Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu
  Anlık Bildirim
  Sıradaki Video

  TurkNet konuştu; Kota, AKN ve Altyapı gerçeği

  04 Mayıs 2017, 17:42
  76,9b
  1
  Diğer
  Genel Yayın Yönetmeni
  Türk internet kullanıcılarını yakından ilgilendiren ve merak ettikleri her konuda cevaplar bulacağınız bu özel söyleşi de TurkNet Genel Müdürü Cem Çelebiler'i Donanım Haber stüdyolarında ağırlıyoruz.
  Bu özel söyleşide TurkNet Genel Müdürü Cem Çelebiler, Kota, Altyapı, Yeni düzenleme, BTK'nın operatörler üzerindeki etkisi, yatırımlar ve daha bir çok merak ettiğiniz konuyu cevaplıyor. Sorduğumuz ve cevabını aldığımız konuların listesi şu şekilde;
  Kota konusu ve yeni düzeneme hakkında her şey
  Tarifeler nasıl belirleniyor
  Kullanıcılara sözleşme şartı getirmiyorsunuz peki fiyatlara zam yapmayacağınızın garantisi var mı?
  Türkiye’deki alt yapının yeterliliği nedir?
  İlginizi Çekebilir Avatar Yeni zamlar kapıda | Türkiye'de internet 2019
  Alt yapı yatırımında karşılaşılan problemler nelerdir?
  Ortak alt yapı için bir kaç operatör bir araya geldi. Bu yapıda durum nedir?
  YAPA yatırımları hakkında bilgi verir misiniz, 2017 sonuna kadar müşterilerinizin kaçı bu sisteme dahil olacak?
  vDSL aboneleri de YAPA sistemine dahil olabiliyorlar mı?
  Yurt dışı için özel fiber bağlantı planlarınız var mı?
  Herkese kotasız sınırsız internet vermek mümkün mü?
  Upload hızları neden düşük?
  Havuz IP sistemi neden var?

  Servislerinizi kullanan kimi kullanıcılar %20 hız kesintisi yaptığınızı söylüyor. Durum nedir, hızlar neden düşüyor? 
  Söyleşi özeti için Sin Goat rumuzlu üyemize teşekkürler.

  Kısa özet

  1-Türknet kotalıya geçmeyecek.

  2-Kotalıya geçen issler, kullanım artacağı için maliyetlerde artacağından korkup bu tarifeleri getirmişler. BTK maliyetler ile ilgili düzenleme yapmış. Beyefendi bu kotalı tarifelerin sürekli olacağını düşünmüyor.

  3-Altyapı çalışmalarına , belediyeler, kanundaki belirsizlikler engel oluyormuş.

  4-Türknet 150gb akn'yide arttırmayı düşünüyormuş.

  5-Uploadlar adsl'de 1 vdsl'de 4 mbit teknik olarak kısıtlıymış. Uploadların az olmasının sebebi bir paket alıp tüm apartmana satmaya çalışan kullanıcılarmış. Yani ticari kaygı.

  6-Vergi vs gelirde fiyat arttırmak zorunda kalırsak önceden haber veririz ve mümkün olduğunca mevcut kullanıcılara yansıtmayız diyor.

  7-Türknet'in kullanıcılarına yaptığını iddia ettiğim :) %20'lik hız sınırlamasına, haberdarız, bizim böyle bir uygulamamız yok. Neden kaynaklandığına bakıyoruz bulursak kaldıracağız diyor.

  8-İnternet teknolojisini sürekli geliştiriceğiz , fiyatlarıda sürekli aşağı çekmeye çalışacağız diyor.
  Uzun Özet

  1-Türknet kotalıya geçmeyecek.

  2- Telekom altyapısını kullanan iss'ler telekoma kullanıcının internet kullanımı için artan oranda ücret ödüyormuş. BTK bu düzenlemeyi yapınca isslerin gözleri korkmuş. Tamam kullanım artacak ama bizim maliyetimizde artacak diye. Hemde artan oranda.

  3-Bu isslerin kota mevzusuda tamamen bu korkunun sonucuymuş. BTK kotalıya geçin diye bir baskı yapmamış. Ancak kota ile ilgili bir düzenlemede yapmamış. Yani tam anlamıyla maliyetten korkan issler kanunun etrafından dönmüşler. kotalı tarifeler gelse bile bunun uzun vadeli sürdürülebilir bir şey olduğunu düşünmüyormuş.

  4-BTK'da isslerin bu maliyet korkusu üzerine telekom ile toplantı yapmış. Artan orandaki maliyeti frenlemiş. Sıfırlamamış ancak frenlemiş.

  5-Türknet telekom altyapısını kullanan kullanıcıları için 150gb lık aknyi arttırmanın çalışmalarını yapıyormuş. Ama asıl amaçları herkesi kendi aktif altyapılarına geçirip aknsiz hizmet vermekmiş.

  6-Türkiye ortalama internet kullanımı 60 gb seviyesindeymiş.

  7-Tarife belirlemede fiyat serbesti varmış. Ancak bu telekoma ödenen ücrete bağlı olarak haliyle bir "taban fiyat" varmış.

  8-Benim sorduğum soruyu sormuş. "sizde taahüt yok iyi güzelde bu sizin istediğiniz zaman fiyat artırabileceğiniz anlamına da geliyor. Bizi koruyacak bir taahüt yok." Beyefendi de, bizim anlayışımız zam yapma üzerine değil tam tersine fiyatı aşağı çekme üzerine diyor. Ancak değişken bir ortamdayız , beklenmedik bir vergi vs gelirse tabi ki değişebilir diyor. Ancak böyle bir şey şu anda öngörmüyoruz diyor. Yine böyle bir şey olursa önceden anlatılır bilgilendirilir diyor. Süre veririz diyor. Taahüt olmadığı için kullanıcı isterse kalır isterse gitmekte özgür olur diyor. Böyle bir şey olursa ilk önce yeni abonelere olur diyor. Mevcut abonelere mümkün olduğunca yansıtmamaya çalışırız diyor.

  9-Soru Türkiye'nin altyapısı ne kadar iyi? Beyefendi, Türkiye'de 22 milyon hane var. 1 haneye fiber götürmek yaklaşık 1bin euro tutuyor. 22 milyon haneye fiber götürmek kısa vadede çok gerçekçi değil diyor. (kısa vade dediği 10 sene) Şu anki planlar var olan altyapıyı etkin olarak kullanmak ve sürekli iyleştirmek diyor.Bizim şu anki politikamız, telokomdan mahallelerdeki boş bakır kabloları kiralamak ve onları kendi cihazlarımıza ve fiber kablolarımıza bağlamak diyor. Sürekli fiber yatırımları yapıyoruz diyor. Yani uçtan uca fiber çekmek pahalı, biz santrale kadar fiber yatırımı yapıyoruz, oradan sizin evinize interneti götürmek için telokomdan bakır kablo kiralıyoruz diyor. Yani politikalarını vdsl üzerine kurmuşlar.(kısa vade için mantıklı) Yurtdışı çıkışlarımız çoğunlukla bizim kendi altyapımız üzerinden diyor.

  10-Deneme aşamasında olan vdsl teknolojisi varmış. Ona bakıyor ve araştırıyorlarmış. Bu teknoloji çok daha yüksek hızlar verebiliyormuş (100 üstü)

  11-Yoğun saatlerde internette yaşanan yavaşlamaya değinmiş kendisi. Bunu telekom altyapısında çok görüyoruz diyor, bu yüzden aktif altyapımızı kuruyoruz ve kullanıyoruz diyor.Kendi altyapımızda bunu yaşatmamak için çok çalışıyoruz diyor. Teorik olarak herkes sınırsıza geçerse ve kullanım artarsa telekom altyapısındaki kullanıcılarda internette yavaşlama olabilir diyor ancak doğru yatırımlar ile bunlar aşılır diyor.

  12-Mesut Çevik , isslerin altyapı yatırımı yapmamızı engelliyorlar (belediyeler, telekom vs) muhabbetini soruyor. Cebinizde 100 milyar dolar olsa hepsini altyapıya gömebilirmisiniz bunun önünde engel var mı diye soruyor. Cevap; bir sürü belirsizlikler vs var kanunda, izinler zor alınıyor. BTK ile konuşuyoruz bu konuyu . Her belediye kendi kuralını koyuyor bu konuda diyor. Belediyeden belediyeye çok farklılıklar var diyor. Çok sert şartlar sunabiliyorlar diyor.(mantık dışı) Sürekli değişebiliyor kurallar diyor. Verilen izinlerin bir sonraki sene geri alınabiliyor diyor. Döşediğiniz kabloyu toplattırabiliyorlar diyor. Mantıklı kurallara saygılıyız diyor (kazı saatleri vs ) Kazı teknolojileri çok gelişti artık diyor.

  13- İnternet sektörü çok hızlı ilerliyor belediyeler bazen bunu yakalayamıyor , anlayamıyorlar diyor. İmkan verilirse altyapı çalışmaları çok daha hızlanır diyor. Bürokrasiye çok takılıyor diyor. Avrupa'da bu işler nasıl yapılyor (otoyollardan vs geçiriliyormuş. Türkiye'de izin verilmiyormuş) bunları örnek almamız lazım diyor.

  14-2019'da sınırsız internete geçirilecek biz altyapı olarak buna hazırız diyor. Diğer issler için sürekli altyapı yatırımları yapan firmaların bundan korkmasına gerek yok diyor. 2019'a tüm isslerin hazır olması için BTK'nın yatırım yolunu açması gerek, kolaylaştırması gerek diyor.

  15-AKN Sektörlerin gelişimini yeni sektörlerin doğuşunu engelliyor diyor. Üretimi kısıtlıyor diyor. İnternet özgür olmalı diyor. BTK'yı bu akn konusunda destekliyoruz diyor. Telekom altyapısını kullanan kullanıcıların kullandığı 150 gb'ı arttırmaya çalıştıklarını yeniliyor.

  16- Aknsiz paketinizden vdsl kullanıcıları yararlanabiliyor mu? Vdsl teknolojisi yapısı gereği mesafe arttıkça performansı düşen bir teknoloji diyor. 1,5 km'den sonra adsl ile aynı performansı veriyor diyor. Bunu aşmak için ara noktalara kendi saha dolaplarımızı yerleştiriyoruz diyor. Bunları fiber ile besliyoruz diyor. Ama bu konuda da belediyelerin farklı tarifeleri yüzünden zorluk çekiyoruz diyor. Bazıları çok büyük masraf(mantık dışı) çıkarıyormuş. Bu konuda da telekom ile de görüşmelerimiz var diyor.

  17-Aktif altyapıdaki kullanıcıların oranı şuanda %20 imiş. Yıl sonuna %40 olmasını hedefliyorlarmış. Bununda üstüne çıkacaklarmış. Sürekli güncellenecek diyor.

  18-Upload hızlarının neden artmadığını soruyor Mesut Çevik. İki sebebi varmış biri teknik biri tarifesel politikalar. Teknik kısmı adsl asimetrik diyor. Zaten sınırında veriliyor teknik olarak adslde diyor. Vdsl 2de asimetrik ama ordan sınır biraz daha yüksek diyor. 4 mbite kadar sağlam şekilde hizmet verilebiliyor diyor. 4 mbitten sonra mesafeye bağlı olarak verim düşüyor, 4 mbitten sonrasını vermek mümkün olmuyor diyor. Kendi altyapımızdakilere 4 mbit upload veriyoruz diyor (aktif altyapıda olup 4 mbit almayanlar varsa talep etsin bu açıklama üzerine) Türktelekomun 2 mbit upload vermesi ve fiber kullanıcılarına 5 mbit verilmesi tamamen ticari kaygı diyor. Bu haklı kaygının sebebi , 1 hat alıp tüm siteyi, apartmanı satmaya çalışan,ticaretini yapan kullanıcılar diyor. Bu durumda ticari model çöküyor diyor.

  19- Ip konusu, İp v4 çok yargın ancak kıt kaynak diyor. Ipv6 ise çok yeni çoğu yer desteklemiyor diyor. O yüzden mecbur havuz ip kullanılıyor diyor. Yani sebebi Ipv4 tükendiği ve çok kısıtlı olması. Yetmiyor diyor. Ipv6 yaygınlaşınca düzelecek diyor (10 yıllar söz konusuymuş) Geçiş yapılması çok meşakkatli ve tüm sektörün koordine olması lazım diyor.

  20- Benim sorumu sormuş. Türknet kullanıcılarına yapılan 2. bir %20 hız kesintisi (örnek 77 mbit ise 61 mbit alıyorsunuz)
  Bizim böyle bir uygulamamız yok, ancak geçmişten verilmiş bir komut şuanki sistemde başka şekilde algılanabilir ve buna sebebiyet veriyor olabilir. Durumun farkındayız araştırıyoruz diyor. Bulursak derhal kaldırırız diyor. (Benimkini kaldırdılar) Bizim politikamıza aykırı diyor.

  21-Biz kendi teknolojilerimizi araştıran, kuran ve yöneten bir firmayız diyor. Üretici bir firmayız diyor. Kendi mühendislerimiz ve arge merkezimiz var diyor. Vdsl 2 bu işin sonu değil, yeni teknolojileri sürekli araştırıyoruz diyor. Biz telekom şirketi değiliz, bir startup şirketiyiz diyor. Bir çok teknolojiyi tr ilk uygulayan firmayız diyor.

  22- Ülkede büyük firmaların (youtube,sony vs ) sunucuları yok. Bize yatırım yapmıyorlar. Yurt dışına veri için para ödüyoruz diyor Mesut Çevik. Bunun sebebi Tr'deki 5651 nolu vb kanunlar yüzünden içerik sağlayıcılar Türkiye'ye içeriklerini koymak istemiyorlar diyor. Daha önce içeriye alınan yöneticiler olmuş bu yüzden. Engellemeler vs var diyor (wiki vb) Firmalar bundan tedirgin diyor. BTK durumun üzerinde çalışıyormuş. Milli menfaatler gözetilerek ayarlamalar yapılacakmış. Sıkıntılardan biri buymuş. Altyapı gelişimi çok geç başladı diyor (2006) Hala iyi bir noktaya gelmedi diyor. Yedekli bir alyapı sunamıyoruz diyor. Buda sıkıntı yaratıyor diyor. Çoğu ülkede internet değişim noktaları oluyor bizde bu eksik diyor. Biz buna yatırım yapıyoruz şuanda diyor. Veri merkezlerine kendi fiberimizi çekiyoruz diyor. Ülkemiz bu konuda yavaş yavaş gelişiyor diyor. Bu konuda iyimserim diyor.

  23-Gençlere bu sektörde çalışabilmeleri için kendilerini nasıl geliştirmeleri gerektiğini soruyor Mesut Çevik. İnternetten yararlanın, çok fazla kaynak var diyor, Ücretsiz online dersler var diyor. Merak edin, kendinize güvenin diyor. Ülkemizdeki özgüven azlığından bahsediyor. Tr'de çok güzel başarı hikayeleri var diyor. Bunları çoğaltmak lazım diyor. Yurt dışındaki girişimci ruhu örnek almalı diyor. Türk insanı girişimci olursa bir çok şeyi başarabilir diyor.  


  En Beğenilen Yorumlar Tümünü Genişlet Yorum Yaz
  muratai (Murat Tosun) 4 yıl (düzenlendi) ( Mesaj Silindi ) en beğenilen
  Video çok gereksiz uzun olmuş ancak sempatik CEO muz idare ettiği şirkete yakışır nitelikte maşallah. Hayvanat bahçesi müdürlüğünden gelme değil :)
  Kısacası: Turk.net tam gaz devam, Akk düşüp/kota gelmeyeceği gibi Akk yi yükseltmeye çalışacaklar.
  Cem reisin 2003 den kalma videosu varmış: https://youtu.be/9Lr7coBGc5c?t=11m50s (11:50 den itibaren)
  Video çok gereksiz uzun olmuş ancak sempatik CEO muz idare ettiği şirkete yakışır nitelikte maşallah. Hayvanat bahçesi müdürlüğünden gelme değil :) Kısacası...
  Devamını Gör
  sin goat (Serhan Hepşen) 4 yıl (düzenlendi) ( Mesaj Silindi )


  Kısa özet

  1-Türknet kotalıya geçmeyecek.
  2-Kotalıya geçen issler, kullanım artacağı için maliyetlerde artacağından korkup bu tarifeleri getirmişler. BTK maliyetler ile ilgili düzenleme yapmış. Beyfendi bu kotalı tarifelerin sürekli olacağını düşünmüyor.
  3-Altyapı çalışmalarına , belediyeler, kanundaki belirsizlikler engel oluyormuş.
  4-Türknet 150gb akn'yide arttırmayı düşünüyormuş.
  5-Uploadlar adsl'de 1 vdsl'de 4 mbit teknik olarak kısıtlıymış. Uploadların az olmasının sebebi bir paket alıp tüm apartmana satmaya çalışan kullanıcılarmış. Yani ticari kaygı.
  6-Vergi vs gelirde fiyat arttırmak zorunda kalırsak önceden haber veririz ve mümkün olduğunca mevcut kullanıcılara yansıtmayız diyor.
  7-Türknet'in kullanıcılarına yaptığını iddaa ettiğim :) %20'lik hız sınırlamasına, haberdarız, bizim böyle bir uygulamamız yok. Neden kaynaklandığına bakıyoruz bulursak kaldırıcaz diyor.
  8-İnternet teknolojisini sürekli geliştiricez , fiyatlarıda sürekli aşağı çekmeye çalışıcaz diyor.  Uzun Özet

  1-Türknet kotalıya geçmeyecek.

  2- Telekom altyapısını kullanan iss'ler telekoma kullanıcının internet kullanımı için artan oranda ücret ödüyormuş. BTK bu düzenlemeyi yapınca isslerin gözleri korkmuş. Tamam kullanım artacak ama bizim maliyetimizde artacak diye. Hemde artan oranda.

  3-Bu isslerin kota mevzusuda tamamen bu korkunun sonucuymuş. BTK kotalıya geçin diye bir baskı yapmamış. Ancak kota ile ilgili bir düzenlemede yapmamış. Yani tam anlamıyla maliyetten korkan issler kanunun etrafından dönmüşler. kotalı tarifeler gelse bile bunun uzun vadeli sürdürülebilir bir şey olduğunu düşünmüyormuş.

  4-BTK'da isslerin bu maliyet korkusu üzerine telekom ile toplantı yapmış. Artan orandaki maliyeti frenlemiş. Sıfırlamamış ancak frenlemiş.

  5-Türknet telekom altyapısını kullanan kullanıcıları için 150gb lık aknyi arttırmanın çalışmalarını yapıyormuş. Ama asıl amaçları herkesi kendi aktif altyapılarına geçirip aknsiz hizmet vermekmiş.

  6-Türkiye ortalama internet kullanımı 60 gb seviyesindeymiş.

  7-Tarife belirlemede fiyat serbesti varmış. Ancak bu telekoma ödenen ücrete bağlı olarak haliyle bir "taban fiyat" varmış.

  8-Benim sorduğum soruyu sormuş. "sizde taahüt yok iyi güzelde bu sizin istediğiniz zaman fiyat artırabileceğiniz anlamına da geliyor. Bizi koruyacak bir taahüt yok." Beyfendi de, bizim anlayışımız zam yapma üzerine değil tam tersine fiyatı aşağı çekme üzerine diyor. Ancak değişken bir ortamdayız , beklenmedik bir vergi vs gelirse tabiki değişebilir diyor. Ancak böyle bir şey şu anda öngörmüyoruz diyor. Yine böyle birşey olursa önceden anlatılır bilgilendirilir diyor. Süre veririz diyor. Taahüt olmadığı için kullanıcı isterse kalır isterse gitmekte özgür olur diyor. Böyle bir şey olursa ilk önce yeni abonelere olur diyor. Mevcut abonelere mümkün olduğunca yansıtmamaya çalışırız diyor.

  9-Soru Türkiyenin altyapısı ne kadar iyi? Beyfendi, Türkiyede 22 milyon hane var. 1 haneye fiber götürmek yaklaşı 1000 euro tutuyor. 22 milyon haneye fiber götürmek kısa vadede çok gerçekçi değil diyor. (kısa vade dediği 10 sene) Şuanki planlar var olan altyapıyı etkin olarak kullanmak ve sürekli iyleştirmek diyor.Bizim şuanki politikamız, telokomdan mahallelerdeki boş bakır kabloları kiralamak ve onları kendi cihazlarımıza ve fiber kablolarımıza bağlamak diyor. Sürekli fiber yatırımları yapıyoruz diyor. Yani uçtan uca fiber çekmek pahalı, biz santrale kadar fiber yatırımı yapıyoruz, oradan sizin evinize interneti götürmek için telokomdan bakır kablo kiralıyoruz diyor. Yani politikalarını vdsl üzerine kurmuşlar.(kısa vade için mantıklı) Yurtdışı çıkışlarımız çoğunlukla bizim kendi altyapımız üzerinden diyor.

  10-Deneme aşamasında olan vdsl teknolojisi varmış. Ona bakıyor ve araştırıyorlarmış. Bu teknoloji çok daha yüksek hızlar verebiliyormuş (100 üstü)

  11-Yoğun saatlerde internette yaşanan yavaşlamaya değinmiş kendisi. Bunu telekom altyapısında çok görüyoruz diyor, bu yüzden aktif altyapımızı kuruyoruz ve kullanıyoruz diyor.Kendi altyapımızda bunu yaşatmamak için çok çalışıyoruz diyor. Teorik olarak herkes sınırsıza geçerse ve kullanım artarsa telekom altyapısındaki kullanıcılarda internette yavaşlama olabilir diyor ancak doğru yatırımlar ile bunlar aşılır diyor.

  12-Mesut Çevik , isslerin altyapı yatırımı yapmamızı engelliyorlar (belediyeler, telekom vs) muhabbetini soruyor. Cebinizde 100 milyar dolar olsa hepsini altyapıya gömebilirmisiniz bunun önünde engel varmı diye soruyor. Cevap; bir sürü belirsizlikler vs var kanunda, izinler zor alınıyor. BTK ile konuşuyoruz bu konuyu . Her belediye kendi kuralını koyuyor bu konuda diyor. Belediyeden belediyeye çok farklılıklar var diyor. Çok sert şartlar sunabiliyorlar diyor.(mantık dışı) Sürekli değişebiliyor kurallar diyor. Verilen izinlerin bir sonraki sene geri alınabiliyor diyor. Döşediğiniz kabloyu toplattırabiliyorlar diyor. Mantıklı kurallara saygılıyız diyor (kazı saatleri vs ) Kazı teknolojileri çok gelişti artık diyor.

  13- İnternet sektörü çok hızlı ilerliyor belediyeler bazen bunu yakalayamıyor , anlayamıyorlar diyor. İmkan verilirse altyapı çalışmaları çok daha hızlanır diyor. Bürokrasiye çok takılıyor diyor. Avrupa'da bu işler nasıl yapılyor (otoyollardan vs geçiriliyormuş. Türkiyede izin verilmiyormuş) bunları örnek almamız lazım diyor.

  14-2019'da sınırsız internete geçirilecek biz altyapı olarak buna hazırız diyor. Diğer issler için sürekli altyapı yatırımları yapan firmaların bundan korkmasına gerek yok diyor. 2019'a tüm isslerin hazır olması için BTK'nın yatırım yolunu açması gerek, kolaylaştırması gerek diyor.

  15-AKN Sektörlerin gelişimini yeni sektörlerin doğuşunu engelliyor diyor. Üretimi kısıtlıyor diyor. İnternet özgür olmalı diyor. BTK'yı bu akn konusunda destekliyoruz diyor. Telekom altyapısını kullanan kullanıcıların kullandığı 150 gb'ı arttırmaya çalıştıklarını yeniliyor.

  16- Aknsiz paketinizden vdsl kullanıcıları yararlanabiliyor mu? Vdsl teknolojisi yapısı gereği mesafe arttıkça performansı düşen bir teknoloji diyor. 1,5 km'den sonra adsl ile aynı performansı veriyor diyor. Bunu aşmak için ara noktalara kendi saha dolaplarımızı yerleştiriyoruz diyor. Bunları fiber ile besliyoruz diyor. Ama bu konuda da belediyelerin farklı tarifeleri yüzünden zorluk çekiyoruz diyor. Bazıları çok büyük masraf(mantık dışı) çıkarıyormuş. Bu konuda da telekom ile de görüşmelerimiz var diyor.

  17-Aktif altyapıdaki kullanıcıların oranı şuanda %20 imiş. Yıl sonuna %40 olmasını hedefliyorlarmış. Bununda üstüne çıkacaklarmış. Sürekli güncellenecek diyor.

  18-Upload hızlarının neden artmadığını soruyor Mesut Çevik. İki sebebi varmış biri teknik biri tarifesel politikalar. Teknik kısmı adsl asimetrik diyor. Zaten sınırında veriliyor teknik olarak adslde diyor. Vdsl 2de asimetrik ama ordan sınır biraz daha yüksek diyor. 4 mbite kadar sağlam şekilde hizmet verilebiliyor diyor. 4 mbitten sonra mesafeye bağlı olarak verim düşüyor, 4 mbitten sonrasını vermek mümkün olmuyor diyor. Kendi altyapımızdakilere 4 mbit upload veriyoruz diyor (aktif altyapıda olup 4 mbit almayanlar varsa talep etsin bu açıklama üzerine) Türktelekomun 2 mbit upload vermesi ve fiber kullanıcılarına 5 mbit verilmesi tamamen ticari kaygı diyor. Bu haklı kaygının sebebi , 1 hat alıp tüm siteyi, apartmanı satmaya çalışan,ticaretini yapan kullanıcılar diyor. Bu durumda ticari model çöküyor diyor.

  19- Ip konusu, İp v4 çok yargın ancak kıt kaynak diyor. Ipv6 ise çok yeni çoğu yer desteklemiyor diyor. O yüzden mecbur havuz ip kullanılıyor diyor. Yani sebebi Ipv4 tükendiği ve çok kısıtlı olması. Yetmiyor diyor. Ipv6 yaygınlaşınca düzelecek diyor (10 yıllar söz konusuymuş) Geçiş yapılması çok meşakatli ve tüm sektörün koordine olması lazım diyor.

  20- Benim sorumu sormuş. Türknet kullanıcılarına yapılan 2. bir %20 hız kesintisi (örnek 77 mbit ise 61 mbit alıyorsunuz)

  Bizim böyle bir uygulamamız yok, ancak geçmişten verilmiş bir komut şuanki sistemde başka şekilde algılanabilir ve buna sebebiyet veriyor olabilir. Durumun farkındayız araştırıyoruz diyor. Bulursak derhal kaldırırız diyor. (Benimkini kaldırdılar) Bizim politikamıza aykırı diyor.


  21-Biz kendi teknolojilerimizi araştıran, kuran ve yöneten bir firmayız diyor. Üretici bir firmayız diyor. Kendi mühendislerimiz ve arge merkezimiz var diyor. Vdsl 2 bu işin sonu değil, yeni teknolojileri sürekli araştırıyoruz diyor. Biz telekom şirketi değiliz, bir startup şirketiyiz diyor. Bir çok teknolojiyi tr ilk uygulayan firmayız diyor.


  22- Ülkede büyük firmaların (youtube,sony vs ) sunucuları yok. Bize yatırım yapmıyorlar. Yurtdışına veri için para ödüyoruz diyor Mesut Çevik. Bunun sebebi Tr'deki 5651 nolu vb kanunlar yüzünden içerik sağlayıcılar Türkiyeye içeriklerini koymak istemiyorlar diyor. Daha önce içeriye alınan yöneticiler olmuş bu yüzden. Engellemeler vs var diyor (wiki vb) Firmalar bundan tedirgin diyor. BTK durumun üzerinde çalışıyormuş. Milli menfaatler gözetilerek ayarlamalar yapılacakmış. Sıkıntılardan biri buymuş. Altyapı gelişimi çok geç başladı diyor (2006) Hala iyi bir noktaya gelmedi diyor. Yedekli bir alyapı sunamıyoruz diyor. Buda sıkıntı yaratıyor diyor. Çoğu ülkede internet değişim noktaları oluyor bizde bu eksik diyor. Biz buna yatırım yapıyoruz şuanda diyor. Veri merkezlerine kendi fiberimizi çekiyoruz diyor. Ülkemiz bu konuda yavaş yavaş gelişiyor diyor. Bu konuda iyimserim diyor.

  23-Gençlere bu sektörde çalışabilmeleri için kendilerini nasıl geliştirmeleri gerektiğini soruyor Mesut Çevik. İnternetten yararlanın, çok fazla kaynak var diyor, Ücretsiz online dersler var diyor. Merak edin, kendinize güvenin diyor. Ülkemizdeki özgüven azlığından bahsediyor. Tr'de çok güzel başarı hikayeleri var diyor. Bunları çoğaltmak lazım diyor. Yurtdışındaki girişimci ruhu örnek almalı diyor. Türk insanı girişimci olursa bir çok şeyi başarabilir diyor.
  Cem Çelebilerin 2000 li yılların başında TRT2’de yayınlanan Kariyer Dünyası adlı programda girişimcilik ve Risk Sermayesi konulu konuşması. İzlemek isteyen bakabilir. @istanbullular nickli arkadaş yolladı. Teşekkürler.

  https://youtu.be/9Lr7coBGc5c?t=703
  GATIRCAN (k e) 4 yıl ( Mesaj Silindi )
  2 gün önce Türknetten oturduğum yeri sorgulatmıştım 16 megabit diyordu, şimdi sorgulattım 50 megabit diyor.

  Hakikaten yatırımlar çok hızlı ilerliyormuş
  2 gün önce Türknetten oturduğum yeri sorgulatmıştım 16 megabit diyordu, şimdi sorgulattım 50 megabit diyor. Hakikaten yatırımlar çok hızlı ilerliyormu...
  Devamını Gör
  Yorumlar (380) Yorum Yaz Forumda Gör
  6
  D DH Misafiri 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  türknet abone olana kadar herşey güzel abone olduktan sonra ortada muhattap kimse yok vaat ler tutulmuyor kimseye önermem tavsiye etmem arkadaşını getir kampanyaları var arkadaşınızın başını yakmayın boşuna
  D DH Misafiri 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Ben de Samsun'da Turknet kullanıcısıyım. TTnet altyapısı kullanıyorlar burada. TTnet li iken 14 Mbps altına düşmeyen hızım Turknet e geçtikten sonra ara sıra 1Mbps kadar düştü. yani hiç bir işe yaramaz hale geldi. Upload hızım da 1Mbps bile değil! sorunu yazdım ama bu saat oldu ilgilenen yok. Cep internetimi kullanmak zorunda kaldım. Kotayı düşürmüyorsanız, TTnet de altyapı çalışması yok diyorsa benim hızım neden düşük? Turknet Kullanıcı Adı : melih115adsl
  D DH Misafiri 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  kotayı kaldırdınız da ne oldu?Karşımızda canlı muhatap yok.Sorunları 15 gün bir ay gibi çok uzun sürelerde çözen yok.ben tek kelimeyle BTK ya şikayette bulundum.Bunların adındaki Türk ismini kaldırsınlar.Bunlar bu ismi haketmiyorlar.Çözümsüz,sorumsuz insanlar topluluğuSadece hizmet veremeyip haketmedikleri paraları alacak kadar sorumsuz davranışlı insanlar.
  H hlldnc (halil dinc) 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  Muhteşem bir altyapıya (YAPA) sahip olan TURKNET, bu sistem ile ancak 1-2 Mbps hız verebiliyor. İşin ilginç yanı ise sorunu giderebilecek gibi görünmüyorlar. Bu durumu, Turk Telekom'un yeni saha dolabını aktif hale almasını bekleyerek çözmeyi düşünüyor. İlgili santraldeki planlama müdürü ile görüşmemde ise herhangi bir takvimin olmadığını söylemesi, daha aylarca 1-2 Mbps bağlantı için 65? gibi faturalar ödeyeceğim anlamına geliyor.

  Peki neden TURKNET'ten vazgeçemiyorum? Çünkü, Yapa altyapısına dahil olduğum için sabit telefon hattımı gasp etmiş oluyorlar! Yani, TURKNET'ten gidersen numaranı UNUT. Günlerdir, bilgi sahibi sorumlu bir kişiye ulaşmaya çalıştım. Fakat nafile... Tüm forumdaşlara ve misafirlere tavsiyemdir; Uzak Durun!

  BTK'ya ilettim şikayete verilen cevap bile firmanın ne kadar pişkin ve aymaz olduğunu ortaya koydu. Cevap şöyle; Hizmet kapsamında internet bağlantı hızı garanti edilmemekte, hattın uygunluğuna ve ABONE lokasyonunun santrale olan uzaklığına bağlı olarak alınabilecek en yüksek hız tanımlamaktadır. Bu bilgi imzalamış olduğunuz Ön Bigilendirme ve Kampanya Formunda da açıkça belirtilmektedir.

  Biz aptal insanlar değiliz, imza attığımız evrak da ne yazdığını gayet iyi biliyoruz. Ama sizin, aynı binada VAE(Telekom) altyapısı ile 24 Mbps hız verilebildiğini bilmeyecek ve beni YAPA'ya dahil edecek kadar...

  Son kale olarak buradan yazıyorum (BTK,CİMER, kaldırılmadan BİMER aracılığıyla şikayet ettim) varsa gerçekten bir yetkin sorumlu ve ilgili ise gerçekten firma bir zahmet bana çözüm sunsun. Ki, bu saatten sonra tek çözüm gasp edilen numaramın iadesi ve 1-2 Mbps için ödediğim bedellerdir.
  D DH Misafiri 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  TurkNet aktif edilemeyen internet'e fatura çıkardı ve avukatlık olduk. Bulunduğumuz iş hanının ana telefon kutusuna ismimizin yazılı kabloya çevir sesi gelmediğini onlarca kez bildirdik ve 2 ay çözülmesini bekledikten sonra aboneliğimizi iptal ettik. Adından avukatları aradı borcun ödenmezse mahkemeye vereceklerini söyledi ve faturayı ödemek zorunda kaldık. TurkNet den abonelik yaptırırken onlarca yaşanan durum ve şikayetleri göz önüne almanızda yarar var.

  Sevgiler, saygılar.
  matrix-61 (Polat A) 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  Bu sahtekar dolandırıcılara inanmayın bin türlü yalan sonra uğraş dur kesinlikle turknet pişmanlık tır..
  F freedom77 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  Merhaba,

  Operatör değişikliği ile Turknet’e geçtim. Eski operatörden gelen taahhüt bozma bedelini firmanıza nasıl yansıtacağım?Online destekte böyle bir menü göremedim. Bilgi verebilir misiniz?

  Teşekkür ederim
  Zeen (Burak kaya) 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  turknet hattın destekledıgı yerde mukemmel destek verıyor. isyan edenler gece kondu ücra köşede yaşayan tayfa genellikle
  bekoc 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  akşamları klasik şekilde saat 19 dan gece 23 e kadar hızım 3mbite iniyor. speed test'te görünüyor ne olduğu. İstediği kadar modemde 60mb yazsın. Yurtdışı çıkışı resmen ölüyor. Nasıl çözülür bilmem..
  TurkNetDestek 3 yıl ( Mesaj Silindi ) bekoc
  Merhaba, bunun için daha önce bir destek kaydı oluşturdunuz mu? Eğer oluşturmadıysanız Onlne İşlem Merkezimiz ( turk.net/... ) üzerinden performans kaydı oluşturun. Arkadaşlarım incelesinler, size sorununuz hakkında detaylı bilgi versinler.
  luck runs out (M. Ayhan ) 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  Vodafone ADSL den Turknet VDSL e geçsem aktivasyon ücreti alınır mı?
  M maxe 3 yıl ( Mesaj Silindi ) luck runs out
  alınmaz da bi kaç ay sonra turknet pişmanlıktır diye konu açabilirsin
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz?
  Sıradaki
  Bitince Sıradakine Geç

  Sorgu: 0,406 saniye (WEB2)
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim