Anlık Bildirim

iOS 12 içerik filtrelemesi verimli çalışmıyor

iOS 12 işletim sistemi ile ebeveynlere sunulan içerik filtreleme özelliği pek çok kelimeyi kaçırıyor. Çocuklar farklı kelime aramaları kullanarak istediği sitelere girebiliyor.

iOS 12 sürümü ile birlikte ebeveynlerin daha etkili bir kontrol yöntemi belirleyebilmesi için içerik filtreleme teknolojisini sunan Apple henüz istenen seviyeye getiremedi. Filtre pek çok kelimeyi algılayamıyor.

Sadece kelime bazlı çalışıyor

Ekran Süresi menüsü altında yer alan yeni özellik ile ebeveynler çocuklarının uygun olmayan içeriklerden uzak durmasını sağlıyor. Bununla birlikte Apple sadece sex kelimesi ile alakalı filtreler kullandığı için şiddet unsurları takılmıyor.

Yapılan çalışmalara göre “safe sex”, “sex assault hotline” ve “sex education” tanımlamaları filtreye takılıyor ancak şiddet, terörizm, aşırılık ve belirli pornografik terimler içeren aramalar yakalanmıyor. Ayrıca Nazi destekçisi bazı sitelerin de görülebildiği ancak Teen Vogue gibi magazin sitelerinin ilginç bir şekilde yasaklandığı da ifade ediliyor.

Yeni özelliğe İçerik ve Gizlilik Kısıtlamaları seçeneğine tıkladıktan sonra İçerik Kısıtlamaları bölümüne girerek ulaşıyorsunuz. En altta bulunan Web İçeriği kısmında Yetişkin Sitelerini Kısıtla kısmını işaretlemeniz yeterli.

Apple henüz konu ile ilgili açıklama yapmadı ancak ebeveynlerin bu filtre yerine doğrudan girilecek siteleri belirlediği ve kara listeler oluşturduğu seçeneğin kullanılması tavsiye ediliyor.

 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim