Anlık Bildirim

Mideden salgılanan Gastrokine-1 adlı protein obezitede etkili olabilir

Bilim insanları yürüttükleri çalışmada Gastrokine-1 ( GKN 1 ) adı verilen proteine odaklandı. Çalışmalar neticesinde söz konusu proteinin mideden oldukça yüksek miktarlarda salgılandığı tespit edildi.

Mideden salgılanan Gastrokine-1 adlı protein obezitede etkili olabilir Tam Boyutta Gör

Günümüzde endüstriyelleşen gıda sektörü, artan şehirleşme ve değişen tüketim alışkanlıkları sebebiyle obezite de oldukça artmış durumda. Şimdi ise Indiana University kurumu araştırmacıları mideden sekrete ( salgılanan ) edilen bir tür proteinin obeziteyle ilişkili olabileceğini ortaya koydu.

Obezite birçok açıdan risk teşkil etmesinin yanı sıra kanser, diyabet ve kardiyovasküler hastalıklar için de predispozan ( zemin hazırlayan ) faktörlerin başında geliyor.

Gastrokine-1

Mideden salgılanan Gastrokine-1 adlı protein obezitede etkili olabilir

Bilim insanları yürüttükleri çalışmada Gastrokine-1 ( GKN 1 ) adı verilen proteine odaklandı. Yürütülen çalışmalar neticesinde söz konusu proteinin mideden oldukça yüksek miktarlarda salgılandığı tespit edildi ve bilim insanları söz konusu proteinin bağırsak mikrobiyomunda önemli role sahip olabileceğini düşündü.

Araştırmacılar fare deneylerinde GKN 1 adlı proteini inhibe etti ve daha sonra farelerin kan şeker düzeyleri, insülin seviyeleri ve vücut yağları analiz edildi. Yapılan çalışmalar neticesinde denekler, yine aynı gıdalarla beslenen ancak protein akitivitesi baskılanmayan kontrol grubu fareleriyle mukayese edildi ve sonuçlara göre denek grubundaki farelerin daha düşük yağ yüzdelerine sahip olduğu tespit edildi.

Son olarak tüm farelerin deney neticesinde yağdan yüksek diyetle beslendiğini ve denek grubunun kilo alımının kontrol grubuna oranla daha az olduğunu ekleyelim yani diğer bir deyişle Gastrokine-1 aktivitesinin baskılanması obezite açısından olumlu sonuçlar verebilir.

Yeni araştırma Scientific Reports adlı dergide yayımlandı.

Kaynakça https://www.nature.com/articles/s41598-021-88928-8 https://medicine.iu.edu/news/2021/05/Your-stomach-may-be-the-secret-to-fighting-obesity https://newatlas.com/medical/stomach-protein-regulate-obesity/ Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim