Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu
  Anlık Bildirim

  4.5G geldi hoş geldi

  27 Ağustos 2015, 11:22 (Güncellendi, 01 Eylül, 19:27)
  41,8b
  2
  426
  Cep Telefonları
  Haber Editörü
  Oy Ver
  Dün itibariyle merakla beklenen 4.5G ihalesi gerçekleştirildi ve operatörlerimiz bütçelerine göre frekans paketlerine en iyi teklifi vererek satın almaya çalıştı. Artık yeni bir dönemin habercisi olan 4.5G bizlere neler sunacak kısaca göz atalım:

  4G nedir?

  Aslında 3G teknolojilerinin ötesine geçmek için başlayan çalışmaların tümüne birden 4G adı verilmişti. 4G; mobil iletişim teknolojilerindeki asıl dönüşüm olarak gösterilmekteydi. 3G teknolojisine kadar altyapılar hem internet hem de konuşma-mesajlaşmaya göre optimize edilmek zorundaydı. Ancak 4G ile birlikte daha yüksek internet hızları temel amaç haline geldi. 4.5G ve 5G şeklinde tanımladığımız teknolojiler de yine yüksek internet erişimi ve yüksek bant genişliği değerleri ile alakalı. 

  4G çalışmaları Uluslararası Telekomünikasyon Birliği - ITU tarafından 2002 yılında başlatılmış ve iki kategoriye ayrılmıştır. Bir tanesi halen yaygın kullanıma geçememiş ve 1Gbps hızında teorik olarak bağlantı imkanı sunabilen Mobile Wimax, diğeri ise Long Term Evolution - LTE'dir. 

  LTE teknolojisinin adından da anlaşılacağı üzere uzun dönemde geliştirilerek kullanılması planlanmaktadır. İlk LTE uyumlu deneysel hücresel ağ 2004 yılında Japonya'da NTT DoCoMo tarafından, ilk ticari LTE uyumlu ağ ise 2009 yılında Norveç, Oslo'da hizmete girmiştir. İlk nesil altyapılar belirtilen hızlara çıkamamıştır. Genelde 100Mbps sınırı aşılamamıştır. 
   

  Neden 4.5G?

  4G teknolojilerinde adım adım ve kategori kategori ilerleme sağlandığı için zamanla karşılıklık olmaması için alt isimlendirme ihtiyacı doğmuştu. 4G LTE ve 4G LTE-Advanced şeklinde yeniden isimlendirme de yeterli olmayınca, daha gelişmiş altyapı çalışmalarının 4.5G olarak adlandırılması kararlaştırıldı.

  4.5G teknolojilerinde bağlantı kaliteleri artırılsa da asıl odak noktası cihazdan cihaza bağlantılar ve daha az enerji tüketimine yöneliyor. 4.5G LTE altyapılarında 1Gbps indirme hızlarına erişilmesi hedeflenirken, bu sayede hücresel ağlar üzerinden insansız hava araçları ile iletişim kurmak veya sanal gerçeklik içeriklerini aktarmak mümkün olacak. Biz de ülke olarak 4G teknolojilerine bu noktadan katılmış olduk.

  4.5G teknolojileri LTE-Advanced şeklinde tanımlanan ve 6. kategoriden sonrasını içine alan altyapıları kapsıyor. LTE kategorileri 1'den başlayarak 15'e kadar giden rakamlardan oluşuyor. İlk kategoride indirme hızları 10Mbps seviyesindeydi. Sonrasında hızlar ve rakamlar da artış gösterdi. Teorik olarak ulaşılabilen en yüksek hız 600Mbps seviyesinde. 4.5G ise 300Mbps ve 600Mbps arasında hızlara ulaşacak. 

  Hızların artması 2x2, 4x4 veya 8x8 anten konfigürasyonu ile sağlanıyor. Genelde 8, 13,14 ve 15. kategoriler akıllı telefonlarda kullanılmıyor. Zira Cat. 8'de ve Cat. 15'de 2Gbps ve 4Gbps indirme hızları mümkün oluyor. Yine sıkça dile getirilen 1Gbps hızlara erişim ise 8x8 anten konfigürasyonu gerektiriyor ve şimdilik akıllı telefonlarda bu seviye biraz uzak görünüyor. Ayrıca entegre sistemler için Cat. 0 kategorisi 1Mbps hız imkanı tanıyor. 
   

  4.5G neler getiriyor?

  Dediğimiz gibi 4.5G performans ve enerji tüketimine odaklanıyor. 4G altyapılarında indirme yaparken anlık olarak WiFi ve LTE bağlantılarının sırasıyla devreye girmesi sağlanıyordu. 4.5G altyapısında ise WiFi ve LTE bağlantıları eş zamanlı olarak çalışacak. Bu sayede indirme süreleri daha da kısalacak. 

  4.5G teknolojilerinde LTE-M adı verilen yeni nesil iletişim yongaları geliştirildi. Bu yongalar Cat. 0 içerisinde yer alıyor ve daha çok entegre sistemler ve giyilebilir cihazlara hitap ediyor. Bu bakımdan 4.5G içerisinde Nesnelerin İnterneti yani entegre sistemlerin birbiri ile haberleşmesi de önem taşıyor. 
  Yeni altyapıda bir baz istasyonu LTE-M yongaları sayesinde 100 bin bağlantıya izin verecek. 4G teknolojilerinde bu rakam 1000 civarındaydı. Ayrıca daha iyi kapsama alanı da sunulacak. 
  İlginizi Çekebilir Avatar Dünya genelinde ortalama indirme hızı 59,45Mbps, Türkiye’de durum ne?

  İhalede frekans bantları ne anlama geliyor?

  Bantlar arasındaki farklara değinecek olursak örneğin 800MHz bandında hizmet veren bir operatör 1 kilometre öteye kadar en fazla 10 kullanıcıya tek baz istasyonu ile gidebiliyor. Ancak 2100MHz bandındaki bir operatör 1km'ye kadar en fazla 100 kullanıcıya iki baz istasyonu ile gidebiliyor. 

  Bu bakımdan 800-900MHz bantlarında yatırım maliyetleri haliyle azalıyor ancak kullanıcı kapasitesi düşüyor. 2100-2600MHz bantlarında ise yatırım maliyeti artıyor ancak kullanıcı kapasitesi de artıyor. 

  Yani bir frekans kapsama alanı açısından önemli iken diğer frekans daha fazla aboneye ulaşmak için tercih ediliyor. 800 MHz nüfus yoğununluğunun düşük olduğu bölgeler, 2100-2600 MHz ise büyük yerleşim yerleri, metropoller için geçerli bir frekans. Bu noktada operatörlerin maliyetleri iyi hesap ederek altyapılarını inşa etmeleri gerekiyor. 
   


  Hangi cihazlar 4.5G uyumlu?

  1 Nisan 2016 itibariyle başlaması beklenen 4.5G hizmetinde operatörler hazırlıklarına başladı. Zaten mevcut 3G altyapılarının 4.5G altyapısına daha az masraflı olarak geçebileceği geçmiş dönemlerde açıklanmıştı. Operatörler de bir süredir 4G denemeleri yapıyordu.

  4.5G için hem SIM kartların hem de cihazların uyumlu olması gerekiyor. Vodafone mevcut 3G SIM kartların 4.5G uyumlu olduğunu belirtiyor. Avea ve Turkcell için iletişim bayilerine danışmak gerekiyor. Mantık olarak LTE Cat. 6 ve sonrası uyumlu modem taşıyan cihazların teknolojiye uyumlu olması gerekiyor. Ancak pek çok kaynakta LTE Cat. 4 ve sonrası modem taşıyan tüm cihazların 4.5G hızlarından faydalanabileceği belirtiliyor. 

  Galaxy Note 5, Galaxy Note 4, Galaxy Note 3, Galaxy S6, Galaxy S5, Galaxy S4, Galaxy S6 Edge, Galaxy S6 Edge Plus, LG G4, LG G3, Sony Xperia Z3+, Sony Xperia Z2, HTC One M9, HTC One M8, Turkcell T60, Avea InTouch 4, Vodafone Smart 6 şeklinde listeyi uzatmak mümkün. 

  Teknik olarak 1 Nisan 2016 tarihi itibariyle zaten piyasaya çıkmış olan çoğu telefonda 4.5G uyumu mevcut bulunacaktır. Bu bakımdan tüketicinin özel bir model aramasına gerek olmayacak ve eskisi gibi tercih yapabilecek. 

  4.5G nasıl sağlanıyor?


  Duyurulara bakarsak 4.5G'ye hepimiz hazır durumdayız. Ancak hazır olmayan bir unsur var ki  o da altyapı. 4.5G hızlarına erişebilmek için baz istasyonlarının da yüksek hızda internete erişebiliyor olması gerekli. Bunun için baz istasyonlarına fiber ile gitmek gerekiyor. Yapılan araştırmalara göre Türkiye'de tüm baz istasyonlarına fiberle gitmek için 1.5 milyon kilometre uzunluğunda hat döşenmesi gerekiyor. Bu da toplamda 22.5 milyar TL'lik yatırım anlamına geliyor. 

  Türkiye'de toplam 250.614km uzunluğunda fiber altyapı bulunuyor. BTK'nın raporunda mevcut altyapının 197.262km'lik bölümünün Türk Telekom'a ait olduğu, geri kalan 53.352km'lik bölümün ise alternatif işletmeciler arasında dağıldığı görülüyor. Toplam baz istasyonu sayısı ise 65 000 civarında. 

  Görüldüğü üzere fiber altyapı olarak çok gerilerdeyiz. 1 Nisan tarihine kadar hızlı bir şekilde altyapı yatırımı yapılması gerekiyor. Ayrıca baz istasyonu sayısının da artırılması şart. Diğer türlü bakır kablo  ile gidilen bir baz istasyonundan 4.5G hızları beklemek hayal olur. 

  Turk Telekom iştiraki Avea'nın fiber altyapısı olarak avantajlı durumda olduğunu söyleyebiliriz. Yine Turkcell de önemli bir fiber ağına sahip. Bu noktada Vodafone'nun yatırımlarını artırması gerekiyor. Hali hazırda firma 2013 yılından bu yanan TEİAŞ ile ortak olarak elektrik hatları ile paralel olarak Fiber altyapısı yerleştiriyor. 4.5G ekipmanları konusunda Huawei önemli çalışmalar yapıyor. Bu bakımdan ülkemizdeki altyapı çalışmalarında muhtemelen Huawei'nin ekipmanlarını göreceğiz. 


  4.5G ülkeye ne kazandıracak?


  En başta vatandaşımızın daha yüksek erişim hızlarına ulaşabileceğini söyleyebiliriz. Devlet tarafında ise ilk etapta 3-4 milyar Avroluk bir ihale geliri olacağını söyleyebiliriz. Ayrıca yapılacak fiber ve altyapı yatırımları da yine ülkemize kazandıracak. Bu alanlarda daha fazla insan istihdam edileceği için dolaylı olarak yine insanımız kazanacak.  
   


  Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  En Beğenilen Yorumlar Tümünü Genişlet Yorum Yaz
  G Guest-3E5F5BDEA 6 yıl ( Mesaj Silindi ) en beğenilen
  internet fiyat paketleri düşmedikten sonra 50 g olmuş ne olmuş ben cebimden çıkan paraya bakarım. internet sayfalarında rahat gezinmek için 8 mb lık hız bile yeterli
  internet fiyat paketleri düşmedikten sonra 50 g olmuş ne olmuş ben cebimden çıkan paraya bakarım. internet sayfalarında rahat gezinmek için 8 mb lık hız bile ye...
  Devamını Gör
  M mehmet4428 (Mehmet Umut Mert) 6 yıl ( Mesaj Silindi )
  100 mbps artık standart haline gelmeli, yani bu gün 25 mbps 50 TL ise 100 mbps 50 TL olmalı.
  AKK zaten hiç bir zaman kalkmayacak onu söylemeye gerek yok ama kota sınırını en az 200 GB yapmalılar.


  Bu 4.5G dediklerinin vatandaşa yararı olmadıktan sonra getirmesinler.
  100 mbps artık standart haline gelmeli, yani bu gün 25 mbps 50 TL ise 100 mbps 50 TL olmalı. AKK zaten hiç bir zaman kalkmayacak onu söylemeye gerek yok ama ...
  Devamını Gör
  H hellchooseme 6 yıl ( Mesaj Silindi )
  İsterse 100G gelsin bu kotalarla birşey olmaz hadi mobili geçtim akk diye bir illet olduğu müddetçe sözde sınırsız paketlerle dünyanın en hızlı internetini kullansam ne yazar.Şu an mobil paketlerde benim gördüğüm 4 gb internet matah zannediliyor 4 gb ne Teknolojiden anlamayan cahil cühela takımda sevinir dort go goloyor.Neyse gidiyim de asfalta ekmek banayım malum medeniyet
  İsterse 100G gelsin bu kotalarla birşey olmaz hadi mobili geçtim akk diye bir illet olduğu müddetçe sözde sınırsız paketlerle dünyanın en hızlı internetini kull...
  Devamını Gör
  Yorumlar (120) Yorum Yaz Forumda Gör
  3
  nihat1551 (nihat nihat) 5 yıl ( Mesaj Silindi )
  İphone 6 plus ios 9.0.1 ve iphone6 ios8 için lte seçilince 3g yazması sorununu ile ilgili lte ye geçerek lte yazmasını sağladım. Umarım sizin için de çözüm olur.
  Adım1:ayarlar - genel - profiller de yer alan profilleri silin.
  Adım2: aşağıdaki linki cep tel ile açarak profili yükleyin. (profili yüklerken vodafone internet yazanı yükletin)
  PROFİLİ PC DEN VODAFONE SELF SERVİSE GİREREK TELEFONA YOLLADIM.

  diğer operatörleri kullanan arkadaşlar da bu şekilde yapabilir.

  https://vdms-prd.sp.vod...tgEeW8dwAhKHVuag.D-yglA

  Adım3: teli kapayın açın
  Adım4: ayarlar- genel - sıfırla - ağ ayarlarını sıfırla.
  Adım5: ayarlar -hücresel - ses ve veri - lte seçerek onay verin.
  Umarım sorununuz düzelir ve çözümüde bulmuş oluruz.
  Deneyip cevap yazarsanız diğer arkadaşlar için yol gösterici olabilir.
  Nihat1551.
  D DH Misafiri 5 yıl ( Mesaj Silindi )
  Yurt dışından getirilen htc 820 LTE veya 4.5G özelliği yok ne yapmak gerek bilgisi olan varsa yazsın lütfen
  eflatoon (Mustafa Y) 5 yıl ( Mesaj Silindi ) DH Misafiri
  ayarlardan mobil ayarlara girdiğinizde LTE diye başlayan seçeneği seçmek gerekiyor.  4g ye uyumlu telefonlar listesinde varsa zaten o seçenek içinde de oluyor.  bu seçeneği olmayanlar kendi 3G kulvarında ve tam hızında nete devam ediyorlar. bi problem yok
  murdocklawless (Murdock Lawless) 5 yıl ( Mesaj Silindi )
  vodafone LTE ye geçtimi ya? şunun için soruyorum, telefonda LTE gözüküyor ama hız 10 mbit, hemde istanbul, kadıköy merkezde? sanırım H+ ikonu yerine LTE koymuşlar olmuş bitmiş.
  IsO6 5 yıl ( Mesaj Silindi ) murdocklawless
  Vodafone aldigi bantlar nedeniyle yuksek hizlari goremicek zaten kapsama alaniyla ilgili reklam yapiyor hiz ile ilgili degil 4bucakg
  dJ_bLoW (fEhMi ) 5 yıl ( Mesaj Silindi )
  4G için ekstra bir ücretlendirme yada farklı bir kota durumu söz konusu değildir.  Herkez mevcut tarifesini ve mevcut kotasını 2G, 3G ve 4G şebekesi üzerinden rahatlıkla kullanabilir.
  Bob Seger (Zafer Şahin) 5 yıl ( Mesaj Silindi ) dJ_bLoW
  Turkcellin 1000 sms 500 dk 2 gb internet icin 40 tl istedigi tarifeyi gordunuz mu sirf 4g ayagina bu arada 50 tl de olabilir tam hatirlayamiyorum
  rapBiTT (Bahadır K.) 5 yıl ( Mesaj Silindi )
  Kafama takilan bi nokta var.

  Dun itibariyle red s tarifesiyle vodafone aboneligim basladi.

  Ama red s tarifesindeki 5 gb internet 4,5g seklinde mi 3g seklinde mi?

  Emin olamadigim icin 4,5g aboneligimi iptal ettim mesaj atarak.

  Var mi bilgisi olan?
  ANIL007 (Anıl yücel) 5 yıl ( Mesaj Silindi )
  LTE band 4(1700/2100), 7(2600), 17(700) - g4 815p destekler mi?
  hakankabaoglu (HAKAN KARAOĞLU) 5 yıl (düzenlendi) ( Mesaj Silindi )
  An itibariyle şanlıurfada 4g geldi ancak burdaki hız istanbul gibi yüksek değil su anki ölçüm itibariyle download hızı 18 mbit upload hızı 9mbit ve s5 te 4.5 g yazmıyor 4g yazıyor hatta türk telekom
  hakankabaoglu (HAKAN KARAOĞLU) 5 yıl ( Mesaj Silindi )
  Şanlıurfa dayım galaxy s5 hala geçiş olmadı :)
  B bloodjoqer01 (Deniz Sevtekin) 5 yıl ( Mesaj Silindi )
  geçemedik 4.5g ye şakaydı heralde
  -Oxy.gen- (Selim ) 5 yıl ( Mesaj Silindi )
  Lteyi actim ama hala 3gde telefon galaxy s5..
  H husnu89 (hüsnü süslü) 5 yıl ( Mesaj Silindi ) -Oxy.gen-
  telefonu yeniden başlatıp kontrol edermisin dostum
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz?
  ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
  2 Kişi Okuyor (0 Üye, 2 Misafir) 2 Masaüstü

  GENEL İSTATİSTİKLER
  41820 kez okundu.
  97 kişi, toplam 120 yorum yazdı.

  HABERİN ETİKETLERİ
  turkcell 4.5g, vodafone 4.5g ve 4.5g
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 6 yıl DH Ölücüler derneğinin son bombası: Getir uygulaması 6 yıl Archos, birisi Windows 10 mobile ile çalışacak iki yeni akıllı telefon duyurdu 6 yıl iOS uyumlu kişisel otomasyon uygulaması Workflow güncellendi 6 yıl Astropad'ın iPhone sürümü kullanıma sunuldu 6 yıl 3D yazıcıyla üretilen biyonik el James Dyson Ödülü aldı 6 yıl Rovio işten çıkarmalara başladı 6 yıl LG Rolly mobil cihazlara yönelik ilk rulolanabilir kablosuz klavye oldu 6 yıl Samsung, Galaxy On adında yeni bir akıllı telefon serisi üzerinde çalışıyor 6 yıl TELKODER ülkemizdeki altyapının 4.5G için yeterli olmadığını iddia etti 6 yıl İlk ayında 100 bin kopya satan Prune, Android için de geliyor 6 yıl E-posta sürecine yeni bir bakış açısı: Geronimo 6 yıl Dijital Perde : 28 Ağustos'da vizyona girecek filmler ve fazlası 6 yıl Amerikan polisi elektroşok ve gaz bombası taşıyan dronları kullanmaya başlıyor 6 yıl Facebook, web sürümüne fotoğraf düzenleme desteği getirdi 6 yıl Pureview kameraya sahip Lumia 950 ve 950 XL'in görüntüleri ortaya çıktı 6 yıl Sürücüsüz tır otoyol yapımına yardımcı olacak 6 yıl Android için Swype güncellendi, Star Trek temaları geldi 6 yıl Logitech'den iki yeni oyuncu kulaklığı 6 yıl iOS için Adobe Photoshop Ekim ayında geliyor 6 yıl Fotoğrafçılık dünyasında günün öne çıkan gelişmeleri, "27 Ağustos 2015" 6 yıl GÖRÜNTÜLENEN 4.5G geldi hoş geldi Sonraki iOS uyumlu e-posta istemcisi Dispatch, iPad desteği kazandı 6 yıl Mac platformuna gelişmiş yeni tasarım uygulaması: Swift Publisher 4 6 yıl Fotoğraf odaklı yeni iOS uygulaması: infltr 6 yıl E-Posta istemcisi Mail Pilot, önemli değişiklikler ile güncellendi 6 yıl Mac için MenuTab Pro ücretsiz yapıldı 6 yıl iOSu yumlu Start by Tack artık ücretsiz 6 yıl Badland, bölüm editörüyle güncellenecek 6 yıl Fizik tabanlı bulmaca oyunu Trick Shot'ın çıkış tarihi açıklandı 6 yıl AU Optronics'den 144 Hz AMVA monitör 6 yıl Linux 24 yılı geride bıraktı 6 yıl Alienware 18 şimdi daha güçlü ve sınırlı sayıda 6 yıl Huawei Nexus modeli ile ilgili görseller hız kesmiyor 6 yıl 2015 Perseid Meteor Yağmuru'ndan geriye kalanlar 6 yıl Windows 10 bir ayda 75 milyon cihaza ulaşmayı başardı 6 yıl Archos'tan Super AMOLED ekrana sahip akıllı telefon 6 yıl iPhone 6 ve 6S arasındaki kalınlık farkı aksesuar uyumsuzluğu yaratabilir 6 yıl Microsoft büyük ekranlı iki yeni Surface modeli hazırlıyor 6 yıl Samsung'dan S Pen açıklaması : "Dikkat edin" 6 yıl Apple, Almanya'daki "Swipe to unlock" patent davasını kaybetti 6 yıl NASA'nın gözlemevi Güneş püskürtüsünü görüntüledi Daha Eskiler
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim