Anlık Bildirim

Apple'dan geri adım: Güney Kore'de üçüncü taraf ödemelere izin verecek

Üçüncü taraf ödeme hizmeti sunulması konusunda Epic Games ve büyük şirketler ile sorunlar yaşayan Apple, yeni Güney Kore yasasının çıkışı ile beraber geri adım attı. 

Apple, Güney Kore'de üçüncü taraf ödemelere izin verecek Tam Boyutta Gör

Üçüncü taraf ödeme hizmetleri konusunda kendi uygulama mağazasını zorunlu kılan ve Epic Games ve Google gibi şirketler ile sorunlar yaşayan Apple, yeni Güney Kore yasası ile beraber kararından geri adım attı.

Büyük şirketler yasaya uymak zorunda kalacak

Geçtiğimiz yıl Güney Kore, Google ve Apple gibi büyük uygulama mağazalarının üçüncü taraf ödeme yöntemlerine izin vermesini gerektiren "Google karşıtı yasa" olarak adlandırılan yeni bir yasa çıkardı. Kendi uygulama mağazasını zorunlu kılan teknoloji devleri için büyük bir darbe yaratacak yeni yasa, etkisini yavaş yavaş göstermeye başladı.

Apple, Güney Kore'de üçüncü taraf ödemelere izin verecek Tam Boyutta Gör

Yeni yasa ile beraber Google, Apple gibi şirketler, üçüncü taraf ödeme hizmetlerini reddetmeleri veya geliştiricileri yalnızca ödeme sistemlerini kullanmaya zorlamaları durumunda para cezasıyla karşılacak. Apple'ın mağaza değişikliklerinin ne zaman yürürlüğe gireceği ve hizmet ücretlerinde ne kadar komisyon alacağı henüz bilinmiyor olsa da, şirket alınacak komisyonun yüzde 30'dan az olacağını söylüyor.

Apple'a kıyasla alınacak komisyon oranını açıklayan Google, e-kitap ve müzik uygulamaları geliştiricilerinden yüzde 10 yerine yüzde 6, diğer içerik geliştiricilerinden yüzde 15 yerine yüzde 11, büyük geliştiricilerden ise yüzde 30 yerine yüzde 26 oranına komisyon alacak. 

Kaynakça https://www.engadget.com/apple-allow-third-party-payments-south-korea-105542247.html https://www.engadget.com/google-play-store-alternate-payment-south-korea-134255092.html Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim