Anlık Bildirim

14 ayın ardından koronavirüste toplum bağışıklığı ne seviyede?

Türkiye'de ilk koronavirüsün görülmesinin ardından yaklaşık 14 ay geride kaldı. Aşı çalışmaları ve Covid-19'u atlatan kişilerle birlikte toplum bağışıklığında bir eşiği geride bıraktık.

14 ayın ardından koronavirüste toplum bağışıklığı ne seviyede? Tam Boyutta Gör

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilim Kurulu Üyesi ve Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, koronavirüs hakkında açıklamalarda bulundu. Türkiye’deki bağışıklık oranının yüzde 25’e yaklaştığını söyledi.

Türkiye’de ilk koronavirüs vakası 11 Mart 2020’de tespit edilmişti. Aradan geçen yaklaşık 14 ayın ardından halen vaka sayıları yüksek durumda. Toplum bağışıklığı hakkında konuşan Prof. Dr. İlhan şunları söyledi:

“Türkiye'de 18 yaş üzeri vatandaşlara bakıldığında yaklaşık yaklaşık 60 milyon kişiden bahsetmek mümkün. Çünkü, 23 milyon 18 yaş altı gencimiz var. Bu doğrultuda Türkiye'de, 60 milyonun bağışıklanması gerekiyor. Şu an baktığımızda ülkemizde ikinci doz aşısı yapılan 9 milyon 600 bin kadar vatandaşımız var. Aynı zamanda şu an için koronavirüsü geçiren de yaklaşık 5 milyon vatandaşımız bulunuyor. Bu doğrultuda 15 milyon seviyesine gelindiği düşünülürse, yüzde 25 hedefine yaklaşıldığını söylemek mümkün."

Güz döneminde yüzde 60-70 bağışıklığa ulaşılabilir

Prof. Dr. İlhan, toplum bağışıklığının kazanılması için 18 yaş üstü kişilerin yüzde 60-70’inde bağışıklık oluşması gerektiğini belirterek bu hedefin güz döneminde gerçekleşebileceğini ifade etti. Kronik hastaların genellikle 40 yaşlarında başlamasından dolayı, aşı takviminde 40 yaşa inildiğinde koronavirüs kaynaklı ölümlerin azalacağını açıkladı. Şu anda öncelikli meslek gurubu çalışanları ile 55 yaş ve üzeri kişiler aşılanıyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim