Anlık Bildirim

Bilim insanları bir canlının nefes almadan hayatta kalmasını sağladı

Yayınlanan yeni bir araştırmaya göre Almanya’da bulunan bilim insanları, biyolojik müdahaleler sayesinde kurbağa yavrularının nefes almadan canlı tutmanın bir yolunu keşfettiler.

iScience dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre bilim insanları, nefes alma yeteneği elinden alınsa bile bazı biyolojik müdahaleler sayesinde hayatta kalabilen bir canlı üretmenin yolunu buldu.

Bilim insanları nefes almadan hayatta kalabilen bir canlı üretti Tam Boyutta Gör

The Scientist’e göre, Münih’te bulunan Ludwig Maximillians Üniversitesi’nden araştırmacılar, kurbağa yavrularına (iribaş) fotosentik algler enjekte etti bunun sonucunda da herhangi bir çevresel oksijen olmadan hayatta tutan simbiyotik bir ilişki yarattı.

Uzmanlara göre bu büyüleyici deney tıp için değerli sayılabilecek bir çalışma. Çünkü beyne oksijen gitmesinin engellendiği zamanlarda bir insanın hayatta kalabilmesini sağlayabilen bir gelişmeye ön ayak olabilir.

Algler konakçılarını hayatta tuttu

Bilim insanları çalışmalarında, beyinleri tamamen “kapanana” kadar iribaşları oksijene aç bıraktılar. Daha sonra alglere (su yosunlarına) ışık tuttular ve oksijen üretmesini sağladılar. Bunun ardından da iribaşların beyinlerinin tekrar aktif hâle geldiğini gördüler. Bunun sonucunda da alglerin yeni konakçılarını başarılı bir şekilde hayatta tuttuğu ortaya çıktı.

Bilim insanları nefes almadan hayatta kalabilen bir canlı üretti

Araştırmacılardan Ryan Kerney de The Scientist’e verdiği demeçte yaklaşık olarak on yıldır hayvan fizyolojisini değiştirmek amacıyla alglerle yapay simbiyotik ilişkiler kurmaya çalıştıklarını ifade etti. Bunun yanı sıra bu konu hakkında kesin şeyler söylemenin çok erken olduğunu, hâlâ bilinmeyen birçok şey olduğunu, zararlı algler sebebiyle önemli riskler oluşabileceğini söyledi.

Ama yine de bilim insanları, potansiyel çıkarımların bile oldukça heyecan verici olduğunu belirtiyor ve tıp için önemli bir adıma ön ayak olabileceğini düşünüyor: “Nefes almadan da beynimizi çalıştırmanın bir yolu olabilir mi?”

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim