Anlık Bildirim

Orman yangınlarının erken tespiti için yerli çözüm: Tulumba

Deep Control Teknoloji tarafından geliştirilen Tulumba isimli yangın tespit cihazları, TEKNOFEST 2021'de sergileniyor. Tulumba'nın özellikleri haberimizde.

Orman yangınlarının erken tespiti için yerli çözüm: Tulumba Tam Boyutta Gör

Teknoloji, Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST'te yerli girişimciler tarafından geliştirilen pek çok teknolojik ürün sergileniyor. Deep Control Teknoloji tarafından geliştirilen yangın tespit sistemi Tulumba, büyük ilgi görüyor.

Tulumba isimli elektronik izleme sistemi ağaçların gövdesine monte ediliyor. Yaklaşık 5 kilometre alandaki yangını algılayıp 20 kilometre uzaklıktaki merkeze veri iletebiliyor. Böylelikle yangınların büyümeden kontrol altına alınmasını sağlayacak. Üzerindeki pillerin yaklaşık 5 yıl ömrü olduğu belirtiliyor.

Tulumba'yı üzerinde gaz sensörü olan bir bir IoT cihazı olarak tarif edebiliriz. Sensörden aldığı verileri LPWAN teknolojisi ile merkeze iletiyor. Veri iletimi için açık kaynak tabanlı bir “Erken Uyarı Sistemi” kurulması planlanıyor. Kullanıcılar Tulumba’yı edinip veya kendisi benzer bir cihaz üreterek sisteme veri gönderebilecek. Bu sayede crowdsourcing (kitle kaynak) yöntemiyle ormanların güvenliği sağlanacak.

Orman yangınlarının erken tespiti için yerli çözüm: Tulumba Tam Boyutta Gör

Cihazın çalışma sistemi ile ilgili olarak Deep Control Teknoloji Üretim Müdürü Emre Ekin, “Tulumba üzerinde bulunan kızılötesi sensörlerle ve gaz sensörleriyle yangını algılıyor. İhtiyaca göre farklı sensörler de konulabilir. Genişletilebilir bir modül olarak oluşturduk. Sensörlerle ortamdaki bilgi ve göstergeleri algılayıp merkeze iletiyor. Yaklaşık 5 kilometrekare alandaki yangını algılayıp 20 kilometre uzaklıktaki merkeze veri iletebiliyor. Bu çözümü dileyen herkesin kullanabilmesi için açık kaynak olarak paylaştık, faydalı olmasını umuyoruz. Sensörler ve elektronik donanım küçük bir kutu içerisinde yer alıyor ve üzerindeki kayışlarla ağacın gövdesine monte ediliyor. Üzerindeki pillerle yaklaşık 5 yıl ömrü var. 5 yıl boyunca belli aralıklara verileri merkeze gönderecek. Sistemin doğal ortam ve canlılar üzerinde olumsuz bir etkisi de yok.” dedi.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim