Anlık Bildirim

Yeni nesil Apple Watch saatlerinde EKG teknolojisi olabilir

Bugün yaygın olarak kullanılan ışık tabanlı nabız ölçme sensörlerinden pek memnun olmayan Apple, daha detaylı ölçümler yapacak EKG teknolojisi ile ilgileniyor.
Oy Ver

Son dönemde ışık tabanlı nabız ölçer sensörler artık genel kabul görmeye başladı. Pek çok akıllı telefon ve giyilebilir cihazlarda nabzımızı ölçecek sensörler yer alıyor. Apple ise bunu bir adım öteye götürmek istiyor.

EKG neler sunuyor?

Sektörden gelen bilgilere göre firma yeni nesil Apple Watch saatinde EKG yani elektrokardiyografi teknolojisine yer vermeyi düşünüyor. EKG cihazı saat kasasının iki yanında sensörlere sahip olacak ve kullanıcı saati takmadığı diğer elinin iki parmağıyla bu kenarları sıkıca kavrayacak. Sensörler elektrik akımını başlatarak kalbin durumunu ölçebilecek.

Peki ışık tabanlı sensörler varken bu teknoloji gerekli mi? Aslında ışık tabanlı sensörler de başarılı bulunuyor ne var ki sadece nabız takibi yaparak kalpteki ritim bozukluklarını anlayabilmek mümkün olmuyor. Bu noktada EKG teknolojisi devreye giriyor.

Kaynaklar EKG entegreli bir Apple Watch prototipinin mühendisler tarafından test edildiğini belirtiyor. Dİğer taraftan bu teknolojinin kesinlikle entegre edilip edilmeyeceği net değil. İlk olarak Apple’ın istediği doğruluk seviyelerine ulaşması gerekiyor. İkinci olarak ABD ilaç birliğinden - FDA onay alması gerekirse Apple bundan vazgeçebilir. 

 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim