goygoyu yapıp duruyorsunuz.
SSD satın alman serbest mi serbest. Daha neyin şikayeti bu?
Mete Can Karahasan 4 gün önce
Benim tahminim bu pek tutmaz yedekleme sürücüsü haricinde. Bir ramdisk aracılığıyla aktif sektörler pasif sektör olacakları sıra sabit sürücüye yedeklenirse kolayca 500mb/s performans alınbilir yoksa sabit sürücü üzerinden iş yapılmaya kalkılacaksa performans içler acısı.
Mete Can Karahasan 5 gün önce
Bunu masaüstü çözümlerde kullanacaklar, yanına bir ramdisk bağlayabilirler. Linus, optane veya storemi çözümlerinden iyi çalıştığını belirtmiş primocache'in.
_Dominic_Toretto_ 5 gün önce
Depolama için HDD şuan en ucuz çözüm. Kapasite artışları normal kullanıcıyı ilgilendirmeyebilir.
Ama sektör için gerekli bir şey.
ezimuse 5 gün önce
Herkes SSD demiş sanki ev kullanıcılarında depolama için herkes ssd kullanıyor. Bir 10 yıl daha depolama için bu kan emiciler bizi HDD'lere mahkum edecek.
ensatech 4 gün önce ezimuse
Gerçi depolama için SSD kullanılmaz zate yatan veriyi niye yüksek hızlı yerde tutalım 1TB diske 300TL verene kadar forum içinde ikinci el bir ssd ile sistem sürücünü hızlandırabilirsin.
ardicli2000 5 gün önce
SSD'lerden pahalı olmasın da....
Yorum Yaz Forumda Yanıtla
B I U " İçerik Göm DH Video Twitter YouTube Instagram Vine Künye BSC Oyun IMDb - url img @
Nasıl eklemek istersiniz?
Önceki ve Sonraki İçerikler
Daha Yeniler 4 gün önce Türkiye’nin 81 İlinde Dev Hizmet Ağı: Ustamgeliyor.com 4 gün önce Türkiye'de Yılın Otomobili 2019 Ödülü için yarışacak 21 aday belli oldu 4 gün önce Yeni iPhone'larda USB-C portu olmayacak 4 gün önce Aladdin filminin yeni fragmanı yayınlandı: Will Smith'in Cin'ine ilk bakış 4 gün önce Meizu Note 9 modelinin görüntüleri ortaya çıktı 4 gün önce Siber suç karaborsaları, yıkıcı endüstriye dönüştü 4 gün önce Huawei P30 Pro'nun 5G özellikli versiyonu sadece Avrupa'da satılacak 4 gün önce Aşırı yüksek ve düşük sıcaklıklar elektrikli araçların mesafesini etkiliyor 5 gün önce Intel, İrlanda'da 8 milyar dolarlık üretim tesisi açacak 5 gün önce Dacia Duster'ın pickup versiyonu onaylandı: 2019'da tanıtılacak 5 gün önce Google Haritalar’ın artırılmış gerçeklik sürümü, “Yerel Rehberler” aracılığıyla test ediliyor 5 gün önce Bafta ve Grammy ödülleri sahiplerini buldu 5 gün önce Take Two oyun içi gelirlerini arttırdı 5 gün önce BlackBerry KEY2'nin Avrupa'ya özel kırmızı varyantı geliyor 5 gün önce Volkswagen T-Roc Türkiye'de satışa sunuldu: İşte fiyatı ve özellikleri 5 gün önce Activision işten çıkarmalara hazırlanıyor 5 gün önce iPhone değiştirme döngüsü 4 yıla yükseldi 5 gün önce Trump yönetimi Çinli telekom firmalarına komple yasak getirebilir 5 gün önce James Cameron, Terminator 6 filminin ismini açıkladı 5 gün önce 2si1 | Siri'ye okulu bombalayacağım dedi, yakalandı! 5 gün önce GÖRÜNTÜLENEN Seagate HAMR ve Dual-Actuator MACH.2 teknolojilerini duyurdu: 48 TB’a varan kapasite yolda Sonraki NASA, Kepler Uzay Teleskobu’nun çektiği son resmi paylaştı 5 gün önce Samsung Galaxy S10+'ın 12 GB RAM ve 1 TB dahili depolamaya sahip varyantı 15 Mart'ta satışa sunulabilir 5 gün önce Kitap, dergi ve gazetelerden KDV alınmayacak 5 gün önce Avrupa Uzay Ajansı, Mars robotunun ismine karar verdi 5 gün önce Google Chrome'a sekme önizlemeleri geliyor 5 gün önce Bu Fiyata En Güçlü 7.1 Oyuncu Kulaklığı Trust IRONN GXT435 5 gün önce Çırçır balığı aynada kendini tanıdı 5 gün önce Elon Musk: Model Y, SUV pazarında oyunu değiştirebilir 5 gün önce LG G8 ThinQ'nun Kanada fiyatı ortaya çıktı 5 gün önce Microsoft, şirketlerin Internet Explorer kullanmayı bırakmalarını istiyor 5 gün önce Fortnite Sevgililer Günü etkinliği başladı 5 gün önce Apple, 2019 iPhone modellerinin fiyatlarını indirmeyi düşünmüyor 5 gün önce Instagram, IGTV videolarını anasayfada göstermeye başladı 5 gün önce ABD'de en hızlı büyüyen akıllı telefon markası Google Pixel oldu 6 gün önce GTA V hile yazılımına 150 bin dolar ceza 6 gün önce Realme, fiziksel mağazalar açmayı planlıyor 6 gün önce Sahte MetaMask uygulaması kripto cüzdanlarınızı boşaltıyor 6 gün önce Google'ın iş ilanları Pixel Watch'un yolda olduğunu gösteriyor 6 gün önce AOC oyunculara yönelik kavisli bir monitör duyurdu 6 gün önce 8 hücreli NAND bellekler geliyor Daha Eskiler
Alternatif Görünümler Geri Bildirim