Anlık Bildirim

ABD Gıda ve İlaç Dairesi giyilebilir teknoloji ürünlerine yönelik program başlatıyor

ABD Gıda ve İlaç Dairesi(FDA), giyilebilir teknoloji üzerinde çalışan Apple, Samsung, Fitbi, gibi şirketlerle birlikte tıbbi kayıtları da kullanıcısına sunan ürünler geliştirmek için program başlattı
ABD Gıda ve İlaç Dairesi giyilebilir teknoloji ürünlerine yönelik program başlatıyor
 
ABD Gıda ve  İlaç Dairesi(FDA), sağlık hizmetlerinin teknolojide daha kolay yer alması adına yeni bir program başlattığını duyurdu. Ön sertifikasyon programı olarak adlandırılan program kapsamında FDA, dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri arasında giyilebilir teknolojiye  yatırım yapan 9 şirketle iş birliği yaparak sağlık uygulamalarının giyilebilir teknoloji ürünlerine aktarılması üzerine çalışacak. Üstelik programa katılan şirketler, ürünlerinde yer alan sağlık uygulamaları için FDA'den onay almak zorunda kalmayacak.


Apple, Samsung ve Fitbit de Programda Yer Alıyor 

FDA'nın açıklamasına göre ön sertifikasyon programında yer alacak 9 şirket; Apple, Samsung, Fitbit, Verily, Johnson & Johnson, Pear Therapeutics,Phosphorus, Roche'dan oluşuyor. Programda yer alan şirketler sağlık uygulamalarının uygunluğu noktasında FDA ile birlikte çalışmalar yürütürken giyilebilir ürünlerde bulunan sağlık yazılımlarının denetlenmesi için FDA'e çok az bilgi aktarımında bulunacak ya da buna ihtiyaç bile duymayacak. CNBC'nin kaynaklarına göre program sayesinde akıllı saatler ve bileklikler gibi ürünlersadece aktivite takibi yapmakla kalmayacak aynı zamanda sağlık verilerini de kullanıcılar ile paylaşabilecek.


Program henüz başlangıç aşamasında olsa da yetkililer ilerleyen dönemlerde programda yer alan şirket sayısının da artmasıyla birlikte sağlık uygulamalarının teknoloji dünyasında yer alma hızının artacağını düşünüyor. Tabi bununla birlikte programda yer alan şirketlerin alanında önde gelen şirketler olması, küçük şirketlerin onay alma sürecinin zorlaşabileceği veya büyük şirketlerin haksız rekabet durumuna neden olabileceği endişesini de beraberinde getiriyor.


FDA'in, belirtilen şirketlerle birlikte çalışmalara başlayıp programın ürün geliştirme ve onay sürecine gelmesi halinde programla ilgili daha fazla detayın açıklanacağı tahmin ediliyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim