Giriş
DH ile Giriş
Üye değil misiniz? Yeni Hesap Oluştur Sosyal Ağ ile Bağlan
Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  8 ay (Son Güncelleme: 8 ay)
  7,3b
  1
  41
  HDD / SSD
  Yazar
   
  ABD merkezli depolama çözümleri üreticisi Seagate tanıttığı yeni iki teknolojisiyle depolama sektöründe SSD’lerle birlikte HDD’lere karşı azalan talebi yeniden arttırmayı hedefliyor. Yeni teknolojiler depolama kapasitesinin yanı sıra performans kanadında da geliştirmeleri beraberinde getiriyor.

  Mevcut PMR tekniğinini yerini alacak HAMR (Heat Assisted Magnetic Recording) sayesinde bu yılın içinde bulunduğumuz yarısı içerisinde 16 TB’lık modeller görebileceğiz. İkinci yarıda ise kapasite 24 TB’a sıçrayacak ki bu çözümlerde 8 diskte 3’er TB veri depolanacak. 2024 yılına geldiğimizde ise kapasite 2 katına çıkacak ve 48 TB’lık HDD’ler duyurulacak.

  HAMR'ın avantajları dezavantajları 

  Kısaca HAMR'ın getireceklerine ve götüreceklerine de değindikten sonra MACH.2'ye geçelim. HAMR açılımından da anlaşılacağı üzere ısıtmalı bir sistem. Küçük bir lazerle ısıtılan disk yüzeyine zayıf mıknatısların da yapışmasını sağlayan ve bunu da oldukça ufak bir alanda gerçekleştiren tekniğin kapasite avantajı buradan geliyor. 
  Isıtmayı duyunca çoğunuzun aklına geldiği üzere sıcaklık çoğu bilgisayar bileşenininde olduğu gibi HDD'lerin de düşmanı. Uzun vadede dayanıklılık açısından sorunlara yol açabilecek sistemin kurumsal pazarı hedef aldığı düşünüldüğünde teknik bir hayli riskli. Buna karşın Seagate çözümünden bir hayli emin görünüyor. Sonuçları bekleyip hep birlikte göreceğiz.

  MACH.2: HDD'ler ikinci baharını yaşayabilir 

  Tabi Seagate’in HDD kanadını canlandırabilmesi için kapasitenin yanı sıra performans cephesinde de yatırım yapması gerekiyor. Bunun içinde Dual-Actuator MACH.2’yi duyuran firma böylelikle 500 MB/s’ye ulaşan hızlara ve 160 IOPS değerine ulaşılacağını müjdeledi.
   
  Özellikle de veri merkezlerini sevindirecek gelişme sayesinde HDD’lerin SSD’ler karşısındaki en büyük handikapında ufak da olsa bir gelişme katedilecek. Hatta çoklu aktüatör kullanımının önünü açan MACH.2 teknolojisi aktüatör sayısının 2’ye çıkmasına da müsaade ediyor. Dolayısıyla ileride ikiz aktüatörlü bir MACH.3 de görebiliriz.
  Son olarak firmanın iki teknolojinin bir arada bulunduğu HDD’sini tanıtması 2020 yılını bulacak. Buna karşın son kullanıcı çözümlerinde bu gelişmeler kendine ne zaman yer edinir şu an için belirsiz zira her iki teknik de şirketin yol haritasına göre kurumsal segmente yönelik olarak geliştirilecek. Umarız firma SSD’lerin giderek düşen fiyat ve artan kapasite/performans trendini göz önünde bulundurarak bir strateji geliştirir.

  https://www.overclock3d.net/news/storage/seagate_s_hamr_and_dual-actuator_mach_2_hdds_are_ready_for_prime_time/1 Yorum Yaz
  En Beğenilen Yorumlar Yorum Yaz
  tostumm 8 ay en beğenilen
  Mevcut hard disk sürücülerinde bütün kafalar birbirine bağlı şekilde tek bir kolda hareket ederler, dolayısıyla üst üste 5-6 plakadan oluşan bir diskte bu plakaları okuyacak kafalar birlikte hareket etmek zorunda kalır, bu ciddi bir hantallık demek, örneğin 1. plakadaki okunması gereken sektördeki veri için bütün kafalar boş yere işi olmayan bir konuma gelir. Seagate burada kafaları iki gruba ayırıp bağımsızlaştırmış, bir nevi kendi içinde raid yapılmış iki disk gibi olmuş.
  Mevcut hard disk sürücülerinde bütün kafalar birbirine bağlı şekilde tek bir kolda hareket ederler, dolayısıyla üst üste 5-6 plakadan oluşan bir diskte bu pla...
  Devamını Gör
  Sharparrow 8 ay
  İşte özlenilen bir teknoloji haberi tıpkı eski DH gibi. Yalnız teknik detaylar biraz daha irdelenip detaylandırılabilirdi..
  1 Avatar
  showstopper41 8 ay
  Mevcut HDDlerimizin önünde zaten kasa fanları bulunuyor. HDD sıcaklıkları 25-30C arası oluyor yani zaten serin çalışyorlar. Yeni türdeki HDD'ler kaç W çekiyor acaba? 50W yoktur bence. Extra soğutmaya ihtiyaç duyacaklarsa HDDler alüminyüm soğutucu yüzey ile birlikte gelebilirler diye tahmin ediyorum. 48TB olsun gerekirse 2 tane 3,5" HDD slotu kaplasın onu soğutmak sorun olmaz. Üstün teknolojili 250W çeken işlemciler, 375W çeken ekran kartları 1kg lık soğutucular ile kullanılıyor:)
  Mete Can Karahasan 8 ay
  HDD 160 IOPS ile 500GB/s vericekse, SSD 320,000 ile farklı bir hız vermiyor. SSD'de olay parçalı erişim. SSD ile seri yazmaya kalkarsanız süründürürsünüz. Ömrü boyunca hiç 'sıfır' ayarında olmayacak bir aygıta HDD gecikmesi yaşatırsınız. SSD, 1MB'tan aşağı yazamayan saçma sapan bir teknoloji. HDD öyle değil, teknolojik olarak bakarsak...
  Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
  tostumm 8 ay Mete Can Karahasan
  Hard diskler dağınık ve küçük dosyalarda resmen çuvallayıp disket dönemine götürüyor insanı, şu 4k, 8k dosyalar özellikle. Bu tür işlemlerde en son çıkan hard disklerde bile kilobayt düzeylerinde bir aktarım hızına indiğini şahit oldum, işte 100 iops dendiğinde kafa saniyede en fazla 100 farklı konuma gide biliyor bunu anlıyoruz, ancak bütün halde ve büyük dosyalarda gayet tatmin ediciler(sıralı yazma) çünkü bu dosyalar diskin genelde aynı halkasında yer alıyor(track) yani kafa arama yapmadan, hareket etmeden aktarım aynı düzlemdeyken çok hızlı şekilde sağlanıyor. Dediğim gibi oyun film vs yedeği için ssd alınmaz bunlar hali hazırda hard diskler tarafından sorunsuz okunuyorlar, küçük parçaları da rarlayıp(sıkıştırma yapmadan) bütün halde saklarsanız ssd'ye depolama için para dökmeye gerek yok.
  DH Misafiri 8 ay
  Veri saklamada en güvenilir yöntem; Harddisk ancak mükemmel değil ve koca sektör en güvenilir veri saklama yöntemi geliştirmeye çalışıyor, bunun için harddiskte geliştirilen bir sürü teknoloji var ve daha da geliştiriliyor, buna rağmen her harddisk haberinin altında olduğu gibi goygoycular yine toplanmış veri saklamada en güvensiz olan SSD`yi göklere çıkarırken, harddisk neden çıkarıyorsunuz yaa manasında yazıp durmuşlar.

  havuz görmek istemeyen birinin havuza gidipte bağıra çağıra havuzdan nefret ettiğini duyurup havuz sakinlerini rahatsız etmesi nasıl bir hareketse burada harddiski linç etmeye çalışan elemanların hareketleri de aynı kafada bir davranış.

  Ben harddisk teknolojisiyle ilgileniyorum, harddisk teknolojiyle ilgilenmek için sebeplerim var da harddiski yerden yere vurmak isteyen sen niye bu konuya girdin yazdın orası meçhul

  harddisk 160 IOPS verebilen diskler ile 320.000 IOPS SSD`ye karşı dediğin SSD`nin kağıt üstünde değil gerçek performansı: youtube.com/...

  Son olarak: harddisk teknolojisinde son yapılan buluşlarla zettabyte kapasiteli harddisklerin önü açıldı.
  dreamblue35 8 ay
  kusura bakmayın da bu haberleri görüyorum geçiyorum artık:
  alım gücümüz olmadıkça bedavadan biraz pahalı bile olsa bu gelir ile teknolojiyi ancak izleriz
  DH Misafiri 8 ay
  Bıkmadınız şu yıllardır kağıt üstü verilerle goygoy yapmaktan:
  youtube.com/...

  60 IOPS verebilen diskler ile 320.000 IOPS verebilen SSD lere karşı ehe ehe diyorsun, senin bu yazdığını okuyanda sanacak ki; SSD 1000 misli fark sağlıyor.

  Peki öyle mi alakası yok: 500.000 IOPS M.2 NVME bile 7200 harddiske 34 saniye avantaj sağlıyor.

  Yakın zamanda bende SSD alacağım önemli verilerim için harddisk kullanmaya devam edeceğim.

  Harddisk sizi rahatsız etmesinden bize ne? Bu bizi neden ilgilendirmek zorunda?

  Zorundaki; her harddisk haberinin altında hep aynı goygoyu yapıp duruyorsunuz.

  SSD satın alman serbest mi serbest. Daha neyin şikayeti bu?
  Mete Can Karahasan 8 ay
  Benim tahminim bu pek tutmaz yedekleme sürücüsü haricinde. Bir ramdisk aracılığıyla aktif sektörler pasif sektör olacakları sıra sabit sürücüye yedeklenirse kolayca 500mb/s performans alınbilir yoksa sabit sürücü üzerinden iş yapılmaya kalkılacaksa performans içler acısı.
  Mete Can Karahasan 8 ay
  Bunu masaüstü çözümlerde kullanacaklar, yanına bir ramdisk bağlayabilirler. Linus, optane veya storemi çözümlerinden iyi çalıştığını belirtmiş primocache'in.
  _Dominic_Toretto_ 8 ay
  Depolama için HDD şuan en ucuz çözüm. Kapasite artışları normal kullanıcıyı ilgilendirmeyebilir.

  Ama sektör için gerekli bir şey.
  ezimuse 8 ay
  Herkes SSD demiş sanki ev kullanıcılarında depolama için herkes ssd kullanıyor. Bir 10 yıl daha depolama için bu kan emiciler bizi HDD'lere mahkum edecek.
  ensatech 8 ay ezimuse
  Gerçi depolama için SSD kullanılmaz zate yatan veriyi niye yüksek hızlı yerde tutalım 1TB diske 300TL verene kadar forum içinde ikinci el bir ssd ile sistem sürücünü hızlandırabilirsin.
  ardicli2000 8 ay
  SSD'lerden pahalı olmasın da....
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  B I U " İçerik Göm DH Video Twitter YouTube Instagram Vine Künye BSC Oyun IMDb - url img @
  Nasıl eklemek istersiniz?
  Tüm güncellemelerden eposta yoluyla haberdar olun.
  ŞU ANDA GÖRÜNTÜLEYEN
  1 Misafir

  İLGİ DÜZEYİ
  7291 TIK

  HABERİN ETİKETLERİ
  ssd, hdd ve
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 8 ay Türkiye’nin 81 İlinde Dev Hizmet Ağı: Ustamgeliyor.com 8 ay Türkiye'de Yılın Otomobili 2019 Ödülü için yarışacak 21 aday belli oldu 8 ay Yeni iPhone'larda USB-C portu olmayacak 8 ay Aladdin filminin yeni fragmanı yayınlandı: Will Smith'in Cin'ine ilk bakış 8 ay Meizu Note 9 modelinin görüntüleri ortaya çıktı 8 ay Siber suç karaborsaları, yıkıcı endüstriye dönüştü 8 ay Huawei P30 Pro'nun 5G özellikli versiyonu sadece Avrupa'da satılacak 8 ay Aşırı yüksek ve düşük sıcaklıklar elektrikli araçların mesafesini etkiliyor 8 ay Intel, İrlanda'da 8 milyar dolarlık üretim tesisi açacak 8 ay Dacia Duster'ın pickup versiyonu onaylandı: 2019'da tanıtılacak 8 ay Google Haritalar’ın artırılmış gerçeklik sürümü, “Yerel Rehberler” aracılığıyla test ediliyor 8 ay Bafta ve Grammy ödülleri sahiplerini buldu 8 ay Take Two oyun içi gelirlerini arttırdı 8 ay BlackBerry KEY2'nin Avrupa'ya özel kırmızı varyantı geliyor 8 ay Volkswagen T-Roc Türkiye'de satışa sunuldu: İşte fiyatı ve özellikleri 8 ay Activision işten çıkarmalara hazırlanıyor 8 ay iPhone değiştirme döngüsü 4 yıla yükseldi 8 ay Trump yönetimi Çinli telekom firmalarına komple yasak getirebilir 8 ay James Cameron, Terminator 6 filminin ismini açıkladı 8 ay 2si1 | Siri'ye okulu bombalayacağım dedi, yakalandı! 8 ay GÖRÜNTÜLENEN Seagate HAMR ve Dual-Actuator MACH.2 teknolojilerini duyurdu: 48 TB’a varan kapasite yolda Sonraki NASA, Kepler Uzay Teleskobu’nun çektiği son resmi paylaştı 8 ay Samsung Galaxy S10+'ın 12 GB RAM ve 1 TB dahili depolamaya sahip varyantı 15 Mart'ta satışa sunulabilir 8 ay Kitap, dergi ve gazetelerden KDV alınmayacak 8 ay Avrupa Uzay Ajansı, Mars robotunun ismine karar verdi 8 ay Google Chrome'a sekme önizlemeleri geliyor 8 ay Bu Fiyata En Güçlü 7.1 Oyuncu Kulaklığı Trust IRONN GXT435 8 ay Çırçır balığı aynada kendini tanıdı 8 ay Elon Musk: Model Y, SUV pazarında oyunu değiştirebilir 8 ay LG G8 ThinQ'nun Kanada fiyatı ortaya çıktı 8 ay Microsoft, şirketlerin Internet Explorer kullanmayı bırakmalarını istiyor 8 ay Fortnite Sevgililer Günü etkinliği başladı 8 ay Apple, 2019 iPhone modellerinin fiyatlarını indirmeyi düşünmüyor 8 ay Instagram, IGTV videolarını anasayfada göstermeye başladı 8 ay ABD'de en hızlı büyüyen akıllı telefon markası Google Pixel oldu 8 ay GTA V hile yazılımına 150 bin dolar ceza 8 ay Realme, fiziksel mağazalar açmayı planlıyor 8 ay Sahte MetaMask uygulaması kripto cüzdanlarınızı boşaltıyor 8 ay Google'ın iş ilanları Pixel Watch'un yolda olduğunu gösteriyor 8 ay AOC oyunculara yönelik kavisli bir monitör duyurdu 8 ay 8 hücreli NAND bellekler geliyor Daha Eskiler
  Alternatif Görünümler Geri Bildirim