Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu

  gen düzenleme

  Etiket
  SON GÜNCELLEME
  2 YIL

  GİRİLEN İÇERİKLER


  Zengin insanlar için CRISPR bebek kliniği açılması planlanıyor
  Çinli hekim He Jiankui; oldukça sansasyonel ve büyük tartışmalara sebep olan bir fikir ile CRISPR gen düzenleme kliniği açmak istiyor. Açılacak kliniğin zengin insanlara hizmet vermesi planlanıyor.
  4,3b 13
  Çin’den CRISPR gen düzenleme yöntemine bir alternatif geldi
  Gökhan G. 2 yıl
  Çinli bilim insanları, CRISPR yöntemine alternatif olduğunu iddia ettikleri bir gen düzenleme yöntemi geliştirdi. LEAPER isimli yöntem, CRISPR gibi kalıtsal değişiklikler meydana getirmiyor.
  5,7b 16
  CRISPR yöntemi transpozonlar ile geliştiriliyor
  Tn7 adlı bir transpozon; CRISPR Cas12 adlı bir çeşit enzim ile birleştirilerek bakteri genomunun belirli kısımlarına başarı ile ekledi. Yeni yöntem geleneksel yöntemlere oranla 80 kat daha başarılı.
  4,8b 13
  Çinli bilim insanları, maymunlara insan beyni geni nakletti
  Gökhan G. 2 yıl
  Çinli bilim insanları, maymunlar üzerinde yaptıkları deneyler sebebiyle bir kez daha gündeme geldi. Ahlâk tartışmalarını da beraberinde getiren deney ile ilgili detaylar haberimizde.
  26,1b 46
  Çin’de CRISPR kullanarak bebeklerin zekasını arttıran bilim adamı gözaltına alındı
  CRISPR bilim dünyasının son dönemde en alevli tartışmalara sahne olan konularından. Teknikle ilgili yaşanan son gelişme bu tartışmaları daha da kızıştıracağa benziyor.
  15,4b 64
  Genleri düzenlenen maymun, günlük vücut ritmi araştırması kapsamında klonlandı
  Gökhan G. 2 yıl
  Çinli bilim insanları, yaptıkları deneyle bir kez daha bilimsel ahlak tartışmasının gündemine oturdular. Gen düzenlemesi kapsamında yapılan deneyle ilgili detayları aşağıda bulabilirsiniz.
  5,2b 9
  Çin'de genetiği değiştirilmiş ilk bebeklerin doğduğu iddiası
  Gökhan G. 2 yıl
  Çinli bir bilim insanı, tartışmaları da beraberinde getiren bir yöntemle bebeklere HIV virüsünün geçmesini engellediğini iddia ediyor. Detaylara haberimizde ulaşabilirsiniz.
  7,5b 15
  CRISPR tekniği ile yabani meyveler, tarıma uygun hale gelebilir
  Furkan Babur 2 yıl
  Yabani meyve ve sebzeleri evcilleştirerek tarıma uygun hale getirmek çok uzun bir süreç. Gen düzenleme tekniği CRISPR ise bu süreci kısaltarak meyve/sebze çeşitliliğini artırabilir.
  3,3b 4
  CRISPR tekniği kanser riskini artırabilir
  Furkan Babur 3 yıl
  Gen düzenlemede devrim niteliği taşıyan CRISPR tekniği ile pek çok hastalığın tarihe karışması mümkün ancak yapılan son araştırmalara göre teknik kanser riskini de beraberinde getirebilir.
  2,8b 5
  Retinal Distrofinin genetik tedavisine FDA’dan onay geldi
  Son zamanlarda genetik düzenlemeye dayalı tedaviye yönelik çalışmaların artmasıyla birlikte ilk çalışmalar da onaylanmaya başladı. Tekniklerin son örneği Retinal Distrofi alanında oldu.
  5,1b 1
  Gen düzenleme sayesinde glütensiz buğday geliştirildi
  Erhan Tan 3 yıl
  İspanya'daki Sürdürülebilir Tarım Enstitüsü'nde görevli bilim insanları, Crispr-Cas9 gen düzenleme tekniği sayesinde yüzde 85 daha az glüten içeren buğday geliştirmeyi başardı.
  5b 9
  Genetik düzenlemeyle üretilen 1 metrekarelik derinin nakli gerçekleştirildi
  Son dönemde sıkça haberini yapar olduğumuz genetik düzenlemeye dair elle tutulur bir gelişme daha yaşandı. Genetik düzenlemeyle elde edilen derinin detayları haberimizde:
  2,7b 6
  Genetik mühendislik sayesinde obezite tarih olabilir
  Fareler üzerinde yapılan son çalışma çağımızın gittikçe yaygınlaşan hastalığı obeziteye dair umut vadediyor. Bu sayede insanlar yeniden sağlığına kavuşabilir.
  2,6b 19
  DNA’nın düzenlemesi artık mümkün
  Tıp günümüzde olukça ileri seviyelere ulaştı. Bir çok hastalığa çare bulunmuş durumda. Peki ya kalıtsal hastalıklar? Son çalışma ile onlar da ortadan kalkabilir.
  3,6b 22
  Gen düzenleme ile canlı farelerdeki HIV DNA'sı yok edildi
  Erhan Tan 4 yıl
  Temple Üniversitesi'nde görevli bilim insanları, gen düzenleme sayesinde canlı farelerdeki HIV DNA'sını tamamen ortadan kaldırarak önemli bir başarıya imza attılar.
  4,3b 18
  Yeni nesil CRISPR ile gen düzenleme daha iyi hale gelecek
  Erhan Tan 4 yıl
  Western Üniversitesi'nde görevli bir grup bilim insanı, gen düzenleme tekniği CRISPR'ın yeni bir versiyonunu geliştirdiler. Bu yeni nesil CRISPR çok daha verimli ve kalıcı sonuçlar veriyor.
  3,3b 3
  Gen düzenleme birçok hastalığı ortadan kaldırabilir
  Erhan Tan 5 yıl
  Massachusetts Üniversitesi'nde görevli araştırmacılar tarafından geliştirilen yeni gen düzenleme yöntemi, birçok genetik hastalığın ortadan kaldırılma yolunda umut vadediyor.
  2,8b 9
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim