Anlık Bildirim

Dünyanın en yüksek çözünürlüklü tablo fotoğrafı: Çözünürlük büyüleyici!

Rembrandt van Rijn'in ünlü The Nigth Watch(Gece Devriyesi) tablosunun 717 gigapiksel görüntüsü, tablonun çevrimiçi olarak detaylı incelenmesine olanak sunuyor.  

Gece Devriyesi tablosunun 717 gigapiksel görüntüsü yayınlandı Tam Boyutta Gör

Hollanda Rijksmuseum'da sergilenen ve Rembrandt van Rijn tarafından 1642 yılında tamamlanan The Nigth Watch(Gece Devriyesi) tablosunun, 'herhangi bir sanat eserinin en büyük ve en ayrıntılı fotoğrafı' olarak iddia edilen 717 gigapiksel görüntüsü yayınlandı.

Ücretsiz olarak görüntülenebiliyor

Her piksel 5 mikrometre karelik bir alanı temsil ediyor ve bileşik görüntü, 100 MP Hasselblad H6D 400 MS kamera ile çekilen 5,5 cm x 4,1 cm boyutlarında 8.439 ayrı fotoğraftan oluşuyor. Müze yetkilileri sonuç olarak 5,6 terabayt boyutunda 717 gigapiksel bir görüntü elde ettiklerini söylüyor.

Her fotoğraf çekildikten sonra görüntünün renk ve keskinliğini kontrol etmek için bir sinir ağı ve tüm fotoğraflardan bileşik bir görüntü oluşturmak için de bir yapay zeka kullanıldı. Yayınlanan nihai görsel, resim yapılırken fırçanın darbelerinin oluşturduğu çatlaklara kadar derinlemesine bir bakış sunuyor.

Gece Devriyesi tablosunun 717 gigapiksel görüntüsü yayınlandı Tam Boyutta Gör

2019 yılının yaz aylarında başlayan çalışma, özel tasarlanmış bir cam bir odada gerçekleştirildi bu sayede ziyaretçilerin de süreci takip etmeleri sağlandı.

Resmi gelecek nesillere mümkün olan en uygun ve en ayrıntılı bir şekilde aktarabilmek için oluşturulan 717 gigapiksellik The Nigth Watch görseli Rijksmuseum'un web sitesinde ücretsiz olarak görüntülenebiliyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim