Anlık Bildirim

Delta varyantı 300 kat daha fazla viral yük taşıyor

Güney Kore'de yapılan yeni bir araştırmaya göre, Delta varyantı ile enfekte olan kişiler, orijinal Covid-19 virüsü ile enfekte olan kişilere göre 300 kat daha fazla viral yük taşıyor.

Delta varyantına sahip kişiler 300 kat fazla viral yük taşıyor

Güney Kore'de yapılan bir araştırmaya göre Delta varyantı ile enfekte olan kişiler, orijinal Covid-19 ile enfekte olan kişilere kıyasla 300 kat daha fazla viral yük taşıyor. Veriler, geçtiğimiz günlerde Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Ajansı (KDCA) tarafından yapılan basın açıklamasıyla paylaşıldı. 

Araştırmada Delta varyantı ile enfekte olan 1,848 hastayla, Delta varyantı dışında Covid-19 virüsü taşıyan 22,106 kişinin verileri karşılaştırıldı. Sonuç olarak Delta varyantının 300 kat daha fazla viral yüke sahip olduğu ortaya konuldu. Ancak araştırmaya göre bu miktar zamanla kademeli olarak azalıyor. Bu oran ilk dört günde 30 kata, dokuz günde 10 kata ve on gün sonrasında ise diğer varyantlarla eşit seviyelere kadar geriliyor. 

Akıllardaki diğer soru ise bu varyantının 300 kat daha fazla viral yüke sahip olmasının, bulaşıcılığını da 300 kat arttırıp arttırmadığı. Güney Kore Sağlık Bakanlığı'ndan Lee Sang-Won böyle olmadığını söylüyor. Lee'nin belirttiğine göre Delta varyantı hala ilk günlerdeki araştırma sonuçlarında aktarıldığı gibi Covid-19 orijinal versiyonundan 2 kat, Alfa varyantından ise 1,6 kat daha bulaşıcı. 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
6331 kez okundu.
10 kişi, toplam 12 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
delta varyantı, Diğer Bilim ve Popüler Bilim
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim