Anlık Bildirim

Sanal dünyada gezinmek yaşlıların hafızalarının güçlenmesine yardım ediyor

San Francisco'da yapılan bir araştırmada sanal gerçeklikte gezinmenin veya oyun oynamanın hafızayı güçlendirdiği tespit edildi. Şimdilik küçük bir grupla yapılan araştırmanın büyümesi bekleniyor.

Sanal gerçeklik ve hafıza arasındaki ilişki

Bilim insanları uzun yıllardan beridir anıların yaşla birlikte körelmesini engellemeye çalışıyorlar ancak kolayca halledilebilecek bir sorun değil bu. Yakın zamanda Scientific Reports dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre sanal gerçeklik, yaşlı insanların belirli ayrıntıları ve olayları hatırlamalarına yardımcı olabilir. 

Çalışma San Francisco Körfez Bölgesi'nden 42 sağlıklı yetişkini içeriyor. Katılımcılardan yarısına dört hafta boyunca Labyrinth adlı sanal gerçeklik oyunu oynatılıyor. Kontrol grubu olan katılımcıların diğer yarısına da gezinmeyi ve ayrıntıları hatırlamayı gerektirmeyen başka oyunlar bir tabletten oynatılıyor. 15 seansın ardından ikinci yarıdaki kontrol grubu yaklaşık bir saat önce gördükleri nesneleri seçmeye dayanan uzun süreli hafıza testinde, kabaca aynı sonuca ulaştılar. Ancak Labyrinth oyuncularının puanları yükseldi ve gördüklerine benzeyen nesneler hakkında daha az yanıldılar. 

San Francisco California Üniversitesi'nden bilişsel sinirbilimci Peter Wais VR (sanal gerçeklik) uygulaması sonunda yaşlıların hafızasının aynı testi yapan genç insanlarla benzer sonuçlar verdiğini söylüyor. O ve meslektaşları uzun süreli hafıza için VR oyunlarının beynin hippocampus bölgesini uyardığını keşfettiler. Ekip ayrıca otobiyografik bellek ve uzamsal bellek kapasitesini ölçen diğer başka testlerde de gelişme gözlemledi. Wais şimdi yaptıkları bu testin ileride daha geniş ölçekte test yapılabilmesi için fon bulmak adına iyi bir kolaylaştırıcı olduğunu söylüyor. 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim