Anlık Bildirim

İstanbul Havalimanı'nın alan adı 16 yıl önce kapılmış

İstanbul'un 3. havalimanını dün Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmen açıldı. İstanbul Havalimanı (İstanbul Airport) ismiyle hizmete başlayan yeni havalimanının domain'leri de kapılmış durumda.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmi açılışı gerçekleştirilen yeni havalimanının ismi merak konusu olmuştu. İstanbul Büyük Havalimanı, Hezarfen Ahmet Çelebi, Abdülhamit Han, Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî ve Fatih Sultan Mehmet gibi isimler öne çıksa da İstanbul'un 3. havalimanının ismi 'İstanbul Havalimanı' (İstanbul Airport) oldu.
Gündeme gelen potansiyel isimlerin alan adları (domain) zaten daha önce satın alınmıştı. Ancak resmen açıklanan "İstanbul Havalimanı / İstanbul Airport" adının da domain kaydı yapılmış durumda. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) Site Bilgileri Sorgu Sayfası'nda istanbulairport.com.tr isminin 17 Ağustos 2018 tarihinde tescil edildiği yazıyor. Domain'in tescil süresinin bitiş tarihi ise 16 Ağustos 2019.

Com uzantısı 2002'de alınmış

Alan adının kimin tarafından kayıt ettirildiğini ise gizli tutulduğu için göremiyoruz. Com.tr uzantılı domain satın alabilmek için alınmak istenen isim ile ticari unvanın aynı olması gerekiyor. Ayrıca bunun Faliyet Belgesi ve Ticari Sicil Gazetesi gibi resmi evraklarla da desteklenmesi lazım.
Bunun dışında istanbulairport.com alan adı ise tam 16 yıl önce satın alınmış. 2002'de kayıt ettirilen domain'in tescil süresi ise 30 Nisan 2019'da sona eriyor. Alan adları kapılmış olsa da İstanbul Havalimanı için Devlet Hava Meydanları İşletmesi'ne (DHMİ) bağlı bir alt domain (ataturk.dhmi.gov.tr gibi) kullanılması da söz konusu olabilir.
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim