Anlık Bildirim

Virgin Atlantic havayolu firması "uçan taksi" işine girmeyi düşünüyor

Birleşik Krallık'ta bulunan büyük havayolu firmalarından olan Virgin Atlantic "uçan taksi" hizmeti vermeyi planlıyor. Daha şimdiden ortaklık seçeneklerini gözden geçirmeye başladılar.

Virgin Atlantic havayolu firması 'uçan taksi' işine girmeyi düşünüyor Tam Boyutta Gör

Virgin Atlantic isimli Birleşik Krallık havayolu markası, yakın zamanda "uçan taksi" hizmeti için ortaklık aramaya başladı. Şu an söylentilere göre Virgin Atlantic, Bristol merkezli Vertical Aerospace ile ortaklık olup olmayacağını gözden geçiriyor. 

Vertical Aerospace sıfır karbonlu dikey kalkış ve iniş yapabilen (eVTOL), çevre dostu uçaklar tasarlayan bir firma. Vertical Aerospace de bu yıl uçaklarının test sürüşlerini gerçekleştirmeye başladığını daha önce duyurmuştu. Arabada tamamen fosil yakıtlarının ortadan kaldırılması konuşurken, uçaklarda da benzer gelişmeleri görmek kuşkusuz umut verici. 

Peki bu "uçan taksi" olayı nedir?

Biraz karikatürize etmek de gerekirse, çatıdan çatıya taşımacılık yapmak. Ki bu ham haliyle bile birçok şirket bu otonom "uçan taksi" fikrini sevdi. Vertical Aerospace şimdiden denemelerinde bir VA-X4 uçağında 1 kaptan ve 4 yolcuyla 100 mile kadar emisyonsuz ve helikopterden çok daha sessiz olarak gidebileceğini kanıtlamışa benziyor. 

Cranfield Üniversitesi'nde havacılık ve çevre doçenti olan Dr. Guy Gratton, bu uçağın modern bir elektrikli uçağın neler yapabileceğine dair iyi bir gösterge verdiğini söyledi. Ayrıca bu uçağın dört kişiyi yaklaşık bir çeyrek saat uçurabilmesi, bunun geleneksel bir uçağa kıyasla oldukça verimli ve tabi çevre dostu olmasının daha şimdiden büyük artılar olduğunu ekledi. 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim