Anlık Bildirim

Önemli: Dinsizin hakkından... Welchia solucanı

Sanırım başlık duruma oldukça uygun oldu çünkü pek çok kişiye sıkıntılı anlar yaşatan MS Blast solucanını ortadan kaldıran Welchia adında (diğer adları W32/Nachi.worm [McAfee], WORM_MSBLAST.D [Trend], Lovsan.D [F-Secure]) başka bir solucan nette yayılmaya başladı.

Welchia özellikle MS IIS 5.0 kurulu makineleri hedef alan ve MS Blast ile benzer açıklardan yararlanan ilginç bir solucan.

Bu solucan bulaştığı bilgisayarda Windows Update'e bağlanıp MS Blast ile ilgili yamayı indirmeye, bulaşmışsa MS Blast'ı kaldırmaya ve kendini yaymaya çalışıyor. Ayrıca eğer yıl 2004 olmuşsa kendi kendini kaldırıyor.

Her ne kadar iyi niyetli gibi görünse de sonuçta bu da sisteminizi izinsiz işgal eden bir yazılım ve aynı MS Blast gibi temizlenmesi gerekiyor. Antivirüs yazılımınızı her zaman güncel tutarak ve/veya ücretsiz araçlardan yararlanarak bu davetsiz misafiri de sisteminizden uzak tutabilirsiniz !

Bu arada firewall kullananlara bu solucanın TCP 135(RPC DCOM), TCP 80(WebDav) portlarından kendini yaydığını da hatırlatalım.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim