Anlık Bildirim

Walmart, otonom robot arılar için patent başvurusunda bulundu

ABD'li perakendecilik devi Walmart, azalan arı popülasyonuna tarımda tozlaşma görevinde destek sağlayabilecek robot otonom arılar için patent başvurusunda bulundu.

Walmart, otonom robot arılar için patent başvurusunda bulundu
 

Teknoloji dünyasının önde gelen şirketleri otonom hava araçları veya robot geliştirmek için birbirleriyle kıyasıya rekabet ederken ABD'li mağazacılık devi Walmart da ilginç bir hamleyle bu yarışa ortak oldu. Reyonların kontrolü için otonom robotlardan faydalanarak ve ürün tedarikinde Tesla Semi tırlarını kullanacağını açıklayarak teknolojiyi yakından takip ettiğini gösteren şirket, otonom robot arılar için patent başvurusunda bulundu.


Tozlaşma sürecine katkı sağlayacak 

Walmart aslında mevcut drone'lardan çok daha küçük boyutlara sahip otonom drone olarak değerlendirilen robot arıların, endişe verici oranda azalan arı popülasyonuna tozlaşma sürecinde yardımcı olmasını istiyor. Bitkilerin yerini tespit etmek için sensörlerden ve kameralardan faydalanması planlanan robot arılar hedeflerine otonom olarak gidebilecek ve bir bitkiden aldığı polenleri diğer bitkiye taşıyarak bitkilerin döllenmesini sağlayacak. 


Robot arı fikri bir süredir tartışılıyor olsa da işin ilginç yanı robot arı patenti Walmart'ın başvuruda bulunduğu tek patent değil. Şirket mahsül hasadını takip eden bir sistem ve zararlı böceklere yönelik otonom ilaçlama sistemi gibi toplam altı farklı ürün için patent başvurusunda bulunmuş durumda. Geçtiğimiz günlerde bu yıl ABD'deki toplam mağaza ve müşteri sayısını önemli ölçüde artırmayı hedeflediğini açıklayan şirket görünen o ki tarım sektörüne de el atmayı ve gıda tedarik zincirini genişletmeyi planlıyor.


Rakipsiz değil 

Tabi Walmart robot arı patenti için başvuruda bulunsa da günümüzde robot arı geliştirmeye yönelik pek çok çalışma mevcut. Bunlardan belki de en başarılısı Harvard Üniversitesi tarafından geliştirilen RoboBee. Görünüm olarak gerçekten arıyı andıran RoboBee 2013 yılında, ilk kez tanıtıldığında, sadece bir güç kaynağına bağlı olarak havada durabiliyordu. O tarihten bugüne çalışmalarını sürdüren araştırmacılar artık RoboBee'nin yüzeylere yapışabildiğini, suyun altında hareket edebildiğini ve suya daldıktan sonra suyun üstüne de çıkabildiğini belirtiyor. 

 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim