Anlık Bildirim

Uber'in kurucusu hisselerini satmayı planlıyor

Uber'in kurucusu ve eski CEO'su olan Travis Kalanick, sahip olduğu Uber hisselerinin yüzde 29'unu satmayı planlıyor. Kalanick bu satışla birlikte 1.4 milyar dolarlık nakit elde edecek.

Uber'in kurucusu hisselerini satmayı planlıyor Tam Boyutta Gör
 

Uber'in kurucusu Travis Kalanick, geçtiğimiz yıl şirketin ve kendisinin dahil olduğu skandalların ardından haziran ayında CEO'luk koltuğunu bırakmak zorunda kalmıştı. Buna karşılık Uber hisselerinin yüzde 10'una sahip olan Kalanick, yönetim kurulunda sahip olduğu oy hakkıyla halen şirketin yönetimindeki en etkili isimdi. Geçtiğimiz haftalarda Japon teknoloji devi SoftBank ve SoftBank yatırımcılarının, Uber hisselerinin yaklaşık yüzde 20'sini satın alma konusunda anlaşmasının ardından ise Kalanick'in yönetimdeki yetkisinin kısıtlanması gündeme gelmişti.


Kalanick Dönemi Bitiyor 

SoftBank'ın hisseleri satın almasıyla birlikte şirketin yönetim kurulunda da değişikliklere gidileceği tahmin edilirken ortaya atılan iddialar Uber için Travis Kalanick döneminin tamamen bitebileceğini işaret ediyor. Bloomberg'ün iddiasına göre Kalanick, sahip olduğu Uber hisselerinin yüzde 29'unu satmayı planlıyor. İddialara göre Kalanick, sahip olduğu hisselerin yarısını satmak istiyor ancak Uber'in pay devir anlaşmasından kaynaklanan kısıtlama nedeniyle Kalanick şu an için sahip olduğu hisselerin sadece yüzde 29'luk kısmını satabiliyor. 


Yaklaşık 48 milyar dolarlık değere sahip olan Uber'i kurarak taksicilik alanında bir devrime imza atan Travis Kalanick, hisse satışının ardından 1.4 milyar dolarlık nakit elde edecek ve adını milyarderler listesine yazdıracak. Tabi Uber hisseleri Kalanick'e ciddi bir kazanç getirecek olsa da Kalanick için bu hisselerin özel bir anlamı olduğunu söylemek mümkün. 2016 yılında yaptığı açıklamada Kalanick, ev kredisini ödemekte zorlandığı dönemlerde dahi Uber hisselerini satmayı düşünmediğini ve hisselerini her ne olursa olsun hisselerini satmayacağını ifade etmişti.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim