Anlık Bildirim

ABD donanması güneş enerjili bir uçak üzerinde çalışıyor

News Scientist’in haberine göre Amerika Birleşik Devletleri Donanması, güneş enerjisiyle çalışan ve 90 gün boyunca uçabilen insansız bir uçak üzerinde çalışıyor.

4 Ağustos’ta News Scientist’in bildirdiği bir haberde ABD donanmasının yeni bir uçak üzerinde çalıştığı belirtildi. Uçağın, kanatlarında bulunan devasa güneş panelleri sayesinde tek seferde 90 gün boyunca mürettebatsız bir şekilde havada kalabileceği ifade edildi.

ABD donanması güneş enerjili bir uçak üzerinde çalışıyor Tam Boyutta Gör

“Dönüm noktası”

Skydweller olarak adlandırılan ve ABD-İspanyol havacılık şirketi Skydweller Aero tarafından geliştirilen uçak, gemilere aylarca eşlik edebilir ve denizlerin sürekli olarak izlenmesine olanak sağlayabilir. Uzmanlara göre bu çalışma, yenilenebilir enerjiyle çalışan uçaklar için bir dönüm noktası olabilir.

Uçak, 2015 ve 2016’da dünyanın dört bir yanında uçan ve mürettebatlı bir güneş uçağı olan Solar Impulse 2’yi temel alıyor. Skydweller, 71 metre kanat açıklığına sahip ve 2 kilowatt’a kadar güç üreten 269 metrekare fotovoltaik hücrelerle kaplandı. Aviation Today’e göre de uçak, 362 kilograma kadar radar ve kamera ekipmanı tutabilir.

ABD donanması güneş enerjili bir uçak üzerinde çalışıyor Tam Boyutta Gör

Skydweller Aero CEO’su Robert Miller verdiği demeçte, “Şu anda otonom uçuşu, ardından otonom kalkışı, daha sonra otonom inişi ve en son da ilk tamamen otonom uçuşunu test etme planımızı takip ediyoruz. Bütün bunlardan sonra da 90 gün dayanıklılık testini yapacağız” ifadelerini kullandı.

Şirket ayrıca, performansı artırmak ve kötü hava koşullarında kullanılması için uçağa hidrojen yakıt hücreleri takmayı planlıyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim