Anlık Bildirim

Xiaomi'den Blockchain tabanlı dijital tavşan yetiştirme oyunu: Jiami Tu

Geçtiğimiz yılın sonlarında doğru piyasaya sürülen ve Ethereum Blockchaini'nde ciddi yoğunluğa neden olan dijital kedi yetiştirme oyununun bir benzeri bu kez Xiaomi tarafından piyasaya sürüldü.

Xiaomi'den Blockchain tabanlı dijital tavşan yetiştirme oyunu: Jiami Tu Tam Boyutta Gör
 

Geçtiğimiz yıl aralık ayında piyasaya sürülen Blockchain tabanlı dijital kedi yetiştirme oyunu CryptoKitties, Ethereum Blockchaini'nde merkezi olmayan bir yapıda oyuncuların dijital kedilerini büyütmesine ve kripto para karşılığında satmasına olanak sağlayarak yoğun ilgi görmüştü. Tabi bu ilgi nedeniyle Ethereum Blockchaini'ndeki işlem yükü ve kripto para transferlerindeki bekleme süresi artmıştı ancak görünen o ki San Francisco merkezli oyun stüdyosu AxiomZen tarafından geliştirilen oyun, akıllı telefon üreticisi Xiaomi'yi etkilemeyi başarmış. Çinli şirket bugün CryptoKitties'e oldukça benzeyen dijital tavşan geliştirme oyununu tanıttı.


CryptoKitties ile benzer yapıda 

Jiami Tu(ya da İngilizce CryptoBunnies) olarak adlandırılan oyunda kullanıcıların Xiaomi hesaplarına ait dijital tavşanları yetiştirmesine olanak sağlıyor. Tıpkı CryptoKitties'de olduğu gibi her biri özel gen yapısına sahip olan tavşanların yer aldığı Jiami Tu'da oyuncuların tavşanlarına ait her özellik ve gelişim süreci Blockchain'e kaydediliyor. Xiaomi, oyunda Ethereum Blockchaini gibi herkese açık bir Blockchain alt yapısını mı kullandığını yoksa oyun için özel bir Blockchain alt yapısı mı hazırladığını açıklamadı ancak şirketin açıklamasına göre Pekin saatiyle her gün saat 11.00'da sınırlı sayıda dijital tavşan oyun dünyasında yerini alacak.


Çin'de kripto para ticareti yapılan platformlara hükümet tarafından sıcak bakılmadığı için oyun, özellik dijital hayvan edinme ve bu hayvanların takası noktasında CyrptoKitties'den ayrılıyor. Oyunun kripto para değişimi için kullanılmasını tamamen yasaklayan Xiaomi, oyundaki dijital tavşanların kripto paralar ile değil görev tamamlayarak elde edilebileceğini belirtiyor.


Tabi Xiaomi'nin Blockchain tabanlı bir oyun geliştirmesi kulağa ilginç gelse de aslında şirketin geçmiş dönemdeki adımları bu oyunun habercisi niteliğinde. Geçtiğimiz yıl Linux Vakfı tarafından desteklenen blockchain konsorsiyumu olan Hyperledger'a katılan şirket bir süredir Blockchain teknolojisini hizmet ağına entegre etmek için çalışmalarını sürdürüyordu. Xiaomi'ye benzer şekilde Blockchain araştırmaları yapan bir diğer Çinli şirket Baidu ise dijital köpek yetiştirme oyununu şubat ayında piyasaya sürmüştü. 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim