Anlık Bildirim

Alder Lake-S serisi farklı çip varyantları ile geliyor

İnovasyon etkinliğinde Intel, Alder Lake silikon tabanlı 60'a yakın çipi piyasaya süreceğini doğruladı. Görünüşe göre çipler, farklı varyantlar ile piyasaya sürülecek.         

MSI Insider yayını sırasında şirket, masaüstü Alder Lake işlemcilerinin 8 GoldenCove(P) ve 8 Gracemont(E) çekirdeği veya yalnızca 6 GoldenCove çekirdeği ile iki varyantta gönderileceğini doğruladı. GoldenCove'un, genellikle "Büyük Çekirdek" olarak adlandırılan performans çekirdeği, Gracemont'un ise "Küçük Çekirdek" veya "Atom Çekirdeği" olarak bilinen verimlilik çekirdeği olduğunu hatırlatalım.

6P+0E kalıbı, tanıtımı yapılan işlemcilerde henüz kullanılmadı. Bu nedenle, Intel'in K olmayan Core serisi ve Pentium gibi  Alder Lake-S serisine dayanan işlemcilerinin önümüzdeki yılın başlarında piyasaya çıkması bekleniyor.

12.Nesil Intel işlemciler farklı varyantlar ile geliyor Tam Boyutta Gör

8+8 varyantı 215 mm²'lik bir alana sahipken, 163 mm² olarak ölçülen 6+0 varyantının verimlilik çekirdeklerine sahip olmadığı MSI çalışanı tarafından doğrulandı. Bu iki kalıbın, Alder Lake'in üretilecek tek varyant olmayacağını da belirtmekte fayda var. Intel, Alder Lake-P ve Alder Lake-M serileri için 6+8 ve 2+8 mobil varyantlarını planladığını resmi olarak doğruladı.

12.Nesil Intel işlemciler farklı varyantlar ile geliyor Tam Boyutta Gör

İlginç bir şekilde Intel, HardwareLuxx'tan Andreas Schilling tarafından ölçülen ve boyutun 217,2 mm² civarında olduğu tahmin edilen Alder Lake-P serisine ait gerçek kalıbı ilk kez gösterdi. Mobil çip 96 grafik çekirdeği ile donatıldığından, 32 grafik çekirdeğine sahip Alder Lake-S 8+8 kalıbından biraz daha büyük hale geliyor.

12.Nesil Intel işlemciler farklı varyantlar ile geliyor Tam Boyutta Gör

MSI ayrıca, çipin en sıcak kısmı olan hotspot konumunun aynı noktalara denk gelmediği için iki farklı masaüstü kalıbının soğutma üreticileri için sorun oluşturabileceğini belirtti. 

12.Nesil Intel işlemciler farklı varyantlar ile geliyor Tam Boyutta Gör

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim