Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu
  Anlık Bildirim

  AMD'nin Bulldozer işlemcileri için yeni dökümanlar yayınlandı

  9 yıl
  14,7b
  1
  70
  İşlemci
  Abone ol
  İnceleme, Test ve Analiz Editörü
  Oy Ver
  AMD'nin yüksek performans segmenti için hazırladığı "yenilikçi" Bulldozer işlemcilerinde artık son dönemece girilmek üzere. Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen GamesCom etkinliğinde Bulldozer FX işlemcili çalışan sistem sergileyen AMD, çok uzun süredir merakla beklenen Bulldozer işlemci ailesi için tasarım detaylarına ışık tutan bazı yeni dökümanlar yayınladı.
  Bulldozer mimarisi, Intel ve AMD'nin güncel mikroişlemci tasarımlarıyla kıyaslandığında AMD adına yeni bir sayfa açıyor ve radikal değişikler sunan yepyeni bir mimari anlayışı, farklı bir mühendislik yaklaşımıyla masanın üzerine koyuyor. 2003 yılında lanse edilen K8 mimarisinden (Athlon64 ve Opteron işlemciler) bu yana AMD adına en büyük güncelleme olan Bulldozer, bağımsız ve paylaşımlı işlemci kaynaklarının bir arada olduğu ölçeklenebilir yapı sunuyor.
  Bulldozer kod adlı yeni nesil işlemci mimarisinin genetik yapısını modül sistemi oluşturuyor.  İki adet 128-bit FMA özellikli kayar nokta ünitesi, 256-bit genişliğinde tek bir FPU biriminde kombine edilirken, bu tasarım her biri 4 iş hattına sahip olan iki tam sayı çekirdeği ile destekleniyor. Yeni mimari ile birlikte AMD ayrıca paylaşımlı L2  (Seviye 2 bellek) tasarımını da gündemine alıyor. Bilindiği üzere şirketin güncel mikroişlemci tasarımında her çekirdek için bağımsız L2 birimi, çekirdekler arası ortak kullanıma açık L3 bellek ile desteklenirken, Bulldozer ile birlikte paylaşımlı L2 bellek birimi kullanılıyor ve tüm bu özellikler tek bir modülü oluşturuyor.
  En basit tanımlama ile 4 çekirdekli Bulldozer işlemcisinde 2, 6 çekirdekli Bulldozer işlemcisinde 3 ve 8 çekirdekli Bulldozer işlemcisinde ise 4 adet modül bulunuyor. Bu noktada bir detayın altını çizmek gerekiyor. Geçtiğimiz yıl düzenlenen Hot Chips konferansı'nda AMD, Bulldozer mimarisinin temel bazı tasarım özelliklerini paylaştıktan sonra yeni bir tartışma başlamış ve kimi kaynaklar, paylaşılan fonksiyonların yapısı itibariyle aslında her modülün tek bir çekirdek olduğu iddiasını gündeme getirmişlerdi. AMD ise bunun gerçeği yansıtmadığını her modülün iki fiziksel çekirdek içerdiğini altına basa basa dile getiriyor. Tamsayı iş hattı ve Seviye 1 bellek gibi yüksek kullanımlı fonksiyon ve özelliklerin paylaştırılamayacağını ifade eden AMD, buna karşın kayar nokta iş hatları ve Seviye 2 bellek gibi fonksiyonlarının ise çekirdekler arasında paylaştırılabileceğini ifade ediyor. Paylaştırılan fonksiyonların sağladığı kazanımn ise modül içerisindeki çekirdeklerin her birinin, kayar nokta gibi daha büyük ve daha hızlı fonksiyonları kullanabilmesi ve bunun toplamda her çekirdek için atanmış daha küçük fonksiyon kaynaklarına göre toplamda daha az zar alanı gerektirmesi.
  İlginizi Çekebilir Avatar AMD: "Daha güçlü ve daha hızlıyız" | Ryzen 5000 Mobile geldi
  AMD'nin yeni tasarım anlayışı yapısı itibariyle Intel'in Hyper-Threading destekli tek çekirdek tasarımından ayrılıyor. Bulldozer mimarisinde  her izlek için atanmış programlayıcılar ve tam sayı üniteleri kullanılırken, Intel'in HT destekli çekirdek tasarımında ise tüm izlekler var  olan hazır kaynaklar için çekişmeli. Buraya kadar kısaca özetlemek gerekirse, her bir modülde yer alan çekirdekler iki adet 128-bit FMAC destekli kayar nokta ünitesini, iki adet 128-bit tam sayı SIMD ünitesini ve Seviye 2 bellek birimini paylaşıyorlar. Birden fazla modül ise Seviye 3 bellek birimi ile birlikte güncellenen çift kanal bellek kontrolcüsünü paylaşıyor. Bulldozer mimarisi aynı zamanda bellek seviyesinde daha yüksek paralellik getiriyor. Kapsamlı Yeni Güç Yönetim Özellikleri de Bulldozer mimarisinin bir diğer önemli yenilik alanı.  Öte yandan 256-bit kayar nokta uygulamalarına destek içeren AVX komuseti desteği de yeni mimari için AMD tarafından altı çizilen özellikler arasında yer alıyor.
  Bulldozer mimarisindeki her modülde 2MB büyüklüğünde Seviye 2 bellek kapasitesi yer alıyor yani yeni mimariyi kullanan FX serisi işlemciler modeline göre 8MB'a varan L2 bellek birimi ile geliyor. Seviye 3 bellek kapasitesinin de 8MB olduğu düşünülürse 8 çekirdekli yeni FX işlemcilerinde 16MB bellek birimine yer verilecek. Her çekirdek için 16kB büyüklüğünde dört yollu Seviye 1 bellek kapasitesine ve her modül içinse 64 kB büyüklüğünde çift yollu Seviye 1 bellek kapasitesine yer veriliyor. Her çekirdek için her döngüde 4 bağımsız aritmetik ve bellek hesabı yapabilen çift ALU ve çift AGU donanımlı çift tamsayı çekirdeği bulunurken, bunlar aynı zamanda çok izlekli tamsayı uygulamalarında performansı ciddi oranda arttıran tamsayı programlayıcılarını ve uygulama işhatlarını çoğaltarak çift izleğin her biri için dedike donanım sunma yetenekleri getiriyor. Modül tasarımının AMD tarafından gündeme getirilen en büyük avantajlarından birinin zar boyutunu diğer tasarımlara göre daha kompakt tutabilmesinin olduğunu söylemiştik. Bu noktada AMD cephesinden gelen verilere bakılırsa, aynı modül içerisinde yer alan ikinci tamsayı çekirdeğinin, ilgili modülün zar  boyutunu %12 arttırdığı, çip seviyesinde değerlendirildiğinde ise toplam zar boyutunu %5 arttırdığı ifade ediliyor.
  Bulldozer mimarisinde, her modülde yer alan simetrik yapıdaki 128-bit FMAC kayar nokta birimleri eğer tamsayı çekirdekleri AVX komutsetlerini hızla bitirmeye karar verirse, bu birimleri 256-bit genişliğinde daha büyük bir birim olarak konfigüre oluyorlar. Yeni mimaride, Intel'in kısaca AVX olarak bilinen Gelişmiş Vektör Uzantıları'na ek olarak SSE4.1, SSE4.2, AES ve CLMUL ile birlikte AMD'nin 128-bit genişliğindeki XOP, FMA4 ve CVT16 gibi komut setleri de destekleniyor. Aslına bakılırsa bunlar, AMD'nin SSE5 komut setleri ile benzer görevleri içeriyor ancak farklı olarak Intel AVX ile de kodlama seviyesinde uyum sergiliyorlar. Bu noktada AMD'ye özel FMA4 ve XOP komutları için ayrı parantez açmak gerekiyor. AMD'nin resmi dökümalarına göre FMA4 yüksek başarımlı bilgi işlem uygulamalarında, XOP ise nümerik uygulamalar, çoku ortam uygulamaları ses/radyo için kullanılan uygulamalarda kullanılıyor. Yazımızda sıkça geçen ve Bulldozer tarafından desteklenen AVX komutları ise sinyal işleme, çoklu ortam, bilimsel simülasyonlar, finansal analizler ve 3D modelleme gibi alanlarda kullanılıyor.
  AMD'nin Bulldozer tasarımında her modül 213 milyon transistör içeriyor. 0.8v ile 1.3v arası gerilim düzeyinde görev yapması beklenen modüllerde, 4GHz ve üzeri hızların mümkün olduğu da ifade ediliyor. Bulldozer mimarisindeki Turbo Core 2.0 teknolojisiyle ilgili ilk detayları dünyada ilk defa Donanimhaber.com farkıyla daha önceki haberlerimizde sizlerle paylaşmıştık. AMD'nin son çıkan dökümanları bir kez daha bizleri doğrulamış oldu zira Bulldozer tabanlı yeni nesil FX işlemci ailesinde Turbo Core 2.0 teknolojisi iki farklı profile sahip. İşlemcinin o anki ısıl tasarım gücüne bağlı uygulamanın ihtiyaçları doğrultusunda ya çekirdelerin yarısı C6 uyku moduna alınarak diğer yarısında saat hızları arttırılıyor ya da tüm çekirdekler için saat hızı arttırımına gidilebiliyor. Bu noktada Turbo öncesi işlemcinin bu artışı uygun olmayacağı yönündeki kontrol donanım ve yazılım sürecinde Intel'in Turbo Boost teknolojisine göre bir takım farklılıklar da içermiyor değil.
  Bulldozer tabanlı yeni nesil FX işlemcilerin daha genel özelliklerine de kısaca değinmekte fayda var. GlobalFoundries'in Dresden, Almanya'daki tesislerinde 11 metal katmanlı 32nm SOI fabrikasyon süreciyle üretilen yeni işlemcilerle birlikte AMD de, Intel'in çok uzun süredir kullandığı gibi High-K Metal Kapı kullanımına geçiş yapıyor ve üretim aşamasındaki bu güncelleme sayesinde transistörledeki akım kaçalarının çok daha aza indirgenmesi sağlanıyor. Hyper Transport 3.1 teknolojisini destekleyen yeni nesil FX işlemciler bu sayede 25.6 GB/sn seviyesinde bağlantı bant genişliğine sahip olacak ve bu bağlantı 3.20 GHz, 6.4 GT/sn hızında gerçekleştirilecek. Entegre bellek kontrolcüsü üzerinden 1866MHz'e kadar çift kanal DDR3 bellek desteği sunan Bulldozer tabanlı işlemciler, aynı zamanda hız aşırtma ile daha yüksek bellek hızlarıyla da kullanılabilecek.
  Soket AM3+ formunda hazırlanan işlemciler sadece Soket AM3+ formundaki anakartlarla yani 900 serisi çipsete sahip anakartlarla kullanılabilecek. Bu noktada geriye dönük destek olmayacak ancak şu an satılmakta olan Soket AM3 formundaki Athlon II ve Phenom II işlemciler için ileriye dönük destek mümkün kılınıyor ve bu işlemcilerin 900 serisi anakartlarla kullanılmasına olanak tanınıyor ki zaten bu anakartlar Haziran ayından beri piyasada ve çok sayıda kullanıcı Athlon II / Phenom II işlemcilerle tecrübe etti bile. Bulldozer tabanlı FX işlemcilerin ısıl tasarım güçleri 125 Watt olacak ancak AMD bazı modellerin 95 Watt TDP'li alternatif versiyonlarını da pazara sunacak. 2012'de ise Bulldozer mimarisini kullanan ve Trinity kod adlı Fusion işlemciler devreye girmiş olacak ve AMD yeni mikroişlemci mimarisini farklı fiyat segmentlerinde de sunmaya başlayacak. Henüz resmi satış fiyatları bilinmeyen 2011 model FX işlemci ailesinin 350$'ın altında fiyatlandırma ile sunulması beklenirken, işlemcilerinin tamamının çarpan kilidi açık olarak sunulacağını yani hız aşırtma dostu profil sergileyeceklerini belirtmekte de fayda var. 


  Yorum Yaz Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  Daha Fazla Video
  donanimhabercom Instagram

  Penceresiz ofislere yapay gün ışığı: Misola LED

  darkaura

  isigin sirkadyen ritim uzerindeki etkilerini dolasiyla insan psikolojisini ve hormonel dengesini nasil degistirebildigini bilen sirketler, kisiler alir. aksam vakti 1 dolarlik soguk beyaz led ampulun altinda oturdugu icin gece uyuyamiyan cok insan var ve bunun neden oldugunun farkinda bile degilller. buyuk sirketlerin duvardaki boyanin renginden arkada calan muzige kadar is verimliligini artirmak icin ofis tasarimina verdikleri onemi dusunursek bu urun kendine pazar bulacaktir.

  3 saat önce
  A
  aycibin

  1 dolara satılan led ampül yerine bunu kim alır?

  3 saat önce
  En Beğenilen Yorumlar Yorum Yaz
  RaptorFX 9 yıl ( Mesaj Silindi ) en beğenilen
  Bir türlü gelemedi diyenlere şok cevap

  BULDOZER YA AĞIR AĞIR GELİYOR :D
  Yorumlar (28) Yorum Yaz Forumda Gör
  smyrna 9 yıl ( Mesaj Silindi )
  Bekliyoruz bakalim. Bu Amd islemcileri gordukce zamaninda İntel aldigima cok pisman oluyorum. Amd gercekten islemci de cok iyi.
  DarKLq (Ilyas Aksoy) 9 yıl ( Mesaj Silindi )
  Insanlar tanıyorum porno izlemek için buldozeri bekliyen
  D DH Misafiri 9 yıl ( Mesaj Silindi )
  Bu kadar özellik ve 350$'ı görünce diyorum ki; AMD rekor bi yükselişe çıkıcak. ve Yeni Xbox da bunun üzerine cabası olucak ..!
  thunderwatcher (fred turk) 9 yıl ( Mesaj Silindi )
  Bulldozer çıkana kadar LGA2012 çıkacak... Bir adım geriye düşenin öne geçebilmesi için 2 adım birden atması lazım arkadaşlar. AMD bir adımı 5 senede atarsa her sene mimari güncelleyen inteli geçmesi biraz zor. Tam yakalamış gibi olur, 3 ay içerisinde intel yeni işlemci çıkartır. Bu işler böyle...
  D DH Misafiri 9 yıl ( Mesaj Silindi )
  Aynen öyle İntel İ9 u çıkardı ses etmiyor.AMD Bulldozer piyasaya girince i9 u bi çekacak piyasa allak bullak olacak.AMD de batacak.Bu ne yaw kaç ay oldu adı var kendi yok.En büyük intel OLEYY OLEYY İNTELLL
  V vernoncougar (Melih Pakdil) 9 yıl ( Mesaj Silindi )
  bulldozer falan masal mısalı, amd nın ıslemcılerı ucuz tek olay bu. Intel'le bırakın boy olcusmeyı rakıp daha dahı olamazlar.
  cherami (Ali -) 9 yıl ( Mesaj Silindi )
  2012 deki trinity kodlu bulldozeri bekleyim bari.nasılsa alıştık beklemeye dökümanlara sahte testlere falan eğlenceli oluyor beklemesi..artık beklemenin bir amacı daha var..Trinity..
  B.M.W (Emre ) 9 yıl ( Mesaj Silindi ) cherami
  ona da bir celme takarlar 2013 e ertelenir  2014 ddr4 ucuzlamadan kolay kolay bir daha pc almayi dusunmuyorum bd lga2011 falan bos bos seyler hepsi 4-5 ay icinde %50 inmis olacak ki elindeki iyi sistemi olup bozup ona gecenler de bench disinda bir fark gormeyecekler
  setek01 (Sedat T********) 9 yıl (düzenlendi) ( Mesaj Silindi )
  İntel işlemcisini yapar fiyatını belirler ürünü de piyasaya zamanında sürer. Bu kadar döküman bu kadar gizli! testler artık haftada 1 tane bulldozer haberi çıkmasa olmayacak. Ancak burada tabi ki detay inilmesi gereken bir durum var. Olay sadece herhangi bir yeni işlemciden ibaret değil yani ilk gelecek olan Bulldozerler'den çok ümitli değilim. Alır mıyım? Hayır. Ama sonraki revizyonlarda mimarinin tam oturacağını artık herkes zaten kabullendi. Aklı başında ne yaptığını bilen kullanıcılar da zaten bu düşünce içindeler. Fakat imkanları deneyimi ve pazarlama stratejisi daha güçlü olan İntel daha uzun yıllar bir adım önde olacaktır. Ancak İntel'in son bir yıldaki ürün fiyat politikası da değişti. Artık çarpanı açık extreme işlemci fiyatllarında işlemciler daha uygun fiyatlarla satılıyor. Yeni duyurulan LGA2011 3830k 2600k'dan biraz daha düşük fiyattan satılacak. AMD hala 320 USD fiyat konusunda bir adım atmadıkça her gün 10 sayfa dökümanda gelse sonuç nafile. Bu arada 990 Chipset anakartlarda da ortaya çıkan fiyatlarda kimse kusura bakmasın pek içaçıcı değil.
  İ iskambildestesi (iskambil destesi) 9 yıl ( Mesaj Silindi )
  amd ye bayılıyorum her haberde 7 den 70 e cisiyet din ve ırk ayrımı yapmaksızın herkese sayfalar dolusu yorum yazdırıyor ve kavga ettiriyor mükemmel
  MaTaDoR (Hüseyin Gürsoy) 9 yıl ( Mesaj Silindi )
  Orijinalden alıntı: RaptorFX

  Bir türlü gelemedi diyenlere şok cevapBULDOZER YA AĞIR AĞIR GELİYOR :D


  Allah da seni güldürsün :D

  Bulldozer deyince içimizdeki amd fanını durduramayıp Intel'in üzerinden ezip geçecek gibi yorumladık hemen.

  Halbuki AMD, işini ağır fakat sağlam adımlarla yapan bir işlemci yapmış aslında. Bu işlemciyi çekiçle dövsek mavi ekran verdiremeyiz bence :P
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz?
  ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
  1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

  GENEL İSTATİSTİKLER
  14731 kez okundu.
  24 kişi, toplam 28 yorum yazdı.

  HABERİN ETİKETLERİ
  mimari, teknik detay ve
  3 etiket daha cpu fx amd
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 9 yıl Araştırmalar iPhone kullanıcılarının mobil ödeme sistemlerine daha açık olduğunu ortaya koyuyor 9 yıl TTNET Mobil'den, 6 ay boyunca bedava konuşturan kampanya 9 yıl iPhone 5 ile birlikte 8GB'lık iPhone 4'de mi yolda ? 9 yıl RIM'den üç yeni Blackberry Curve; 9370, 9360, 9350 9 yıl Apple refurbished ilk nesil iPad 16GB WiFi fiyatını 299$'a indirdi 9 yıl Canon'dan 3 yeni PowerShot dijital kompakt fotoğraf makinesi 9 yıl McAfee : Android en fazla virüs saldırısına uğrayan mobil işletim sistemi olarak Symbian'ı geride bıraktı 9 yıl Twitter'a fotoğraf galerisi desteği geldi 9 yıl LG'den 3D ekrana ve 3D kayıt özelliğine sahip yeni dizüstü bilgisayar 9 yıl Sharp'tan NFC destekli yeni tablet bilgisayar 9 yıl iPhone 4 ve 3GS ABD'nin en iyi satan akıllı telefon modelleri oldu 9 yıl Lenovo'nun MeeGo işletim sistemli netbook modeli IdeaPad S100 fiyat listelerinde 9 yıl Samsung yeni netbook modeei N102'yi satışa sundu 9 yıl NPD: Android ABD liderliğini devam ettiriyor, Motorola'nın dirilişi bu satın alma sayesinde olabilir 9 yıl Apple ürünleri önümüzdeki 3-4 yıl OLED ekran kullanmayacak 9 yıl HP : webOS PC ve yazıcılara gelecek, Pre3 ise belirli pazarlara sunulacak 9 yıl Sony'nin 24.3 MP'lik SLT kamerası Alpha A77'nin basın görselleri yayınlandı 9 yıl 24 Ağustos'da Nokia'dan Symbian için "yeni birşey" geliyor 9 yıl Haftanın en iyi Android Oyunları -23- 9 yıl HTC'nin 1 Eylül'deki etkinliğinin detayları belli oluyor 9 yıl GÖRÜNTÜLENEN AMD'nin Bulldozer işlemcileri için yeni dökümanlar yayınlandı Sonraki Nokia, Anna'lı N8 için kamera güncellemesinin betasını yayınladı 9 yıl PlayStation sertifikalı Sony Ericsson Xperia Play'e turuncu renk seçeneği eklendi 9 yıl Apple'dan yeni bir Mac mi geliyor ? 9 yıl Sony Ericsson SK19i'nin AnTuTu benchmark sonuçları ortaya çıktı 9 yıl Deprem erken uyarı sistemi Japonlar için iOS 5'e entegre edildi 9 yıl Iiyama'dan VA panele sahip iki yeni LCD monitör: XB2472HD-B ve X2775HDS-B 9 yıl 600'e yakın webOS geliştiricisi Windows Phone'a başvurdu 9 yıl WiMAX destekli Samsung Conquer 4G, Sprint tarafından satışa sunuldu 9 yıl Android Gingerbread işletim sistemli LG E730 Optimus Sol resmiyet kazandı 9 yıl Sony'den Android'li yeni müzik telefonu Live with Walkman 9 yıl iPhone 5'in batarya ve kamera modülü internete sızdı 9 yıl Nokia N9 Kazakistan'da 9 Eylül'de piyasada olacak 9 yıl HP'nin bilgisayar bölümü için Samsung'un adı geçiyor 9 yıl Galaxy Tab 10.1, ülkemizde satışa sunuldu 9 yıl AMD'nin 8 çekirdekli Bulldozer FX işlemcilerinin zar boyutu netleşti 9 yıl Intel, Poulson kod adlı yeni nesil Itanium işlemcisini detaylandırdı 9 yıl Android için Freddy Krueger, Night of the Living Dead ve Halloween Pinball oyunları çok yakında geliyor 9 yıl Gigabyte 3GB GDDR5 bellekli GeForce GTX 580 modelini kullanıma sunuyor 9 yıl Skype grup mesajlaşma servisi GroupMe'yi satın aldı 9 yıl EKL'den yüksek performanslı yeni işlemci soğutucusu; Alpenföhn Triglav Daha Eskiler
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim